Jump to content



Gaming Headset


Recommended Posts

Αν και αργά θα σου πώ και εγώ μερικά λόγια.
Να πώ εξαρχής οτι ΔΕΝ υπάρχει ο ο όρος ΚΑΛΥΤΕ΅ΡΑ για gaming και να μιλάμε για headset..είτε gaming είτε music είτε whatever...Είναι HEADPHONES...
Τα headset "ΟΛΑ" γενικά είναι "σάπια" ΠΑΡΟΛΟ που τα hyperX είναι σχετικά καλά(δεν έτυχε να τα δουλέψω).
Το budget σου ήταν αρκετά περιορισμένο μιας και τα 100euro για ακουστικά είναι λίγα βέβαια πήγες παραπάνω με την soundblaster Z.ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ!!!
Τα immersion effect...sbx,cmss-3D,Razer,x-fi,Dolby...ΔΕΝ κάνουν για μουσική αλλα ειναι "cheat" για gaming που θέλεις position sound.
Εγώ προσωπικά ήμουν ανάμεσα σε SBX Pro και σε CMss-3D ως τα πιο "καλά" μιας και είναι και κάπως υποκειμενικό.Προσωπικά διάλεξα sbx pro αφού δοκίμασα όλα τα effect και για κάρτα πήρα την sb-Z που πήρες και εσύ.
Να σου πώ οτι για 100euro ακουστικά+μικρόφωνο(headset) +soundblaster Z είναι ΣΙΓΟΥΡΑ οτι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις.
Μια πιο σωστή επιλογή θα ήταν να έπερνες headphones με 100-120 euro Κάτι σε akg 171 κλπ και ένα μικρόφωνο.

Οποιος νομίζει οτι τα hyperX η τα Sennheiser Game Zero είναι ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ σουπερ ντουπερ ακουστικά για gaming να αλλάξει πλευρό:D.
Είμαι CS-GO gamer που ενω΄γενικά δεν θα έλεγα οτι έχει ωραίο-καλό ήχο όπως αλλα games..ο ήχος όμως είναι ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ποσοστό στο game!
Αν θέλεις το ΚΑΛΥΤΕΡΟ(και αν το χρειάζεσαι φυσικά) πρέπει να το πληρώσεις και ο ηχος ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!!
Σαν βάση για όποιον θέλει να αγοράσει ακουστικά έχει το...Τι game θέλει και γιατι χρειάζεται να ακουστικά...
Αν θα παίζει σε περιβάλλον με "Μηδέν" θόρυβο η με σχετικό θόρυβο η με πολύ θόρυβο...
Και μετά βλέπεις imaging-soundstage.Είναι τεράστιο κεφάλαιο ο ΗΧΟΣ.
Ανάλογα λοιπόν τις προτεραιότητες που βάζει ο καθένας...

Ευχομαι να τα γουστάρεις full Και είμαι σίγουρος οτι θα το κάνεις γιατι με αυτά τα χρήματα αυτά που ήθελες είναι οτι καλύτερο μπορούσες να αγοράσεις.

PS:Στα headset μουσική δεν ακούς ταινίες δεν βλέπεις.....Στα headphones τα κάνεις ΟΛΑ.(με sbx pro κλειστό όμως:D)
PS2:Πες μου αν θέλεις τι game παίζεις να σου πώ πως έχω εγω το sbx pro μιας και έχουμε και soundblaster-Z ακόμα και τα Logitech Z5500:D

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, psygreg said:

Grim Dawn. Witcher 3 αν και το έχω πλέον σταματήσει. Αραιά και που Diablo 3.

Σε γενικές γραμμές Action-RPG

Για action-rpg-simulator....βασικά τα ΠΑΝΤΑ εκτός fps-competitive νομίζω οτι το πιο σημαντικό είναι να ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ο ήχος.Δεν θέλεις πολλές φορές να είανι 100% ακριβείς αλλα να περνάς ωραία με τα soundtracks-και ότι αλλο είναι.Στην δική σου περίπτωση ο συνδιασμός που έκανες είναι σίγουρα όπως είπα και πιο πρίν ο καλύτερος στο θέμα positioning για αυτά τα χρήματα αρα αμα σου αρέσει και ήχος τότε είσαι super:D.

1 hour ago, icy20 said:

Εγω που παιζω κανενα BF1-overwatch και διαφορα αλλα για πες κανενα τιπ...

