Jump to content



Πώς μπορώ να δω αν συνδιάζονται τα κομμάτια του υπολογιστή?


Recommended Posts

Γι'αυτο ακριβως μιλαω στο προ-προηγουμενο σχολιο :p 

 

Επειδη φανηκε να θελει να ακουσει στην αρχη ο ΤΣ , ελπιζω να καταλαβει οτι δεν αξιζει να τα λεμε στο βροντο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oι στανταρ, αχάλαστες αγορές θα είναι:

 

i5 (γιατί έτσι. Θα πόνταρα σε i7 με καμιά 1050ti αλλά ευτυχώς το μπάτζετ είναι περιορισμένο)

1060 3GB (γιατί η 6GB είναι ακριβή)

HDD (γιατί θα αγοραστεί μετά ο ssd κτλ κτλ)

Μούφα μόνιτορ.

 

Δλδ 0/3 για το σκοπό που προορίζεται το μηχάνημα.

 

 

Κερδίζω λουκούμι αν πέσω μέσα. Αν δεν πέσω ο ts κερδίζει gaming pc :)

 

Προφανώς και δεν είμαι κατά στον i5. Αλλά όχι με αυτό το μπάτζετ, δλδ όχι εις βάρος της κάρτας ή της οθονης.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

i5 ας παρει (although pentium with HT is ok).

 Τα υπολοιπα οκ... Αν τα παρει θα ειναι λαθος. Το κακο ειναι οταν εχεις μπατζετ τοσο περιορισμενο (ακομη και στο ευρω). 

Το καλο θα ηταν να υπαρχει υπομονη για να μαζευτουν αυτα τα παραπανω ευρω που πρεπει και οχι βιασυνη. 

Αν μπορει για την οθονη ο φιλος να τα μαζεψει σε βαθος χρονου, ας χρησιμοποιησει του φιλου του για αρχη ( η οικονομια που ελεγα). 

 

Το σωστο θα ειναι σιγουρα ενας ssd εξ'αρχης. 

Καρτα αν παρει 1060 να ειναι η 6GB, η 3GB δεν ειναι μονο μειον 3GB VRAM...

 

Αυτα. :) 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπικα για να με επιβεβαίωσω όλα τα άκουσα ssd θα βάλω πρώτα και την οθόνη την έβαλα γιατί νομίζα ότι επειδή είναι 22αρα θα είναι και 1080p και για αυτό την έβαλα εδώ για να μου πειτε επίσης απλά είμαι υπέρ στο να χρησιμοποιώ την οθόνη του φίλου μου για κάποιο καιρό για να πάρω τον i5 γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να προκύψει να χρειαστεί να κάνω με το pc και για τα επόμενα χρόνια δεν θέλω να ασχοληθώ με αναβαθμίσεις και τέτοια την κάρτα γραφικών θα την πάρω από τον Σκρουτζ και θα την βάλω μόνος μου πείτε μου εσείς ποια να πάρω γιατί δεν κατάλαβα τελικά ποια μου ειπατε και αν βρεθούν τίποτα λευτα της τελευταίας στιγμής προφανώς θα προτιμήσω την 6gb αν συνεχίσουμε να μηλαμε για την 1060 βέβαια αυτά δεν είναι κάτι άλλο νομίζω

Link to comment
Share on other sites

1ον. 

Θα παρακαλουσα να βαζεις καποιο σημειο στιξης , γιατι κοντευω να μεινω απο ανασες οπως τα εγραψες :p 

 

Συνεχιζοντας... Ξεκιναω απο το τελος. Την καρτα γραφικων την 3gb δε την κοιτας καν. Κοιτας μονο την 6GB. Εναλλακτικα μονο την rx 480 8GB (κατα προτιμηση υλοποιηση XFX ή MSI ξερω γω). Αν θες να μην ασχολεισαι με αναβαθμισεις οπως λες. Το λεμε ξεκαθαρα νομιζω. 

 

Για τον i5 εγω ειμαι συμφωνος. Αν γινοταν να παρθει ο 7500 αντι του 7400 ακομη καλυτερα, αλλα οκ. Αν θες να γλιτωσεις κι αλλα χρηματα θα κανει τη δουλεια ο pentium που προτεινει ο Trexx στην προηγουμενη σελιδα. 

 

Επισης, οθονη οταν κοιτας, δεν εχει να κανει  το ποσες ιντσες ειναι με την αναλυση. Κοιτας λιγο και τις προδιαγραφες πριν προχωρησεις τυφλα σε αγορά. 

