Jump to content



Αναβάθμιση gaming pc με i5 750


Dr_73

Recommended Posts

Θέλω να αναβαθμίσω pc που αποτελείται από 

cpu : i5 750

m/b : Gigabyte GA-P55A-UD3

το οποίο έχει 4 ντιμ ram , 2  τέτοια 

http://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmv4gx3m2a1333c9-value-select-ddr3-4gb-2x2gb-1333mhz-dual-channel-kit-p-PER.553160?gclid=CI-sn_yHtMwCFfEV0wodt6YH_w

 

και 2 τέτοια

http://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmv8gx3m2a1333c9-value-select-8gb-2x4gb-pc3-10600-dual-channel-kit-p-PER.549296

 

Πρώτη σκέψη θα ήταν να πούλαγα σετ cpu+mobo+ram

και να έβαζα είτε i5 7100 είτε i5 7400 (ή 7500) με το φθηνότερο mobo Η110 (56 ευρώ)

με μια 8άρα ddr4 στα 2133 (οι ram είναι ληστεία αυτή την εποχή οπότε δεν θα ήθελα να δώσω πολλά).

 

Σκέφτομαι όιμως μήπως κρατήσω τις ram

και πάω σε haswell

οπότε βάλω τούτη τη μητρική 

http://www.skroutz.gr/s/5456511/Asrock-B85M-Pro3.html#specs

 

και τον i5 4460

http://www.skroutz.gr/s/4857199/Intel-Core-i5-4460-Box.html

 

Δεν είναι πιο συμφέρουσα αγορά ;

Πως το βλέπετε από value for money ;

Για i3 haswell μάλλον χάνει πολύ από αντίστοιχους kaby lake.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν θέλεις να παραμείνεις σε Intel και πας σε νέο σύστημα, το οποίο θα ήθελες να είναι και οικονομικό, θα έλεγα ότι οι νέοι Kaby Lake Pentium είναι μονόδρομος. Πιο Value for money επεξεργαστής από τον Intel Pentium Dual Core G4560 Box - Skroutz.gr δεν υπάρχει αυτή την στιγμή στην αγορά. 2 πυρήνες και 4 threads σειράς Kaby Lake για 60€. Παίζει να είναι ότι πιο VFM έχει κυκλοφορήσει σε τιμή κάτω των 80€ την τελευταία 10ετία. Πρέπει να έχει καταστρέψει πολύ κόσμο που θα ήθελε να πουλήσει τον παλιό του τετραπύρηνο Intel σε καλή τιμή. Το ξέρω ότι απαιτεί DDR4, αλλά ουσιαστικά είναι σαν να σου πληρώνει τα 4GB από αυτήν.

 

Τώρα δεν ξέρω αν οι επεξεργαστές αυτής της σειράς επέτρεπαν τον υπερχρονισμό. Αν τον επιτρέπουν, θα μπορούσες να δοκιμάσεις υπερχρονισμό του επεξεργαστή και να επενδύσεις απλά σε ένα καλό σύστημα ψύξης το οποίο θα μπορούσες να αξιοποιήσεις ίσως και στο μέλλον(αν και αυτό παίζει, αφού τα sockets κατά καιρούς αλλάζουν). Εναλλακτικά θα μπορούσες να πουλήσεις τον δικό σου και να ψάξεις κάποιον επεξεργαστή που υποστηρίζει η μητρική σου και ο οποίος διαθέτει και Hyper Threading. π.χ. ο Intel® Core™ i7-860 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) Product Specifications σε τιμή κάπου στα 80 me 90€ για παράδειγμα(κρίνοντας από κοστολογήσεις στο ebay).

 

Εναλλακτικά, πλέον υπάρχει και η λύση των Ryzen της AMD. Αλλά ο φτηνότερος επεξεργαστής της σειράς έχει πάνω από 150€ και απαιτεί και DDR4, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα σε ενδιέφερε. Είναι πάντως καλύτερη λύση από κάποιον i5.

