Jump to content



Καρέκλα γραφείου SATO με ηχητικές ανησυχίες...


Recommended Posts

Χαιρετώ την αγαπητή ομήγυρη του The Lab,

 

Αναζητώ μια λύση στο πρόβλημα που έχω με μια καρέκλα γραφείου της SATO και ζητώ την βοήθεια των απανταχού μαστόρων του forum...

 

Πριν 2 χρόνια περίπου αγόρασα μια καρέκλα της SATO από τα ΕΝΤΟΣ την οποία και συναρμολόγησα μόνος μου, όμως μέσα στο 4μηνο άρχισε τα σκουξίματα και τα τριζόνια έκαναν πάρτι, με εκείνα και με τούτα αποφάσισα να στείλω ένα email όπου εξηγούσα την κατάσταση για να μου δώσουν καμία οδηγία τι να κάνω για να την φτιάξω, αλλά εδώ είναι το απίστευτο με πήραν τηλέφωνο και αφού τους έδωσα κάποιες πληροφορίες με ενημέρωσαν ότι θα μου στείλουν μια καινούρια χωρίς καμία χρέωση... :huh::huh::huh:

 

Αφού ξεπέρασα το αρχικό σοκ τους ζήτησα να έρθει με τον μάστορα και να χρεωθώ την συναρμολόγηση σκεπτόμενος ότι κάποια λαλακία θα έκανα κατά την συναρμολόγηση και θα ήταν κρίμα να την επαναλάβω αφού μπορώ να ζητήσω την βοήθεια του ειδικού...

 

Για να μην μακρηγορώ, παρ' όλο που την δεύτερη καρέκλα την συναρμολόγησε ο μάστορας αυτή, (μετά από πολύ μεγαλύτερο διάστημα βεβαίως - βεβαίως) άρχισε πάλι τα φάλτσα κλαρίνα με αποτέλεσμα σε οποιαδήποτε κίνηση μου να έχουμε συναυλίες...

 

Αυτή την φορά όμως λέω να ασχοληθώ εγώ και να κάνω μια προσπάθεια να την φτιάξω και εδώ έγκειται η βοήθεια σας... 

Η σκέψη μου είναι να την λύσω τελείως και ακολουθώντας τις πολύτιμες συμβουλές σας να την συναρμολογήσω ξανά με το επιθυμητό αποτέλεσμα τον τερματισμό της σοπράνο Σουμιέ... 

 

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις που θα βοηθήσουν προς την επίλυση του προβλήματος μου...

 

Σας ευχαριστώ που κάνατε το κόπο να διαβάσετε το πρόβλημα μου και εκτιμώ ιδιαίτερα την όποια βοήθεια μου δώσετε ... :D :D :D 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Συνήθως στις καρέκλες τα τριξίματα εμφανίζονται σε τριβές ανάμεσα σε μεταλλικά κομμάτια. Εκεί δηλαδή που πιάνει μία βίδα το ένα μεταλλικό τμήμα να τερματίζει το πάσο της πάλι σε μεταλλικό κομμάτι.

Καλό είναι όμως να μας πεις τα εξής

 

1) Να μας συστήσεις με την καρέκλα σου με κάποιες φωτογραφίες :) 

2) Να μας πεις αν έχεις εντοπίσει σημεία που είναι ύποπτα για το θόρυβο

3) Αν εντοπίζεται μόνο στη βάση της ή ας πούμε και όταν πας να ξαπλώσεις (αν έχει ανάκληση)

 

Αν κάνω σωστά την υπόθεση αυτό που θα βοηθήσει σίγουρα είναι λεπτό λάστιχο ανάμεσα στα μεταλλικά μέρη και μετά να βιδώσεις.

Αλλά πες μας μερικά και εσύ για να καταλάβουμε τι παίζει ακριβώς :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο με τις παρατηρήσεις σου... θα βγάλω μερικές φωτογραφίες με τα σημεία που υπάρχουν βίδες και θα δώσω λίγο περισσότερη προσοχή για την προέλευση των τριγμών... 

Αυτή την στιγμή είμαι στην δουλειά και η ιδέα να κάνω την ερώτηση μου εδώ ήταν έμπνευση της στιγμής και είμαι λιγουλάκι απροετοίμαστος... 

 

Όταν με το καλό επιστρέψω σπίτι θα δώσω περισσότερες πληροφορίες... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η παρακάτω φωτογραφίες να βοηθάνε... 

