Jump to content



Στήσιμο νέου γραφείου- Γενικές απορίες/συζήτηση


Recommended Posts

14 minutes ago, psyber said:

γαματο θα φτιαξω και εγώ. εχώ και εγω γραφείο όπως το δικό σου, φτιαγμένο το 2011. το λάθος που έκανα τότε ήταν να μη βάλω πόδι στο κέντρο και τώρα κάπως έχει κουρμπάρει στη μέση, όχι τραγικά αλλά αισθητά.

ζήλεψα πάντως, θα με κυνηγας για πνευματικα δικαιώματα!!!

 

χαχαχα feel free!

γιαυτό το λόγο δεν είναι τα community; Για να μοιραζόμαστε ιδέες και να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο :D

Ο καθένας συνησφέρει όπως μπορεί και με τον τρόπο του, τα χόμπυ του κτλ :)

3 minutes ago, rory said:

Και ένα κανάλι για τα μακαρόνια, συγνώμη καλώδια ήθελα να πω, να βάλεις κάτω από το γραφείο. :D

έχω ρίξει κανάλι αλλά δεν έχω κάνει cable management στις φωτό γιατί μόλις είχα στήσει το γραφείο πρόχειρα και ήθελα να προχωρήσω σε τρίψιμο του ξύλου και περιποίηση.

Απλα άπλωσα πρόχειρα τα πράγματα πάνω για να δω στο περίπου τι χώρο τρώνε και πως θα τοποθετηθούν τα υπόλοιπα :D

 

Θα κάνω οτι καλύτερο μπορώ σε όλους τους τομείς για να βγεί ένα καλό οπτικό και λειτουργικό αποτέλεσμα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιλούσα για κλειστό ηλεκτρολογικό. Αυτό που έχεις τώρα πιο πολύ για βάση κρεμαστή μου κάνει.

Μπορείς να βρεις και στο χρώμα του ξύλου και να μην ξεχωρίζει καθόλου ή σε μαύρο ή γκρι, αν δεν σου αρέσει το άσπρο που χρησιμοποιείται γενικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, rory said:

Μιλούσα για κλειστό ηλεκτρολογικό. Αυτό που έχεις τώρα πιο πολύ για βάση κρεμαστή μου κάνει.

Μπορείς να βρεις και στο χρώμα του ξύλου και να μην ξεχωρίζει καθόλου ή σε μαύρο ή γκρι, αν δεν σου αρέσει το άσπρο που χρησιμοποιείται γενικά. 

χμμ δεν είναι κακή ιδέα, να τα κρύψω όλα μέσα στο κλειστό κανάλι και ρίξω τα πολύμπριζα κλπ στο ανοικτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@haris013

Δεν την θέλω για να «γράφω» μουσική αλλά για να ακούω, νομίζω είναι στην ίδια φιλοσοφία με τα studio monitors και θα «ταιριάζει» με τα Tannoy reveal 502 που έχω, και θέλω να πιστεύω ότι θα είναι αναβάθμιση σε σχέση με την Asus D1

 

@deninho

Την solo δεν την ψήνω δεν έχει balanced εξόδους και knob για ακουστικά, μικρό το κακό αλλά δεν είναι απαγορευτική η διαφορά οπότε προτιμώ την 2i2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Havic said:

@haris013

Δεν την θέλω για να «γράφω» μουσική αλλά για να ακούω, νομίζω είναι στην ίδια φιλοσοφία με τα studio monitors και θα «ταιριάζει» με τα Tannoy reveal 502 που έχω, και θέλω να πιστεύω ότι θα είναι αναβάθμιση σε σχέση με την Asus D1

 

@deninho

Την solo δεν την ψήνω δεν έχει balanced εξόδους και knob για ακουστικά, μικρό το κακό αλλά δεν είναι απαγορευτική η διαφορά οπότε προτιμώ την 2i2.

όρμα για την 2i2, θα σε υπερκαλύψει! :D

και εγώ ποιο πολύ θα ακούω, το recording-producing είναι καθαρά χόμπυ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος rory έγραψε:

Όμορφα πράγματα! Καλοάκουστα! :)

Μια πολύ καλή λύση αντί του ups είναι αυτό https://www.thomann.de/gb/furman_ac210_power_conditioner.htm?ref=search_prv_4

Το είχα χρόνια, αρχικά στο pc και αργότερα στο home cinema χωρίς να έχω ποτέ κανένα πρόβλημα, με πολλές διακοπές μπορώ να πω από το δίκτυο της δεη.

Πολύ καλή επιλογή!

