Jump to content



Πρόβλημα με ιντερνετ Οτε ! Αγανακτισμενος !


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες , καταρχήν ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποια βοήθεια σας .
 
Βασικα θελω την γνωμη σας στο συγκεκριμενο θεμα . Έχω εδω και περιπου 6-7 μηνες αγανακτησει με το θεμα ιντερνετ στο σπιτι μου , και για να γραφω και σε φορουμ εχω πια φτασει στα ορια μου . Στον οτε ειμαι περιπου 1 χρονο . Πριν αλλαξω και ερθω στον οτε ημουν στην forthnet και εκει ειχα θεματα με το ιντερνετ , αλλα ειπα να αλλαξω να παω οτε μπας και λυθει το θεμα . Τους πρωτους μηνες συνδεσης με τον οτε , περιπου 4-5 μηνες , το ιντερνετ πηγαινε καλα χωρις καμια αποσυνδεση . 
 
Ειμαι σε περιοχη που ειμαι αρκετα μακρια απο τον κατανεμητη , Θεσσαλονικη περιοχη πυλαια - πανοραμα . Που σημαινει οτι ξερω οτι ειναι λογικο να εχω χαμηλη ταχυτητα εως γελοια ταχυτητα για αυτα που τους πληρωνω , εχω down 6100kbit/sec , up 970kb/sec . Τελος παντων , το θεμα ειναι οτι εστω αυτην την ρημαδα την ταχυτητα δεν την εχω σταθερη γιατι εχω αποσυνδεσεις .
 
Τις απογευματινες ωρες συνηθως μετα τις 7 μεχρι τις 2 το βραδυ περιπου εχω συχνες αποσυνδεσεις . τις υπολοιπες ωρες ειναι σπανιο να εχω αποσυνδεσεις . οταν γινονται οι αποσυνδεσεις αναβοσβηνουν δυο λαμπακια το dsl και το internet . μου εχουν δωσει το ρουτερ Speedport W 724V . Τι το κανω restart τι το βγαζω απο την μπριζα το αφηνω 10 λεπτα και μετα το ξαναβαζω , αυτο τον χαβα του .
 
Παιρνω τηλ στον οτε , με στελνουν τεχνικο τον οποιον τον γνωριζα επειδη ειχα κανει την πρακτικη μου στον οτε σαν τεχνικος για 6 μηνες . Αυτος με λεει οτι το ιντερνετ ερχεται καλα μεχρι το μποξακι , μπαινει σπιτι το μετραει βλεπει οτι εχει μια μικρη διαφορα σε σχεση με εξω και με λεει οτι εχει θεμα η καλωδιωση του σπιτιου . Ειχα τις αμφιβολιες μου , αλλα αντε λεω ας την αλλαξω μπας και ηρεμησω . Αλλαζω λοιπον το καλωδιο που συνδεει την κεντρικη μπριζα του σπιτιου με το εξωτερικο μποξακι εξω απο το σπιτι . Υποψιν μενω σε μονοκατοικια με κηπο . Το μποξακι ειναι εξω απο το οικοπεδο , και η αρχικη καλωδιωση πηγαινε υπογειως απο το μποξακι και εμπαινε στο σπιτι στην κεντρικη μπριζα . Τωρα , η νεα καλωδιωση ειναι εναεριως απο το κουτακι του οτε σε μια κεντρικη μπριζα στο σπιτι (διαφορετικη απο την προηγουμενη) . Με το που αλλαξα καλωδιο εστρωσε και ειχα συνεχομενη συνδεση πρωι βραδυ για περιπου 10 μερες . Μετα απο αυτο το διαστημα αρχισανε παλι τα ιδια , αποσυνδεσεις τις βραδινες ωρες .
 
Ξαναφωναζω τεχνικο του οτε , ερχεται αλλος τον οποιον δεν ηξερα , τον οποιον μονο που δεν τον πλακωσα στο ξυλο . Με αφησε για 2 μερες χωρις καν τηλεφωνο και εννοειται ουτε ιντερνετ , δηλαδη το εκανε χειροτερα απο οτι ηταν , μαλλον συνδεσε αλλα καλωδια σε μενα τα οποια ηταν στον αερα (μιλαμε για Τ-ρομπα τεχνικο) . Το θεμα ειναι οτι αφοτου εφυγε μετα απο ωρα μπηκα στο ιντερνετ για να τσεκαρω αν εχει ή οχι . Τεσπα , τον παιρνω τηλ στο κιν του , και με λεει θα ερθω , ηρθε και απλα με αφησε εκει που ημουν , δλδ τηλεφωνο οκ , βραδινες ωρες αποσυνδεσεις . Οταν τον ξαναρωτησα τι προβλημα εχω μου λεει οι καλωδιωσεις σου . ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΛΕΩ , τραβηξα ολοκληρο καλωδιο απο το μποξακι εξω στο κεντρικο μεσα . Με λεει να δω και την εσωτερικη καλωδιωση . Εγω ημουν σιγουρος οτι και στις εσωτερικες καλωδιωσεις ειμαι οκ . Αλλα λεω , ας φωναξω και εναν δικο μου να τελειωνουμε επιτελους και αν εχω δικιο θα τους πρηξω στα τηλεφωνα .
 
