Jump to content



Πώς μπορώ να δω αν συνδιάζονται τα κομμάτια του υπολογιστή?


Recommended Posts

Σοφά μιλάς αλλά έχεις πάρει το μαχαίρι και κόβεις. Από που νομίζεις ότι θα κόψει για να βάλει ψύκτρα; Γιατί θα κόψει... Από τον 7500 και θα πάει σε 7400; Όχι. Από το τροφοδοτικό θα κόψει. Για να πάρει καλύτερο κουτί; Από τον ssd θα κόψει. Κοκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αν ξαναακουσω κοψιμο σε κουτί θα σας παρει και θα σας σηκώσει :p

 

 

Όταν μου πεις υπεύθυνα ότι το δικό μου είναι πια για απόσυρση, θα το αλλάξω. Κατά τα άλλα μην μας μπερδεύεις, ιδρώσαμε να βγάλουμε μια άκρη. :p

πριν 6 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

Μα για αυτό εξαρχής στο 1ο μου post του είχα γράψει με το ποσό που διαθέτει μας βάζει δύσκολα και το καλύτερο είναι να περιμένει να βρει περισσότερα χρήματα. Να του δώσουν μάλλον μιας και είναι μικρός.

 

Η εκτίμησή  μου είναι ότι το πραγματικό ποσό είναι μικρότερο από το δηλωθέν. Και θα γίνουν περικοπές. Το ψυχανεμίζομαι.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό εξαρχής στο 1ο μου post του είχα γράψει με το ποσό που διαθέτει μας βάζει δύσκολα και το καλύτερο είναι να περιμένει να βρει περισσότερα χρήματα. Να του δώσουν μάλλον μιας και είναι μικρός.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Όταν μου πεις υπεύθυνα ότι το δικό μου είναι πια για απόσυρση, θα το αλλάξω. Κατά τα άλλα μην μας μπερδεύεις, ιδρώσαμε να βγάλουμε μια άκρη. :p

Εσενα εχει μελλον ακομα. Αλλα ιδρωσα να σε κανω να αλλάξεις το thermalfake :p

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εσενα εχει μελλον ακομα. Αλλα ιδρωσα να σε κανω να αλλάξεις το thermalfake :p

 

 

 

Spoiler

Δίκιο είχες, αλλά ο Αργύρης δυσανασχετούσε τότε... Θα ρεφάρουμε τώρα με κάνα γυάλινο.

 

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Για το παιδί που κάνει την ερώτηση:

 

1. Αν είσαι σίγουρος ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα (δηλαδή κάτω του τριμήνου) θα έχεις τα περισσότερα χρήματα είναι προτιμότερο να περιμένεις, να τα μαζέψεις και να φτιάξεις το σύστημα μια και καλή. Εκτός αν νομίζεις ότι θα συμβούν κοσμογονικά πράγματα στη χώρα, δυστυχώς πρέπει να σκεφτόμαστε και αυτό το ενδεχόμενο.

2. Σε κάθε περίπτωση μην αρχίσεις να αγοράζεις λίγα λίγα τα πράγματα και να τα έχεις να κάθονται χωρίς να συναρμολογείται ο υπολογιστής. Για τον ίδιο λόγο να είσαι προσεκτικός με τις διαθεσιμότητες ώστε να μην λείπει κάποιο εξάρτημα αναγκαίο για την συναρμολόγηση και σε βάλουν στην αναμονή έχοντας πληρώσει τα περισσότερα και περιμένοντας ένα εξάρτημα. Ενδέχεται να μην φτάσουν όλα την ίδια μέρα και να πρέπει να περιμένεις για παράδειγμα μία βδομάδα να συμπληρωθούν οι παραλαβές αλλά μέχρι εκεί.
Εξαίρεση στο παραπάνω είναι το ενδεχόμενο να βρεις κάτι σε τιμή πραγματικά ευκαιρίας οπότε είναι οκ να το αγοράσεις «πρόωρα.»

3. Μην υποτιμάς το θέμα οθόνη, θα το βλέπεις μπροστά σου κάθε δευτερόλεπτο. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλη πίεση οικονομική αλλά όπως σου είπαν καλό θα είναι να μην πέσεις κάτω απο 24άρα με ανάλυση 1920*1080. Eπίσης όπως σου υπέδειξε ήδη ο Trexx να θεωρείς ότι αυτά που νομίζεις για προσωρινά μπορεί να κρατήσουν πολύ περισσότερο από όσο υπολογίζεις. Όλοι μας έχουμε βρεθεί σε τέτοια θέση, μάθε από τα λάθη μας και προσπάθησε να τα αποφύγεις.

