Jump to content



Αναβαθμιση PC


jasone

Recommended Posts

Χρονια πολλα σε ολους! Προ 9 ετων εφτιαξα απο το Πλαισιο ενα pc με τα εξης χαρακτηριστικα

Intel quadcore q6600

Asus striker extreme

Evga 8800GTX 768MB (η οποια καηκε και αντικατασταθηκε απο 1 geforce 210 1024MB)

Τροφοδοτικο enermax 850W

To pc αυτο, τον καιρο εκεινο προοριζοταν για gaming και στοιχισε περι τα 3000ε. Να αναφερω επισης οτι φερει custom υδροψυξη cpu

στον επεξεργαση (3πλο ψυγειο και Eheim 1250L αντλια).

Εδω και αρκετα χρονια χρησιμοποιω τα ubuntu με τα οποια λειτουργει αποδεκτα (αν εξαιρεσει κανεις οτι ενιοτε δεν ανοιγει, ενιοτε κλεινει

μονο του και οτι το usb wifi stick με παιδευει αφανταστα!).

 

Πλεον οι προτεραιοτητες εχουν αλλαξει. Ο ρολος του pc ειναι καθαρα το internet, το word, pdf files και ενιοτε ταινιες και μουσικη. Ωστοσο

ειναι πολυ σημαντικο για τη δουλεια μου (Ερευνητης, ΒιοΙατρικες επιστημες) να μπορω να λαιτουργω 5-10 tabs στο firefox, 7-8 pdfs και μερικα word

ταυτοχρονα ανοιχτα.

Θα ηθελα να ζητησω βοηθεια ως προς το ποιες παρεμβασεις θα πρεπει να κανω για να εχω το επιθυμητο αποτελεσμα. Το κοστος αυτη τη στιγμη δνε ειναι

περιοριστικος παραγοντας αν και θα προτιμουσα να μην ξεπερασω τα 1000ε. ΑΥτο που με ενδιαφερει ειναι με προβλεψιμο τροπο να μπορω να κανω τα

προαναφερθεντα χωρις σοβαρα προβληματα, σε περιβαλλον windows για τα επομενα 4-5 ετη.

 

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να γράψω "Καλά έχει αντέξει η 8800 μέχρι σήμερα?".  Διότι πάνω κάτω, όλα τα 8000/9000 τσιπάκια πέθαιναν μετά από ένα χρονικό διάστημα. Απορώ πως άντεξες με την 210. Δεν υπάρχει χειρότερη κάρτα.

 

Από την στιγμή που σε ταλαιπωρεί τόσο, θα σου έλεγα να πας σε καινούριο σύστημα. Άλλωστε οι απαιτήσεις σου από αυτό το σύστημα είναι μεγάλες.

 

Ένας i7 Intel και ένας καλός SSD θα σε καλύψουν, χωρίς να υπερβείς τα 1000€. Από κάρτες γραφικών, μια GT 730 με GDDR5(ΜΟΝΟ αυτή την έκδοση, συνολικά υπάρχουν τρεις) θα σε καλύψει, αν και μπορείς να αράξεις και με την ενσωματωμένη της Intel αφού πλέον δεν κοιτάς για παιχνίδια(η G210 σε κάνει να θέλεις να τα ξεχάσεις βασικά). Τροφοδοτικό έχεις, για την υδρόψυξη φαντάζομαι χρειάζεσαι απλά ένα συμβατό block για τον νέο επεξεργαστή - αν τα λέω σωστά.

 

Αν παρόλα αυτά επιμείνεις στο παλιό σύστημα, θα την βγάλεις πολύ φτηνότερα μεν, αλλά ξέχνα τα 15 παράθυρα ανοιχτά.

- Δες τι τσιπάκι έχει η wifi σου και ψάξε να βρεις καμιά άλλη με διαφορετικό τσιπάκι. Είχα αγοράσει στο παρελθόν δύο TP Link για καλύτερα και μου βγάλανε το λάδι (διαφορετικά μοντέλα). Κάτι φτηνές από το eBay με Mediatek και Realtek τσιπάκια με έσωσαν. Κανένα 10ευρω παίζουν στην Ελληνική αγορά.

