Jump to content


Διανομή Linux για δοκιμή


bassplayer

Recommended Posts

1 minute ago, bassplayer said:

καπου ειχα διαβασει για linux δοκιμαστικο σε pc. μπορει να βρει καποιος το αρθρο-shorcut?

μπας και αξιοθω να ασχοληθω

Είσαι στο χειρότερο θέμα για να κάνεις τέτοια ερώτηση :)

Πάντως εάν ψάξεις για "Live Linux" θα βρεις άπειρα. Σχετικά δημοφιλές είναιι το Ubuntu. Γράφεις ένα δισκάκι/φλασάκι και είσαι έτοιμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πως εχει η κατασταση τωρα....

παλευω με ενα pc 11ετειας :rolleyes:

εχω περασμενα winXP & win7, δεν παιρνει win10 λογω καρτας γραφικων

φραγκα για καινουργιο pc θα υπαρξουν μονο αν πιασω το τζοκερ...

θελω να περασω στα winxp τα linux (οποτε @tommybertsen τo mint Cinnamon τα απορριπτω?)

αρχιζω σε λιγο δοκιμες και τα λεμε!!!!

υγ, δεν εχω ιδεα απο linux... το πολυ πολυ να τα σβησω....

Έγινε επεξεργασία από bassplayer
Link to comment
Share on other sites

Τα απορρίπτεις . δοκίμασε lubuntu καλύτερα σε τόσο παλιό μηχάνημα ! Σε 3 gb ram και dual core μπορούν να παίξουν και τα mint mate , από όσο έχω δοκιμάσει :) Ο@gdp77 λογικά θα μπορεί να σε κατατοπισει καλύτερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει Lubuntu σε P4 Prescott (σοκετ 478), 1GB Ram, HDD MAxtor του 1821 200ρη, ενα τροφοδοτικο της "σειρας" που δουλευει ακομη, και καταφεραν να αναγνωρισουν μεχρι και μια Sound Blaster Live 1024! του 1999 που ειχα στο συρταρι. Νομιζω οτι ειναι ιδανικα, και ελαφρυα. Ποιες αλλες διανομες προτεινεις @SirDiman ? Puppy Linux ας πουμε; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εχω βαλει Lubuntu σε P4 Prescott (σοκετ 478), 1GB Ram, HDD MAxtor του 1821 200ρη, ενα τροφοδοτικο της "σειρας" που δουλευει ακομη, και καταφεραν να αναγνωρισουν μεχρι και μια Sound Blaster Live 1024! του 1999 που ειχα στο συρταρι. Νομιζω οτι ειναι ιδανικα, και ελαφρυα. Ποιες αλλες διανομες προτεινεις @SirDiman ? Puppy Linux ας πουμε; 

Για παλιά μηχανήματα εκτός από το καθαρό Lubuntu (τρομερά ελαφρύ μεν αλλά άχρωμο και άγευστο) δοκίμασε τα  PepperMint https://peppermintos.com/ και LXLE http://www.lxle.net/

Και τα 2 βασίζονται στο Lubuntu LTS αλλά έχει πέσει πάρα πολύ γυάλισμα στην εμφάνιση και τις προφορτωμένες εφαρμογές.

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 03/15/2017 at 1:07 PM, GriGaS said:

@bassplayer είναι εύκολο να μου πεις μητρική και επεξεργαστή;

http://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-G1975X-rev-10#ov

Επεξεργαστή Intel στα 3.5 αν θυμάμαι καλά

Έχω κατεβάσει το lubuntu ελπίζω απόψε να το δω Θεού θελοντος και τεράτων (πιτσιρίκια)  επιτρεποντος....

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος bassplayer έγραψε:

GA-G1975X (rev. 1.0) | Motherboard | GIGABYTE

Επεξεργαστή Intel στα 3.5 αν θυμάμαι καλά

Έχω κατεβάσει το lubuntu ελπίζω απόψε να το δω Θεού θελοντος και τεράτων (πιτσιρίκια)  επιτρεποντος....

Πάρα πολύ σπάνιο μπόρντ αυτό, το δουλεύεις με ECC μνήμες ;;;

 

Το Lubuntu δεν θα σε δυσκολέψει καθόλου στην εγκατάσταση αλλά για να μην ψάχνεσαι μετά με έχτρα εφαρμογές και ρυθμίσεις κατέβασε καλύτερα το LXLE και δεν θα χρειαστείς σχεδόν τίποτα.

Το Peppermint είναι εξίσου ωραίο αλλά για να βάλεις π.χ. ελληνικό πληκτρολόγιο  θα βλαστημήσεις την ώρα και την στιγμή που αποφάσισες να ασχοληθείς. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι ddr2 είναι σίγουρο, τώρα ακριβώς τον τύπο δεν έχω ιδέα... Τέλος πάντων, αν δω ότι δεν δουλεύει το παραταω...  Για αυτό το λόγο ψάχνω try before install!!!

Link to comment
Share on other sites

GriGas εχεις π.μ.!!!

ευχαριστω και παλι

 κατεβασα το OS  και λιγο πριν καψει το DVD  μου γραφει fail 

θα δοκιμασω με στικακι....

Έγινε επεξεργασία από bassplayer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να περάσω τα Linux kubuntu σε DVD αλλά το μείγμα αρχάριος, ανυπόμονος και γκαντέμης είχε ως αποτέλεσμα το μπλοκάρισμα του υπολογιστή!!!! Πάμε για φορματ το Σαββατοκύριακο....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.