Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Just now, adpanos said:

Κάτσε να έρθουν τα R5 και τα R3 , να βγουν και περισσότερες μητρικές και βλέπουμε.

 

-Η AMD φαίνεται για πρώτη φορά να κατέχει το performance/watt απέναντι στην Intel

-  να έχει IPC μόλις  5-10% χαμηλότερο από την τελευταία γενιά της intel

Μόλις έρθουν τα R5 και τα R3 πολύς κόσμος θα "εκπλαγεί" από τις επιδόσεις τους στα πολυνηματικά games. Όσο για το actual ipc αυτό θα το δουν όλοι στην πράξη.

Εντάξει πάντως στα APU έχει περισσότερους άσσους η AMD.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος σκέφτομαι σοβαρα να δωσω 4790κ που εχω στον 2ο συστημα και να κουμπώσω εναν 1800χ στην θεση του ετσι για να εχω το τοπ amd cpu. Εχω αρχισει και μιλαω απο χτες με ανθρωπο για αγορά του 1800χ

Το μονο που με ξενέρωσε ειναι καποια benchmarks που ειδα με την 1080ti πανω στον ryzen σε σχεση με τους intel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Μόλις έρθουν τα R5 και τα R3 πολύς κόσμος θα "εκπλαγεί" από τις επιδόσεις τους στα πολυνηματικά games. Όσο για το actual ipc αυτό θα το δουν όλοι στην πράξη.

Εντάξει πάντως στα APU έχει περισσότερους άσσους η AMD.

 

 

Μα αν δεις την αγορά, το mobile πλέον πρέπει να  είναι μεγαλύτερο από το desktop, ενώ τα APU μπορούν να κατακλύσουν την αγορά σαν all around λύσεις, ιδικά αν τους φορέσουν αξιοπρεπείς καρτούλες, λίγη HBM και να είναι και για μέσο gaming  σε 1080p.  

 

Σε review που είδα με zen 4C/8T (κλεισμένο 1800χ) στα 3,5Ghz απέναντι σε 7700k στα 3,5Ghz , το συμπέρασμα είναι ένα 5-10% ανά περίπτωση.  Δεν είναι τίποτα το σοβαρό.  Θα μου πεις από την άλλη πρέπει να δούμε και χρονισμούς στα R5 & R3  και εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου. 

 

Ολα αυτά λύνονται από πλευράς AMD με σωστά , σοβαρά APUs. 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

@adpanos

Εγώ στο review του zoloft αν λες αυτό, είδα στο πιο απαιτητικό κομμάτι του tomb raider διαφορά 20%. Φαίνονται οι διαφορές αν τρέξεις αυτά που πρέπει.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Έρχονται εδώ μέσα Intelαδες να κάνουν bullying σε όποιον πει ότι θα αγοράσει τον 1800Χ με την λογική ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, δεν έχει διαφορά από τον 1700, δεν είναι vfm.

Και είναι οι ίδιοι άνθρωποι που λένε ότι είναι δικαίωμα της Intel να βάζει τις τιμές όπου γουστάρει και όποιος θέλει αγοράζει στον θεό.

Και στην Intel δικαίωμα της να πουλάει τον 6950K 1700$ και στον αγοραστή του 6950Κ, μαγκιά του.

Και πας να δηλώσεις ότι θα πάρεις τον 1800Χ και τρως ξύλο γιατί δεν είναι vfm.

Εκτός από Intel, πουλάτε και τρέλα σε αυτό το thread ;

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, NikosD said:

Έρχονται εδώ μέσα Intelαδες να κάνουν bullying σε όποιον πει ότι θα αγοράσει τον 1800Χ με την λογική ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, δεν έχει διαφορά από τον 1700, δεν είναι vfm.

Και είναι οι ίδιοι άνθρωποι που λένε ότι είναι δικαίωμα της Intel να βάζει τις τιμές όπου γουστάρει και όποιος θέλει αγοράζει στον θεό.

Και στην Intel δικαίωμα της να πουλάει τον 6950K 1700$ και στον αγοραστή του 6950Κ, μαγκιά του.

Και πας να δηλώσεις ότι θα πάρεις τον 1800Χ και τρως ξύλο γιατί δεν είναι vfm.

Εκτός από Intel, πουλάτε και τρέλα σε αυτό το thread ;

και το καλύτερο να λένε ότι τα έχουν σκάσει πριν κάτι μήνες για να πάρουν τα τοπ πράματα της intel ....

 

εμ πως προσπαθούν να δικαιολογήσουν τις αγορές τους κάπως

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Παίδες, ο κάθε ένας ας αγοράζει ότι θέλει. Δεν θα κρίνουμε τις επιλογές του , από την στιγμή που δεν ξέρουμε τις ανάγκες του. 