Από ότι είδα, ο μικρός είναι τέτοιος, μόνο στο μάτι!

Γιατί στην πράξη είναι "πολύ μεγάλος" !

Μολονότι είναι entry level, έχει όλα τα βασικά χαρίσματα των πολύ ακριβότερων συσκευών.

Να 'σαι καλά μπαίνει στα υπ' όψιν !   :T: 

 

Για πες τώρα κάτι που μπορεί να ενδιαφέρει πολύ:

Επειδή έχουμε δεί κάποιες  φορές τα τροφοδοτικά των υπολογιστών (από κάποια ισχύ και πάνω) σε εκκινήσεις (όχι από Stand by, αλλά από το διακόπτη ON-OFF), ιδιαίτερα αν αυτές είναι απανωτές,  να ρίχνουν -από το ρεύμα ζεύξης- την ασφάλεια του πίνακα που τροφοδοτεί τη γραμμή που παίρνει το τροφοδοτικό (αυτή μπορεί να είναι 10 ή και 16 Α ), θέλω να ρωτήσω αν εσύ έχεις παρατηρήσει πτώση της ασφάλειας του Power Contitioner σε εκκίνηση του τροφοδοτικού του PC.

Έμμεσα δηλαδή ρωτάω αν η ασφάλεια είναι πολύ ευαίσθητη, ή έχει κάποιο χρόνο αντίδρασης έτσι ώστε να μην πέφτει για "ψύλλου πήδημα" ! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο ''μικρός'' είναι σε τέτοιο μέγεθος για να μπαίνει μέσα και σε ενισχυτές οργάνων ή να τοποθετείτε πχ. σε πλάτη tv.

 

Μέχρι 1900w max το είχα δουλέψει και δεν είχα κανένα πρόβλημα, ποτέ δεν μου ''έριξε'' ασφάλεια. Όχι στην εκκίνηση όμως γιατί δεν ενεργοποιούνταν όλες οι συσκευές ταυτόχρονα.

Ακόμα και όταν είχα ένα corsair 1000w και 2 gtx480 δεν είχα θέμα.

Γιατί τροφοδοτικό μιλάς και γιατί να κάνεις απανωτές επανεκκινήσεις;

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Seafalco said:

Πολύ καλή επιλογή!

Από ότι είδα, ο μικρός είναι τέτοιος, μόνο στο μάτι!

Γιατί στην πράξη είναι "πολύ μεγάλος" !

Μολονότι είναι entry level, έχει όλα τα βασικά χαρίσματα των πολύ ακριβότερων συσκευών.

Να 'σαι καλά μπαίνει στα υπ' όψιν !   :T: 

 

Για πες τώρα κάτι που μπορεί να ενδιαφέρει πολύ:

Επειδή έχουμε δεί κάποιες  φορές τα τροφοδοτικά των υπολογιστών (από κάποια ισχύ και πάνω) σε εκκινήσεις (όχι από Stand by, αλλά από το διακόπτη ON-OFF), ιδιαίτερα αν αυτές είναι απανωτές,  να ρίχνουν -από το ρεύμα ζεύξης- την ασφάλεια του πίνακα που τροφοδοτεί τη γραμμή που παίρνει το τροφοδοτικό (αυτή μπορεί να είναι 10 ή και 16 Α ), θέλω να ρωτήσω αν εσύ έχεις παρατηρήσει πτώση της ασφάλειας του Power Contitioner σε εκκίνηση του τροφοδοτικού του PC.

Έμμεσα δηλαδή ρωτάω αν η ασφάλεια είναι πολύ ευαίσθητη, ή έχει κάποιο χρόνο αντίδρασης έτσι ώστε να μην πέφτει για "ψύλλου πήδημα" ! :)

έκανα λίγο διάβασμα και αν κατάλαβα καλά το power conditioner καθαρίζει την γραμμή του ρεύματος από τυχών παράσιτα κλπ, ενώ παράλληλα προστατεύει σε περιπτώσεις υπέρτασης σωστά; Απο την άλλη όμως αν έχεις ασταθή γραμμή δεν κάνει regulation έτσι; Άρα λοιπόν σε περίπτωση πχ κεραυνού θα σώσει τις συσκευές πάνω αλλά σε περιπτώσεις μικρής υπότασης-υπέρτασης δεν θα κάνει κάτι ε;

Αν όμως είναι σταθερή η γραμμή του ρεύματος(πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό;) και δεν έχει διακυμάνσεις σε βαθμό να επειρεάζει τις ηλεκτρικές συσκευές δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να χρησιμοποιήσω voltage regulator, το conditioner θα με καλύψει στις υπεριπτώσεις υπέρτασης και δεν θα κάει κάποια συσκευή πάνω.

