Jump to content



Δισκοπρίονα - Φαλτσοπρίονα πάγκου και χειρός


Recommended Posts

Υπάρχει και το 

tk255.jpg
WWW.PAPADOPOULOSTOOLS.COM

Φορητό δισκοπρίονο TK255_230V HOLZMANN με μεγάλοτραπέζι αλουμινίου 940x642mm,διαστάσεις δίσκου κοπής Ø254xØ30×2,8,ισχύς 2000W,ύψος κοπής στις 45° 50mm...

πρόσφατα αγόρασα ένα και νομίζω ότι είναι αξιοπρεπέστατο για τα χρήματά του. Οι οδηγοί είναι σταθεροί και αν εξαιρέσεις το κάτω μέρος που είναι χοντρό πλαστικό το υπόλοιπο είναι αρκετά στιβαρό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 3/1/2021 at 8:35 AM, geochal said:

Υπάρχει και το 

tk255.jpg
WWW.PAPADOPOULOSTOOLS.COM

Φορητό δισκοπρίονο TK255_230V HOLZMANN με μεγάλοτραπέζι αλουμινίου 940x642mm,διαστάσεις δίσκου κοπής Ø254xØ30×2,8,ισχύς 2000W,ύψος κοπής στις 45° 50mm...

πρόσφατα αγόρασα ένα και νομίζω ότι είναι αξιοπρεπέστατο για τα χρήματά του. Οι οδηγοί είναι σταθεροί και αν εξαιρέσεις το κάτω μέρος που είναι χοντρό πλαστικό το υπόλοιπο είναι αρκετά στιβαρό

Μηπως μπορεις να μας πεις πως τα παει με τον φραχτη; Ειναι ακριβης ή θελει μετρημα μπρος/πισω σε καθε κοψιμο ξυλου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ λόγω έλλειψης χρόνου θέλει λίγο προσοχή νομίζω την ώρα που κλειδώνεις τον οδηγό. Τώρα για αρχή μετράω για να δω αν χάνει. Περισσότερα σε λίγο καιρό αν σε ενδιαφέρει. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/4/2021 at 2:15 ΜΜ, το μέλος alphabet έγραψε:

Μηπως μπορεις να μας πεις πως τα παει με τον φραχτη; Ειναι ακριβης ή θελει μετρημα μπρος/πισω σε καθε κοψιμο ξυλου;

Επίσης προκαλει εντύπωση οτι το συγκεκριμένο παγκοπριονο στο σκρουτζ μαγαζια οχι αποκλειστικά για εργαλεια το εχουν 50€ πιο φτηνά (~240€) 

https://www.skroutz.gr/s/12475877/Holzmann-TKS255.html

Αξιζει το ρισκο η αγορα απο ενα τετοιο μαγαζι; ή παιζει περίπτωση για β κατηγοριας ποιότητα;

Έγινε επεξεργασία από ginosvougas
Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες φορές τα μαγαζιά που συμμετέχουν στο σκρουτζ έχουν καλύτερες τιμές από αυτά που δεν συμμετέχουν.

Η ποιότητα δεν έχει καμία σχέση, ότι πουλάνε οι εκτός πουλάνε και οι εντός...

Εξάλλου έχεις δικαίωμα επιστροφής από όποιο μαγαζί κι αν το πάρεις οπότε δεν υπάρχει και κανένα ρίσκο...

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού υπάρχει Bosch με μόλις 23 ευρώ παραπάνω, θα πήγαινα σε Bosch.

(αν το σκεφτείς, αξίζει και μόνο για το δίσκο της Bosch που λογικά θα είναι καλύτερος)

 

Ή Black & Decker στα ίδια λεφτά.

 

Δες και στο Άμαζον, βλέπω πολύ καλές τιμές (πρόσεξε να είναι για 230V).

