Jump to content



Γνώμες για αγορά Home Cinema!


Recommended Posts

Αγορα Home Cinema

Καλησπερα στην παρεα και καλη χρονια να εχουμε! Θελωντας να εκπληρωσω ενα "ονειρο" τολμω να πω, την αγορα ενος home cinema, βαζω εδω τα κομματια που βλεπω και ζαχαρωνω!!
Ενισχυτης: Denon X3300W https://usa.denon.com/us/product/hom...vers/avrx3300w
Μπροστινα ηχεια: Klipsch RP260F https://www.skroutz.gr/s/6854224/Kli...yphrase=rp260f
Κεντρικο ηχειο: Klipsch RP440C https://www.skroutz.gr/s/6854428/Kli...yphrase=rp440c
Surround ηχεια: Klipsch RP150M https://www.skroutz.gr/s/6644775/Kli...yphrase=rp150m
Subwoofer: Klipsch R112sw η R110sw https://www.skroutz.gr/s/5701807/Kli...yphrase=r112sw https://www.skroutz.gr/s/6150422/Kli...yphrase=r110sw

Θα ηθελα να μου πειτε γνωμες, αποψεις οτιδηποτε θα μου χρειαστει για να εκπληρωσω αυτο το ονειρο!!!!
Ο χωρος ακροασης θα ειναι γυρω στα 20-25τμ ενα σαλονι.
Ευχαριστω εκ των προτερων οσοι θα ασχοληθουν με το θεμα μου.
Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία σουπεράκια.

Ο ενισχυτής πολύ καλός.

 

Το subwoofer δεν θα το έπαιρνα όμως το Klipsch.

 

Προφανώς τα θες για ταινίες.

Φαντάζομαι θα γουστάρεις στις ταινίες με μπάσο να γίνεται χαμός.

Σε αυτό το τομέα το Klipsch δεν είναι το καλύτερο στα λεφτά του.

Θα προτιμούσα κάτι σε SVS ( το 12άρι PB12-NSD είναι δυνατό πολύ ).

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα η αγορα θα γινει μεσω γερμανικου αμαζον. Δεν με ενδιαφερει να σπανε τα πλακακια στο σπιτι απλα θελω ενα καλο και ποιοτικο μπασο για τα λεφτα του. Μου προτεινανε και Velodyne η αυτο που λες και εσυ αλλα νομιζω θα ειναι πολυ μεγαλο για το χωρο και δεν θα αξιοποιηθει, κλεινω πιο πολυ για το 10αρι. Δεν θα παιζουνε σε μεγαλες εντασεις λογω του οτι μενω σε πολυκατοικια.

Έγινε επεξεργασία από Worldwide
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο σετάκι και με διαχρονική αξία :) Για κινηματογραφικό ήχο τα Klipsch είναι τίμια ηχεία και δύσκολα θα μείνεις ανικανοποίητος.

Προσωπικά δεν θα ανησυχούσα για το γούφερ - τα μπροστινά θα δίνουν και αυτά όγκο στο μπάσο και ο γούφερ δεν θα κουράζεται πολύ - εξάλλου ο χώρος είναι σχετικά μικρός. Επιπλέον, θα προτιμούσα γούφερ ίδιας σειράς για καλύτερο δέσιμο στο κροσόβερ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω ακουσει και εχω διαβασει τις τελευταιες μερες σε διαφορες σελιδες, οτι τα συγκεκριμενα ηχεια για Home Cinema ειναι απλα μαγικα :p Γενικα το συστημα θα ειναι 70% ταινιες 30% μουσικη. Στην πορεια δηλαδη, αμα θελησω να ακουσω και τις μουσικες μου ο Denon εχει 7.2 Preout Processing οποτε κουμπωνω εναν λαμπατο ενισχυτη πανω στα μπροστινα και τελειωσε η υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Worldwide said:

Καλησπερα η αγορα θα γινει μεσω γερμανικου αμαζον. Δεν με ενδιαφερει να σπανε τα πλακακια στο σπιτι απλα θελω ενα καλο και ποιοτικο μπασο για τα λεφτα του. Μου προτεινανε και Velodyne η αυτο που λες και εσυ αλλα νομιζω θα ειναι πολυ μεγαλο για το χωρο και δεν θα αξιοποιηθει, κλεινω πιο πολυ για το 10αρι. Δεν θα παιζουνε σε μεγαλες εντασεις λογω του οτι μενω σε πολυκατοικια.

