Jump to content



Ενίσχυση σιδερένιας πόρτας αποθήκης


Recommended Posts

Στην πολυκατοικία που μένουμε έχουν καταφέρει να μπούν και να ανοίξουν 2 φορές μερικές από τις υπόγειες αποθήκες κλέβωντας ποδήλατα, ντενεκέδες με λάδι :p κλπ κλπ.

Ευτυχώς όχι στην δική μας καθότι είναι η τελευταία στο βάθος του διαδρόμου. (ή απλά έτυχε)

 

Η αποθήκη κλείνει με μία απλή σιδερένια πόρτα που κλειδώνει με μία ακόμα ποιό απλή κλειδαριά.

Θέλω να το ασφαλίσω λίγο καλύτερα και θέλω να μου πείτε τί προτείνετε.

 

Μου έχουν πεί καταρχήν να αντικαταστήσω την κλειδαριά με μία καλύτερη ασφαλείας (30-40 ευρώ) που δεν παραβιάζεται εύκολα ή διαφορετικά να ηλεκτροκολήσουν 2 χαλκάδες στην πόρτα για να βάζω λουκέτο ασφαλείας ή να κάνω και τα 2 μαζί.

 

Το «πρόβλημα» είναι πως μεταξύ πόρτας και πατώματος υπάρχουν 2 δάκτυλα κενό (σε περίπτωση που ήθελα να στρώσω την αποθήκη με πλακάκια) και αν κάποιος χώσει καμμία βέργα θα μπορέσει να λυγίσει εύκολα προς τα έξω την πόρτα από την μέση και κάτω (σαν κονσέρβα ένα πράμα) και θα μπεί μέσα σαν κύριος.

 

Τί μου προτείνεται να κάνω ;

Link to comment
Share on other sites

Για εξήγησε λιγο το τελευταιο. Η πορτα οταν κλεινει δε χωνευει σε κασομα; Κλειστη μου φαινεται δυσκολο με πιεση απο κατω να τη σηκωσει καποιος. Προσφατα τα εβαλα με παλια σιδεροπορτα και εχασα με αστρονομικο σκορ.

 

Δωσε και καμια φωτο θα βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε την κλειδαριά και ενίσχυσε την πόρτα από μέσα να μην λυγίσει όπως λες.

Αν κανείς κάτι εμφανές από την έξω πλευρά υπάρχει ενδεχόμενο, αν ξαναμπούν,να σκεφτούν ότι έχεις πράγματα μεγάλης αξίας μέσα και να σε "προτιμήσουν"! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Για εξήγησε λιγο το τελευταιο. Η πορτα οταν κλεινει δε χωνευει σε κασομα; Κλειστη μου φαινεται δυσκολο με πιεση απο κατω να τη σηκωσει καποιος. Προσφατα τα εβαλα με παλια σιδεροπορτα και εχασα με αστρονομικο σκορ.

 

Δωσε και καμια φωτο θα βοηθησει

Οι τοίχοι που στηρίζονται οι κάσες από τις πόρτες είναι απλό μονό τούβλο και η όλη κατασκευή από τον σιδερά είναι μάλλον στο πόδι, με μία βέργα από κάτω μπορεί να σηκωθεί λίγο η πόρτα αλλά και να λυγίσει. (αυτό είχε γίνει την δεύτερη φορά που είχαν μπουκάρει)

 

Ρωτάω για την ενίσχυση για να καταλάβω αν χρειάζεται νέος σιδεράς με ηλεκτροκολλήσεις κλπ ή μπορεί και να υπάρχει άλλος τρόπος και να το κάνω εγώ (τρυπάνι π.χ.)