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα σε όλη την ομάδα , πολύ ωραία και επιμορφωτικά και χαίρομαι που υπάρχουμε πολλοί που θέλουμε να έχουμε την χαρά της δημιουργίας σε ότι μπορεί να κατεβάσει το μυαλό μας . Έχω αρχίσει να φτιάχνω μια λίστα με πράγματα που θέλω να κατασκευάσω  , ( μόλις τέλειωσα με μια πόρτα σταβλίσιο στύλ ) καιθα ακολουθήσουν πολλά ακόμα . Σε εξοπλισμό αυτή την στιγμή είμαι αρκετά καλά θεωρώ  δλδ έχω ρούτερ , δισκοπρίονο , σέγα , πλάνη χεριού , τριβείο  κτλ . Το πρόβλημα μου είναι οι ΄σιες κοπές που από ότι είδα και εδώ με δύο κατασκευές θα βρώ να εκμεταλλευτώ το δισκοπρίονο περισσότερο ( γωνιές και ευθεία κοπή ) . Σκεφτόμουν να αποκτήσω και ένα φαλτσοπρίονο 2 εργασιών , και είδα ότι εδώ δεν το θεωρείτε καλύτερη λύση από το δισκοπρίονο πάγκου , που και σε αυτό από ότι έχω δεί σε βιντεάκια μπορείς να φτιάξεις διαφορες κατασκευές για πιο γρήγορα και σωστά αποτελέσματα . Ερώτηση , το φαλτσοπρίονο θα μου είναι περιττό εντελώς στις κατασκευές μου ή με αυτά που έχω συν το δισκοπρίονο πάγκου θα μου είναι εντελώς άχρηστο και θα το έχω αγοράσει τσάμπα? Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις και δισκοπριονο παγκου και φαλτσοπριονο οχι δε θα σου ειναι καθολου αχρηστο. 

Απλα αν καποιος ειναι αναμεσα στα δυο η ζυγαρια παει προς του παγκου. Το ενα συμπληρωνει το αλλο οταν συνυπάρχουν :)

Αν λοιπον εχεις τον χώρο κ διαθετεις και το ποσό τοτε βουρ και καλες  κατασκευες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 42 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν εχεις και δισκοπριονο παγκου και φαλτσοπριονο οχι δε θα σου ειναι καθολου αχρηστο. 

Το ενα συμπληρωνει το αλλο οταν συνυπάρχουν :)

Αν λοιπον εχεις τον χώρο κ διαθετεις και το ποσό τοτε βουρ και καλες  κατασκευες

 

Τέτοια λέγε  να το πάρω απόφαση για το φαλτσοπρίονο.... χώρος υπάρχει και χρήματα μπορούν να βρεθούν ... Απλό ή συρόμενο ;

Σημειωτέον φαρδύτερο καδρόνι από 10 x 5 cm δεν με βλέπω να χρησιμοποιώ οπότε μαλλον για απλό με βλέπω .. Μέχρι 100-120 μπορώ να δώσω. Για ρίχτε  καμιά ιδέα σχετικά  please :)

 

Έγινε επεξεργασία από nik0laus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση , απλά θα ήθελα να περιγράψω το σκεπτικό μου , δεν θα ήταν καλό να ξεκινήσω με το φαλτσοπρίονο 2 εργασιών ( για να κανω και κανένα κόψιμο πηχάκι ή κάτι μικρό στο πάνω μέρος του φαλτσοπρίονου τέτοιου τύπου  ) , και μετά να προσθέσω και ένα πάγκου σε ένα τραπέζι εργασίας μεγάλο όπως το έχω σκεφτεί ? Για το φαλτσοπρίονο 2 εργασιών σκέφτομαι το einhell μιας και ξέρω ότι είναι νορμάλ ποιότητας , αλλά ή αντιπροσωπεία μου έχουν πει ότι είναι άριστη

Ευχαριστώ για την απάντηση , απλά θα ήθελα να περιγράψω το σκεπτικό μου , δεν θα ήταν καλό να ξεκινήσω με το φαλτσοπρίονο 2 εργασιών ( για να κανω και κανένα κόψιμο πηχάκι ή κάτι μικρό στο πάνω μέρος του φαλτσοπρίονου τέτοιου τύπου  ) , και μετά να προσθέσω και ένα πάγκου σε ένα τραπέζι εργασίας μεγάλο όπως το έχω σκεφτεί ? Για το φαλτσοπρίονο 2 εργασιών σκέφτομαι το einhell μιας και ξέρω ότι είναι νορμάλ ποιότητας , αλλά ή αντιπροσωπεία μου έχουν πει ότι είναι άριστη

Ευχαριστώ για την απάντηση , απλά θα ήθελα να περιγράψω το σκεπτικό μου , δεν θα ήταν καλό να ξεκινήσω με το φαλτσοπρίονο 2 εργασιών ( για να κανω και κανένα κόψιμο πηχάκι ή κάτι μικρό στο πάνω μέρος του φαλτσοπρίονου τέτοιου τύπου  ) , και μετά να προσθέσω και ένα πάγκου σε ένα τραπέζι εργασίας μεγάλο όπως το έχω σκεφτεί ? Για το φαλτσοπρίονο 2 εργασιών σκέφτομαι το einhell μιας και ξέρω ότι είναι νορμάλ ποιότητας , αλλά ή αντιπροσωπεία μου έχουν πει ότι είναι άριστη

