Jump to content



Gaming Headset


Recommended Posts

Ο ήχος είναι κάτι πολύ προσωπικό και εντελώς υποκειμενικό, κάτι που πολύς κόσμος δεν θέλει να καταλάβει.

Δεν υπαρχή το απόλυτο ούτε το καλύτερο υπαρχή τι  και πως αρέσει σε κάποιον να ακούει. Δεν σημαίνει ότι κάποιος που θα πλήρωση 200-300€ για ακουστικά θα ακούσει καλύτερα από καποια που έχουν 100€, τα υλικά μπορεί να είναι διαφορετικα αλλά δεν συνεπάγεται αυτόματα καλύτερος ήχος.  

Προσπαθήστε να ακούσετε όσα περισσότερα μπορείτε για να έχετε μια ποιο πλήρη εικόνα.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Peter Parker έγραψε:

Ο ήχος είναι κάτι πολύ προσωπικό και εντελώς υποκειμενικό, κάτι που πολύς κόσμος δεν θέλει να καταλάβει.

Δεν υπαρχή το απόλυτο ούτε το καλύτερο υπαρχή τι  και πως αρέσει σε κάποιον να ακούει. Δεν σημαίνει ότι κάποιος που θα πλήρωση 200-300€ για ακουστικά θα ακούσει καλύτερα από καποια που έχουν 100€, τα υλικά μπορεί να είναι διαφορετικα αλλά δεν συνεπάγεται αυτόματα καλύτερος ήχος.  

Προσπαθήστε να ακούσετε όσα περισσότερα μπορείτε για να έχετε μια ποιο πλήρη εικόνα.  

 

Οχι ακριβως. Αντικειμενικα σωστο υπαρχει, μετριεται και ακουγεται. Υπαρχουν pdfs, διαγραμματα, καμπυλες αποκρισης, αντηχηση χωρου, rt60, συντινισμοι, αποσβεσεις, αποστασεις, εντασεις και κατι χιλιαδες αλλα πραγματα που πρεπει να φροντισεις και να επιτευχθει το αντικειμενικα σωστο. Ειναι ενα τεραστιο κουβαρι που πρεπει να ξεμπλεξεις και θα φτιαξεις κατι που θα παιξει σωστα σε ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ χωρο. Το να μη σ αρεσει το σωστο ειναι οντως υποκειμενικο και σεβαστο, αλλα οχι οτι δεν υπαρχει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα  πουθενά  για "σωστό" το οποίο είναι μια πολύ μεγάλη ιστορία, από το 1985 που αγόρασα τον πρώτο μου ενισχυτή μέχρι σήμερα το σωστό δεν το έχω βρει και μάλλον δεν θα το βρω.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

Το απολυτο και καλυτερο δεν ειναι το σωστο; Αυτο ηταν το ορμητηριο μου για να απαντησω. Αν καταλαβα λαθος, πασο!

Ολα ξεκινουν απ το χωρο παντως.. Μολις λυσεις τα προβληματα του μπαινει το νερο στ αυλακι σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα καλο ειναι καποιος να αγοραζει "ουδετερα" ακουστικα και να παιζει με το EQ για να τα φερει στα μετρα του.

Για gaming απο οτι καταλαβαινω ζηταμε μεγαλο soundstage κατι που προσφερουν τα open , semiopen ακουστικα


Πως βρισκετε το σκεπτικο μου? Δεν εχω μεγαλη εμπειρια αλλα αυτο βλεπω εχοντας soundblaster z+ superlux hd668

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Το απολυτο και καλυτερο δεν ειναι το σωστο; Αυτο ηταν το ορμητηριο μου για να απαντησω. Αν καταλαβα λαθος, πασο!

Ολα ξεκινουν απ το χωρο παντως.. Μολις λυσεις τα προβληματα του μπαινει το νερο στ αυλακι σιγα σιγα.