Φωναζω , λοιπον εναν δικο μου τεχνικο τηλεπικοινωνιων ο οποιος μετρησε και ειδε τα παντα , μεχρι και τι αποχρωση εχει ο χαλκος που χρησιμοποιω , που λεει ο λογος . 3ωρες ηταν σπιτι μου . Το μετρησε με argus , το ιδιο μηχανημα που χρησιμοποιουνε οι τεχνικοι του οτε . Ολη η καλωδιωση του σπιτιου ειναι οκ χωρις κανενα λαθος . Μια πιθανη αιτια μου ειπε οτι ισως να ειναι οτι τα φωτα και γενικα τα καλωδια ρευματος μπορει να κανουν παρεμβολες στο καλωδιο του ιντερνετ σε καποιο σημειο . Του εχει ξανατυχει λεει 2-3 φορες τετοια περιπτωση , και εγω το εχω ακουσει . Αλλη πιθανη αιτια ειναι το ρουτερ να ειναι προβληματικο , αλλα δεν στεκει ακριβως γιατι πεφτει συγκεκριμενες ωρες και οχι ολη την ημερα , τεσπα ακομα δεν αλλαξα ρουτερ γιατι δεν εχω .
 
Επειδη εχω σιχαθει και εχω βαρεθει να μιλαω με τους οτετζηδες που δεν ξερουν που πανε τα 4 (οι περισσοτεροι) , θελω και την δικια σας γνωμη . Εννοειται πως θα τους ξαναπαρω τηλ και θα τους τριψω τις μετρησεις που εκανε ο δικος μου στην μουρη γιατι τις εβγαλα φωτο , και θα τους παιρνω καθε μερα τηλ μεχρι να με μαθουν . βαρεθηκα πλεον να φωναζω τον εναν τον αλλον , να με λενε γνωμες , να μην αλλαζει τπτ , και εν τελη να φταιει κατα 99% ο π-οτέ . 
 
Σας ανεβαζω και τις μετρησεις του ρουτερ μπας και βγαλετε καμια ακρη εσεις. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι αλλαζει το SNR (down) οταν πεφτει , μια παει -5 , μια -17 , ενω οταν εχω κανονικα συνδεση ειναι σταθερο στο 9με9,5 ή καμια φορα στο 17με19 . Eπισης μαζευει πολλα λαθη , και crc και fec , οταν λεω πολλα το εννοω .
 
Σας κουρασα , το ξερω , αλλα εχω αγανακτησει .
 
Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε γνωμη .

02;55.png

11;31.png

11;37.png

11;39.png

11;55.png

11;57.png

Link to comment
Share on other sites

Α) Αρχιζεις και κρατας screenshots, οπυ στο background θα εχεις ανοιχτη σελιδα εφημεριδας (για να υπαρχει αναφορα ωρας/μερας)

 

Β) Τους απαιτεις να αλλαξεις modem 

Γ ) Κανεις εγγραφη καταγγελια σε ΕΕΤΤ 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο. Μόνο βράδια για κάποιο λόγο είχα πρόβλημα. Όλα μετρημένα όπως και εσύ, τεχνικοί κτλ κτλ.

 

Το πρόβλημα ήταν...στη μπρίζα του τηλεφώνου και το κρύο (ή κάτι παρόμοιο).  Πρόσεξε, μπρίζα την οποία πέρασαν από εκεί 2 τεχνικοί και δε βρήκαν τίποτα. Θα σε συμβούλευα να κάνεις το εξής:

 

Για μία μέρα βγάλε το σταθερό τελείως από τη μπρίζα. Άσε μόνο το μόντεμ συνδεδεμένο. Δες άμα έχεις πρόβλημα.