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι ζητάς συμβουλή αν χρειαστείς μάστορα ή όχι, χωρίς να έχουμε δει για τι πράγμα μιλάμε. Απο τη μια είναι λογικό γιατί δε θα θες online τον τρόπο που επέλεξες σε μία πόρτα για ασφάλεια. Αλλά έτσι θα σου πω κάλεσε έναν σιδερά να στην ενισχύσει από μέσα, όπως σωστά ειπώθηκε :)

Το να κάτσεις να ενισχύσεις μία σιδερόπορτα αν δεν έχεις ηλεκτροκόλληση σίγουρα δε φτάνει ένα τρυπάνι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

 Αλλά έτσι θα σου πω κάλεσε έναν σιδερά να στην ενισχύσει από μέσα, όπως σωστά ειπώθηκε :)

Το να κάτσεις να ενισχύσεις μία σιδερόπορτα αν δεν έχεις ηλεκτροκόλληση σίγουρα δε φτάνει ένα τρυπάνι.

Πολύ σωστά, αυτό που ήθελα ήταν να ξεκαθαρίσω αν υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω εγώ ο ίδιος με υλικά που θα μου προτείνατε ή αν χρειάζεται μάστορας τελικά. :)

 

Ψυχολογικό είναι το θέμα, 1 ντενεκές λάδι και 2 παιδικά ποδήλατα είναι η όλη υπόθεση. (και ένα σωρό άλλη σαβούρα βέβαια :D )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να βαλεις, αυτος που ειναι να μπει...θα μπει ευκολα και χωρις θορυβο. Εκτος αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για πορτα ασφαλειας με 2 κλειδαριες πανω κατω που οταν πας να παραβιασεις τη μια το συστημα αμεσως σπαει εσωτερικα κατι ασφαλειες και κλειδωνει η πορτα μονιμα και πρεπει μετα να ερθουν να ξηλωσουν τη πορτα, κατι το οποιο δεν προκειται να κανει ο κλεφτης λογω θορυβου. Ολες οι αλλες κλειδαριες-λουκετα κτλπ ανοιγουν για πλακα. 

 

Οταν ηταν να αγορασω πορτα ασφαλειας, πριν την αγορασω εκανα το εξης:

 

Ο πωλητης ελεγε οτι δεν ανοιγει κτλπ...οκ. Του λεω, θα φερουμε κλειδαρα και αν ανοιξει τον πληρωνεις εσυ, αν δεν ανοιξει τον πληρωνω εγω. Μονο σε ενα μαγαζι μου ειπαν φερτε οποιο κλειδαρα θελετε. Τον εφερα και ειπε οτι πρεπει να ξηλωσουμε τη πορτα απο το τοιχο...δεν ανοιγει αυτο το διπλο συστημα κλειδαριων. 

 

Η κλειδαριες αυτες μπορουν να τοποθετηθουν πιστευω στη πορτα που εχεις στην αποθηκη με ενα κοστος περιπου 300-400 ευρω και απο εκτος αυτου θα πρεπει να βαλεις και ενισχυμενους βαρεος τυπου μεντεσεδες-στηριγματα και πλαισια Η περιμετρικα της πορτας με στηριξη μεσα στο τοιχο με βεργες (20 χιλιοστα τουλαχιστον) καθως και στο εδαφος-ταβανι. Το ολο θεμα δηλαδη θα σου κοστισει κανα 800αρι αλλα δεν προκειται να ξαναμπει κανεις ουτε θα φαινεται κατι εξωτερικα.

 

Ολα αυτα ισχυουν βεβαια για τη πολυκατοικια γιατι στο εξοχικο απλα θα ξηλωσουν τα παντα...δεν τους ενδιαφερει εκει ο θορυβος.

 

Καλη συνεχεια.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος xkabamarux έγραψε:

Οτι και να βαλεις, αυτος που ειναι να μπει...θα μπει ευκολα και χωρις θορυβο. Εκτος αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για πορτα ασφαλειας με 2 κλειδαριες πανω κατω που οταν πας να παραβιασεις τη μια το συστημα αμεσως σπαει εσωτερικα κατι ασφαλειες και κλειδωνει η πορτα μονιμα και πρεπει μετα να ερθουν να ξηλωσουν τη πορτα, κατι το οποιο δεν προκειται να κανει ο κλεφτης λογω θορυβου. Ολες οι αλλες κλειδαριες-λουκετα κτλπ ανοιγουν για πλακα. 