 

Επίσης δεν ξέρουμε και τον τρόπο που αγόρασε το προιόν, την τιμή και πάνω απ`όλα τον ΧΡΟΝΟ που έγινε η αγορά. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Η αλήθεια δεν κρύβεται από κακοσχεδιασμένα benchmarks ψιλοάσχετων youtubers.

Καλα ειναι αναλογα και το παιχνιδι σε κάποια ηταν πισω ο ryzen σε καποια αλλα ηταν μια η αλλη με 6900 κτλ.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, adpanos said:

 

Παίδες, ο κάθε ένας ας αγοράζει ότι θέλει. Δεν θα κρίνουμε τις επιλογές του , από την στιγμή που δεν ξέρουμε τις ανάγκες του. 

 

Επίσης δεν ξέρουμε και τον τρόπο που αγόρασε το προιόν, την τιμή και πάνω απ`όλα τον ΧΡΟΝΟ που έγινε η αγορά. 

Σωστό αλλά να τα κρατάνε για την πάρτι τους , αν θέλουν να κάνουν φιγούρα να πάνε στο pcbuilding .... :hehe:

Το θέμα εδώ λέει ZEN - AMD και όχι πότε αγοράσετε τον τελευταίο σας τούμπανο ΙΝΤΕΛ επεξεργαστή :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Just now, GoMaR said:

Το προβλημα σε καποιους ειναι πως θεωρουν προβατα αυτους που αγορασαν intel.

 

Το πρόβλημα είναι ότι αν κάποιος αντιμετωπίσει χαμηλό frame rate με ryzen και μπει σε κάποιο φόρουμ να ρωτήσει μπορεί να τον πείσουν ότι φταίει το game ή οι drivers ή οτιδήποτε άλλο πέρα από το cpu. Και με αυτή λογική οδηγούμαστε πάλι σε αυτό που λες.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακοι οι ryzen ειναι νεα τεχνολογια ειναι δυνατοι και θα βρουν τον δρομο τους σιγα σιγα και στα παιχνίδια. 

Ναι δεν λεω οι 4790k-6700κ-7700κ κλοκάρουν στον θεο αλλα ρε σεις ψυχολογικά νιωθω καλύτερα να ξερω οτι εχω 8c/16t για το κοντινο μέλλον. 

Και σε ενα προϊόν που ξερω οτι θα βελτιωθεί. ;)

Συν οπως εχω ξαναπει οι νεες μητρικες για τους ryzen γ@μανε σε εμφανιση γουσταρεις να τις βλεπεις ξανα και ξανα

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Το πρόβλημα είναι ότι αν κάποιος αντιμετωπίσει χαμηλό frame rate με ryzen και μπει σε κάποιο φόρουμ να ρωτήσει μπορεί να τον πείσουν ότι φταίει το game ή οι drivers ή οτιδήποτε άλλο πέρα από το cpu. Και με αυτή λογική οδηγούμαστε πάλι σε αυτό που λες.

 

 

Νομίζω τα ίδια λέγαμε και την εποχή που έβγαιναν οι C2Q Q6600/ Q8200/ Q9400/ Q9450  με απέναντι τους E8400/ E8600 . 

 

Την εξέλιξη των πραγμάτων όλοι μας την ξέρουμε πλέον.

 

Δεν νομίζω να συναντήσει κανείς θέμα με ryzen σε gaming, εκτός κι αν μετρά τα fps αντί να παίζει.  Εξάλλου πόσοι είναι αυτοί που θα τον παντρέψουν με μια κάρτα μεγαλύτερη από RX 480 / GTX 1060  για 1080p ? 

Για 4K νομίζω πως δεν έχει σημασία, δεν φαίνεται κάποια διαφορά.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, adpanos said:

 

 

Νομίζω τα ίδια λέγαμε και την εποχή που έβγαιναν οι C2Q Q6600/ Q8200/ Q9400/ Q9450  με απέναντι τους E8400/ E8600 . 

 

Την εξέλιξη των πραγμάτων όλοι μας την ξέρουμε πλέον.

Το σωστότερο θα ήταν, νομίζω, σύγκριση nehalem με C2Q. Γιατί στην αρχή προηγούνταν οι Q σε πολλά games και εφαρμογές, αλλά μόλις προσαρμόστηκε το software στη νέα αρχιτεκτονική η εικόνα αντιστράφηκε ριζικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Το σωστότερο θα ήταν, νομίζω, σύγκριση nehalem με C2Q. Γιατί στην αρχή προηγούνταν οι Q σε πολλά games και εφαρμογές, αλλά μόλις προσαρμόστηκε το software στη νέα αρχιτεκτονική η εικόνα αντιστράφηκε ριζικά.