Εφόσον δεν θα παίζεις σε εντάσεις λόγω πολυκατοικία ( βασικά και χαμηλά να παίζεις το μπάσο διαπερνάει τα πάντα δυστυχώς, οπότε παίζει πάλι να σε κυνηγάνε :D ) δεν είναι απαραίτητο αυτό που σου πρότεινα.

 

Με τα νέα δεδομένα δεν θα έλεγα όχι στο Klipsch ( πάρε το μικρό δεν χρειάζεται ο big kahuna :D ).

Τα Velodyne στα λεφτά αυτά είναι υπερκοστολογημένα μετριάκια.

Μεταξύ Klipsch & SVS χάνεις στο "punch" των ταινιών ( κάτι που δεν θα έχεις όμως όπως και να 'χει λόγω περιορισμών κατοικίας :D ), αλλά στο Klipsch κερδίζεις λίγη μουσικότητα αν το βάζεις να παίζει και σε μουσική ( αν και κάτι μου λέει πως θα είσαι ικανοποιημένος και με σκέτο το μπάσο που βγάζουν τα RP260F ).

 

Εαν σου αρέσει και η μουσική, ρίξε λίγο το sub και χτύπα τα RP280F που έχουνε καλύτερο μπασάκι.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Αν οντως ισχυει η συχνοτητα που λενε στα RP260F οτι φτανει μεχρι τα 34hz τοτε μιλαμε για μπασο οχι αστεια :p Λογικα οπως κανουν οι πιο πολλοι δεν θα τα ζορισω και θα βαλω το crossover στα 80hz να κουνιεται λιγο και το sub :D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω στο να λαβεις υποψην σου τα SVS για subwoofer. Παρα πολλοι παιζουν με συνδυασμο klipsch ηχειων και svs sub και κανεις δεν εχει αναφερει προβληματα "ανομοιομορφιας" στον ηχο. Κι εγω θα προτιμουσα το 12αρι σαν μεγεθος. Ειναι καλυτερα για κινηματογραφικη χρηση και ειδικα αν προκειται να παιζει και σε χαμηλες εντασεις. Θα σου προσφερει πιο ολοκληρωμενο γεμισμα. Το 10αρι θα το προτιμουσα για κυριως μουσικη χρηση, συνοδευτικα με ενα ζευγαρι ηχειων. Το 10αρι ειναι πιο γρηγορο και πιο κοντα στην πιστοτητα. Στις ταινιες ομως θελουμε εφφε και γεμισμα με μπασα!

Το crossover εννοειται πως θα το βαλεις στα 80Hz. Οταν ακριβοπληρωνουμε ενα sub, ο σκοπος ειναι να αποφορτισουμε ενισχυτη και ηχεια απο αυτον τον σκοτεινο και κολασμενο κοσμο των χαμηλων συχνοτητων.

Με τον ενισχυτη δεν θα εχεις προβλημα, αλλα θα ελεγα να κοιταζες και καποιο μοντελο της yamaha. Συνηθως ειναι οι πιο ισχυροι σε πραγματικα watt οταν οδηγουν ενα ολοκληρωμενο home cinema σε πραγματικες συνθηκες. Επισης αν μπορεσεις να παρεις ενα μοντελο με ypao, θα σε βοηθησει παρα παρα πολυ στην σωστη ισοσταθμιση πολυ πιο ευκολα ειδικα αν δεν το κατεχεις πολυ με το συγκεκριμενο θεμα, οπως και οι περισσοτεροι απο εμας. 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Worldwide said:

Αν οντως ισχυει η συχνοτητα που λενε στα RP260F οτι φτανει μεχρι τα 34hz τοτε μιλαμε για μπασο οχι αστεια :p Λογικα οπως κανουν οι πιο πολλοι δεν θα τα ζορισω και θα βαλω το crossover στα 80hz να κουνιεται λιγο και το sub :D

Πάνε εκεί κοντά, αλλά όχι δίχως παραμόρφωση.

