Jump to content



Gaming Headset


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Προτάσεις για Gaming Headset με τα εξής κριτήρια :

1) Άνετο στο κεφάλι και κυρίως στο θέμα γυαλιών, που απ' ότι βλέπω είναι και το κύριο ζήτημα στα headset (φακοί δεν παίζουν..)

2) Budget μέχρι 100 €

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα τα hyper x cloud!!! Δεν κοιτας τιποτα αλλο, πας και τα παιρνεις χθες!!! Προσοχη ομως.. ΟΧΙ τα cloud 2. Τα cloud σκετα, τα πρωτα!

https://www.skroutz.gr/s/5043529/HyperX-Cloud-Headset.html

 

Αν θελεις και surround εφε κλπ, με το 20αρικο που περισσευει παιρνεις μια καρτα ηχου της creative με SBX audio και εισαι σουπερ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, psygreg said:

Σ' ευχαριστώ για την πρόταση Γιώργο. Ποιά η διαφορά με τα Cloud 2?

 

Για την κάρτα ήχου έχεις link?

Δε ξερω για τα 2 αλλα τα συγκεκριμενα ακουστικα ειναι τα καλυτερα "gaming" , ουσιαστικα ειναι καλα ακουστικα rebranded οχι σαν αλλα "καθαρα gaming" που ειναι για πεταμα.

 

ΓΙα καρτα ηχου δες την soundblaster z @ 60 euro , δεν εχω ασχοληθει με αλλες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα με τα cloud 2 ειναι οτι σχεδιαστηκαν εξαρχης για gaming χρηση, ενω τα πρωτα cloud σχεδιαστηκαν για πολλα αλλα πραγματα εκτος gaming. Δεν ειναι τυχαιο που ακομα και audiophiles μιλανε με πολυ καλα λογια για τα cloud για την ικανοτητα τους να αναπαραγουν υψηλης πιστοτητας μουσικη.

Τωρα για την καρτα... Μαλλον βλακεια ειπα για το 20αρικο... Αλλα με μια τετοια εισαι κομπλε νομιζω!

 

http://www.e-shop.gr/sound-card-creative-sound-blaster-audigy-fx-51-pci-e-with-sbx-pro-studio-p-PER.540280

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SirDiman said:

Δε ξερω για τα 2 αλλα τα συγκεκριμενα ακουστικα ειναι τα καλυτερα "gaming" , ουσιαστικα ειναι καλα ακουστικα rebranded οχι σαν αλλα "καθαρα gaming" που ειναι για πεταμα.

 

ΓΙα καρτα ηχου δες την soundblaster z @ 60 euro , δεν εχω ασχοληθει με αλλες

Και εγω αυτο το συνδυασμο εχω και τα σπαει... Κατι αλλα ασυρματα του 120ευρου που εχω τα χρησιμοποιω σπανια εξαιτιας του καλου αποτελεσματος των cloud με την sbz

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα, για μία γρήγορη ερώτηση σχετικά με κάρτα ήχου :

Οι εξωτερικές κάρτες αξίζουν ή είναι χάλια όπως παλιότερα? Μπορεί δηλαδή να είναι μία τέτοια να είναι καλύτερη για παιχνίδια/μουσική/ταινίες από την Soundblaster Z? ή έχω μπλεχτεί εντελώς και λέω μπαρούφες? :p

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, icy20 said:

Αυτη δεν νομιζω οτι ειναι για αυτο που την θελεις. Αν δεν κανω λαθος και καλα ειναι audiophile αυτη.

 

Άρα οι εξωτερικές είναι εξίσου καλές? Μπορείς να προτείνεις κάποια?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μόνο μία PCI ελεύθερη κι όχι PCI express (το είδα αρκετά αργά, προχθες). Η Soundblaster Z είναι PCI-E οπότε παίρνει πούλο

 

Οπότε οι εξωτερικές κάρτες είναι μια καλή λύση overall αρκεί  να είναι αξιόπιστες, γι' αυτό και θα δαπανήσω μέχρι 100 ευρώ να πάρω καλή κάρτα. [Για το headset έχω ήδη καταλήξει χάρις την βοήθειά σας, περιμένω να προχωρήσει λίγο ο μήνας και να το πάρω.]

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Spyrus έγραψε:

Οι usb κάρτες ήχου έχουν καλύτερη ποιότητα ήχου λόγω του ότι τραβούν τα αρχεία για επεξεργασία εκτός του λαπτοπ/κουτιού.