 

Το λέω και από πλευράς πυρήνων (performance)  σε συνάρτηση με το single thr. performance που ερχόταν από τα υψηλότερα ρολόγια (κλόκια ) των Ε8ΧΧΧ..

 

Οι nehalem σε σχέση με τους C2Q ήταν και έτη φωτός μπροστά . IMC/ QPI /HTing/ IPC , εντελώς διαφορετικοι. Όντως όμως έχεις δίκιο. Εκεί φάνηκε πως χρειάζεται χρόνος ώστε να προσαρμοστεί το software πάνω τους .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

 

 

Νομίζω τα ίδια λέγαμε και την εποχή που έβγαιναν οι C2Q Q6600/ Q8200/ Q9400/ Q9450  με απέναντι τους E8400/ E8600 . 

 

Την εξέλιξη των πραγμάτων όλοι μας την ξέρουμε πλέον.

 

Δεν νομίζω να συναντήσει κανείς θέμα με ryzen σε gaming, εκτός κι αν μετρά τα fps αντί να παίζει.  Εξάλλου πόσοι είναι αυτοί που θα τον παντρέψουν με μια κάρτα μεγαλύτερη από RX 480 / GTX 1060  για 1080p ? 

Για 4K νομίζω πως δεν έχει σημασία, δεν φαίνεται κάποια διαφορά.

Σε 4κ δεν έχουν διαφορα.

Εγω θα τον παντρεψω η με την 1080 που εχω η εαν καταφέρω με 1080τι λογο 4κ gsync monitor.

Στον 5960χ εχω την rx480 που μια χαρα τουμπανο ειναι στην 1080p tv.

Δεν μασάει πουθενα:D 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Η AMD έχει βάλει R7 απέναντι σε HEDT, R5 απέναντι σε i7, και R3 απέναντι σε i5,

 

Εγώ πάντως το μόνο που δεν διαβάζω εδώ μέσα είναι R7 vs HEDT. Βλέπω R7 vs I7 7700k ΚΑΙ ΜΟΝΟ μαζί με ΑΧΡΗΣΤΑ gaming benches, δεν προχωράει έτσι καμία εποικοδομητική συζήτηση. Για νά χαμε να λέγαμε υπάρχει και το off topic, είναι απαράδεκτο ειδικά από έμπειρους forumites να αναλώνονται σε οποιαδήποτε άλλη σύγκριση εκτός R7 vs HEDT. Δηλαδή επειδή η AMD έκανε ρόμπα τα HEDT της Intel δεν μπορείτε να μείνετε εκεί και να αποδεχτείτε ώς inteλάδες τον "εξευτελισμό"? Πρέπει να προστατέψετε την υπόλειψη της Intel με επιχειρήματα του $%^# και της πυκνής ομίχλης?  Διαβάζουν τόσοι και τόσοι το thread και το μόνο που εκλαμβάνουν από αυτή τη στάση είναι η έλλειψη σεβασμού στην νοημοσύνη μας.

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

και το καλύτερο να λένε ότι τα έχουν σκάσει πριν κάτι μήνες για να πάρουν τα τοπ πράματα της intel ....

 

εμ πως προσπαθούν να δικαιολογήσουν τις αγορές τους κάπως

 

Το έχω ξαναγράψει πριν κάποιο καιρό.

 

Είμαστε καλοί άνθρωποι και συμπονετικοι, κατανοούμε τον πόνο του άλλου για τα λεφτά που πέταξε στους HEDT.

 

Αλλά ρε φίλε, έρχεσαι εδώ πέρα να πουλήσεις το παραμύθι σου για να κρατήσεις ψηλά τις τιμές των HEDT μήπως και προλάβεις να τον πουλήσεις, να γλυτώσεις λίγο χασούρα να αγοράσεις RyZen ;

 

Εδώ βρήκες να το κάνεις αυτό ;

 

Άνοιξε ένα thread που να λέει

"Γιατί οι Intel HEDT είναι οι καλύτερες CPU στα λεφτά τους και δεν πρέπει να πέσουν οι τιμές"

 

Άνοιξε ένα άλλο thread που να λέει

"Σας χρειάζονται πραγματικά τα 8 cores στα 300$ ή είσαστε θύματα της AMD ;"

 

Άνοιξε άλλο thread που να λέει:

"Μην αγοράζετε 1800Χ. Όλο το χαρτί στον 1700"

 

Άνοιξε κι άλλο thread:

"Υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα για μια CPU από το να παίζει παιχνίδια στα 1080p στα 140fps σε σχέση με τον ανταγωνιστή που είναι στα 128fps"

 

Από ιδέες για threads σας δίνω άπειρες.

 

Όρεξη να υπάρχει...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.