Overwatch ε???Ενας φίλος "με παρακαλάει" να ξεκινήσω  γιατι έχουν λιώσει στις άγκυρες και θέλουν να πάνε παρακάτω:D.Κολλημένος είμαι.Δεν μπορώ τα spells-heal κλπ...Μονο σε MMORPG αυτά μαρέσουν.

Στο θέμα μας τώρα...
Tip...Τι εννοεις tip?θα μπορούσα και θα ήθελα παρα πολύ να βοηθήσω αλλα δεν ξέρω τι είναι αυτό που θα ήθελες να σου πώ.

Αν εννοείς τώρα για το τί ακουστικά θα σου πρότινα...Εξαρτάται το budget...και τι θέλεις να κάνεις με αυτά πε΄ρα απ οτο gaming.
Τα "καλύτερα" η τα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ακουστικά για gaming είναι επισής ΠΑΡΑ πολύ καλά για όλα τα αλλα..

Είναι ενα σύνολο..Δεν ξέρω αν μπορείς να καταλάβεις τι εννοώ μιας και είναι απο μόνο του δύσκολο να το εξηγήσω.
Κάτι ΣΙΓΟΥΡΑ που πρέπει να κοιτάς είναι το ΜΠΑΣΟ...ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΑΣΟ...ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΠΑΣΟ:D
Ta gaming headphones είναι καλά αν έχουν χαμηλό μπάσο κάτι το οποίο στην μουσική σε ευχαριστεί αν είναι παραπάνο ίσως.
Μετά έρχεται να μπει και ο ενισχυτής που και εκείνος θα δώσει αλλο χρώμα και θα ανεβάσει ισως το μπάσο η θα το κατεβάσει(γιατι θα ανεβάσει κάτι αλλο).Ο ενισχυτής σε καλά ακουστικά είναι υποχρεωτικός...Είναι σαν να αγοράσεις μια Labo και το σασμάν σου να μπαίνει 1-2-3η... Ωραίο...καλόοο... δυνατό...αλλα πάνω απο 200 δεν θα πάς:D
Τώρα ο ενισχυτής μπορεί να είναι καλός η και κακός για κάποιο ακουστικό....Δεν κάνουν όλα για όλα..!
Κάτι επίσης πολύ σημαντικό...OVER ear η in ear..Open η Closed...
Ο καθένας μπορεί να σου πεί οτι εμένα με βολέυουν αυτά εμένα εκείνα πα΄ρε οτι σε βολευει...Υπάρχουν όμως 2 "προβληματα" σε αυτό..
1.Δεν ξέρεις τι  σε βολευει στα σίγουρα μιας και δεν ξέρεις αν κάτι που σε ενοχλέι στο ενα..σου δίνει ενα μεγαλύτερο πλεονέκτημα στον ήχο επομένως λές..Οκ θα το ανεχτώ(και μετα απο καιρό ίσως δεν το καταλβαίνεις κιόλας)
2.Μερικά πράγματα είναι ΔΕΔΟΜΕΝΑ...Οτι και να γίνει τα Open εχουν καλύτερο soundstage και ισωσ και imaging
2.1:Τα open επίσης θέλουν αρκετή ησυχία...Ουτε στο internet cafe μπορείς να παίξεις ούτε στο σαλόνι σου με την γυναίκα σου να βλέπει τηλεόραση ουτε αν εχεις κανέναν περίεργο γείτονα(αυτό λύνετε βέβαια:D)


Να θυμάσαι οτι ήχος και εικόνα είναι ΠΟΛυ ακριβά οταν ψάχνεις ποιότητα...
Προσωπικά αυτο το project με headphones που θέλω να κάνω εγώ για gaming(και μουσική) κοστίζει αρκετά αλλα το πιο σημαντικό είναι ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ.Ποιεσ είανι οι απαιτήσεις σου..?Αν θέλεις ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ με κύριο σκοπό το gaming μιλάμε για 500-800euro.Βάζω αυτό το ψαλίδι γιατι εξαρτάται μετά αν θέλεις και εμφάνηση σε headphones+amp+dac+mic(γιατι θέλεις ξεχωριστό) και πόσο καλή ποιότητα θέλεις στην μουσική σου.Αν τώρα θέλεις ακουστικά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για gaming είναι κάπως υπερβολικό να δώσεις 500-800euro παρόλα αυτά αν σκεφτείς οτι είναι κάτι που δεν χαλάει και οτι έχει πολύ καλή μεταπώληση...Το βλέπεις σαν επένδυση ίσως.Μπορεί σε 1-2-3-4-5-6 χρόναι να τα θέλεις και για κάτι άλλο.