Υπαρχή το απόλυτο η το καλύτερο ηχείο / ακουστικά / ενισχυτής / dac  ?  Εγώ δεν το έχω βρει , έχω βρει όμως πια είναι καλά στα δικά μου αυτιά.
Το ότι κάτι μπορεί να παίζει σωστά όλες τις συχνότητες π.χ,  το κάνει αυτόματα το καλύτερο ? 

 Εννοείτε ότι ο χώρος παίζει τεράστιο  ρόλο άλλα μην πάμε εκεί είναι ίσως ένα θέμα που δεν αφορά κανένα από εδώ μέσα.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Peter Parker έγραψε:

 

Υπαρχή το απόλυτο η το καλύτερο ηχείο / ακουστικά / ενισχυτής / dac  ? Το ότι κάτι μπορεί να παίζει σωστά όλες τις συχνότητες π.χ,  το κάνει αυτόματα το καλύτερο ? 

 Εννοείτε ότι ο χώρος παίζει τεράστιο  ρόλο άλλα μην πάμε εκεί είναι ίσως ένα θέμα που δεν αφορά κανένα από εδώ μέσα.

 

Ετσι ξερα; Οχι δεν υπαρχει. Υπαρχει ομως το απολυτο ηχειο για εναν χωρο, ο απολυτος ενισχυτης γι αυτο το ηχειο σ αυτο το χωρο, και τελος η απολυτη πηγη για αυτο τον ενισχυτη γι αυτο το ηχειο σ αυτο το χωρο.

Απολυτο part δεν υπαρχει. Υπαρχει απλως μια reference καμπυλη αποκρισης την οποια πρεπει να "πιασεις" αφου πρωτα προσδιορισεις το χωρο, την αποσταση ακροασης και τις επιθυμητες σταθμες. Πλεον το high end κομματι του ηχου δεν ασχολειται με λαμπατους ενισχυτες, κορνες, καλωδια κλπ. Πρεπει απλα να παρεις σωστα ενισχυτικα (διακοπτικα κυριως) με πολλα βατ (αν οχι κιλιβατ) να τα κολλησεις διπλα στα ηχεια (με οσο το δυνατον μικροτερο μηκος καλωδιου) και απο κει και περα να βγαλεις τα ματια σου με την ισοσταθμιση του χωρου. Μπορεις να γλυτωσεις κοπο-χρονο-χρημα επιλεγοντας μια αριστη υλοποιηση ενεργων ηχειων (kii audio πχ) συνοδευομενο παντα απο mini dsp που ειναι το απολυτο ρυθμιστικο.

Καπου εδω ομως παραξεφευγουμε. Τοσο ως προς το νημα οσο και ως προς το χρονο και το χρημα. 

Οποτε ας περιοριστουμε να ακουμε οπως μας αρεσει! Ειτε σωστα ειτε λαθος!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και διαφωνώ σε πολλά αλλά δεν έχει καμιά σημασία, το σημαντικό είναι η οποίοι αγοραστές να το ψάχνουν από πριν μέχρι να βρουν αυτό που θέλουν.
 Μην αγοράσουν επειδη ο Α ο Β τους είπε αυτό είναι καλό πάρτο.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς, το να δοκιμάσεις ακουστικά δεν είναι πολύ εύκολο, γι' αυτό αναγκαζόμαστε να διαβάζουμε reviews και να ζητάμε γνώμες άλλων. Επειδή όμως και οι γνώμες δεν μεταφέρουν πάντα πολλή πληροφορία, ένα διάγραμμα απόκρισης συχνοτήτων μαζί με την ποιοτική περιγραφή είναι πάντα χρήσιμο, και αξίζει όσο 1000 λέξεις :).

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SirDiman said:

Για εμενα καλο ειναι καποιος να αγοραζει "ουδετερα" ακουστικα και να παιζει με το EQ για να τα φερει στα μετρα του.

Για gaming απο οτι καταλαβαινω ζηταμε μεγαλο soundstage κατι που προσφερουν τα open , semiopen ακουστικα


Πως βρισκετε το σκεπτικο μου? Δεν εχω μεγαλη εμπειρια αλλα αυτο βλεπω εχοντας soundblaster z+ superlux hd668

Η ουδετερότητα στα ακουστικά είναι λίγο σχετική.