Link to comment
Share on other sites

@yanni

 

Προσωπικά το παραμύθι με τους πυρήνες δεν το τρώω αμάσητο ΑΛΛΑ όπως και να το δεις, είναι καλή κίνηση να πάει από καθαρό τετραπύρηνο σε διπύρηνο με HT; Όσο βελτιωμένος και να είναι ο διπύρηνος. Εγώ λέω όχι και το ίδιο θα έλεγα και αν αντί για i5 750 είχε phenom x4 π.χ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Trexx said:

@yanni

 

Προσωπικά το παραμύθι με τους πυρήνες δεν το τρώω αμάσητο ΑΛΛΑ όπως και να το δεις, είναι καλή κίνηση να πάει από καθαρό τετραπύρηνο σε διπύρηνο με HT; Όσο βελτιωμένος και να είναι ο διπύρηνος. Εγώ λέω όχι και το ίδιο θα έλεγα και αν αντί για i5 750 είχε phenom x4 π.χ.

Κάποια στιγμή είχα δει συγκριτικό του Pentium έναντι του 2500Κ και μία κέρδιζε ο ένας μία κέρδιζε ο άλλος. Δεδομένου ότι στις επιλογές του έχει και i5 με 2 πυρήνες/4 threads(7100), ίσως απλά να θέλει μια πιο καινούρια πλατφόρμα, αν και νομίζω είναι κρίμα να φύγεις από τόσο βαρβάτη μητρική για να πας σε φτηνιάρικη των 56€, εκτός και αν αυτή έχει παρουσιάσει προβλήματα.

 

Anyway, ο Kaby Pentium θα του δώσει στην χειρότερη των περιπτώσεων παρόμοιες επιδόσεις, ενώ παράλληλα αν επενδύσει σε μια καλή μητρική θα μπορέσει αργότερα να αναβαθμίσει απλά με αναβάθμιση του επεξεργαστή. Τα καλά του να ξεκινάς από χαμηλά. Αν θέλει για κάποιον λόγο, απλά να αλλάξει πλατφόρμα, θα του έρθει λουκούμι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Trexx said:

Κάρτα γραφικών; Οθόνη; ssd; μπάτζετ; Με τίποτα δεν πας σε haswell. Ανάλογα με τα υπόλοιπα πας είτε σε kabylake είτε σε ryzen.

Λοιπόν επιπλέον στοιχεία. 

Το pc δεν είναι το πρώτο μου , ούτε το "καλό μου" αν θέλετε (όσο αστεία κι αν είναι η έκφραση).

Είναι σε χώρο εργασίας , στον οποίο βρίσκομαι όμως πολλές φορές 14 ώρες τη μέρα και όταν έχω κενό χρόνο , παίζω games.

Τελευταία είχα παίξει fallout 4 , GTA V  , Dying Light , Resident Evil ... πολλά και τελευταία και παλιότερα.

Σε οθόνη 1920Χ1080 . 

Ο i5 750 έχει γίνει oc στα 3,4GHz , με μαμά ψύκτρα και παίζει ικανοποιητικά , μέχρι τώρα με μια GTX 960 4GB , που θα αλλαχθεί σε GTX 1060 3gb την άλλη βδομάδα.

Το σκεπτικό είναι να πάω σε κάτι πιο καινούργιο , τώρα που μπορεί μαλλον να πουληθεί από το παλιό cpu+mobo .

 

Η σκέψη για το haswell ήταν επειδή θα κράταγα τα 12gb , που είναι ικανοποιητικά ως ποσότητα ram ακόμη (για games πιστεύω ότι καλύπτουν τα πάντα),

συν το ότι οι τιμές των ram είναι απαράδεκτες αυτή την εποχή (σε άλλο σύστημα μία 8αρα ddr4 kingston που είχα πάρει το καλοκαίρι πέρσι 32 ευρώ, έχει τώρα 65, η ίδια ).

Αν πήγαινα σε νέο , μάλλον i3 7100 ή i5 7400 (ή 7500) θα έπαιρνα, θεωρώ ότι έχουν value for money , ο g4560 , καλός , αλλά μου φαίνεται "οριακός" . 

Σε benchmarks όπως βλεπω ότι ο i5 4460 είναι περίπου στα ίδια με τον i3 6300 , οπότε ο i5 7400 θα είναι πιο πάνω και ο i3 7100 ελάχιστα υποδεέστερος ίσως, αλλά στη μισή τιμή του 4460 .