 

Κατόπιν ενδελεχούς ελέγχου και αμέτρητων δοκιμών κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το τρίξιμο βγαίνει από το πλαϊνό δεξί arm rest... :)

 

Αν αυτά βοηθάνε συνεχίζουμε, αν όχι πείτε τι άλλο θέλετε να μάθετε... :amen:

 

 

 

#01.jpeg#02.jpeg#03.jpeg#04.jpeg#05.jpeg#06.jpeg#07.jpeg#08.jpeg

Link to comment
Share on other sites

στην βασή στο σημείο που σηκώνεται όταν πας προς τα πίσω την πλάτη βάλε λιγο WD-40 ή σπρέι γράσου και θα φτιάξει. Προσοχή να μην περάσει μέσα στην μπουκάλα γιατί μετά θα βυθίζετε όταν κάθεσε απο μόνη της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Όπως ανέφερα την πολύ βαβούρα την ακούω από το μπράτσο χωρίς βέβαια να αποκλείω την περίπτωση να έχω τριγμούς από το σημείο που αναφέρεις.

Λύνοντας με το καλό τον θόρυβο από το μπράτσο θα βάλω και λίγο WD-40 εκεί για μελλοντική χρήση... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

επειδή μου φαινεται κάπως περίεργο να ειναι από το μπράτσο. Δοκίμασες να το βγάλεις και να καθίσεις επάνω στην καρέκλα να δεις αν συνεχίζει ή όχι; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/13/2017 at 8:27 PM, 2cpu said:

Τσεκαρε αν χαλαρωσε.Η markus μου ειχανε χαλαρωσει τα μπρατσα της και μια

μερα το ενα σχεδον με φυγε (ναι ειμαι οτι νανε :p ).

Αφού κατάφερα και βρήκα λίγο χρόνο να ασχοληθώ τελικά όντος είχαν λασκάρει λιγάκι, όχι αρκετά όμως για να κουνάει και να είναι εμφανές... 

Με λίγο σφίξιμο σταμάτησε το σκούξιμο... 

 

Έχουμε κάνα tip έτσι ώστε να αποτρέψω να συμβεί ξανά...??? 

Link to comment
Share on other sites

Τρόπος για να αποτρέψεις το ξεβίδωμα είναι κόλλα σπειρωμάτων αλλά θα σου έλεγα μια στο τόσο και αν το ξαναβγάλει το θέμα απλά να σφίξεις λίγο τη βίδα :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις κόλλα με μέσο βαθμό ασφάλισης / συγκράτησης, δεν θα έχεις θέμα.

 

http://www.skroutz.gr/c/2274/kolles_domikwn_ylikwn.html?keyphrase=κολλα+σπειρωματων

 

Επιπλέον αυτού, για να είσαι πιο σίγουρος σε ένα "βαθύ" σπείρωμα -όπου δηλαδή η βίδα πιάνει με μεγάλο μήκος της πάνω στο "παξιμάδι", μπορείς να μην βάλεις την κόλλα στο άκρο της βίδας , αλλά λίγο πιο πίσω (προς το κεφάλι της βίδας).

Έτσι η κόλλα δεν θα πιάσει όλες τις σπείρες και η βίδα θα βγαίνει προβάλλοντας μικρότερη αντίσταση!

Και κάτι ακόμα, για δες οι βίδες σου γράφουν επάνω κατηγορία αντοχής (δυο μονοψήφια νούμερα, με μια τελεία ανάμεσα).

Αν γράφουν κάτι (πιθανά "6.8"  ή "8.8", ή -απίθανο- και πιο πάνω (π.χ. 10.9)  , δεν έχεις θέμα, αν όμως δεν γράφουν τίποτε, τότε καλό θα ήταν να τις αλλάξεις αν βάλεις ασφαλιστικό σπειρωμάτων, γιατί μπορεί να αποτελούνται από πολύ χαμηλής ποιότητας χάλυβα και όταν πας να τις ξεβιδώσεις να σε περιμένουν εκπλήξεις !

Μια ακόμα λεπτομέρεια, αν η βίδα που θα ασφαλίσεις έχει κεφάλι για κατσαβίδι, καλύτερα μην το κάνεις, σφίγγε τις απλά κατά διαστήματα.  Διαφορετικά αλαξέτες με βίδες που έχουν κεφάλι που μπορεί να δεχτεί πιο πολλή ροπή χωρίς να κινδυνεύει να χαλάσει. (εξάγωνο, torx, allen με αυτή τη σειρά ) 

 

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ροδέλα και γκρόβερ , συνήθως βοηθάει ! :)

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Υπαρχει καποιο καλο σπρευ για λιπαντικο καρεκλας ?  Εκανα την χαζαμαρα να την ψεκασω με wd 40 (γιατι εκανε τριξιματα) και τωρα εχει αυξηξει η τριβη με αποτελεσμα να κανει θορυβο
οταν την ανεβαζω-κατεβασω τον μηχανισμο της. Το προβλημα δημιουργηθηκε μετα που την ψεκασα με το WD 40 και δεν φταιει ο μηχανισμος της.

 

Δειτε αυτο το βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.