Πρώτον, δεν υπάρχει κανένα κοινά αποδεκτό πρότυπο ισοστάθμισης για να παίζει ένα ακουστικό όπως ένα ηχείο. Υπάρχει ένας μπούσουλας βέβαια τώρα τελευταία και μπορεί να βρει κανείς τέτοιες μετρήσεις στο rtings.com. Δεύτερον, όταν ακούς από ηχεία, υπάρχουν διαφορές φάσης έτσι όπως τα διάφορα τμήματα του πτερυγίου στέλνουν τον ήχο στο αυτί σου τις οποίες χρησιμοποιεί ο εγκέφαλος για να αντιληφθεί αυτό που λέμε τονικότητα. Ακόμα και αν σετάρεις ένα σετ ακουστικών να μετράει το ίδιο στο τύμπανο του αυτιού σου με ένα ηχείο, σε όλο το φάσμα συχνοτήτων, το υποκειμενικό αποτέλεσμα μπορεί να είναι αρκετά διαφορετικό.

Ο γενικός κανόνας είναι να βρεις κάτι που να μοιάζει στις μετρήσεις με τα HD650/600/598/800S(χωρίς τα πρίμα), αλλά να έχει περισσότερο subbass.

 

Τα open δεν έχουν μεγάλες αντηχήσεις στα μπάσα(και γενικότερα) και γι'αυτό το soundstage είναι διευρυμένο. Ειδικά τα πολύ καλά open δεν συγκρίνονται όταν ακούς με DH ή παρόμοια τεχνολογία, με τα κλειστά. Τα semi open κάθονται κάπου στη μέση και είναι καλά τόσο για μουσική χωρίς virtual surround όσο και για games.

Έχει σημασία τέλος και η διασπορά του μεγαφώνου στο soundstage. Τί ποσοστό συχνοτήτων στέλνονται σε όλο το αυτί, πέρα από τον ακουστικό πόρο. Γι'αυτό και τα πλάναρ π.χ. ακούγονται τόσο γεμάτα, σαν να φοράς ηχεία στο κεφάλι, χωρίς τη χρήση φίλτρων. Σε παρόμοιο στυλ είναι τα 990 προ και κάποια AKG σαν τα 712προ που είχα ακούσει.

Η διασπορά επίσης φαίνεται σε μετρήσεις του rtings. Είναι το σκορ "PRTF Error" στο soundstage και το Frequency Response Consistency. Όσο μεγαλύτερο το τελευταίο, τόσο το καλύτερο.

 

http://www.rtings.com/headphones

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Καλώς ή κακώς, το να δοκιμάσεις ακουστικά δεν είναι πολύ εύκολο, γι' αυτό αναγκαζόμαστε να διαβάζουμε reviews και να ζητάμε γνώμες άλλων. Επειδή όμως και οι γνώμες δεν μεταφέρουν πάντα πολλή πληροφορία, ένα διάγραμμα απόκρισης συχνοτήτων μαζί με την ποιοτική περιγραφή είναι πάντα χρήσιμο, και αξίζει όσο 1000 λέξεις :).

Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο 4 ζευγάρια έχω και με κανένα δεν είμαι απολυτά ευχαριστημένος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/15/2017 at 4:50 PM, Peter Parker said:

Ο ήχος είναι κάτι πολύ προσωπικό και εντελώς υποκειμενικό, κάτι που πολύς κόσμος δεν θέλει να καταλάβει.

Δεν υπαρχή το απόλυτο ούτε το καλύτερο υπαρχή τι  και πως αρέσει σε κάποιον να ακούει. Δεν σημαίνει ότι κάποιος που θα πλήρωση 200-300€ για ακουστικά θα ακούσει καλύτερα από καποια που έχουν 100€, τα υλικά μπορεί να είναι διαφορετικα αλλά δεν συνεπάγεται αυτόματα καλύτερος ήχος.  