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Dr_73 έγραψε:

με μια GTX 960 4GB , που θα αλλαχθεί σε GTX 1060 3gb

Ασκοπη αντικατασταση , αν θες τη γνωμη μου. Αν θες να παιζεις πιο ικανοποιητικα, θα αλλαξεις με την 1060 6GB. Αλλιως αφηνεις επανω την καρτα που ηδη εχεις. Η 3GB δεν εχει απλα μια διαφορά των 3GB VRam...

Spoiler

Επισης και η 960 4GB θεωρουταν απο προπερσι ασκοπη αγορα, καθως ο πυρηνας ειναι λιγο ψοφιος, και δεν υπαρχει λογος για τα 4GB Vram. Αυτο ομως ειναι ασχετο.

 

πριν 22 λεπτά, το μέλος Dr_73 έγραψε:

Ο i5 750 έχει γίνει oc στα 3,4GHz , με μαμά ψύκτρα και παίζει ικανοποιητικά

Ετσι τον ειχα και εγω πριν τον πουλησω! Και τον πουλησα ακριβως ετσι! Και δουλευει ετσι , ακομη και σημερα!!! 

 

πριν 22 λεπτά, το μέλος Dr_73 έγραψε:

Η σκέψη για το haswell ήταν επειδή θα κράταγα τα 12gb , που είναι ικανοποιητικά ως ποσότητα ram ακόμη (για games πιστεύω ότι καλύπτουν τα πάντα),

συν το ότι οι τιμές των ram είναι απαράδεκτες αυτή την εποχή (σε άλλο σύστημα μία 8αρα ddr4 kingston που είχα πάρει το καλοκαίρι πέρσι 32 ευρώ, έχει τώρα 65, η ίδια )

Καλο ειναι το σκεπτικο σου , αλλα σημερα παιζουν οι kabylake (2 γενιες μετα τους haswell). Αρα ποιος ο λογος εκτος των ραμ (που θα πουλησεις εκτος απροπτου) , να πας σε 2 γενιες πισω; Οριακα λογικο , θα ελεγα το να πας σε καποιον μεταχειρισμενο skylake. 

 

i5-7500/6500 ή RYZEN 1600X απο μενα. Ο τελευταιος σουπερ  VFM (ακομη και ο σκετος, χωρις το "Χ" που νομιζω ερχεται με ψυκτρα). Αν το τροφοδοτικο σου ειναι κομπλε, σε κατι τετοιο λογικα θα προχωρησεις.

ΥΓ: Θελει προσοχη στους ryzen και τις μνημες που επιλεγεις. Ταχυτερες μνημες, δινουν καλυτερα αποτελεσματα.

ΥΓ2: Αν ειχες στο νου ενα συγκεκριμενο budget , θα βοηθουσες περισσοτερο :) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το budget δεν είναι συγκεκριμένο , αλλά επειδή όπως είπα δεν είναι το μοναδικό pc και οι εποχές δεν είναι καλές, όσο πιο χαμηλά, τόσο καλύτερα.

Για μτχ , δεν έχω δει τίποτε σε καλή τιμή. Συνήθως τα έχουν όσο έχει το αντίστοιχο καινούργιο χαμηλότερη τιμή στο scroutz ή ελάχιστα φθηνότερα. Αν π.χ. ο i5 4460 βρίσκεται στο scroutz με 185 ευρώ καινούργιος με εγγύηση , το θεωρώ άθλια αγορά να τον πάρω 150 μτχ χωρίς εγγύηση ... ή 170 ευρώ ...

Για ryzen , αν δεν συμπλήρωναν κανά 6μηνο στην αγορά να δω επιδόσεις με benchmarks σε games και θερμική συμπεριφορά, δεν θα το σκεφτόμουν καν

(είχα κάποτε αγοράσει έναν Athlon XP 2000+ και 15 χρόνια μετά είμαι επιφυλακτικός με την amd, δεν ξεχνιούνται αυτά) . 

Το τροφοδοτικό πάντως , σηκώνει μάλλον τα πάντα . 

Σκέφτομαι και για λίγο πιο πάνω cpu σε haswell , όπως i5 4670 , γιατί με οικονομική μητρική πάει γύρω στα 320, μείον 90 που θα πιάσει παλιά cpu+mobo

με 230 ευρώ πάω σε πολύ πιο σύγχρονο σετ, με πάλι 12gb ram. Δεν είναι πολύ δαπανηρή αναβάθμιση. Στο ίδιο budget αν πάω σε i5 7500 θα έχω 8gb ram. 

