Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

ρε τωρα δεν εγραψες απο πανω αντι για 120 watt???????????????

θα με τρελανεις?????????????????????

2 hours ago, NikosD said:

αντί για 120W χτυπάει 170W

τωρα ειναι factory overclocked?????????????

καλαματα??????????????

κρητη?????????????

ολλανδια?????????????

Link to comment
Share on other sites

Ρε αγοράκι μου η καρτούλα έχει δύο switches στο BIOS.

Σε εμένα ήρθε με το switch στο factory overclocked.
Η άλλη θέση έχει πιο χαμηλές συχνότητες (κοντα στο default)

Σε κάθε περίπτωση έχει προδιαγραφές που θα μπορούσαν να δικαιολογησουν λίγο παραπάνω Watt από τα 120W που δίνει η AMD για τις RX 470.

Το άλμα βέβαια από 120 W στα 170 W δεν δικαιολογείται εύκολα.

Αλλά σου λέω ότι σε κάθε περίπτωση, η Sapphire καλύπτει τον πωπο της, αφού στο site λέει 180 W

Στην ουσία η AMD τις πουλάει πουσαρισμενες (overclocked) και overvolted και η Sapphire κάνει overclock πάνω στο overclocking και πάνε όλα στο θεό.

Το κακό όμως έχει ξεκινήσει από AMD και το manufactoring process.

Τα rebrands των Polaris που βγαίνουν σε ένα μήνα αυτά διορθωνουν.

Θα κατέβουν σε θερμοκρασίες και κατανάλωση, πιθανόν ανεβάζοντας και λίγο ρολόγια.

Είναι τα Polaris the way it should be manufactured.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οποτε καλα λεω εγω

ΟΛΕΣ οι εταιριες ψαχνουν beta testers

4 minutes ago, NikosD said:

the way it should be manufactured

δηλαδη πηρες καρτα που ηθελε κανα χρονο να ωριμασει και να βγει στην αγορα

αυτο εμενα με τρελαινει...........................

ΟΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.............................

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αφού εκεί το πας να καταλήξουμε έτσι είναι.

Στο SW έχουμε την Microsoft που μας έχει κάνει beta testers και με την βούλα πια με τα Windows 10 (και πριν ειμασταν) και στο HW έχουμε όλες τις γνωστές εταιρείες επίσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής που ψάχτηκα αρκετά φίλος μου που πήρε  ryzen για να το βάλει έστω να λειτουργήσει σωστά του βγήκε η πίστη του δίχως να το κάνει Balance.Αυτα που διαβάζω εχω να πω την γνωμη μου ειναι ενα cpu οικονομικό για rendering οχι για παιχνίδια,τπτ άλλο για πολλούς δεν κάνει,δεν χρειάζεται να ψάχνεστε αυτα εκανε η amd.Με το διπλό CCX έχουμε να δούμε απο τον Intel 2 quad φανταστείτε

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω γενικά φιλε Jaco και την ειρωνεία άλλου.

 

Και εδω εδώσε ζεστά λεφτά και εμείνε με εναν i3.Επείδη του έσπασε τα νεύρα

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SirDiman έγραψε:

Μας τα πρηξατε με το OC αν πιανει τα 5345γιγα με 2 volt ή οχι.

Ανούσια πράγματα

Πλάκα κανεις ρε φίλε το 90% εκει έξω αυτο τους ενδιαφέρει 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, PanosXidis said:

Και εδω εδώσε ζεστά λεφτά και εμείνε με εναν i3.Επείδη του έσπασε τα νεύρα

Μα αυτή είναι και η ΔΙΑΦΟΡΑ! Πιστεύεις οτι θα αγοράσει κανένας απο εδώ μέσα ryzen σύστημα να δεί τι "ωραία" και "απροβλημάτιστα" θα περάσει σετάροντας το νέο του σύστημα??!! Δεν τους νοιάζει η πραγματικότητα και αυτό είναι εμφανές. Το hype να ναι καλά..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να δεις τι βρισιές έριξε το παλικάρι Αλεξ :hehe: οχι το ενα να περασει driver chipset με 1GB 

 

Να σημείωσω μιλαω για τον 1800Χ 

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
Link to comment
Share on other sites

Ok κι εγώ διαβάζω ότι με όλα στοκ, μητρικές των 300 ευρώ δίνουν 1.7 (!!!) ρεύμα και καίνει τα τσιπ. Το χειρότερο απ όλα είναι ότι όλα αυτά παρουσιάζονται ως φυσιολογικά λες και σε κάθε launch κάθε σειράς επεξεργαστή συμβαίνουν αυτά. Διαβάστε για τα mobo σχόλια στο Newegg από verified αγοραστές. Το ποιός φταίει, δεν αφορά τον αγοραστή νομίζω.