Προσπαθήστε να ακούσετε όσα περισσότερα μπορείτε για να έχετε μια ποιο πλήρη εικόνα.  

Θα σε διορθώσω εαν μου επιτρέπεις....
υποκειμενικός είναι στο θέμα αρεσκείας...Πχ εσένα μπορεί να σου αρέσει το πιο πολύ μπάσο εμένα όχι...κ.ο.κ
Αλλα το τι χρειάζεται ενα gaming στην gaming headphone r δεν είναι υποκειμενικό ΚΑΘΟΛΟΥ.Δεν μπορείς να έχεις headphones με πολύ δυνατό μπάσο...ΟΣΟ και να σου αρέσει δεν κάνει για τα ακουστικά που είναι gia comp gaming.Τωρα εαν τα καουστικά τα θέλεις με πολύ μπάσο γιατι γουστάρεις να ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ τον ηχο απο ενα όπλο-αμάξι-αεροπλάνο.Τα ακούσματα-γούστα του καθενσ μας είναι διαφορετικά..Οπως επίσης και το τι ήχουσ ακούει το κάθε αυτί...Δεν ακούμε όλοι το ίδιο το ΩΡΑΙΟ...Αλλα αν θέλεις να ακούσεις την πατημασιά (100μέτρα) πιο κάτω τότε δεν είναι θέμα γούστου αλλα στοιχείων.
Τo SOUND POSITION Που μέσα του έχει soundstage-imaging είναι αντικειμενικά ΠΟΛΥ η ΛΪΓΟ...To οτι τα open εχουν μεγαλύτερο soundstage και λιγο μεγαλύτεορ imagine είναι επίσης σχεδόν δεδομένο

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Staxtis έγραψε:

Θα σε διορθώσω εαν μου επιτρέπεις....
υποκειμενικός είναι στο θέμα αρεσκείας...Πχ εσένα μπορεί να σου αρέσει το πιο πολύ μπάσο εμένα όχι...κ.ο.κ
Αλλα το τι χρειάζεται ενα gaming στην gaming headphone r δεν είναι υποκειμενικό ΚΑΘΟΛΟΥ.Δεν μπορείς να έχεις headphones με πολύ δυνατό μπάσο...ΟΣΟ και να σου αρέσει δεν κάνει για τα ακουστικά που είναι gia comp gaming.Τωρα εαν τα ακουστικά τα θέλεις με πολύ μπάσο γιατι γουστάρεις να ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ τον ηχο απο ενα όπλο-αμάξι-αεροπλάνο.Τα ακούσματα-γούστα του καθενσ μας είναι διαφορετικά..Οπως επίσης και το τι ήχουσ ακούει το κάθε αυτί...Δεν ακούμε όλοι το ίδιο το ΩΡΑΙΟ...Αλλα αν θέλεις να ακούσεις την πατημασιά (100μέτρα) πιο κάτω τότε δεν είναι θέμα γούστου αλλα στοιχείων.
Τo SOUND POSITION Που μέσα του έχει soundstage-imaging είναι αντικειμενικά ΠΟΛΥ η ΛΪΓΟ...To οτι τα open εχουν μεγαλύτερο soundstage και λιγο μεγαλύτεορ imagine είναι επίσης σχεδόν δεδομένο

