Jump to content



Coil whine σε καινουργια gtx 1070 stryx


Recommended Posts

Μου ήρθαν προχτές τα parts για νέο Pc και η 1070 του τίτλου και με το που έβαλα overwatch και πάτησα play άρχισε να κάνει σαν εκτυπωτής. Μετα από καμιά μέρα ψιλοεστρωσε αλλά ακόμα κάνει ένα μικρό θορυβο ο οποίος πλέον καλύπτεται από την μουσική του παιχνιδιού. Αυτό το κάνει μόνο στο overwatch σε άλλα που δοκίμασα μέχρι στιγμής fallout 4 και metal gear v σχεδόν δεν ακούγεται. Νομίζω θα μπορούσα να το αντέξω αλλά με ενοχλεί που σε τόσο ακριβή κάρτα  υπάρχει τέτοιο θέμα όσο μικρό και να είναι καθώς επίσης είναι και η φύση του θορύβου τέτοια (υψισυχνος) που παρόλο που δεν είναι πολύ δυνατά σε ένταση τον κάνει διαπεραστικό και  ενοχλητικό. Η πλακά είναι ότι την προτίμησα από την gigabyte που είναι κάνα 50αρικο φτηνότερη για να γλιτώσω το coil whine. Τώρα φοβάμαι να κάνω θέμα να την επιστρέψω γιατί από οτι διαβάζω στο νετ παίζει  να μου έρθει άλλη που να είναι χειρότερη και θα μπλέξω. Έχετε να προτείνετε τίποτα  ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος evilsoler έγραψε:

Η πλακά είναι ότι την προτίμησα από την gigabyte που είναι κάνα 50αρικο φτηνότερη για να γλιτώσω το coil whine

Αν ειναι φτηνοτερη , με ποια λογικη θα γλιτωνες το coil whine :p ?

Η μονη καρτα στην οποια ειχα coil whine θεμα ηταν της Gigabyte στο μεταξυ. Αν αντεχεται κρατησε την, αν οχι , RMA, δε νομιζω να μενει κατι αλλο  :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν ειναι φτηνοτερη , με ποια λογικη θα γλιτωνες το coil whine :p ?

Η μονη καρτα στην οποια ειχα coil whine θεμα ηταν της Gigabyte στο μεταξυ. Αν αντεχεται κρατησε την, αν οχι , RMA, δε νομιζω να μενει κατι αλλο  :) 

ε στην gigabyte εβλεπα πολλα φαινομενα coilwhine στα φορουμ σε asus οχι τοσα . Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να την κρατησω γιατι αυτη τη στιγμη αντεχεται αλλα το παρακολουθω... θα μιλησω και με asus  να δω τι θα πουν.  Απλα κριμας γιατι το pc θα ηταν σχεδον αθορυβο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος evilsoler έγραψε:

ε στην gigabyte εβλεπα πολλα φαινομενα coilwhine στα φορουμ σε asus οχι τοσα . Η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να την κρατησω γιατι αυτη τη στιγμη αντεχεται αλλα το παρακολουθω... θα μιλησω και με asus  να δω τι θα πουν.  Απλα κριμας γιατι το pc θα ηταν σχεδον αθορυβο

Παλι δεν ηπια καφε και καταλαβα οτι να'ναι σορρυ. Γραψε λαθος, καταλαβα οτι πηρες την Gigabyte :p Σε καθε περιπτωση, ισχυει το ιδιο ,κανεις RMA. 

 

@kpetros στο overwatch να ανοιξει Vsync ? Δε πολυλεει.. Στα υπολοιπα ισως να ειναι πιο λογικο. Αλλα και παλι, σε ενα ευρος FPS αν κανει εντονο θορυβο , τοτε παει για αλλαγη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Vsync εχεις ανοιξει ?

 

Ωραιος!!! με το που το ανοιξα σταματησε το χοντρο θορυβο και ειναι λες και το εχω σε idle που κανει ενα "γουργουρισμα" αλλα ειναι πολυ ανεπαισθτητο. Οταν παει σε μερικα μενου παει ξεκινησει ενα μικρο θορυβο. Το vsync επιρεαζει αρνητικα τπτ αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια παιχνιδια μπορει να δεις stuttering. Και εγω ομως με Vsync παιζω , 1080@60 σταθερα :) Στα περισσοτερα αν οχι σε ολα τα παιχνιδια. Επισης θα δεις και μειωμενη χρηση της καρτας γραφικων , καθως και χαμηλοτερες θερμοκρασιες (εφοσον χρησιμοποιειται λιγοτερο)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Παλι δεν ηπια καφε και καταλαβα οτι να'ναι σορρυ. Γραψε λαθος, καταλαβα οτι πηρες την Gigabyte :p Σε καθε περιπτωση, ισχυει το ιδιο ,κανεις RMA. 

 

 Με οσα εχω διαβασει για ατομα που κανουν απανωτα ρμα και δεν αλλαζει τπτ εχω φοβηθει. Μα το κανουν να δειχνει οτι ειναι ο κανονας το cw και οτι ολες οι καρτες εχουν θεμα λιγο πολυ.