24" θα παρεις το λιγοτερο , αν θες να εισαι εστω και ελαχιστα "future proof". 1920Χ1080 αναλυση (δηλαδη 1080p). Οταν μπορεις αυτο, αφου προεχει το συστημα παντα (χρησιμοποιησε του φιλου σου για καποιο διαστημα να κανεις τη δουλεια σου).

 

Επισης, να βαλεις ssd απο την αρχη, και να αφησεις τον HDD για να αγοραστει μαζι με την Οθονη στη συνεχεια. 

 

ΥΓ: Συμφωνω οτι η οθονη θα επρεπε να ειναι στις προτεραιοτητες, αλλα αφου υπαρχει μια εναλλακτικη, χρησιμοποιησε την . 

Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα βάλω τον i5 7500, 20 ευρώ είναι δεν είναι πολλά, και θα κάνω υπομονή θα βρω τίποτα δανικά και θα πάρω τον 8gb.

ssd από την αρχή όπως είπαμε, αλλά δεν μπορώ με τίποτα από την αρχή!

Επίσης έλεγα για 22αρα γιατί έχω πολύ μικρό γραφείο αλλά αφού είστε τόσο υπέρ της 24αρας κάτι θα ξερετε οπότε καπου θα την χωρέσω

Link to comment
Share on other sites

ssd 240 μάλλον μέχρι 110 ευρώ αν γίνεται να βρεθεί μία καλή στο e-shop, gtx 1060 6gb από σκρουτζ μάλλον, i5 7500 που δεν έχει και μεγάλη διαφορά στα λευτα με την 7400 και ram + μητρική αυτές που έβαλα αν εγκρίνεται και εσύ!

Απλά παίζει να καθυστερήσει όλο το σύστημα λίγο καιρό αλλά αν είναι να πάρω κάτι σωστό οκ χαλάλι δεν θα τα χαλάσουμε στο να περιμένω 2 μήνες π.χ.

Σωστα?

Αν έχω κάτι λάθος στα παραπάνω πείτε μου, απλά αυτά κατάλαβα εγώ!

Έγινε επεξεργασία από timosal13
Link to comment
Share on other sites

SSD δες αυτόν που σου έβαλα. ram ξεκίνα με 8 και μετά προσθέτεις. Εφόσον είσαι στενά οικονομικά δες και RX 480 8GB για κάρτα γραφικών, από σκρουτζ μόνο όμως.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος timosal13 έγραψε:

Απλά παίζει να καθυστερήσει όλο το σύστημα λίγο καιρό αλλά αν είναι να πάρω κάτι σωστό οκ χαλάλι δεν θα τα χαλάσουμε στο να περιμένω 2 μήνες π.χ.

Σωστα?

Ολοσωστα ;) 

Η υπομονη ειναι αρετη σε τετοιες περιπτωσεις! Ειδικα οταν το μπατζετ ειναι πολυ στενο! 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπω σε κάνα 2ωρο από το σπίτι, γιατί είμαι έξω και εδώ το ιντερνέτ δεν παλεύεται και μου έχει σπάσει τα νεύρα , θέλω 2-3 λεπτά για να φορτώσει τα μηνύματα σας και άλλα τόσα για να γράψει τα δικά μου

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Trexx έγραψε:

ram ξεκίνα με 8 και μετά προσθέτεις.

Σωστα έχεις δίκιο, ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό αυτό, θα ξεκινήσω με 8 για να βγουν ποιο εύκολα τα υπόλοιπα και όταν καταφέρω προσθέτω αλλά 8!

Ερώτηση, παίζει να φανώ πολύ άσχετος αλλά θα ρωτήσω, λειτουργούν ολες οι μητρικές με μία ραμ?

Και αν όχι αυτή που έβαλα θα είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Οκ ωραία άρα είμαι καλά δεν χρειάζεται να αλλάξω κάτι ευχαριστώ.

(άλλη μία τέτοια ερώτηση, όταν βάλω τα αλλά 8gb δεν χρειάζεται να είναι η ίδια ram με την άλλη έτσι? Επίσης αφού θα βάλω 8 πρώτη μετά μπορώ να βάλω 4αρα η 16αρα π.χ.? Απλά ρωτάω εγκυκλοπαιδικά)

Link to comment
Share on other sites

Χαχχααχα σας επρειξα λιγο αλλα προσπαθω να μαθω ευχαριστω!

 

κατι ακομα να βαλω το τροφοδοτικο που εβαλες εσυ με τα 500w φτανει? η να βαλω αυτο που ειχα βαλει εγω με τα 600w που ειναι ενα 10αρικο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.