Για να γίνω ποιο κατανοητός αν και βλέπω γράφεις και εσύ ότι και εγώ με περισσότερες λέξεις. Λες, ότι τα open έχουν μεγαλύτερο soundstage από τα close. Είναι δεδομένο ότι έμενα θα moy αρέσουν περισσότερο τα open ?
 Αν εσένα σου αρέσουν τα HyperX Cloud Headset  και τα θεωρείς κορυφαία (τυχαίο μιας και το αναφέρατε ) δεν σημαίνει ότι είναι τα καλύτερα ακουστικά.  Αν εγώ σου πω πάρε τα AKG 240 που εγώ πχ την έχω κατά βρει δεν σημαίνει ότι εσύ θα ακούσεις καλύτερα από τα HyperX Cloud Headset.
Και ένα παράδειγμα, λόγο δουλειάς αλλά και προσωπική προτίμηση καλιμπράρω τα πάντα όσο αφορά monitor / tv  θέλω όλα στο σπίτι να παίζουν σωστά χρωματικά και μι. ( Εδώ βάλε την παράμετρο ότι κανένας άνθρωπος δεν βλέπει το ίδιο και ιδικά γυναίκες σε σχέση με άντρες. ) Πάραυτα  ποτέ δεν είχα πρόβλημα μιας και παραδίδω επαγγελματικά  δουλείες που έχουν άμεση σχέση με την εικόνα. 
Όταν φίλος πηρε καλή Tv πήγα και του την ρύθμισα έτσι όπως έπρεπε να είναι σωστά ρυθμισμένη. Ξέρεις τι μου είπε ? θα το γράψω επί λεξείς  "ρε μ@λ@κ@ εγώ δεν μπορώ να δω έτσι".
Τα ήθελε όλα τέρμα, χρώματα, λευκά καμένα αλλού για αλλού. Όπως καταλαβαίνεις περί ορέξεως όπως γράφω και παραπάνω.
 

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω ποιο κατανοητός αν και βλέπω γράφεις και εσύ ότι και εγώ με περισσότερες λέξεις. Λες, ότι τα open έχουν μεγαλύτερο soundstage από τα close. Είναι δεδομένο ότι έμενα θα moy αρέσουν περισσότερο τα open ?
 Αν εσένα σου αρέσουν τα HyperX Cloud Headset  και τα θεωρείς κορυφαία (τυχαίο μιας και το αναφέρατε ) δεν σημαίνει ότι είναι τα καλύτερα ακουστικά.  Αν εγώ σου πω πάρε τα AKG 240 που εγώ πχ την έχω κατά βρει δεν σημαίνει ότι εσύ θα ακούσεις καλύτερα από τα HyperX Cloud Headset.
Και ένα παράδειγμα, λόγο δουλειάς αλλά και προσωπική προτίμηση καλιμπράρω τα πάντα όσο αφορά monitor / tv  θέλω όλα στο σπίτι να παίζουν σωστά χρωματικά και μι. ( Εδώ βάλε την παράμετρο ότι κανένας άνθρωπος δεν βλέπει το ίδιο και ιδικά γυναίκες σε σχέση με άντρες. ) Πάραυτα  ποτέ δεν είχα πρόβλημα μιας και παραδίδω επαγγελματικά  δουλείες που έχουν άμεση σχέση με την εικόνα. 
Όταν φίλος πηρε καλή Tv πήγα και του την ρύθμισα έτσι όπως έπρεπε να είναι σωστά ρυθμισμένη. Ξέρεις τι μου είπε ? θα το γράψω επί λεξείς  "ρε μ@λ@κ@ εγώ δεν μπορώ να δω έτσι".
Τα ήθελε όλα τέρμα, χρώματα, λευκά καμένα αλλού για αλλού. Όπως καταλαβαίνεις περί ορέξεως όπως γράφω και παραπάνω.
 