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα δεν έχω κανένα από τα δύο , μόνο δισκοπρίονο χεριού , και θέλω να πάρω και ένα ακόμα , και σκέφτηκα να πάρω φαλτσοπρίονο 2 εργασιών , για να μπορώ να κάνω ακόμα περισσότερα πιο εύκολα και πιο γρήγορα . θα κατασκευάσω και από ένα βοηθητικό για το δισκοπρίονο χεριού 

 , και ένα τέτοιο , για να κάνω τις ευθείες και τα περίεργα μικρά κοψίματα . Απλά σκέφτομαι αν τελικά θα μου χρειαστεί να πάρω κάποιο από τα άλλα 2 για να κάνω περισσότερα , και αν θα κάνω 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα καλά τότε Sorry

Το δύο εργασιών έχει το κακό ότι δεν έχει ο φράκτης αρκετή απόσταση από το δίσκο. 

Με αυτά τα δεδομένα θα πρότεινα να σκεφτείς καλά την αγορά σου. Πόσα έχεις σκοπό να επενδύσεις σε ένα τέτοιο εργαλείο; 

Γιατί προσωπικά θα πήγαινα σε πάγκου. 

Όπως θα διάβασες η πρόταση έιναι αν είναι να έχεις ένα εργαλείο και έχεις χώρο τότε πας σε πάγκου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μετά από όσα έχω διαβάσει εδώ και μετά από τις 2 αυτές κατασκευές που θα κάνω , πιο πολύ θα πρέπει να πάω στο πάγκου και να ηρεμήσω , απλά θα το καθυστερήσω λίγο γιατί ακόμα δεν έχω τελειώσει τον χώρο που ετοιμάζω , γιατί όπως είπα και πρίν σκέφτομαι να τον τοποθετήσω σε ράφι πάγκου εργασίας το δισκοπρίονο πάγκου , οπότε όταν θα ξεκινήσω τις ξυλοκατασκευές για τον πάγκο και τα ράφια τότε θα δω . Το πρότζεκτ είναι μια αποθήκη να μετατραπεί σε ένα ωραίο εργαστηριο για να φτιάχνω διάφορες ιδέες που έχω γράψει λίστα . Αυτή είναι η εκκίνηση , έχουν μπει και οι τάβλες γυρω γύρω στην κάσα , οπότε τώρα ετοιμάζουμε το ανάλογο παράθυρο , και μετά θα πάω για τα εσωτερικά κατασκευαστικά .

IMG_0150.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν οι κατασκευες ειναι τυπου πορτας [παρεπιπτοντως ωραια εγινε] κ αφου εχεις ηδη δισκοπριονο , παρε ενα φαλτσοπριονο για αρχη...ξεχνα οτιδηποτε φτηνιαρικο κ χωρις 2η κουβεντα πηγαινε στο ΜΕΤΑΒΟ που σου προτεινε η Αγαπη αποπανω.

Επισης με τα διπλα λεφτα [240] μπορεις να παρεις το ιδιο σε συρομενο που κοβει 30 cm μηκος κ 10 υψος...

Για παγκοπριονο ,αν θεσ απολυτη ακριβεια στις κοπες σου πας στο 500αρικο κ στο DE WALT...οποτε ξεκινα με ΚΑΛΟ φαλτσοπριονο , δες που σε καλυπτει κ που οχι κ πρωτα ο Θεος να μας εχει καλα , πας κ στο καλο ακριβο παγκου!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τελικά και εγώ για εκεί προσανατολίζομαι , έτσι και αλλιώς σε απόσταση λιγότερη από 400 μέτρα είναι ένα από τα  ξυλάδικα που ψωνίζω .

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας και καλές κατασκευές να κάνουμε .

Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2021 at 11:40 PM, Gounnick said:

Το bulle63477 αξίζει τα λεφτά του η θα πρέπει και σε αυτό να κάτσεις να ασχοληθείς με τον δίσκο και γενικά με όλο το στήσιμο του?

Την Bulle την φοβαμαι σαν μαρκα. 2-3 εργαλεια που ειχα παρει δεν μου βγηκαν καλα και τα πουλησα.

Το best value for money για μενα (εχω δει ολα τα tests στο youtube) μαλλον ειναι το Black  & Decker BES720, το οποιο το εχω παραγγειλει, αλλα ομως υπαρχει ελλειψη προς το παρον.

 

TOOLCENTER.GR

<p style="text-align: center;"><span style="text-decoration: underline; color: #ff6600; font-size: large;"><strong>BLACK & DECKER BES720-QS ΠΑΓΚΟΠΡΙΟΝΟ 1800W Ø 254mm...

 

Έγινε επεξεργασία από alphabet
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.