 

Τα RP280F ακόμα και σε μεγάλο και ανοιχτό χώρο, σε σχετικά υψηλή ένταση, στην μουσική παίζουνε "μπασαριστό" ήχο που αν δεν ήξερες το σύστημα και είχες κλειστά μάτια, θα έλεγες ότι υπάρχει ένα μικρό sub να συμπληρώνει τον ήχο.

 

Δεν μπορούνε φυσικά να αναπληρώσουνε καν την ύπαρξη sub σε ταινία, αλλά σε μουσική παίζουνε παραπάνω από το κόστος τους και στο θέμα του μπάσου είναι απίστευτα καλά.

Πολύ VFM τα Klipsch.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Θα συμφωνησω στο να λαβεις υποψην σου τα SVS για subwoofer. Παρα πολλοι παιζουν με συνδυασμο klipsch ηχειων και svs sub και κανεις δεν εχει αναφερει προβληματα "ανομοιομορφιας" στον ηχο. Κι εγω θα προτιμουσα το 12αρι σαν μεγεθος. Ειναι καλυτερα για κινηματογραφικη χρηση και ειδικα αν προκειται να παιζει και σε χαμηλες εντασεις. Θα σου προσφερει πιο ολοκληρωμενο γεμισμα. Το 10αρι θα το προτιμουσα για κυριως μουσικη χρηση, συνοδευτικα με ενα ζευγαρι ηχειων. Το 10αρι ειναι πιο γρηγορο και πιο κοντα στην πιστοτητα. Στις ταινιες ομως θελουμε εφφε και γεμισμα με μπασα!

Το crossover εννοειται πως θα το βαλεις στα 80Hz. Οταν ακριβοπληρωνουμε ενα sub, ο σκοπος ειναι να αποφορτισουμε ενισχυτη και ηχεια απο αυτον τον σκοτεινο και κολασμενο κοσμο των χαμηλων συχνοτητων.

Με τον ενισχυτη δεν θα εχεις προβλημα, αλλα θα ελεγα να κοιταζες και καποιο μοντελο της yamaha. Συνηθως ειναι οι πιο ισχυροι σε πραγματικα watt οταν οδηγουν ενα ολοκληρωμενο home cinema σε πραγματικες συνθηκες. Επισης αν μπορεσεις να παρεις ενα μοντελο με ypao, θα σε βοηθησει παρα παρα πολυ στην σωστη ισοσταθμιση πολυ πιο ευκολα ειδικα αν δεν το κατεχεις πολυ με το συγκεκριμενο θεμα, οπως και οι περισσοτεροι απο εμας. 

Να σου πω την αληθεια, εχω ερωτευτει ολη την σειρα Reference Premiere της Klipsch και εκτος απο αυτο στις εντασεις που θα παιζει το sub δεν θα δω διαφορες πιστευω. Τωρα οσον αφορα τον ενισχυτη, επειδη εχω ακουσει και εχω μιλησει με ατομα τα οποια εχουν denon + Klipsch μου λενε οτι τα Klipsch αμα δεν τα παιξεις με λαμπατο ενισχυτη που θα σου βγαλει τον τελειο ηχο το ηχειο, θα τα παιζεις  η με Marrantz η με Denon. Οσο για την ισοσταθμιση που λες πιστευω θα με καλυψει και με το παραπανω το Audyssey EqXt 32 που εχει ο 3300. Εδω εχει ενα review του συγκεκριμενου ενισχυτη http://www.whathifi.com/denon/avr-x3300w/review