Οτι πληροφορία θέλεις ειναι ΧΑΡΑ ΜΟΥ να σου δώσω τα φώτα μου σύμφωνα με αυτά που ξέρω και όσο με κόβει για αυτό το θέμα.:D


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καταλαβες. Εχω τα hyperX cloud 1 με την sbz οπως φαινεται και στην υπογραφη μου. Απλα εννοω τιπς για το πως πιστευεις οτι πρεπει να ειναι ρυθμισμενο το sbx pro εφοσον φαινεται να το εχεις ψαξει...

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, icy20 said:

Οχι δεν καταλαβες. Εχω τα hyperX cloud 1 με την sbz οπως φαινεται και στην υπογραφη μου. Απλα εννοω τιπς για το πως πιστευεις οτι πρεπει να ειναι ρυθμισμενο το sbx pro εφοσον φαινεται να το εχεις ψαξει...

Τα ακουστικά σου δεν μπορώ να σου πώ πως πρέπει να τα ρυθμίσεις..Αυτό είναι υποκειμενικό αρκετά...
Εγω τα δικά μου(οχι hyperX) στο sbx pro εχω ΜΗΔΕΝ το μπάσο και ΝΟΜΙΖΩ 65-70 το surround και καμια 30 to crystalzer.δεν θυμάμαι στα σίγουρα θα το δώ μόλια πάω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα hyperX μνημονεύονται συχνά, θέλω να αναφέρω κάτι σχετικό. Δείτε αυτό το review.

http://www.pcgamer.com/we-tested-23-mainstream-gaming-headsets-to-find-the-best/2/

 

Quote

 

The HyperX Cloud Revolver is Kingston’s newest headset. It’s a drastic improvement in audio quality from the Cloud and Cloud 2.

It appears that Kingston chose to use a different OEM entirely for the Revolver, and the move was wise. The Revolver has very good sound balance, very good bass, and very good detail resolving ability and resolution.

 

Έχει ακούσει του κόσμου τα ακουστικά και θεωρεί τα cloud 1 και 2 μέτρια με sucked out mids και πλαδαρό μπάσο. Φαίνεται ότι έχουν γούβα στα 4Khz πράγμα που σκοτώνει την ευκρίνεια στις μεσαίες(footsteps κτλ.). Αντίθετα τα revolver δεν έχουν κανένα σοβαρό ελάττωμα.

Πράγματα τα οποία σίγουρα έρχονται σε αντίθεση με τις απόψεις άλλων χρηστών, αμφίβολης γνώσης και εμπειρίας όμως. 

 

Επίσης όποιος ενδιαφέρεται για competitive gaming και δεν τον πολυνοιάζει το μπάσο, να κοιτάξει για ανοικτά ακουστικά κοντά στα 150€. Δεν συγκρίνεται η αίσθηση του χώρου με τα κλειστά και ο ήχος είναι πιο ξεκούραστος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Petrossortep said:

Μιας και τα hyperX μνημονεύονται συχνά, θέλω να αναφέρω κάτι σχετικό. Δείτε αυτό το review.

We tested 23 mainstream gaming headsets to find the best: Page 2 | PC Gamer

 

Έχει ακούσει του κόσμου τα ακουστικά και θεωρεί τα cloud 1 και 2 μέτρια με sucked out mids και πλαδαρό μπάσο. Φαίνεται ότι έχουν γούβα στα 4Khz πράγμα που σκοτώνει την ευκρίνεια στις μεσαίες(footsteps κτλ.). Αντίθετα τα revolver δεν έχουν κανένα σοβαρό ελάττωμα.

Πράγματα τα οποία σίγουρα έρχονται σε αντίθεση με τις απόψεις άλλων χρηστών, αμφίβολης γνώσης και εμπειρίας όμως. 

 

Επίσης όποιος ενδιαφέρεται για competitive gaming και δεν τον πολυνοιάζει το μπάσο, να κοιτάξει για ανοικτά ακουστικά κοντά στα 150€. Δεν συγκρίνεται η αίσθηση του χώρου με τα κλειστά και ο ήχος είναι πιο ξεκούραστος.

