Jump to content



Αλλαγή cpu σε λαπτοπ


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Το λαπτοπ είναι ένα toshiba satellite c850-16w με i3 2310m (2.1ghz) και hm76 chipset

Μπορεί να πάρει τον i5 2410m;

Θα έχω θερμικό πρόβλημα λόγω της μεγαλύτερης συχνότητας του i5 στο turbo (2.9ghz);

Και οι δύο σύμφωνα με την intel 35w tdp έχουν.

cpuz.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λαθος ειναι η ένδειξη του cpuz  το chip της  μητρικης ειναι  HM67.

 Αυτο  το chip ειναι συμβατο με την cpu που εχει το laptop   ι3-2310Μ  και με αυτο που θες να κανεις αναβαθμηση   i5-2410

 http://ark.intel.com/products/52809/Mobile-Intel-HM67-Express-Chipset?q=hm67#@compatibility

 

 Κοινος προχωρα αφοβα

Link to comment
Share on other sites

πάντως και ο 2410m είναι 2 πυρήνες με 4 threats. Αξίζει η αλλαγή για την απόδοση που θα κερδίσεις ή γίνεται για άλλο λόγο;

 

*τώρα είδα ότι ο i3 δεν έχει turbo. Λέει γύρω στο 30-40% αύξηση

 

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπου 28% πάνω σε απόδοση και τον βρήκα αρκετά φτηνό μεταχειρισμένο στα 25€

 

Έχουν και οι δύο tdp 35w

Δηλαδή και τους δυο άμα τους στρεσάρω με linx, παρότι ο ένας τρέχει στα 2,1 και ο άλλος στα 2,9ghz, 35 watt θα τραβήξουν;

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι αν υπαρχει οικονομικη ευχερεια  ολοι ειναι  vfm 

μετα βγαζεις τον 500hdd  τον κανεις  εξωτερικο σκληρο  και βαζεις εναν ssd 

την μνημη  απο 4giga την κανεις 8giga

και το laptop θα βγαλει φτερα...............................:lol::lol::lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έχει μπεί ένας ssd 120αρης (corsair force3 που μου είχε ξεμεινει απο το 2011), ο 500αρης εχει μπει με hdd caddy στη θεση του dvd και πριν μία βδομάδα πήρα μια 4αρα μνήμη ακόμα στα 18€. Απλά σε τόσο παλιό λαπτοπ δε νομίζω ότι αξιζει να ρίχνεις λεφτά έτσι.

 

Στο θερμοκρασιακό θέμα έχω μία ανησυχία. Για αυτό και σας ρωτάω για το tdp.

Έγινε επεξεργασία από liangour
Link to comment
Share on other sites

Από διάφορα i5 λάπτοπ που έχω δει, κινδυνεύεις να κάνουν διαρκές throttling λόγω θερμοκρασιών. Φίλου μου εργοστασιακό HP τουρμπίζει και ξετουρμπίζει συνέχεια κρατώντας θερμοκρασία στους 85-90. Προφανώς είναι υποδιαστασιολογημένη η ψύκτρα. Από κει και πέρα το παίρνεις και αν σου παραζεσταίνεται απλά περιορίζεις τις συχνότητες μέσω του throttlestop ώστε να δουλεύει στις σωστές θερμοκρασίες.

Δεύτερη εναλλακτική:

:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι  οι επεξεργαστες  που  δινω    ειναι  2 πυρινων   35 tpd

Δεν υπαρχει τετοιο θεμα θερμοκρασιων.

 Θεμα θα δημιουργουνταν αν εμπαιναν οι παρακατω CPU που ειναι  45 tpd  και 4 πυρινων:   i7-820QM     i7-840QM     i7-720QM    i7-740QM

  Eπισης αν εχει  overclock το lartop  να μην το δουλεψεις, θα εχεις τα προβληματα που περιγραφει  ο sotiris  παραπανω,

  καλυτερα   να ανεβασεις το μπατζετ   σε δυνατοτερο  CPU.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα καθάρισα ενός φίλου ένα vaio με τον 2410m πάνω. Σαν ψύκτρα πάνω κάτω ίδια είναι με του toshiba. Θερμοκρασίες 70-80 βαθμοί με πολύ έντονη δουλειά. Απλά παρατηρούσα ότι παρότι μόλις το είχα καθαρίσει και είχα βάλει και νέα πάστα, πήγαινε μέχρι 2,7ghz και πιο αραιά μέχρι 2,9ghz από το turbo.

Στο δικό μου με τον i3, με πολύ έντονη δουλειά, πολλές καρτέλες και προγράμματα μαζί, πάει μέχρι 70 βαθμούς.

Capture2.JPG

Capture.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να μετρήσεις πώς αποδίδουν οι ψύκτρες, βάλε το toast.exe σε όσα instances είναι οι πυρήνες και παρακολούθησε τις θερμοκρασίες.

Θα δεις ένα τεράστιο άλμα και μετά θα αρχίσει το throttling ή το ανεμιστηράκι θα δουλεύει φέτες ή και τα 2 μαζί, ανάλογα το σχεδιασμό του laptop.

Δυστυχώς σε όλα τα laptop η σχεδίαση είναι εντελώς passive και παρ'όλο το πολύ χαμηλό TDP δύσκολα τα ψύχεις.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πλέον θερμοκρασιακά είναι στα ίδια με τον i3

Μέχρι 70 βαθμούς και πλέον η θερμοκρασία πέφτει πιο γρήγορα από πριν. 3-4 λεπτά να το αφήσω η θερμοκρασία στους πυρήνες πέφτει στους 33 και κλείνει τον ανεμιστήρα.

Με τον i3 ήθελε κάνα δεκάλεπτο απραξίας να πέσει στους 33

Σε stress test, όπως και πριν, μετά τους 83 κάνει throttle στα 2,5ghz αλλά όχι πιο κάτω. Ο i3 έκανε στα 1,6-1,7ghz

Στη χρήση που του κάνω δεν το έχω φτάσει τόσο ψηλά ώστε να κάνει throttle και πλέον τα threads δεν φτάνουν 100% ενώ πριν γινόταν κάθε φορά.

Ουσιαστικά η διαφορά φαίνεται όταν στο ιντερνετ, παράλληλα με άλλες καρτέλες, ανοίγω και youtube ή κάνω αναπαραγωγή 1080p mkv

Εκεί δηλαδή πλέον δεν έχω lag.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Επιστρέφω μετά από πολύ καιρό στο θέμα. Με τις ζέστες ο 2520m που είχε μπει στο λαπτοπ ανέβαζε 90 βαθμούς και ο ανεμιστήρας δούλευε έντονα σε εκνευριστικό βαθμό. Οπότε εδώ ακι 2-3 χρόνια, κάθε άνοιξη-καλοκαίρι απενεργοποιώ τον turbo boost από το bios με αποτέλεσμα να λειτουργέι με ταβάνι τα 2.5 GHz αντί για 3 GHz.

 

Έπεσε πριν μια βδομάδα στα χέρια μου ένας i5 3110m και παρότι γενιάς ivy bridge είπα να τον δοκιμάσω. Τελικά η μητρική όντως είναι HM76 και από ότι έμαθα τα toshiba c850/855 κυκλοφορούσαν κυρίως με ivy bridge αντί για sandy.

 

Σαν απόδοση είναι πανομοιότυποι αλλά ο νέοτερος επεξεργαστής καταναλώνει πολύ λιγότερη ενέργεια και κατ επέκταση θερμοκρασιακά είναι πολύ καλύτερος.

 

cinebench old vs new.png

cpu.png

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.