Έχω καταλάβει σωστά ή γράφω βλακείες τόση ώρα; :p

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες σε γενικές γραμμές... και πριν πάρεις το οτιδήποτε δες τι πραγματικά χρειάζεσαι.

Μικρές υπερτάσεις όπως λες δλδ. αυτό που λέμε spikes το καλύπτει.

Την τάση μπορείς να την δεις με κάτι τέτοιο. Σταθερή γραμμή 100% αποκλείεται να έχεις. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα κατάλαβες και ακόμα πιο σωστό αυτό που είπε ο φίλος @rory !

Είναι πολύ σημαντικό να δείς τι χρειάζεσαι!

Οι λύσεις για διόρθωση του επιπέδου της τάσης (regullator) είναι διαφόρων κατηγοριών:

1.  Αυτές που το κάνουν με έναν αυτομετασχηματιστή που έχει πολλαπλές λήψεις στα τυλίγματά του και η επιλογή της κατάλληλης γίνεται με ρελέ.

δουλεύουν σχετικά γρήγορα, αλλά έχουν για λόγους ευνόητους κάποια υστέρηση στο επίπεδο της τάσης στο οποίο αντιδρούν και ρυθμίζουν σε βήματα (σκαλοπάτια)

2. Αυτές που την βασίζονται σε κάποιο Variac (μεταβλητός αυτομετασχηματιστής) του οποίου τον δρομέα τον κινεί ένα σερβομοτέρ με βάση τις εντολές που του δίνει ένας controller. Αυτοί αντιδρούν λίγο πιο αργά, αλλά έχουν συνεχή μεταβολή χωρίς σκαλοπάτια.

 

Αλλά για πιο πολλά και πιο αναλυτικά :

 

https://www.sweetwater.com/insync/power-conditioner-voltage-regulator-ups-differences-explained/

 

https://www.ustpower.com/comparing-automatic-voltage-regulation-technologies/

 

Οι ερασιτέχνες έχουμε τις λύσεις 1 και 2 , από εκεί και πέρα υπάρχει "απέραντη"  ποικιλία και μέθοδοι αλλά κατά κανόνα τσούζουν ασύστολα στην τσέπη !

Έτσι για περιέργεια δες εδώ :

 

http://www.belotti.it/eng/products/voltage_stabilisers_technologies/

 

https://www.ashleyedison.com/cvt-power-conditioners-779/

 

Και τώρα . . .  περαστικά μας ! :D

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Seafalco said:

Σωστά τα κατάλαβες και ακόμα πιο σωστό αυτό που είπε ο φίλος @rory !

Είναι πολύ σημαντικό να δείς τι χρειάζεσαι!

Οι λύσεις για διόρθωση του επιπέδου της τάσης (regullator) είναι διαφόρων κατηγοριών:

1.  Αυτές που το κάνουν με έναν αυτομετασχηματιστή που έχει πολλαπλές λήψεις στα τυλίγματά του και η επιλογή της κατάλληλης γίνεται με ρελέ.

δουλεύουν σχετικά γρήγορα, αλλά έχουν για λόγους ευνόητους κάποια υστέρηση στο επίπεδο της τάσης στο οποίο αντιδρούν και ρυθμίζουν σε βήματα (σκαλοπάτια)

2. Αυτές που την βασίζονται σε κάποιο Variac (μεταβλητός αυτομετασχηματιστής) του οποίου τον δρομέα τον κινεί ένα σερβομοτέρ με βάση τις εντολές που του δίνει ένας controller. Αυτοί αντιδρούν λίγο πιο αργά, αλλά έχουν συνεχή μεταβολή χωρίς σκαλοπάτια.

 

Αλλά για πιο πολλά και πιο αναλυτικά :

 

https://www.sweetwater.com/insync/power-conditioner-voltage-regulator-ups-differences-explained/

 

https://www.ustpower.com/comparing-automatic-voltage-regulation-technologies/

 

Οι ερασιτέχνες έχουμε τις λύσεις 1 και 2 , από εκεί και πέρα υπάρχει "απέραντη"  ποικιλία και μέθοδοι αλλά κατά κανόνα τσούζουν ασύστολα στην τσέπη !

Έτσι για περιέργεια δες εδώ :

 

Belotti variatori - voltage stabilisers technologies

 

https://www.ashleyedison.com/cvt-power-conditioners-779/

 

Και τώρα . . .  περαστικά μας ! :D

 

 

Food for thought, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.