 

Εξακολουθείς να εχεις πρόβλημα; Βρες ενά καλώδιο με rj11 τερματικά (φαντάζομαι RJ11 έχεις σπιτι σου) και κόψε τη μία μεριά να είναι γυμνά τα καλώδια. Άνοιξε την μπρίζα και ξεσύνδεσε την, και σύνδεσε απευθείας το μόντεμ με τη γραμμή χρησιμοποιώντας το rj11 που σου ανέφερα. Δες άμα κάνει διαφορά.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που είμαι στην ίδια περιοχή πιάνω 50mbit και attainable 101 mbit..

Παλιότερα είχα τρομερά ασταθή σύνδεση αλλά αυτό οφειλόταν σε κακή καλωδίωση (παρότι το σπίτι είναι καινούριο). Τότε έπιανα μετά βίας 7mbit και είχα πολλές αποσυνδέσεις..

 

Πάντως μάλλον πρέπει να μένεις προς Ν.751, εκεί όντως είναι ψιλοάθλια τα πράγματα, αλλά και πάλι δεν έχω ακούσει για τόσο πολλές αποσυνδέσεις εξαιτίας του παρόχου.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι ώρες που ξεκινάει το πρόβλημα είναι συγκεκριμένες παίζει πολύ το θέμα παρεμβολών.
Μπορεί να είναι οι λάμπες του δρόμου.
Μπορεί κάποιος ραδιοπειρατής που εκπέμπει σε υψηλή στάθμη και παίζει αυτές τις ώρες.
Γεννήτρια εργοστασίου ή μαγαζιού.
Πολλά και διάφορα.

 

Επίσης παρατήρησε κατά την διάρκεια της ημέρας που παίζει καλά τι γίνεται με το SNR σου ( αν έχει διακυμάνσεις ) καθώς και τα errors.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Α) Αρχιζεις και κρατας screenshots, οπυ στο background θα εχεις ανοιχτη σελιδα εφημεριδας (για να υπαρχει αναφορα ωρας/μερας)

 

Β) Τους απαιτεις να αλλαξεις modem 

Γ ) Κανεις εγγραφη καταγγελια σε ΕΕΤΤ 

 

θα τους πιεσω μεχρι εκει που δεν παει....πλεον εχω αγανακτησει....αν αποδειχθει οτι δεν εχω θεμα οντως , τοτε θα τους ξεσκισω...ευχαριστω για την απαντηση

πριν 10 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Επίσης τους κάνεις ρόμπα στο facebook. Νομίζω τσούζει πιο πολύ.

 

και που θα τους κανω στην σελιδα της cosmote στο fb , βλεπω οτι τα διαγραφουν τα σχολια των επισκεπτων επειδη φαινεται τους κανουν ρομπα....τι να πεις.....πληρωνεις μια υπηρεσια που δεν εχεις και αυτοι τον χαβα τους....

πριν 9 ώρες, το μέλος Volrath έγραψε:

Μου είχε συμβεί κάτι παρόμοιο. Μόνο βράδια για κάποιο λόγο είχα πρόβλημα. Όλα μετρημένα όπως και εσύ, τεχνικοί κτλ κτλ.

 

Το πρόβλημα ήταν...στη μπρίζα του τηλεφώνου και το κρύο (ή κάτι παρόμοιο).  Πρόσεξε, μπρίζα την οποία πέρασαν από εκεί 2 τεχνικοί και δε βρήκαν τίποτα. Θα σε συμβούλευα να κάνεις το εξής:

 

Για μία μέρα βγάλε το σταθερό τελείως από τη μπρίζα. Άσε μόνο το μόντεμ συνδεδεμένο. Δες άμα έχεις πρόβλημα.

 

Εξακολουθείς να εχεις πρόβλημα; Βρες ενά καλώδιο με rj11 τερματικά (φαντάζομαι RJ11 έχεις σπιτι σου) και κόψε τη μία μεριά να είναι γυμνά τα καλώδια. Άνοιξε την μπρίζα και ξεσύνδεσε την, και σύνδεσε απευθείας το μόντεμ με τη γραμμή χρησιμοποιώντας το rj11 που σου ανέφερα. Δες άμα κάνει διαφορά.

 

αυτα ειναι τα επομενα βηματα μου που λες....και η τελευταια μου ελπιδα.....τα ξανα ακουσα αυτα τα πειραματα , και θα τα κανω με την πρωτη ευκαιρια....σε ευχαριστω για την απαντηση....

πριν 9 ώρες, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Και εγώ που είμαι στην ίδια περιοχή πιάνω 50mbit και attainable 101 mbit..