- Πάρε μια κάρτα γραφικών της προκοπής. Οι κάρτες πλέον επιταχύνουν και ότι βλέπεις στον browser σου. Μπορείς να κοιτάξεις και παλαιότερες μεταχειρισμένες, από καινούριες και οικονομικές την GT 730 με GDDR5 που ανέφερα - η υλοποίηση δεν παίζει τόσο ρόλο, απλά να είναι οικονομική έως 60-70€). Βέβαια υπάρχουν μεταχειρισμένες πολύ καλύτερες την GT 730 σε τιμές και κάτω από τα 50€, αλλά θέλει να ξέρεις τι ψάχνεις.

- Πάρε SSD όπως και δήποτε. Ένας 256GB πλέον καλύπτει τους περισσότερους.

- Αν έχεις έως 4GB μνήμη καλό θα ήταν να την πας στα 8GB κατ' ελάχιστο. Αυτό εδώ το σημείο είναι και ο λόγος που δεν θα πρέπει να επενδύσεις στο παλιό σύστημα. Θα σου κοστίσουν κούκος αηδόνι τα 8GB DDR2.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε ποσό σε σύστημα 9 χρόνων είναι πεταμένα λεφτά.

 

Με πολύ λιγότερα από 1000 ευρώ στήνεις μοντέρνο Η/Υ.

Οι ανάγκες σου όπως τις περιγράφεις δεν απαιτούν ούτε τρελή επεξεργαστική ισχύ, ούτε καν ξεχωριστή κάτρα γραφικών.

Ένας i5 σε απλό μπόρντ με 16Gb RAM, έναν 256Gb SSD και έναν κλασσικό σκληρό για αποθήκη θα σε υπερκαλύψουν απόλυτα για 5-10 tabs στο firefox, 7-8 pdfs και μερικα word ταυτοχρονα ανοιχτα όπως αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

PER.815010
CASE ZALMAN R1 ATX MID TOWER BLACK
46.90 € basket_remove.png  basket_add.png 46.90 € Διαγραφή
PER.641160.jpg PER.641160
PSU CORSAIR VS SERIES VS550 - 550W
56.90 € basket_remove.png  basket_add.png 56.90 € Διαγραφή
PER.558705.jpg PER.558705
CPU INTEL CORE I5-7600 3.50GHZ LGA1151 - BOX
269.90 € basket_remove.png  basket_add.png 269.90 € Διαγραφή
PER.524521.jpg PER.524521
ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS PRIME Z270-P RETAIL
119.90 € basket_remove.png  basket_add.png 119.90 € Διαγραφή
PER.558571.jpg PER.558571
RAM G.SKILL F4-2133C15D-16GIS 16GB (2X8GB) DDR4 2133MHZ AEGIS DUAL CHANNEL KIT
124.80 € basket_remove.png  basket_add.png 124.80 € Διαγραφή
PER.513686.jpg PER.513686
VGA ASUS NVIDIA GEFORCE GT730 GT730-4GD3 4GB DDR3 PCI-E RETAIL
102.71 € basket_remove.png  basket_add.png 102.71 € Διαγραφή
PER.306098.jpg PER.306098
SSD SAMSUNG MZ-75E250B/EU 850 EVO SERIES 250GB 2.5'' SATA3
109.50 € basket_remove.png  basket_add.png 109.50 € Διαγραφή
PER.303039.jpg PER.303039
HDD WESTERN DIGITAL WD10EZEX 1TB CAVIAR BLUE SATA3
54.90 € basket_remove.png  basket_add.png 54.90 € Διαγραφή
Αξία προϊόντων συμπερ. ΦΠΑ: 885.51 € Διαγραφή όλων

μιλαμε εκανα παρτυ ετσι στο χαλαρο μπορει να παει πολυυυυυυυυυυυυυυ πιο κατω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

CPU: i5 6400 200 euro / i7 6700 350 euro (τα 150 ευρώ παραπάνω δεν σου προσφέρουν ΤΙΠΟΤΑ όσον αφορά τη χρήση που το θές, μόνο παραπάνω λεφτά στην intel)

Mobo: 100 euro το πολύ οτι μάρκα θες

Μνήμη: 8gb 50 euro / 16gb 100 euro

Σκληρός: SSD 256gb 90-100 euro

Τροφοδοτικό έχεις, κουτί έχεις. Με ελάχιστο κόστος 450-500 ευρώ, πάρε και ένα stick wifi των 15-20 ευρώ και είσαι έτοιμος. Για τα επόμενα 5 χρόνια δεν θα χρειαστείς κάτι άλλο για αυτά που ζητάς, μόνο games δεν θα μπορείς να παίξεις και αυτο λύνεται με μια κάρτα, αν χρειαστεί. Η ενσωματωμένη κάρτα του I5 είναι υπεραρκετή για οτι θες, είναι λίγο καλύτερη από την 8800 GTX που είχες :p. Κανένας λόγος να πάρεις extra κάρτα αν δεν θες να παίξεις games. Κι αν πάρεις ντε και καλά, με μια AMD Rx 460 στα 110-120 είσαι μια χαρά.