 

Οταν ηταν να αγορασω πορτα ασφαλειας, πριν την αγορασω εκανα το εξης:

 

Ο πωλητης ελεγε οτι δεν ανοιγει κτλπ...οκ. Του λεω, θα φερουμε κλειδαρα και αν ανοιξει τον πληρωνεις εσυ, αν δεν ανοιξει τον πληρωνω εγω. Μονο σε ενα μαγαζι μου ειπαν φερτε οποιο κλειδαρα θελετε. Τον εφερα και ειπε οτι πρεπει να ξηλωσουμε τη πορτα απο το τοιχο...δεν ανοιγει αυτο το διπλο συστημα κλειδαριων. 

 

Η κλειδαριες αυτες μπορουν να τοποθετηθουν πιστευω στη πορτα που εχεις στην αποθηκη με ενα κοστος περιπου 300-400 ευρω και απο εκτος αυτου θα πρεπει να βαλεις και ενισχυμενους βαρεος τυπου μεντεσεδες-στηριγματα και πλαισια Η περιμετρικα της πορτας με στηριξη μεσα στο τοιχο με βεργες (20 χιλιοστα τουλαχιστον) καθως και στο εδαφος-ταβανι. Το ολο θεμα δηλαδη θα σου κοστισει κανα 800αρι αλλα δεν προκειται να ξαναμπει κανεις ουτε θα φαινεται κατι εξωτερικα.

 

Ολα αυτα ισχυουν βεβαια για τη πολυκατοικια γιατι στο εξοχικο απλα θα ξηλωσουν τα παντα...δεν τους ενδιαφερει εκει ο θορυβος.

 

Καλη συνεχεια.

 

Ευχαριστώ καταρχήν αλλά ανάλογα με το τί θες να φυλάξεις πληρώνεις και το αντίστοιχο ποσό.

Τα 800 ευρώ είναι διπλάσια αξία από ότι έχει μέσα η αποθήκη όμως. :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dpolal έγραψε:

Ευχαριστώ καταρχήν αλλά ανάλογα με το τί θες να φυλάξεις πληρώνεις και το αντίστοιχο ποσό.

Τα 800 ευρώ είναι διπλάσια αξία από ότι έχει μέσα η αποθήκη όμως. :)

Τώρα, αργότερα δεν ξέρεις τι μπορεί να βάλεις μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος dpolal έγραψε:

Οι τοίχοι που στηρίζονται οι κάσες από τις πόρτες είναι απλό μονό τούβλο

Σε μονό τούβλο δύσκολα στηρίζεις σταθερά κάσομα και ενισχύσεις για την πόρτα .

Είναι το αδύνατο σημείο σου . Αν ζορίσουν την πόρτα και αντέξει , θα φύγει ο τοίχος .

 

Έγινε επεξεργασία από GEORGIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος osa έγραψε:

Ποιο καλά είναι να μαζευτείτε όλοι οι κάτοχοι αποθηκών και να ασφαλίσετε καλύτερα την πρόσβαση στον χώρο με τις αποθήκες.

Προσπαθήσαμε να το κάνουμε στην τελευταία συνέλευση αλλά δεν συμφώνησε ένας λακαμάς και με την γκρίνια του κατάφερε να μην γίνει τίποτα τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, osa said:

Ποιο καλά είναι να μαζευτείτε όλοι οι κάτοχοι αποθηκών και να ασφαλίσετε καλύτερα την πρόσβαση στον χώρο με τις αποθήκες.

Θα γινει fail ξανα...ειναι πολυ πιθανο. Αρκετες φορες εχουμε δει στο παρελθον ο ποντικος ειτε να ειναι απο τη πολυκατοικια ειτε να εχει συνεργατη καποιον απο τη πολυ κατοικια. Φαντασου τωρα να εχουν κλειδια 10 οικογενειες και να βρεθει παλι κλοπη...αντε να βρεις μετα ποιος και τι...

