Jump to content



Μετατροπή φωτιστικού σε LED


Recommended Posts

Έχω ένα φωτιστικό εδάφους σαν αυτό στην φωτό.

ywoc1453953800608.jpg

 

Τα 2 φωτιστικά σώματα που διαθέτει ανάβουν με 2 διακόπτες στην μέση του σκελετού οι οποίοι είναι και ροοστάτες για να ρυθμίζεις την ένταση.

Το πάνω φωτιστικό σώμα (που μας ενδιαφέρει εδώ) χρησιμοποιεί έναν μακρόστενο λαπτήρα αλογόνου των 230Watt. (αρκετά ενεργοβόρο)

 

Επειδή μου έχει περισσέψει κάμποση ledοταινία αναρωτιώμουν αν μπορώ να αντικαταστήσω την αλογόνου με την led.

Να τρέξω δηλαδή εσωτερικά στο πιάτο μερικά κομμάτια ταινίας.

Το εν λόγο φωτισικό παίζει συνήθως στην μεσαία/χαμηλή ένταση και σπάνια ανοίγουμε τον ροοστάτη στο τέρμα.

 

Αναρωτιέμαι αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο καί τί θέματα δημιουργούνται λόγο των διαφορών της ledoταινίας.

Αξίζει λέτε τον κόπο ;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ανάβετε συχνά σίγουρα αξίζει τον κόπο λόγω κατανάλωσης... 

Νομίζω ότι το μόνο πρόβλημα θα είναι ο προσανατολισμός των led για να διαχέεται ομοιόμορφα και σωστά το φως! 

Μια ιδέα είναι να κολλήσεις - πιάσεις με δεματικα λεντοταινια στις 4 πλευρές του κυλίνδρου αλογόνου ;)

Έγινε επεξεργασία από dfa19mj
Link to comment
Share on other sites

Το ανάβουμε συνέχεια, για αυτό κοιτάω μήπως και το μετατρέψω.

H ταινία θα μπεί μέσα στο «πιάτο» να κοιτάει προς τα πάνω και θα την τρέξω γύρω γύρω, πιστεύω ότι με 2 σειρές θα είμαστε οκ (SMD 5050 είναι αυτή που διαθέτω),  απλά θα μπεί σε κομμάτια μάλλον.

 

Σκέφτηκα αρχικά να παρεμβάλω έναν μετασχηματιστή στην μπρίζα του φωτιστικού αλλά έτσι θα πρέπει να καταργηθεί εντελώς το μπροστά φώς που είναι για διάβασμα (δεν το χρησιμοποιούμε καθόλου). Δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει ο διακόπτης/ροοστάτης που υπάρχει τώρα όμως και κατά πόσο θα συνεργαστεί με την ταινία.

 

Link to comment
Share on other sites

Η LEDοταινία σου λογικά παίρνει DC ρεύμα από τροφοδοτικό.

Ο ροοστάτης σου υποθέτω ότι είναι για AC 230V.

 

Για να μην πάρουμε όλες τις υποπεριπτώσεις -  ο πιο σίγουρος τρόπος που σκέφτομαι είναι να βγάλεις εντελώς τον ροοστάτη και να τον αντικαταστήσεις με διακόπτη on/off που θα δίνει ρεύμα από την έξοδο του τροφοδοτικού.

 

Πρίζα -> Τροφοδοτικό -> Διακόπτης -> LED

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες ! :)

Να προτείνω κάτι καλύτερο . . .   Πρίζα -> Τροφοδοτικό -> Single color LED Dimmer ->  LED

Και αν θέλουμε να αποφύγουμε το σβήνειν δια περιστροφής, παρμβάλουμε και ένα διακόπτη.

Πρίζα -> Τροφοδοτικό ->Διακόπτης-> Single color LED Dimmer ->  LED

Φυσικά υπάρχει το θέμα της τοποθέτησης των διάφορων εξαρτημάτων αλλά αυτό μπορεί να λυθεί τοποθετώντας όλα τα εξαρτήματα στην βάση του φωτιστικού και από εκεί νε τραβηχτούν καλώδια εκεί που είναι εργονομικό να μπούν τα χειρηστήρια (διακόπτης, ποτενσιόμετρο) .