 

@kpetros  εκανε δουλεια το vync. Το μονο που καταλαβα να αλλαζει ειναι οτι εγινε λιιιιγο πιο αργα το ποσο γρηγορα στοχευω ,μπορει να ειναι και ιδεα μου

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος evilsoler έγραψε:

 Το μονο που καταλαβα να αλλαζει ειναι οτι εγινε λιιιιγο πιο αργα το ποσο γρηγορα στοχευω ,μπορει να ειναι και ιδεα μου

 

Καθολου ιδεα σου δεν ειναι... Αυτο ακριβως το κακο εχει το vsync. Fps games και vsync δυστυχως δεν πανε μαζι

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Καθολου ιδεα σου δεν ειναι... Αυτο ακριβως το κακο εχει το vsync. Fps games και vsync δυστυχως δεν πανε μαζι

:( . Καταλαβα... οποτε η RMA η θα κανω πως δεν το ακουω .Για να ειμαι ειλικρινης παλευται δεν ειναι τοσο δυνατο , απλα ειναι το σπασιμο της υποθεσης που σε τετοια καρτα εχω αυτο το προβλημα ,κι ας ισχυριζονται οτι ειναι φυσιολογικο. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το θεμα coil whine ειναι λιγο λαχειο.. Αναξαρτητου μοντελου, καρτας, κατασκευαστη, υλοποιησης κλπ. Απαραδεκτο μεν, υπαρκτο δε. Αν δε σε πειραζει, αστο το θεμα ως εχει. Αν ομως σε ενοχλει, κανε το rma οσο το δυνατον γρηγοροτερα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος evilsoler έγραψε:

Ωραιος!!! με το που το ανοιξα σταματησε το χοντρο θορυβο και ειναι λες και το εχω σε idle που κανει ενα "γουργουρισμα" αλλα ειναι πολυ ανεπαισθτητο. Οταν παει σε μερικα μενου παει ξεκινησει ενα μικρο θορυβο. Το vsync επιρεαζει αρνητικα τπτ αλλο ?

 

Το coil whine ειναι αποτελεσμα κακων πηνιων οπως λεει και το ονομα του .  

Τα πηνια εχουν την ταση να "κλωτσανε" σε καθε αλλαγη που τους προκαλειτε , συνεπως αμα δεν καλα φτιαγμενα αρχιζουν να μουρμουρανε . 

 

Το vsync σε κλειδωνει στα 60FPS οποτε λιγοτερο coil whine , παρολαυτα εγω θα εκανα την αλλαγη , ισως να μπορεις να το θεωρησεις και DOA 7 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% και εγω για msi απο προσωπική εμπειρία μετά απο πολλά χρόνια σε asus πήγα σε Gigabyte και τελικά κατέληξα στην Msi...

Βέβαια τυχερά είναι αυτά ακόμα και σε πανάκριβες κάρτες οτι υλοποιηση και να είναι παίζει να υπάρχει coil whine.....Δε χάνεις να την στήλεις πίσω ούτε συ άλλως όλες οι εταιρείες το δέχοντε σαν rma οπότε μη μασάς

Link to comment
Share on other sites

+1 για MSI έχω την 1070 gaming x και το μονο coil wine που κατάφερα να ακούσω είναι ένα ελάχιστο με ανοιχτό το case πάνω στο γραφείο όταν κλείνω το unigine heaven με διάρκεια max 2 seconds με κλειστό το side panel δεν ακούγεται

Μέχρι στιγμής σε όσα games έχω δοκιμάσει  η άλλη εφαρμογή το coil wine είναι 0

 

Αγοράσαμε την κάρτα X2 μαζί με ένα φίλο που αναβαθμίσαμε τα pc ταυτόχρονα και η δικη του την ίδια συμπεριφορά ακριβώς συμμπεριφορά έχει

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Βάλε FRAPS να τρέχει ή μέσω του STEAM και δες αν εκεί που κάνει θόρυβο η κάρτα είναι τα σημεία που πιάνει τρελά FPS.. Τότε λύση είναι μόνο το VSYNC όπως ειπώθηκε. Αν το κάνει και σε σημεία με νορμάλ FPS τότε αντικατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εκανα RMA gigabyte gtx1080 g1 μιας μερας λογω τραγικου coil whine.... Eιπαμε ολες εχουν αλλα μην κανει και σαν εκτυπωτης η καρτα. 

 

Οσο πιο πολυ load τραβαει η καρτα, αναλογως το καθε παιχνιδι, τοσο πιο πολυ coil whine θα κανει! Βαλε ενα witcher 3 και εχεις να ακουσεις ΠΟΛΥ σκουξιμο!

 

Η καρτα αντικατασταθηκε χωρις πολλα πολλα και πηρα μια msi gtx1080 gaming x η οποια εκτος οτι το coil whine της ισα-ισα που ακουγεται ειναι και τρομερο κομματι.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.