1 hour ago, GEORGIOS said:

Σε μονό τούβλο δύσκολα στηρίζεις σταθερά κάσομα και ενισχύσεις για την πόρτα .

Είναι το αδύνατο σημείο σου . Αν ζορίσουν την πόρτα και αντέξει , θα φύγει ο τοίχος .

 

Εχεις δικιο αλλα σε πολυκατοικια λογω θορυβου δεν θα το πανε μεχρι εκει. Σε εξοχικο μπορει πολυ απλα να ανοιξουν νεα πορτα στο τοιχο...δεν τους απασχολει ο θορυβος. Παντως οπως και να εχει ενα βαλει τα βιομηχανικα Η ως εσωτερικη στηριξη πορτας-τοιχου δεν θα εχει θεμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εψαχνα στο google για κλειδαρια αποθηκης και βρέθηκα στο Chat. Μόλις προχθές μου άνοιξαν την αποθήκη στον Αλιμο και μου έκλεψαν ποδήλατο 800 ευρώ και τους τενεκέδες με τα λάδια. Πήρα κλειδαρά και θέλει 100 ευρώ για να κολλήσει μεντεσέδες και να βάλει λουκετα πάνω-κάτω. Ψάχνω για κλειδαρια γιατι είναι η δευτερη φορά που μου ανοιγουν την αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Αν η πόρτα είναι γερή ,κλειδαριά προτίμησε να βάλεις μια με καταπέλτη,κύλινδρο ασφαλείας  http://www.skroutz.gr/c/1420/security_locks.html?keyphrase=MAUER+NEW+WAVE+4 

 ή πιο φτηνό  http://www.skroutz.gr/c/1420/security_locks.html?keyphrase=MAUER+ELITE+RED+LINE+2 και εξωτερικά βάλε ένα defender .

Link to comment
Share on other sites

Ετυχε και χαζευα πριν καποιες μερες στο youtube , ποσο ευκολα ανοιγουν οι κλειδαριες κυλινδρου. Παραδειγμα για την απο πανω κλειδαρια New Wave 4.

 

 

Οσες κοιταζα που ελεγαν οτι ειχαν σουπερ μηχανισμους ασφαλειες και τετοια, για ολες εβρισκα βιντεο που τις ανοιγαν. Δεν εψαξα για αλλους τυπους κλειδαριας... αλλα ψιλοαπογοητευτικα με αυτα που εβλεπα γιατι πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tyxeros έγραψε:

Ετυχε και χαζευα πριν καποιες μερες στο youtube , ποσο ευκολα ανοιγουν οι κλειδαριες κυλινδρου. Παραδειγμα για την απο πανω κλειδαρια New Wave 4.

 

 

Οσες κοιταζα που ελεγαν οτι ειχαν σουπερ μηχανισμους ασφαλειες και τετοια, για ολες εβρισκα βιντεο που τις ανοιγαν. Δεν εψαξα για αλλους τυπους κλειδαριας... αλλα ψιλοαπογοητευτικα με αυτα που εβλεπα γιατι πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Yπάρχει κάτι που με παραξένεψε στο βίντεο που παρέθεσες.

Στην αρχή βάζει το κλειδί γυρίζει δεξιόστροφα κ κλειδώνει αλλά μετά που κάνει τα «κόλπα» με τα σιδεράκια στο τέλος γυρίζει την κλειδαριά ΠΑΛΙ δεξιόστροφα και την ξεκλειδώνει ;;;

WTF ???

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος dpolal έγραψε:

Yπάρχει κάτι που με παραξένεψε στο βίντεο που παρέθεσες.

Στην αρχή βάζει το κλειδί γυρίζει δεξιόστροφα κ κλειδώνει αλλά μετά που κάνει τα «κόλπα» με τα σιδεράκια στο τέλος γυρίζει την κλειδαριά ΠΑΛΙ δεξιόστροφα και την ξεκλειδώνει ;;;

WTF ???

Η φορά περιστροφής έχει να κάνει με την γλώσσα που μπαίνει και βγαίνει όχι με τον μηχανισμό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.