Εκτός και αν στη θέση του ποτενσιόμετρου μπει κάποιο από αυτά που έχουν και δυνατότητα πατητά να διακόπτουν το κύκλωμα.

Προσωπικά όμως θα προτιμούσα είτε ξέχωρο διακόπτη για να κόβει την τροφοδοσία του LED controler, είτε να μην υπάρχει καθόλου διακόπτης και απλά κάθε φορά που θέλεις να ανάψεις το φωτιστικό να στρέφεις το ποτενσιόμετρό του.

 

LED controllers μονοχρωμοι υπάρχουν και σε πιο μικρές διαστάσεις και τους χειρίζεσαι με ασύρματο χειριστήριο.

Ο λόγος είναι ότι το ρεύμα τροφοδότησης των LEDs είναι κάποια Α οπότε πολύ το σκέφτομαι αν το διακοπτάκι του ποτενσιόμετρου θα επιβιώσει αρκετών λειτουργιών !

 

Μια επίσης καλή ιδέα (σαν πρόσθετη) είναι το τροφοδοτικό να μπεί σε μια πρίζα που ελέγχεται με διακόπτη όπως οι κλασικές λάμπες των δωματίων .

 

Σημαντικό !

Οι λεντοταινίες δεν πρέπει να μπουν να κοιτάνε μόνο προς τα επάνω αλλά και προς τα κάτω για να διαχέουν και λίγο "άμεσο" φως στη θέση κάτω από το φωτιστικό, εκτός και αν η λάμπα αλογόνου είναι τοποθετημένη μέσα σε κάτοπτρο που κοιτάει το ταβάνι , οπότε ο ήδη υπάρχων φωτισμός είναι έμμεσος μέσα ανάκλασης στην οροφή του δωματίου.  Στη περίπτωση αυτή βάζεις τα λεντ να κοιτάνε ταβάνι όπως είπες!

 

Θέλει τα μετρήματά του, να αποφασίσεις τη χρωματική θερμοκρασία που θέλεις και τη μέγιστη φωτεινότητα που χρειάζεσαι .

Καλή συνέχεια !

Και κάνουμε και κάνα work logg ε!   :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε ο GriGas θα έκανα κι εγώ, θα αντικαθιστούσα τon λαμπτήρα αλογόνου με τον led

*αν δεν είναι αυτός ο τύπος λαμπτήρα, θα έβρισκα τον αντίστοιχο σε led.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Seafalco έγραψε:

καλή η ιδέα !

Με τη φωτεινή ισχύ όμως τι γίνεται ?

Αυτή που αντικαθιστά είναι 230 Watt .

τα 10w του led αντιστοιχούν περίπου σε 90-100w, 

με την ταινία δεν νομίζω να έχει καλύτερο αποτέλεσμα, συν το εξτρα κόστος

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Έχω την αίσθηση ότι αναφέρεσαι σε λαμπτήρα 230V R7s. Αν ναι, βάζεις μία R7s LED dimmable και καθάρισες.

J118 R7S γράφει ένας λαπτήρας που έχω εφεδρικός.

Άρα... μάλλον θα πρέπει να πάρω έναν λαπτήρα από αυτούς που πρότεινε ο @GriGaS και να τελειώσει εδώ η ιστορία. :)

Το θέμα είναι πως είχαμε δοκιμάσει έναν τέτοιου τύπου λαπτήρα led πριν από κάτι μήνες και έκανε κάτι κουλά, αναβόσβηνε ρυθμικά δηλαδή κλπ. 

Στο κατάστημα που τον είχαμε πάρει μας είπαν ότι χρειαζόταν ειδικό dimmer για να λειτουργήσει σωστά.

Δυστυχώς δεν είχα κρατήσει τα στοιχεία του για να είμαι βέβαιως ότι αυτό ήταν το πρόβλημα.

Επίσης εδώ που κοίταξα  https://www.ledokosmos.gr/index.php?route=product/product&product_id=6255  αναφέρει:  Dimmable (Με Ψηφιακό Dimmer Κατάλληλο Για Led) άρα μάλλον πρέπει να ανοίξω και τον διακόπτη να δώ τί μπορώ να κάνω εκεί.

 

Θα δούμε.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Θα επανέλθω.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.