Παλιότερα είχα τρομερά ασταθή σύνδεση αλλά αυτό οφειλόταν σε κακή καλωδίωση (παρότι το σπίτι είναι καινούριο). Τότε έπιανα μετά βίας 7mbit και είχα πολλές αποσυνδέσεις..

 

Πάντως μάλλον πρέπει να μένεις προς Ν.751, εκεί όντως είναι ψιλοάθλια τα πράγματα, αλλά και πάλι δεν έχω ακούσει για τόσο πολλές αποσυνδέσεις εξαιτίας του παρόχου.

εδω μενω που ειπες , ναι.....και ενας γειτονας εχει προβλημα διπλα ακριβως απο μενα....δεν το θεωρω εντελως τυχαιο.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Αν οι ώρες που ξεκινάει το πρόβλημα είναι συγκεκριμένες παίζει πολύ το θέμα παρεμβολών.
Μπορεί να είναι οι λάμπες του δρόμου.
Μπορεί κάποιος ραδιοπειρατής που εκπέμπει σε υψηλή στάθμη και παίζει αυτές τις ώρες.
Γεννήτρια εργοστασίου ή μαγαζιού.
Πολλά και διάφορα.

 

Επίσης παρατήρησε κατά την διάρκεια της ημέρας που παίζει καλά τι γίνεται με το SNR σου ( αν έχει διακυμάνσεις ) καθώς και τα errors.

λαμπες του δρομου δεν ειναι , γιατι πχ σημερα δεν ειχα καμια αποσυνδεση εδω και 3,5 ωρες που ειναι αναμενες

 

ραδιοπειρατης , θα πρεπει να εκπεμπει μονος του ο κακομοιρης .... υπαρχουν ακομα αυτοι ? :p 

 

μαγαζια-εργοστασια-μπαρακια-σουπερ μαρκετ οτι θες κοντα μου δεν εχει.....γυρω μου σε ακτινα 100μετρων εχει το πολυ 4 σπιτια....

 

τα errors ανεβαινουν συνεχως , μερα - νυχτα ....την μερα με πιο χαλαρο ρυθμο ανεβαινουν ..... την νυχτα με πιο γρηγορο ρυθμο....

 

το snr την ημερα θα το δω σταθερο στα +17db (down) / +9db (up) , οταν δηλαδη και εχει ιντερνετ.....την νυχτα που συχνα δεν εχω ιντερνετ το μονο που αλλαζει ειναι το snr (down) το εχω δει απο -9 εως +3....

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα λάθη που σου βγάζει πάλι καλά που έχεις και κάποιες ώρες Ίντερνετ! Για να μην ταλαιπώρησε θα μπορούσες να βρεις πχ από κάποιον φίλο σου το ίδιο ρουτερ και να το βάλεις κάποια στιγμή στις ώρες που έχεις το πρόβλημα δηλαδή βραδάκι;
Άσχετα με αυτό θα σου πρότεινα να πας στο ΟΤΕ shop της περιοχής σου και να μιλήσεις με τον προϊστάμενο ή διευθυντή του καταστήματος και να του εξηγήσεις ότι ορίστε οι μετρήσεις του τεχνικού που πλήρωσα για να ελέγξει τις καλωδιώσεις μου οι οποίες είναι καθαρές αλλά συνεχίζω να έχω πρόβλημα. Επειδή το πρόβλημα εμφανίζεται αυτές τις ώρες θα ήθελα να έρθει τεχνικός σας ώστε να το διαπιστώσει γιατί οι 2 προηγούμενοι δεν βρήκαν κάτι. Νομίζω ότι εάν είναι νορμαλ ο άνθρωπος θα σε εξυπηρετήσει αλλιώς μιας και θα είσαι εκεί κάνε ένα γραπτό παράπονο με όλες τις λεπτομέρειες. Καλύτερα να κάνεις λίγο ακόμα υπομονή παρά να τσακώνεσαι μέσω τηλεφώνου και να χάνεις και το χρόνο σου που δεν στον πληρώνει κάνεις. Κάπως έτσι έχω λύσει και γω το πρόβλημα μου στο εξοχικό. Ότι και αν συμβεί πάω κατευθείαν στο ΟΤΕμαγαζο και μιλάω με τον διευθυντή και αν δεν λύσει το πρόβλημα ο τεχνικός που θα στείλει, δεν φεύγει από τη περιοχή!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος prodim έγραψε:

Με τόσα λάθη που σου βγάζει πάλι καλά που έχεις και κάποιες ώρες Ίντερνετ! Για να μην ταλαιπώρησε θα μπορούσες να βρεις πχ από κάποιον φίλο σου το ίδιο ρουτερ και να το βάλεις κάποια στιγμή στις ώρες που έχεις το πρόβλημα δηλαδή βραδάκι;
Άσχετα με αυτό θα σου πρότεινα να πας στο ΟΤΕ shop της περιοχής σου και να μιλήσεις με τον προϊστάμενο ή διευθυντή του καταστήματος και να του εξηγήσεις ότι ορίστε οι μετρήσεις του τεχνικού που πλήρωσα για να ελέγξει τις καλωδιώσεις μου οι οποίες είναι καθαρές αλλά συνεχίζω να έχω πρόβλημα. Επειδή το πρόβλημα εμφανίζεται αυτές τις ώρες θα ήθελα να έρθει τεχνικός σας ώστε να το διαπιστώσει γιατί οι 2 προηγούμενοι δεν βρήκαν κάτι. Νομίζω ότι εάν είναι νορμαλ ο άνθρωπος θα σε εξυπηρετήσει αλλιώς μιας και θα είσαι εκεί κάνε ένα γραπτό παράπονο με όλες τις λεπτομέρειες. Καλύτερα να κάνεις λίγο ακόμα υπομονή παρά να τσακώνεσαι μέσω τηλεφώνου και να χάνεις και το χρόνο σου που δεν στον πληρώνει κάνεις. Κάπως έτσι έχω λύσει και γω το πρόβλημα μου στο εξοχικό. Ότι και αν συμβεί πάω κατευθείαν στο ΟΤΕμαγαζο και μιλάω με τον διευθυντή και αν δεν λύσει το πρόβλημα ο τεχνικός που θα στείλει, δεν φεύγει από τη περιοχή!!!

 

 

αντε ντε , και εγω αυτο λεω με τοσα λαθη αφου εχω ιντερνετ παλι καλα....μολις δοκιμασα με αλλο ρουτερ , αλλα τπτ...

 

αν δεν βρω καμια αλλη ουρανοκατεβατη ιδεα , θα παω απο οτεμαγαζο...

 

σε ευχαριστω πολυ για το χρονο σου...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τώρα μου ήρθε.. έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το splitter? Πρόσφατα είχαμε ένα θεματάκι και από μετρήσεις δεν βγάζαμε άκρη. Αλλάχτηκε το splitter και όλα καλά! Βέβαια είναι και λίγο ιδιότροπη η περίπτωση μου γιατί τα καλώδια του ΟΤΕ είναι εναέρια και με πολύ υγρασία και αέρα την ακούνε λίγο..
Επίσης σε 4Mbps adsl γραμμή στην Αθήνα, ο τεχνικός που ήρθε μου αφαίρεσε τελείως το splitter με την προϋπόθεση ότι θα έχω μόνο μία συσκευή τηλεφώνου η οποία συνδέεται πάνω στο ρουτερ απευθείας.
Να φανταστείς ότι πλέον η συνδεσμολογία δεν έχει καμία σχέση με ότι αναγράφεται στο βιβλιαράκι του ρουτερ αλλά η γραμμή παίζει άψογα! Μυστήρια πράματα..

Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2017 at 11:44 ΜΜ, το μέλος prodim έγραψε:

Μιας και τώρα μου ήρθε.. έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το splitter? Πρόσφατα είχαμε ένα θεματάκι και από μετρήσεις δεν βγάζαμε άκρη. Αλλάχτηκε το splitter και όλα καλά! Βέβαια είναι και λίγο ιδιότροπη η περίπτωση μου γιατί τα καλώδια του ΟΤΕ είναι εναέρια και με πολύ υγρασία και αέρα την ακούνε λίγο..
Επίσης σε 4Mbps adsl γραμμή στην Αθήνα, ο τεχνικός που ήρθε μου αφαίρεσε τελείως το splitter με την προϋπόθεση ότι θα έχω μόνο μία συσκευή τηλεφώνου η οποία συνδέεται πάνω στο ρουτερ απευθείας.
Να φανταστείς ότι πλέον η συνδεσμολογία δεν έχει καμία σχέση με ότι αναγράφεται στο βιβλιαράκι του ρουτερ αλλά η γραμμή παίζει άψογα! Μυστήρια πράματα..

 

 

εχω αλλαξει ολα τα σπλιτερ,φιλτρα,καλωδια τηλεφωνου-dsl,τηλεφωνικες συσκευες,μπριζες τηλεφωνου....τα εχω δοκιμασει αυτα,αλλα παλι το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.