Φίλε ξεχνάς το πιο βασικο!
Μιλάμε για Gaming Headset...Ενα gaming headset το αγοράζεις για να εχεις positioning.
Δεν χρειάζεται να σου αρέσει ο ήχος αλλα να ειναι οσο πιο ρεαλιστικός είναι δυνατο.Να τον ακούσεις και να γυρίσεις πχ.
Οσο για τα hyper X να σου πω να δεις μερικά post πριν που νομίζω λέω και την άποψή μου...
Μιας και λοιπόν δεν είμαι στην κατηγορία τον hyper x fans γιατι ακουστγκά σωστά δεν είναι...
Να σου πω οτι σε ακουστικά μεχρι και 400-500(χωρις amp) τα καλύτερα αυτη την στιγμή ειναι τα k712.Amp μια πολυ καλή επιλογη για τα 712 είναι να πας σε svhiit amp για 100-150.
Είναι ελαααααχιστα κάτω απο HD800 τα k712 με πολυ λιγότερα χρήματα.
Τωρα για την tv το παράδειγμα σου είναι κάπως "άκυρο" μιας και μιλάμε για εμφάνηση...Οπως "ολοι" νομίζουν οτι οι samsung είναι η καλύτερη επειδή εχει ανεβασμένα χρώματα...Η ταινια σε μια tv πρεπει να είναι ΩΡΑΙΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ σου...ο ήχος σε ενα comp gaming πρέπει να ειναι ΣΩΣΤΟΣ-ΑΚΡΙΒΗΣ!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Peter Parker έγραψε:

Από ότι φαίνεται έχεις δοκιμάσει όλα τα ακουστικά μέχρι 500€ και όλους τους ενισχυτές ακουστικών έως 150€ τότε δεν έχω να πω κάτι άλλο.
Δεν συμφωνούμε όποτε δεν έχει και νόημα να το συνεχίσουμε.


Στο έιπανε και απο πάνω...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ στα ακουστικά...Εχει πράγματα-στοιχεία τα οποία δείχνουν μέχρι που μπορεί να φτάσει ενα ακουστικό...Δεν λένε πουθενά κάτω απο τα σχεδιαγραμματα "Αυτή η καμπύλη φτάνει μεχρι εκεί...Αλλα αν εχετε καλό αυτί πάει πιο πάνω η πιο κάτω.Που τα είδες αυτά?
 

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Εαν ξεφύγετε σε Post μετά το δικό μου με χαρακτηρισμούς απέναντι σε συμφορουμίτη σας, αντι να μιλήσετε με επιχειρήματα θα μου χαλάσετε μία μέρα που έχω ξυπνήσει με πολύ καλή διάθεση και θέλω να δωσω τόπο στην οργή.

 

Θα κάνω edit τα μηνύματα που δεν μου άρεσαν παρόλο δεν θα έπρεπε. Οπότε την συνέχεια θα την καθορίσετε εσείς.

 

Πολύ καλησπέρα σας κύριοι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατο αντικειμενικό review των superlux 668b.

http://www.rtings.com/headphones/reviews/superlux/hd-668b

Η υποκειμενική κρίση τους:

Quote

The Superlux HD 668B are a great sounding pair of headphones with a balanced Bass, excellent Mids and good Treble. They perform quite consistently on most people and have good Imaging and Distortion performance. However, they lack a bit of thump in Bass, and the Treble could sound a bit sharp on overly bright tracks. Also, they don't have the most open and immersive Soundstage due to their relatively closed and shallow earcups.

Quote

The Superlux HD 668B are a good, budget option for critical listening. They deliver a satisfying and tight bass that doesn't overpower the presence of instruments and vocals. They have a relatively flat mid-range but a slight bump in the high-mid /low-treble that makes them sound a bit sharp on some tracks especially with songs that are already a little bright. Sadly, they don't have a soundstage as immersive as some of the other fully open-back headphones, but overall the sound quality of the HD668 is sufficiently good for both casual and critical listeners.

Δεν βρήκαν τόσο καλό το soundstage και τα πρίμα. Γενικά φάινονται αρκετά προβλήματα που δικαιολογούνται όμως για το κόστος. Το highlight τους είναι το πολύ καλό tracking. Δεν βλέπεις τόσο καλοματσαρισμένα μεγάφωνα σε πολύ υψηλότερες τιμές.

Χρησιμοποιώντας τις μετρήσεις τους μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα προσεγγιστικό φίλτρο διόρθωσης του ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει (τα περιμένω από gearbest - 30€) τα Superlux HD681EVΟ ως μια budget λύση. Θέλω να τα χρησιμοποιήσω και για gaming με την προσθήκη ενός μικροφώνου.

Μόλις τα παραλάβω θα σας πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.