Σε αυτα τα λεφτα θελω να πιστευω οτι ειναι ο καλυτερος για αυτα που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα RF-10 και βλέπω οτι είναι πιο "αδύναμα" από τα δικά σου. Μένεις σε πολυκατοικία και θες να βάλεις μπάσο, μάλλον θέλεις να εκδικηθείς κάποιον γείτονα... Κατά την άποψή μου, παρήγγειλε ότι είναι να πάρεις, αλλά χωρίς το subwoofer. Δοκίμασε πρώτα τα ηχεία σου και μπορεί να ξαφνιαστείς με το πόσο καλό είναι το μπάσο τους. Μπορεί να μην το χρειαστείς, αν δεις οτι το θέλεις τότε πάρ'το, αλλά τα ηχεία σου τα σπάνε, πίστεψέ με.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ξεκινησω με την αγορα πρωτα του ενισχυτη και μετα θα αγοραζω σιγα σιγα τα ηχεια, πρωτα τα μπροστινα, κεντρικο, surround αλλα πιστευω οτι και το subwoofer χρειαζεται για τις ταινιες πιο πολυ. Για στερεοφωνικη ακροαση δεν θα παιζει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Να το παρεις το sub. Με τα μπουνια!!! Οι ταινιες περιεχουν αποκλειστικη πληροφορια για το .1 καναλι. Το sub δηλαδη παιζει πραγματα τα οποια ΔΕΝ περιεχονται στα καναλια που πανε στα αλλα ηχεια. Δεν ειναι δηλαδη καποιες απλα χυμα συχνοτητες που τις κοβουμε απο τα ηχεια και τις ριχνουμε στο sub. Ειναι ενα ανεξαρτητο καναλι που πρεπει να υπαρχει και να ακουγεται. Εαν επιλεξουμε να βαλουμε ενα υψηλο crossover, τοτε παιρνουμε χαμηλες συχνοτητες απο τα αλλα καναλια και τις δινουμε και αυτες στο sub με αποτελεσμα να αλλοιωνουμε την δικη του dedicated πληροφορια. Δεν ειναι βεβαια και καποιο κοσμογονικο λαθος (ειδικα σε οικιακα cinemas που παιζουν σε αφροντιστους χωρους), απλως εγω γι αυτο προτιμω να βαζουμε το cross μεχρι τα 80Hz. Η απολαυση και η ευχαριστηση βεβαια, μια χαρα θα επιτευχθει και με το cross στα 120.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, giorgos2187 said:

Να το παρεις το sub. Με τα μπουνια!!! Οι ταινιες περιεχουν αποκλειστικη πληροφορια για το .1 καναλι. Το sub δηλαδη παιζει πραγματα τα οποια ΔΕΝ περιεχονται στα καναλια που πανε στα αλλα ηχεια. Δεν ειναι δηλαδη καποιες απλα χυμα συχνοτητες που τις κοβουμε απο τα ηχεια και τις ριχνουμε στο sub. Ειναι ενα ανεξαρτητο καναλι που πρεπει να υπαρχει και να ακουγεται. Εαν επιλεξουμε να βαλουμε ενα υψηλο crossover, τοτε παιρνουμε χαμηλες συχνοτητες απο τα αλλα καναλια και τις δινουμε και αυτες στο sub με αποτελεσμα να αλλοιωνουμε την δικη του dedicated πληροφορια. Δεν ειναι βεβαια και καποιο κοσμογονικο λαθος (ειδικα σε οικιακα cinemas που παιζουν σε αφροντιστους χωρους), απλως εγω γι αυτο προτιμω να βαζουμε το cross μεχρι τα 80Hz. Η απολαυση και η ευχαριστηση βεβαια, μια χαρα θα επιτευχθει και με το cross στα 120.

Κανονικά για ταινίες το sub θα έπρεπε να θεωρείτω απαραίτητο, αλλά αν δεν θες πολύ βαθύ μπάσο, και σε ικανοποιεί των ηχείων σου ( τομέας στον οποίο τα πάνε αρκετά καλά τα RP2xxF ) μπορείς να βάλεις στον ενισχυτή να "ανακατευθύνει" το σήμα του 6ου channel ( .1 ) στα ηχεία που έχεις δηλώσει ως large.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και παρεμβαίνεις εσύ σε ότι θες μετά το room correction του Audyssey.

 

υ.γ. Όχι, δεν τα βάζει Small από μόνο του.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.