 

Γιατι; Δεν ξερω να ισχυει κατι τετοιο. Εχεις καποιες πηγες γι αυτο;

 

πριν 52 λεπτά, το μέλος psygreg έγραψε:

Οπότε οι εξωτερικές κάρτες είναι μια καλή λύση overall αρκεί  να είναι αξιόπιστες, γι' αυτό και θα δαπανήσω μέχρι 100 ευρώ να πάρω καλή κάρτα. [Για το headset έχω ήδη καταλήξει χάρις την βοήθειά σας, περιμένω να προχωρήσει λίγο ο μήνας και να το πάρω.]

Αρκει να βρεις κατι που να εχει SBX οπως σου ειπα για να εχεις immersive ηχο. Εφοσον δεν ενδιαφερεσαι για ακροαση μουσικης με audiophile απαιτησεις τα θεωρω καπως πολλα τα 100 ευρω για καρτα ηχου που θα παιξει παιχνιδια. But that's just me.

Η εσωτερικη καρτα που σου εδειξα εγω pci ειναι αν δεν απατωμαι και εχει και sbx. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τα ακουστικα τα θες για gaming, αυτο που θελουμε να πετυχουμε ειναι το καλυτερο που μπορουμε οσον αφορα τα εφφε. Αυτη τη στιγμη το καλυτερο που μπορεις να παρεις ειναι ενα μηχανημα με SBX. Δεν ξερω αν υπαρχει εξωτερικη καρτα ηχου της creative που να εχει sbx. Ενα εξωτερικο dac θα προτιμουσα σε περιπτωση που ηθελες ακουστικα για κυριως χρηση στη μουσικη. Αλλα σ αυτην την περιπτωση θα σου ειχα προτεινει αλλα ακουστικα. Εγω στη θση σου θα προτιμουσα αυτην την καρτα που σου εδειξα. Αν ομως εσυ θελεις εξωτερικη δεν μπορω να σου πω εγω οχι :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχω τον παραπάνω συνδυασμό hyper x cloud με soundblaster z

Σχετικά με τα ακουστικά έχω δοκιμάσει αρκετά τα οποια ήταν και ακριβότερα αλλα κανένα δεν είχε όλα τα χαρακτηριστικά που ήθελα
άνετα με τα γυαλιά να μη πιέζουν πολύ το κεφάλι αλλα να είναι και σταθερά, ποιτικη κατασκευή και όχι από ψεύτικο πλαστικό που τρίζουν και σπάνε και να έχουν καλή ποιότητα ήχου σε gaming και μουσική

 

Τα έχω από τις πρώτες μέρες που κυκλοφόρησαν στα καταστήματα και τα έχω ευχαριστηθεί όσο δεν πάει άλλο όσες ώρες και να τα φοράω δεν κουράζουν σκέφτομαι να πάρω και δεύτερα  να τα εχω στην ντουλάπα για όταν θα χρειαστεί γιατί δεν ξέρω αν θα ξαναβρώ κάτι παρόμοιο σε αυτή τη τιμή

 

Όσο αφορά τον ήχο με τη soundblaster και το SBX ο ήχος σε μουσική  είναι εξαιρετικός δεν περίμενα ότι με αυτά τα χρήματα (ακουστικά και κάρτα ήχου)   θα είχα τέτοια ποιότητα ήχου

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τέλος στην αναζήτηση :

 

Αγόρασα στα HyperX Cloud όπως προτείνατε

Αγόρασα και την Sound Blaster Z, PCI-E, πέταξα την κάρτα δικτύου που κρατούσε την PCI-E θύρα κι έβαλα Power line. Μου βγήκε πιο ακριβά αλλά ελπίζω πως θα αξίζει.

Συνδέω τα Z5500 με optical στην Z

Έγινε επεξεργασία από psygreg
Link to comment
Share on other sites

Τo SBX ΔΕΝ ειναι για μουσικη, μονο πολυκαναλο ηχο (παιχνιδια , ταινιες ή στην σπανια περιπτωση multichannel τραγουδι)

 

Η επιλογη surround για παιχνιδια καπου μεχρι 33% ειναι καλα


Γιατι με οπτικη?  συνδεσε τα στις υποδοχες jack για να εχεις καλυτερο dac απο των ηχείων

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.