Jump to content



Ιδέες για ανακατασκευή κολωνάτου δραπάνου


Recommended Posts

 Έχει πέσει στα χέρια μου ένα παλιό  (καμιά 40αριά χρόνων) Ixion κάθετο σταθερό δράπανο και προσπαθώ να το ανακατασκευασω (ρουλεμαν,  ιμαντας,  καλώδια κτλ) ... 

 

Το έχω λύσει εντελώς και θέλω να το καθαρίσω (μέσα-έξω)  από λάδια,  γράσσα και κάθε είδους βρομιά.

 

Το ερώτημα....  Τί να χρησιμοποιήσω για καθάρισμα? Βενζινη? Ή υπάρχει κατι πιο καλό για εργαλειομηχανές? Πχ διαβάζω για κάποια ειδικα σαπούνια για λάδια....

 

 Υποψην,  θα το ξαναβαψω (ασταρια κτλ)  οπότε αν το χρωμα φύγει,  με διευκολύνει περισσότερο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.belray.com/bel-ray-chain-cleaner

η καποιο καθαριστικο φρενων αλλης εταιρειας.

Το χρωμα τωρα λιγο δυσκολα γιατι συνηθως τα βαφανε με σφυρηλατα χρωματα αντοχης.

Δοκιμασε διαβρωτικο χρωματος η αν γινεται το σκορπας ολο και το πας αμμοβολη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψάξεις και εδώ :

 

https://www.google.gr/search?q=industrial+cleaning+degreasing+agent&client=firefox-b&biw=1180&bih=638&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwjt8biqtrPRAhWJ7RQKHbQmBK0Q_AUIBygA&dpr=1

 

Υπάρχουν πολλά και διάφορα, αλλά το τι θα βρείς εδώ . . .

Ρώτα και σε κάνα συνεργείο αυτοκινήτων για προμηθευτές .

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Lakisss said:

φωτό;

Τώρα το έχω λύσει εντελώς, και δυστυχώς δεν έβγαλα όταν το είχα ολοκλήρο...

 

Για να πάρετε μία ιδέα, βάζω 2 φώτο από το ebay (οι 2 πρώτες, όπου φαίνεται ολοκληρωμένο), στην ουσία είναι το ίδιο (σχεδόν) μοντέλο και κάποιες άλλες δικές μου που το λύνω σιγά σιγά στο εργαστήριον.

 

Στις δικές μου, φαίνονται και τα γράσσα-λάδια που θέλω να καθαρίσω.... το χρώμα του είναι πρασινο-λαδί.

 

ixion1.jpg

ixion2.jpg

WP_20160912_18_19_21_Pro.jpg

WP_20161201_18_24_14_Pro.jpg

WP_20161201_18_24_29_Pro.jpg

WP_20161203_10_57_58_Pro.jpg

WP_20161203_10_58_35_Pro.jpg

 

 

και ένα βιντεάκι από μια άλλη ανακατασκευή.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Qparadox
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε παντως την λυση της πετρελιερας με μειγμα βενζινης-πετρελαιου.Βγαζει τρελλο ντουμανι

αλλα θελω να πιστευω οτι ο συνδυασμος αερα-με μειγμα πετρελαιου βενζινας θα σε βοηθησει αρκετα στην αφαιρεση του χρωματος.

Αλλιως πινελακι πετρελαιο παρεα καλαμπουρι πασαλειμα καλο με το πετρελαιο καλαμπουρι ξανα πασαλειμα.

Kαι μιας και ξεκινησες ψαξε λιγο να βρεις και να ταιριαξεις  κανα αυτοματο τσοκ ;)

Θα σε σωσει στην κυριολεξια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και τυφλο συστημα.Ριξε μεσα δηλ οσο σε αρεσει βενζινα και οσο γουσταρεις πετρελαιο.

οσο ειχα δοκιμασει σε ενα αξονα απο δικολωνο ανυψωτικο

που ηταν τινγκα στο γρασσο κλασσικα :p δοκιμασα μια με πετρελαιο φευγανε μεν αλλα πολυ ντουμανι δε.

Η βενζινα τα διελυε σχεδον αμεσως αλλα στο τελος ειχα γινει πρεζονι με τοση βενζινα που ντουμανιαστηκα :p

Yποψιν να εχεις δυνατο κοφλερ αν εχεις εκεινα τυπου lidl praktiker που χωρανε στο αμαξι δεν το συνιστω πιστευω

το καταλαβαινεις και εσυ γιατι μια θα ψεκαζεις και 10 μεχρι να γεμισει.