4. Τα χρήματα είναι δικά σου, δική σου κι η απόφαση να τα ξοδέψεις όπως σου αρέσει. Αν όμως βλέπεις ότι διαφωνείς με κάποια από τις συμβουλές που σου δίνουν προσπάθησε να καταλάβεις το γιατί παρά να βιαστείς να αγοράσεις αντίθετα με τις συμβουλές. Τουλάχιστον έτσι θα κάνεις συνειδητή επιλογή ακόμη κι αν τελικά επιλέξεις  αγορά αντίθετη.

 

5. RAM να αγοράσεις 8άρα για να γλυτώσεις κάτι, όταν όμως θελήσεις να προσθέσεις άλλα 8 καλό θα είναι να είναι ακριβώς ίδιο μοντέλο. SSD ούτε να το σκέφτεσαι ότι θα το θυσιάσεις για χάρη του HDD. Αν θέλεις περισσότερα παιχνίδια και δεν χωράνε στο SSD καλύτερα να απεγκαθιστάς και να βάζεις το άλλο παιχνίδι που θες

6. Αν δεν διαθέτεις ήδη σκέψου την πιθανότητα να πρέπει να αγοράσεις τα Windows οπότε να υπολογίσεις το σχετικό κόστος. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε οσω κοιμομουν ρε παιδια xd?

λιπον αρχηκα ολα μαζι ειναι 1150 ( + μια ψυκτρα, 120αρα φτανει η θελει παραπανω? ) και χωρις τα κοκκινα ( και την ψυκτρα ) που μπορω να παρω αργωτερα ειναι καπου στα 865-870!

αρχικα καταλαβενετε οτι ολα μαζι + την ψυκτρα ξεφευγουν πολυ απο την αρχικη τιμη και μου ειναι αδυνατον να τα αγωρασω τωρα ολα μαζι, οποτε το ερωτημα μου ειναι: τι μου προτινετε να κανω να παρω τωρα που μπορω τα βασικα και να αγωρασω τα υπολιπα σιγα σιγα με πρωτρεοτητες π.χ. πρωτα οθονη που δεν χρειαζετε να το παω για να την βαλουν, μετα ψυκτρα και τελος ραμ με σκληρο μαζι!

η να περιμενω να καμποσους μηνες  οσους χρειαστει να τα παρω ολα μαζι?

πρωσοπικα θεωρω οτι το πρωτο ειναι καλυτερο!

τωρα για τα windows αρχηκα εχω σε cd τα 8.1 απο το λαπτοπ αλλα δεν ξερω αν γιναιτε να τα βαλω επιδη ειναι περασμενα στο λαπτοπ και δευτερον λεει στο site οτι μα την αγωρα 5 διαφορετικων κομματιων hardware παιρνεις ενα συστιμα windows 10 pro ( δεν συνδιαζετε με αλλη εκπτωση) οποτε θα τους στιλω φωτο με τα αρχηκα κομματια και θα ρωτησω αν το περνω!

λογικα ξεχναω να παω κατι τωρα αλλα δεν πειραζει!

 

e10d43dcdbf549c8aab33cc701492d9c.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SirDiman έγραψε:

Ασε μια 8αρα μνημη εξω και παρε την οθονη 24' 1080π (δε διαβασα τις τελευταίες σελίδες) 

 

το κατω κατω ειναι η οθονη και ειναι 24' 1080!

 

αλλα μαλλον επειδη εχω μια οθονη να κανω την δουλεια μου για τωρα λεω να παρω πρωτα τα βασικα χωρις οθονη, την μια την 8αρα ραμ, τον hdd και την ψυκτρα και να συμπλιρονω σιγα σιγα!

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ παιδες .... φλασια , αλλα windows ποιος θα του βαλει  ?XD 

Σιγα μη βαζουν win 10 pro με την αγορα 5 κομματιων , εκτος αμ ειναι του θειου ./ 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο, αλλά επειδή είπατε χωριό. Έβαλε ένας φίλος μου 24αρα γραμμή σ ένα χωριό, και συνδέεται με 24 ακριβώς, η οπτική ίνα περνάει έξω απ το σπίτι του! Είσαι κι εσύ τυχερός timosal13??

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

Λίγο άσχετο, αλλά επειδή είπατε χωριό. Έβαλε ένας φίλος μου 24αρα γραμμή σ ένα χωριό, και συνδέεται με 24 ακριβώς, η οπτική ίνα περνάει έξω απ το σπίτι του! Είσαι κι εσύ τυχερός timosal13??

Ασε φιλε , πλεον και η περα ραχουλα εχει vdsl 50αρι και εμεις αθηνα παλευουμε με 9-10mbs + τρελο ping .... τραγιλααααα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.