Και ούτε καν ίδιο , λίγο πιο πάνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κακώς επιτρέπεις στις μνήμες να σε οδηγήσουν σε λάθος αγορά. Αν είναι να αλλάξεις μητρική, αλλάζεις και μνήμες. Τα 12GB DDR3, εφόσον τα πουλήσεις, θα σου καλύψουν έτσι και αλλιώς μέρος του κόστους της DDR4. Αν δεν επιλέξεις κάποιον επεξεργαστή σαν αυτόν που σου ανέφερα για την μητρική σου, καλύτερα να πας σε DDR4 πλατφόρμα. Ειλικρινά τώρα να σκέφτεσαι να δώσεις 320 ευρώ για 4670 και μητρική είναι κρίμα. Κάνεις όλη αυτή τη φασαρία, δίνεις ένα κάρο λεφτά και απλά επιστρέφεις εκεί που ήδη είσαι επενδύοντας σε κάτι εξίσου ξεπερασμένο. Και σε AMD να μην πας, οι Ryzen αλλάξανε τα δεδομένα. Οι Haswell είναι πεθαμένοι πλέον. Οι quad χωρίς έστω HyperThreding, είναι οι νέοι διπύρηνοι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι ότι θα ξεκινήσω πουλώντας τα παλια και φαντάζομαι ότι από τα παλιά cpu+mobo στα 90 ευρώ θα φύγουν πιο γρήγορα

σε σχέση με mobo+cpu+ram στα .. πόσα ; Στα 150 ευρώ ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάπου εκεί στα 150 αν υπολογίσεις και αυτά που θα έβαζες όπως αναφέρεις στο 1ο σου post έχεις ένα budget 400 ευρώ. Παίρνεις έναν επεξεργαστή στα 220 είτε Intel είτε ryzen, μια καλή μητρική κατά την άποψή μου γύρω στα 120 και σου μένουν 60 ευρώ για 8 giga. Με 70 παίρνεις μια μνημούλα των 8giga στα 2666Mhz. Τον επόμενο μήνα κόβεις  κανα 2 καφέδες+ κανα 2 εξόδους κλπ και μαζεύζεις άλλα 70 και βάζεις άλλη μία 8αρα μνήμη και με 16 giga θα είσαι κομπλέ.

 

Η σκέψη σου να κρατήσεις τα 12 giga δεν είναι άσχημη αλλά από την άλλη τον τελευταίο καιρό πολλά parts έχουν πολύ υψηλή τιμή ειδικά οι μνήμες και μπορείς να τις πουλήσεις σε καλή τιμή π.χ. στα 70, μητρική που δεν είναι άσχημη ένα 60αρι και ένα 50-60 τον επεξεργαστή. Σύνολο περίπου στα 180. Σαν κομμάτια έτσι? Γιατί και σε συμφέρει αλλά και πιο δύσκολο είναι να δώσει κάποιος 150 για παλιό σύστημα. Σαν κομμάτια κάποιος μπορεί να του λείπει π.χ. μόνο η μητρική ή μόνο ο επεξεργαστής. Και πιο εύκολα-γρήγορα θα τα πουλήσεις και σε πιο συμφέρουσα τιμή.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pasjohn said:

Η σκέψη σου να κρατήσεις τα 12 giga δεν είναι άσχημη αλλά από την άλλη τον τελευταίο καιρό πολλά parts έχουν πολύ υψηλή τιμή ειδικά οι μνήμες και μπορείς να τις πουλήσεις σε καλή τιμή π.χ. στα 70, μητρική που δεν είναι άσχημη ένα 60αρι και ένα 50-60 τον επεξεργαστή. Σύνολο περίπου στα 180. Σαν κομμάτια έτσι? Γιατί και σε συμφέρει αλλά και πιο δύσκολο είναι να δώσει κάποιος 150 για παλιό σύστημα. Σαν κομμάτια κάποιος μπορεί να του λείπει π.χ. μόνο η μητρική ή μόνο ο επεξεργαστής. Και πιο εύκολα-γρήγορα θα τα πουλήσεις και σε πιο συμφέρουσα τιμή.