Για πες ενα για να εχουμε ως συγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Τα Κ612pro και τα ανοικτά sennheiser της ίδιας περίπου τιμής. Με κάρτα που να έχει ενίσχυση ακουστικών, γιατί και οι μικρές αλλοιώσεις παίζουν ρόλο στο surround. Ας πούμε αυτή έχει χωρίς να ξεφεύγει πολύ σε τιμή(δεν ξέρω όμως τι παίζει από virtual surround): http://www.skroutz.gr/s/7889936/Asus-Strix-Raid-Pro.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Petrossortep said:

Τα Κ612pro και τα ανοικτά sennheiser της ίδιας περίπου τιμής. Με κάρτα που να έχει ενίσχυση ακουστικών, γιατί και οι μικρές αλλοιώσεις παίζουν ρόλο στο surround. Ας πούμε αυτή έχει χωρίς να ξεφεύγει πολύ σε τιμή(δεν ξέρω όμως τι παίζει από virtual surround): Asus Strix Raid Pro - Skroutz.gr

 

 

Πέτρο θα διαφωνήσω μαζί σου πα΄ρα πολύ.
Μπορείς καταρχίν να μου πείς για ποιον λόγο να δώσει 140euro για μια κάρτα ήχου που ουσιαστικά χρειάζεται ΜΟΝΟ για το SBX PRO και η οποια κάρτα εχει Strix Soar που σε κρητικες φαίνεται πολύ χειρότερη απο sbx cmss3d etc etc...(Δεν την άκουσα ποτέ προσωπικά)..Μπορει να πάρει μια SB-Z με τα μισά λεφτά και απο όσο πιστευω προσωπικά καλύτερο αποτέλεσμα κιολας.
Και με αυτά τα 70euro Που θα γλιτώσει να αγοράσει τα Κ712 που αυτή την στιγμή είναι ίσως απο τα καλυτερα ακουστικά για gaming και ΤΡΟΜΕΡΑ στην μουσική επίσης.Ειναι κάτω απο hd800 κλπκλπ...
Μελλοντικα αν αγοράσει και εναν σωστό amp για τα Κ712 έχεις...
ΑΡΙΣΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ στα games...Ειναι τουλάχιστον στα TOP 3 OVERALL ακουστικά για comp gaming.
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ποιότητα σε μουσική και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο.
 

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά την ανέφερα την κάρτα για κάποιον που δεν θέλει να ξοδευτεί με το combo κάρτας και amp. Γιατί κάρτα θα χρειαστείς οπωσδήποτε για virtual surround(υπάρχουν και καλές onboard βέβαια).

Τα Κ712προ είναι καλά αλλά ακριβά στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καβαλάω κι εγώ το θέμα, μια και έχω πανομοιότυπο προβληματισμό. Έχω δει όλα τα παραπάνω, και λόγω κόστους προσανατολίζομαι σε ένα από τα:

1. HyperX Cloud Core ~55€

2. Turtle Beach Ear Force Z60 ~57€

3. HyperX Cloud ~65€

4. Logitech G430 ~65€

 

Τα turtle beach τα έβαλα μόνο εξαιτίας αυτού του review στο PC Gamer. Έχει κανείς άποψη για αυτά?

Τα Logitech τα έβαλα επειδή είναι λίγο πιο όμορφα από τα Cloud, στην ίδια τιμή, αλλά μάλλον είναι χειρότερα απ' όλες τις άλλες απόψεις και δεν τα πολυσκέφτομαι.

 

Εκτός εάν έχει κάποιος κάτι νεότερο, μάλλον θα αποφασίσω μεταξύ Cloud Core και Cloud. Απ' ότι καταλαβαίνω είναι τα ίδια ακουστικά (με τα Core να μην έχουν "πολυτελή" συσκευασία και κάποια επιπλέον καλώδια/μετατροπείς). Όπως το βλέπω τα τελευταία δεν μου πολυχρειάζονται, επομένως τείνω προς τα Cloud Core...

Link to comment
Share on other sites

Πάνε κάποιοι μήνες που βρήκα από έξω τα cloud core στα $33.  Έρχεται με το split σε μικρόφωνο και ακουστικά που λειτουργεί και σαν προέκταση και τίποτα άλλο.

Το καλύτερο headphone set που έχω αγοράσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας λίγο περισσότερο, βρήκα και αυτό το συγκριτικό που δίνει και καμπύλες απόκρισης συχνότητας για πολλά δημοφιλή ακουστικά (μεταξύ τους και τα πιο πολλά που συζητήσαμε στο θέμα):

https://uk.hardware.info/reviews/6080/13-headsets-review-listen-in-higher-quality

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.