 

Το πρόβλημα είναι ότι εκεί που διαπρέπουν λογο επιδόσεων (επαγγελματική δουλειά) εκεί είναι που χωλαίνουν λογω αυτών των προβλημάτων. Δε νομίζω εταιρεία, έστω και μικρομεσαία, να επενδύσει σε ryzen και να κάθεται να ασχολείται με το πότε θα βγει bios και πότε θα θυμηθεί να μπουτάρει.

 

Ένα ακόμα χαρκτηριστικό είναι ότι σε γειτονικό forum πήραν 2-3 μέλη ryzen και δεν ποστάρουν τίποτε άλλο πέρα από cinebench.... Περιμένουν τα ...bios λένε για να βγει δίκαιη εικόνα...

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

Ok κι εγώ διαβάζω ότι με όλα στοκ, μητρικές των 300 ευρώ δίνουν 1.7 (!!!) ρεύμα και καίνει τα τσιπ. Το χειρότερο απ όλα είναι ότι όλα αυτά παρουσιάζονται ως φυσιολογικά λες και σε κάθε launch κάθε σειράς επεξεργαστή συμβαίνουν αυτά. Διαβάστε για τα mobo σχόλια στο Newegg από verified αγοραστές. Το ποιός φταίει, δεν αφορά τον αγοραστή νομίζω.

 

Το πρόβλημα είναι ότι εκεί που διαπρέπουν λογο επιδόσεων (επαγγελματική δουλειά) εκεί είναι που χωλαίνουν λογω αυτών των προβλημάτων. Δε νομίζω εταιρεία, έστω και μικρομεσαία, να επενδύσει σε ryzen και να κάθεται να ασχολείται με το πότε θα βγει bios και πότε θα θυμηθεί να μπουτάρει.

 

Ένα ακόμα χαρκτηριστικό είναι ότι σε γειτονικό forum πήραν 2-3 μέλη ryzen και δεν ποστάρουν τίποτε άλλο πέρα από cinebench.... Περιμένουν τα ...bios λένε για να βγει δίκαιη εικόνα...

Ενας απο αυτους ειναι φίλος μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Soooooooo ?

Δεν βλέπω κάτι το περίεργο σε αυτό που λες @PanosXidis .

Όλα είναι φυσιολογικά ...

23 hours ago, ARMAGEDDON said:

beta testing είναι όλα πλέον !!!

μην το ψάχνετε , λόγο του ρυθμού !

 

εδιτ

από βίδες μέχρι αεροπλάνα - πυραύλους !

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, PanosXidis said:

Τι είναι φίλε?φυσιολογικά? :hehe::hehe:

Ω ναι φισιολογικά ....

Εμ τι να κάνουμε που η intel από το 2010 και μετά πουλάει τον 920 όλο και πιο βελτιωμένο και δεν κάνει κάτι άλλο !

ας βγάλει κάτι άλλο εκτός από ντοπαρισμένους 920 και εκεί θα δεις πόσα bugs θα βγουν στην επιφάνεια !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Ω ναι φισιολογικά ....

Εμ τι να κάνουμε που η intel από το 2010 και μετά πουλάει τον 920 όλο και πιο βελτιωμένο και δεν κάνει κάτι άλλο !

ας βγάλει κάτι άλλο εκτός από ντοπαρισμένους 920 και εκεί θα δεις πόσα bugs θα βγουν στην επιφάνεια !

 

Να έλεγες απ το 2011 και τον sandy να έλεγα οκ. Αλλά με τον 920 υπάρχουν πολύ μεγάλες διαφορές. Από τον Ivy μάλιστα έχεις και τα 3-gate transistors που δεν ήταν απλό να εισαχθούν.

πριν 2 λεπτά, το μέλος jesus έγραψε:

Εγω ακουσα απο ενα φιλο μια περιπτωση για εναν που του εσκασε στα χερια η cpu με τον που την εβγαλε απο το κουτι.

Επικίνδυνα πραγματα,εγω προσωπικα δεν θα βαζα ryzen μεσα σπιτι μου.

Ειδικα αν υπαρχουν και πιτσιρικια μεσα στο σπιτι.

 

Έτσι. Δλδ τα προβλήματα που παρατηρούνται είναι τα φυσιολογικά που συμβαίνουν με κάθε νέο προϊόν. Τα λέω καλά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.