Η ιδέα ως ιδέα είναι καλή και θα βγάλει τα πιο πολλά λεφτά από το παλιό. Θα αργήσει όμως. Μπορεί να φύγει ένα κομμάτι σε καλύτερη τιμή και να μείνουν καιρό τα άλλα. Οπότε θα προτιμούσα μια κι έξω όλα. Τώρα και η "ιδέα" μου να κρατήσω τις μνήμες , πάσχει λίγο ... γιατί είναι 1333 και για το 4460 θα ήταν καλύτερες στα 1600 ...

 

Βέβαια μπορώ όταν το αποφασίσω να ξεκινήσω με μια αγγελία και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Οι Haswell είναι πεθαμένοι πλέον

 

:whip::tongueout:

Αυτο ειναι πολυ βαρυ ως δηλωση. Μια χαρα δουλευω τα παντα ολα με τον πεθαμενο 4590 μου. :woot: (ο αντιστοιχος 4670 με μια απειροελαχιστη διαφορα)

 

Απλα ειναι φαουλ ως αγορα σημερα. Σε ενα πολυ συγκεκριμενο και πολυ σφιχτο μπατζετ, θα ειχε λογικη. Σε ενα αοριστο μπατζετ ομως, δε πας σε haswell-r σημερα. 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Σε σύστημα που είχε φτιαχτεί εξαρχής με haswell (4670) , με 16gb ram στα 1600 και gtx 970 , με έναν ssd ocz , πήγαιναν όλα τα παιχνίδια του 2014-2015 σφαίρα.

Αν μπει μια 1070 στο ίδιο και τα τωρινά σφαίρα θα πηγαίνουν . 

 

Το θέμα είναι η ram για το σύστημα του παρόντος θέματος και η ύπαρξη των 12gb .

Ο i5 750 με 12gb ram , αντιγράφει πιο γρήγορα 50gb από σκληρό μηχανικό σε φλασάκι usb3

σε σχέση με i3 6100 με 8gb ram . Το έχω επαληθεύσει πολλές φορές αυτό . Μιλάμε ότι ο i3 κάνει τριπλάσιο χρόνο. 

Και το αποδίδω στη ram αποκλειστικά, γι'αυτό δίνω μεγάλη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tommybertsen said:

 

:whip::tongueout:

Αυτο ειναι πολυ βαρυ ως δηλωση. Μια χαρα δουλευω τα παντα ολα με τον πεθαμενο 4590 μου. :woot: (ο αντιστοιχος 4670 με μια απειροελαχιστη διαφορα)

 

Απλα ειναι φαουλ ως αγορα σημερα. Σε ενα πολυ συγκεκριμενο και πολυ σφιχτο μπατζετ, θα ειχε λογικη. Σε ενα αοριστο μπατζετ ομως, δε πας σε haswell-r σημερα. 

Εννοώ πεθαμένοι ως επεξεργαστές που θα τους δεις ως βάση για να στήσεις νέο σύστημα. Και εγώ έχω έναν ωραίο Phenom II X6 με ΕΞΙ (wow!) πυρήνες ναούμεΝ:p Μια χαρά κάνω την δουλειά μου, αλλά πεθαμένος είναι. Παλιοί πυρήνες. Για σύστημα που δουλεύει καιρό μια χαρά είναι. Για νέο σύστημα που απαιτεί να σκάσεις λεφτά και θα πρέπει να βγάλει και ένα επιπλέον χρονικό διάστημα 2-3 χρόνων καλύπτοντας όλες τις πιθανές ανάγκες, όχι και τόσο.

Με τους Ryzen στην αγορά να προσφέρουν σε όλους μπόλικα threads ικανοποιητικού IPC και τους Kaby Pentium να θέτουν νέο κατώτατο όριο σύγχρονου επεξεργαστή, οι παλαιότεροι quad cores αντιπροσωπεύουν πλέον χαμηλό ταβάνι απαιτήσεων και προσωπικά θεωρώ ότι είναι επιλογή μόνο ως αναβάθμιση, κάποιου dual core πάνω στην ίδια μητρική. Όπως ακριβώς κάποιος θα αγόραζε έναν Phenom X6 για να αντικαταστήσει κάποιον Athlon X4, όχι να σκάσεις και ένα κάρο λεφτά για να στήσεις νέο σύστημα γύρω από αυτόν.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.