 

Εγώ έχω 200 tabs ανοιχτά και μεγάλο game ανοιχτό επίσης και το alt tab παεί σύννεφο, browsing για δουλειά και gaming ταυτόχρονα, με 8gb μνήμη, Phenom x4 955 και μηχανικό σκληρό, όχι ssd. Όλα είναι υπεράνετα και γρήγορα, δεν χρειάζονται υπερβολές. Απλά ο ssd δίνει ακόμα πιο καλή αίσθηση ταχύτητας.

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ΟΚ, αλλά σε τέτοιες τιμές πλέον κοιτάς άλλες κάρτες. Η GT 730 είναι κάρτα των 60-70€ (1-2GB) και σε κάθε περίπτωση αποφεύγεις εκδόσεις με DDR3. Τα 104GB δεν θα την σώσουν.

 

Από την άλλη να δικαιολογήσω και εγώ τον δικό μου i7. Πιστεύω ότι με πολλαπλά tabs και προγράμματα ανοιχτά, τα επιπλέον 4 threads θα βοηθήσουν σε πιο smooth experience. Μπορεί να έχω και λάθος, αλλά στο δικό μου σύστημα την διαφορά ανάμεσα σε έναν quad Phenom II και σε έναν Thuban την έβλεπα με τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος jasone έγραψε:

Χρονια πολλα σε ολους! Προ 9 ετων εφτιαξα απο το Πλαισιο ενα pc με τα εξης χαρακτηριστικα

Intel quadcore q6600

Asus striker extreme

Evga 8800GTX 768MB (η οποια καηκε και αντικατασταθηκε απο 1 geforce 210 1024MB)

Τροφοδοτικο enermax 850W

...

(αν εξαιρεσει κανεις οτι ενιοτε δεν ανοιγει, ενιοτε κλεινει μονο του και οτι το usb wifi stick με παιδευει αφανταστα!).

...

 

 

 

πριν 8 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

...

Τροφοδοτικό έχεις, για την υδρόψυξη φαντάζομαι χρειάζεσαι απλά ένα συμβατό block για τον νέο επεξεργαστή - αν τα λέω σωστά.

...

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Matia έγραψε:

...

Τροφοδοτικό έχεις, κουτί έχεις.

...

Συγνώμη αλλά 9 ετών τροφοδοτικό..  και "έχει τροφοδοτικό";

Ακόμη και για Enermax 850W νομίζω πως τα 9 χρόνια είναι πολλά. Χώρια που αυτό (η ηλικία του καλύτερα) μπορεί να ευθύνεται για το πρόβλημά του!

Φυσικά εγώ προσωπικά δεν θα προτιμούσα το VS 550W που πρότεινε ο predator7 αλλά ένα ποιοτικότερο με τουλάχιστον 5 χρόνια εγγύηση και ας είναι 400-450W, μιας και δεν υπάρχει ανάγκη για κάρτα γραφικών "τέρας" (εφόσον δεν παίζει παιχνίδια).

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν θεωρώ ότι το Enermax θα έχει θέμα, αποκλειστικά και μόνο λόγω ηλικίας. Αλλά έχεις ένα δίκιο στο ότι θα μπορούσε να ευθύνεται για τα προβλήματά του στο σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου και τα μεταχειρισμενα. Στο 500αρικο περιπου βρισκεις σετ με i7 4790k, 16 GB ram, mobo αλλα και  ssd. Φυσικα με εγγυησεις σε ολα τα parts. Ενα 650αρι superflower, evga g2 η καποιο αντιστοιχο τροφοδοτικο στα περιπου 130 ευρω και καθαρισες εχοντας τρελο χρονικο headroom γι αυτα που θες να κανεις. Και περισσευει και ενα 350αρι για πολυ καλη καρτα γραφικων εαν και οταν το αποφασισεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σας ευχαριστω ολους πολυ για το χρονο και τις απαντησεις. Ως αδαης μαλλον δεν διατυπωσα σωστα. Αυτο που

