Jump to content



Πώς μπορώ να δω αν συνδιάζονται τα κομμάτια του υπολογιστή?


Recommended Posts

880 ευρω συνολο απο Digital Master αξιζει?

εβαλα απλα ενα φτηνο RX 480 8gb δεν ξερω αν ειναι καλος πειτε μου εσεις τι να βαλω!

επειδη εβγενε σχετηκα φτηνα εβαλα και ενα HDD ( παλι δεν ξερω αν ειναι καλος )

τι ειναι καλητερο να κρατησω τον HDD, να βαλω αλλη μια RAM η απλα να βαλω αλλη καρτα γραφηκων?

σορρυ αν βαζω βλακιες απλα ψαχνω και δεν ξερω και παρα πολλα!

και εβαλα και αυτο το τροφοδοτικο ( και παλι δεν ξερω αν ειναι καλος )

τα βαζω εδω να μου πειτε εσεις επειδη δεν ξερω, αν δεν ειναι οκ απλα γυρναω στο αρχηκο πλανο να τα παρω απο e-shop και την καρτα που θα μου πειτε απο το σκρουτζ!

 

0f6801932d6a471995c0ebcf7e956df7.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω δεν εχει μεταφορικα!

επεισης μπορω να βαλω το τροφοδοτικο σου η ενα λιγο κατωτερο αν γινεται και την i5 7500 και να αφυσω τον HDD να τον βαλω σε κανα μηνα απλα λεω εγω μια ιδεα και πες μου εσυ τι να κανω!

Έγινε επεξεργασία από timosal13
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορείς να διαθέσεις για τη διασκέδασή σου π.χ. 870 ευρώ και δεν μπορείς να διαθέσεις 920? Δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάμε για ένα 50αρικο σε μπάτζετ που αγγίζει το χιλιάρικο. Αν είναι τόσο πρόβλημα, περίμενε να μαζέψεις λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

το 870 ειναι μονο 20 ευρω πανω απο το μπατζετ το 920 ειναι 70 πανω αλλα οπως ειπα και πιο πανω μπορω να περιμενω και 2-3 μηνες για να παρω και καποια πραγμματα παραπανω οπως ενας σκληρος και αλλη μια ραμ δεν εχω θεμα!

Έγινε επεξεργασία από timosal13
Link to comment
Share on other sites

Θα δωσω ενα παραδειγμα, γιατι θεωρω οτι αξιζει να περιμενεις λιγο. Αν περιμενα 15-20 μερες, θα επαιρνα 4690Κ επεξεργαστη , αντι του 4590 που εχω τωρα. Αν περιμενα 1.5 μηνα, θα επαιρνα 4790Κ και παει λεγοντας. Βιαστηκα ομως, και τελικα ψιλομετανοιωσα, αλλα με καλυπτει εν τελει και αυτος που εχω.

Με τη λογικη οτι δεν αναβαθμιζεις τακτικα (οπως και εγω), τοτε η αναμονη δε θα σε βλαψει πιστευω. 

My last two cents :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θα δωσω ενα παραδειγμα, γιατι θεωρω οτι αξιζει να περιμενεις λιγο. Αν περιμενα 15-20 μερες, θα επαιρνα 4690Κ επεξεργαστη , αντι του 4590 που εχω τωρα. Αν περιμενα 1.5 μηνα, θα επαιρνα 4790Κ και παει λεγοντας. Βιαστηκα ομως, και τελικα ψιλομετανοιωσα, αλλα με καλυπτει εν τελει και αυτος που εχω.

Με τη λογικη οτι δεν αναβαθμιζεις τακτικα (οπως και εγω), τοτε η αναμονη δε θα σε βλαψει πιστευω. 