Tωρα που το βλεπω καλυτερα ηθελα να σε ρωτησω.Ο αξονας που ανεβοκατεβαινει η βαση για να τρυπας ειναι καλος η η σκουρια

τον εσκαψε?Αν στο εσκαψε θα σε παιδευει στο ανεβα-κατεβα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κομπρεσερ ευτυχώς επέΓδυσα και αναβαθμιστηκα πρόσφατα  (270αρι.... Να έχουμε να παιζουμε.....)

 

Ο άξονας ειναι σε άριστη κατασταση,  δεν εχει καθόλου χτυπήματα-σκουριά.  Φωτο δε μπορώ να βγάλω τώρα ελέω χιονιου.....  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετσιι :D καλυτερα να εχεις παρα να το ψαχνεις.Παρε και ενα (εαν δεν εχεις)πιστολι αμμοβολης , χαλαζιακη αμμο

και τα υπολοιπα τα ξες.Οπου δεν φυγει με υγρο φευγει στανταρ με το στερεο :p

Aν ειναι οκ βαρας στο κεφαλι ακαθεκτος ....οταν λυωσουν τα χιονια. :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια και το ανέφερες 2cpu,  για τέτοιες περιπτώσεις,  το καλοκαίρι καθόμουν και έφτιαχνα έναν σχετικά μεγάλο θάλαμο αμμοβολής (με λαμαρινα, 1 μέτρο μήκος,  60 εκ.  Ύψος,  περίπου 50 εκ πλάτος)  ...   Ωραία κατασκευή!!  Τελικά τον ολοκλήρωσα (το εξωτερικό βάψιμο μου μένει,  έχω βρει ένα ωραίο βαθύ κοκκινο χρώμα μούρλια!!)   και τον ψιλοδουλευω με βιομηχανική σόδα ( αποφεύγω την  άμμο λόγω τοξικότητας κτλ). Κατασκευαστικά δεν είναι τέλειος,  έχω και κάποια θεματάκια να λύσω (πχ από κει που τραβάει τη σόδα,  μιας και μετά η σόδα δεν ξαναχρησιμοποιείται,  την πετάς) , αλλά κι ετσι είναι σχετικά οκ. 

 

Φώτο από τον θάλαμο αύριο.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μια και το ανέφερες 2cpu,  για τέτοιες περιπτώσεις,  το καλοκαίρι καθόμουν και έφτιαχνα έναν σχετικά μεγάλο θάλαμο αμμοβολής (με λαμαρινα, 1 μέτρο μήκος,  60 εκ.  Ύψος,  περίπου 50 εκ πλάτος)  ...   Ωραία κατασκευή!!  Τελικά τον ολοκλήρωσα (το εξωτερικό βάψιμο μου μένει,  έχω βρει ένα ωραίο βαθύ κοκκινο χρώμα μούρλια!!)   και τον ψιλοδουλευω με βιομηχανική σόδα ( αποφεύγω την  άμμο λόγω τοξικότητας κτλ). Κατασκευαστικά δεν είναι τέλειος,  έχω και κάποια θεματάκια να λύσω (πχ από κει που τραβάει τη σόδα,  μιας και μετά η σόδα δεν ξαναχρησιμοποιείται,  την πετάς) , αλλά κι ετσι είναι σχετικά οκ. 

 

Φώτο από τον θάλαμο αύριο.... 

WP_20161207_19_06_09_Pro-736x1306.jpg

WP_20160823_20_31_23_Pro-1305x736.jpg

WP_20160823_20_31_49_Pro-736x1306.jpg

WP_20160823_20_31_08_Pro-1305x736.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι.

Spoiler

Με το κολλητο μου ενα φεγγαρι που εφτιαχνε τις βαρκες

και ηθελε ενα φεγγαρι και εκεινος , εκανε μια παρομοια με σενα.Ανοιγε απο το πλαι και ηταν ολο με πλεξιγκλας.Δεν θυμαμαι ακριβως λεπτομερειες

στα λεω χονδρικα αλλα ο πατος της κατασκευης κατεληγε σε χωνι-μορφη και ακριβως απο κατω ηταν το δοχειο με την αμμο.

Ειχε κανει ενα συνδυασμο με τα λαστιχα του αερα και ρουφουσε-εκτοξευε και δεν εχανε καθολου αμμο.

Και το τσοκ φαινεται σε καλη κατασταση αν θες αυθεντικοτητα το κρατας,αν θες κατι ποιο μοντερνο αλλαζεις με αυτοματο

που σε ειπα ποιο πανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.