θελω να πω με τον ορο αναβαθμιση ειναι οτι ειχα κατα νου να κρατησω οτι κρατιεται (πχ εχω ενα αλουμινενιο case της

silverstone, θεωρω οτι δεν εχω λογο να το αλλαξω). Οσο για το τροφοδοτικο, θεωρουσα οτι ειναι οκ αλλα με προβληματισαν

οσα γραφτηκαν. Υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωθει εαν και κατα ποσο λειτουργει σωστα;

Επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν με την ενσωματωμενη καρτα μπορει κανεις να βλεπει ταινιες, βιντεο κλπ.

Τελος, γραφτηκε κατι για wifi stick (που εχω ηδη). Οι νεες mobo δεν εχουν με καποιο τροπο ενσωματωμενη λειτουργια wifi?

Χρειαζεται και εδω usb wifi stick?

Link to comment
Share on other sites

Εδω σου λεμε οτι με ενα 500αρικο στηνεις καινουριο μασινι, κατι χιλιαδες φορες πιο γρηγορο απο αυτο που εχεις, κι εσυ ακομα σκεφτεσαι να αναβαθμισεις το υπαρχον βρε;;

Μονο κουτι και σκληρους θα κρατουσα στη θεση σου. Τα υπολοιπα πεταμα,πουλημα, αποθηκευση στην αποθηκη η οτι αλλο θες! 

Αντε αν θες να δοκιμασεις το τροφοδοτικο, το καταλαβαινω (αν και θα το απεφευγα).. Μπορεις να δοκιμασεις το τροφοδοτικο σου σ ενα αλλο μηχανημα, η ενα αλλο τροφοδοτικο στο δικο σου μηχανημα ωστε με την εις ατοπον επαγωγη να διαπιστωσεις αν δουλευει η οχι. Το να το πας σε τεχνικο για να στο μετρησει και να τον πληρωσεις απλα δεν αξιζει. Εαν ξερεις, μπορεις με καποιο software να δεις τις τασεις που βγαζει στις επιμερους εξοδους (12 volt, 3,3volt κλπ κλπ) και να δεις αν ειναι μεσα στα ορια που πρεπει.

Με το ενσωματωμενο κυκλωμα γραφικων των συγχρονων επεξεργαστων μεχρι και ελαφρυα παιχνιδια παιζεις. Η παρακολουθηση βιντεο η ταινιων ειναι πανευκολη..

Νομιζω υπαρχουν μητρικες με ενσωματωμενο wifi, αλλα ειναι χαρακτηριστικο των πιο ακριβουτσικων μοντελων. Δεν ειμαι και σιγουρος ομως...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, giorgos2187 said:

Εδω σου λεμε οτι με ενα 500αρικο στηνεις καινουριο μασινι, κατι χιλιαδες φορες πιο γρηγορο απο αυτο που εχεις, κι εσυ ακομα σκεφτεσαι να αναβαθμισεις το υπαρχον βρε;;

Βασικά ποστάρισε μαζί με σένα(δες τους χρόνους), οπότε δεν είχε διαβάσει το τελευταίο σου ποστ. Επίσης από το τελευταίο του post φαίνεται να έχει ξεχάσει την ιδέα του να κρατήσει αρκετό hardware από το παλιό, πιθανόν για αυτό και έθεσε όριο τα 1000€ στην αρχή και όχι π.χ. τα 200€.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Βασικά ποστάρισε μαζί με σένα(δες τους χρόνους), οπότε δεν είχε διαβάσει το τελευταίο σου ποστ.

 

Καλα αστειευομενος απαντησα.. Σιγα μην την του την πω κιολας! Παιζει αυτο που λες οποτε παω πασο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος jasone έγραψε:

Οι νεες mobo δεν εχουν με καποιο τροπο ενσωματωμενη λειτουργια wifi?

 

Διαλέγεις και πέρνεις. :)

http://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?keyphrase=motherboard+1151+wifi

 

Όπως θα δείς, wifi feature έχουν κυρίως ITX μοντέλα ενώ τα κανονικά ATX είναι πολύ ποιό ακριβά.

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να δώσεις τόσα λεφτά απλά και μόνο για το extra wifi, καλύτερα πάρε ένα απλό μπόρντ και παίξε με εξωτερικό usb.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.