My last two cents :) 

 

 

Και στα βαθιά γεράματα θα έπαιρνες xeon 32 cores. Mα είναι λογική αυτή; :) Χωρίς παρεξήγηση πάντα, έτσι; Πάγια γνώμη μου είναι ότι η αναμονή στο 99% των περιπτώσεων δεν εχει νόημα. Παίρνεις αυτό που μπορείς τη δεδομένη στιγμή και το χαίρεσαι άμεσα. Υπ αυτήν την έννοια επιμένω και για την οθόνη εις βάρος του i5. Αν δεν αντέξει σε κάνα 2χρονο ο pentium, κοτσάρει πάνω έναν μεταχειρισμένο i7 αν θέλει. Να μείνει όμως καιρό με καινούριο μηχάνημα και μουφαμόνιτορ ειναι έγκλημα. Κι η ερώτησή μου παραπάνω προς αυτό το σκοπό ήταν. Δε νομίζω ότι θα δώσει κάποιος 200 ευρώ να πάρει ένα σοβαρό μόνιτορ όταν νομίζει ότι τον καλύπτει έστω και για μια ημέρα το δανεικό 20αρι hd του ξαδέρφου.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχαχα όντως?

Θα πάρω και ένα τηλέφωνο όμως να δω!

Και μάλλον θα περιμένω 2-3 μήνες η όσο χρειαστεί τέλος παντων να πάρω και οθόνη αν είναι και HDD και ram να τελιωνω

Trexx γιατί να μην με καλύπτει ένα 20αρι hd όταν μηλαμε για κάτι προσωρινό?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος timosal13 έγραψε:

Χαχαχαχαχαχαχαχα όντως?

Θα πάρω και ένα τηλέφωνο όμως να δω!

Και μάλλον θα περιμένω 2-3 μήνες η όσο χρειαστεί τέλος παντων να πάρω και οθόνη αν είναι και HDD και ram να τελιωνω

Trexx γιατί να μην με καλύπτει ένα 20αρι hd όταν μηλαμε για κάτι προσωρινό?

 

Γιατί δεν θα αφήνει το μηχάνημά σου να δείξει τις δυνατότητές του. Και γιατί -με όλο το σεβασμό- δεν νομίζω ότι θα είναι τόσο προσωρινό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι όταν λέμε προσωρινο εννοούμε προσωρινό, αλλά λέω να περιμένω λίγο καιρό να τα πάρω όλα μαζί για να μην τρέχω και κάθομαι να ψάχνω μετά

Επίσης μήπως είναι καλύτερα να βάλω μία 16αρα ραμ αντί για δύο 8αρες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Το κουτί είναι τραγικό.

 

2. Αν βάλεις i5 προτείνω να βάλεις και μια ψύκτρα τώρα. Αύριο μεθαύριο που θα την χρειαστείς, επειδή δεν γνωρίζεις πολλά πράγματα δεν θα μπορείς να την βάλεις και θα τρέχεις στο μαγαζί της γειτονιάς σου.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αλλά κάποια στιγμή θα την χρειαστεί την ψύκτρα και δεν μπορεί να την βάλει μόνος του. Νομίζω ο φίλος που είναι και μικρός σε ηλικία πρέπει να κάνει υπομονή και να μάσει περισσότερα χρήματα για να γίνει πιο σωστή δουλειά και να μην δώσει χρήματα σε κομμάτια που θα μετανιώσει για τον Α ή Β λόγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειπα και εγω πιο πανω, αλλα την πηρε η μπαλα του Τρεχχ τη λογικη μου :p 

Δεν ειπαμε να περιμενει αιωνιως, αλλα οσο πρεπει για να μασει φραγκα για το καταλληλοτερο για τον ιδιο (και για την τσεπη του μακροπροθεσμα-  εφοσον δε θελει να κανει αναβαθμισεις ) ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμός α) ηλικία β) απειρία γ) μπάτζετ μας δίνει αυξημένη απαίτηση wow factor. Που θα επιτευχθεί μόνο με μεγάλη και τούμπανη οθόνη. Όταν θα παρουσιαστεί η "ανάγκη του i5", πόσω μάλλον της ψύκτρας του, είτε θα είναι σε κάποιο ΑΕΙ-ΤΕΙ-δουλειά-οπουδήποτε είτε θα βόσκει παιδιά είτε θα (προσπαθεί να) τα παράγει. Λέω εγώ τώρα, μην παρασύρεστε.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.