Jump to content



G.G. - Shelby Cobra 427sc @Silverstone 1967 27/4/2017


liakjim

Recommended Posts

Όχι παιδιά, καλή η παρέα σας, αλλά δεν την παλεύω. Μου πιάνεται το στομάχι να οδηγώ έτσι, δε διασκεδάζω. Καλή διασκέδαση!

Νομίζω πολύ το σκέφτεσαι.
Οδήγα χαλαρά στην αρχή, φρένα νωρίς, γκάζι με μια ταχύτητα πάνω και απόλαυσε το feedback.
Μη κοιτάς χρόνους, απλά να μένεις στην πίστα και τήρησε τις γραμμές.
Σε μισή ώρα θα καταλάβεις που μπορείς να πιέσεις λίγο ακόμα.
Το setup είναι κλειδωμένο άρα κάτι λιγότερο να σε αγχώνει.
Σε 20 γύρους θα φτάσεις στο 95% των γρήγορων εύκολα και αβίαστα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, κοιτάω το χρόνο και προσπαθώ να πιέσω νωρίς, απλώς με αγχώνει πολύ αυτό το στυλ οδήγησης και σήμερα δεν είμαι στα καλά μου, δεν έχω υπομονή για ντίβες :)

 

Ίσως το βράδι να το δω με άλλο μάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, κοιτάω το χρόνο και προσπαθώ να πιέσω νωρίς, απλώς με αγχώνει πολύ αυτό το στυλ οδήγησης και σήμερα δεν είμαι στα καλά μου, δεν έχω υπομονή για ντίβες [emoji4]
 
Ίσως το βράδι να το δω με άλλο μάτι.


Κάτι ακόμα. Τα λάστιχα του και γενικά το στήσιμο συγχωρούν πολύ τα λάθη.
Τα λάστιχα δεν έχουν πολύ γκριπ, οι αναρτήσεις είναι μαλακές , τα φρένα είναι καλά και δεν μπλοκάρουν εύκολα, η μηχανή και άρα το βάρος είναι μπροστά. Με λίγα λόγια σου δίνει πολύ χρόνο για αντίδραση, γενικά ένα σχολείο.
Βάλε αρκετό καύσιμο πχ 70-80 λίτρα μιας και το ντεπόζιτο είναι στους πίσω τροχούς ώστε να πατήσουν καλύτερα και να βελτιώσουν την κατανομή βάρους.
Τα λάστιχα δεν φαγώνονται καθόλου οπότε βουρ στην πίστα που έχει πολύ απλή χάραξη και practice. [emoji4]

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγω περασα πραγματικα πολυ ωραια παρολο που ειμασταν λιγοι... Πολλες ωραιες μαχες και πολλα γλιστρηματα...

 

Το αμαξι ταιριαζε απιστευτα στην πιστα... Πολυ ωραιο κομπο... Μπραβο @liakjim...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος liakjim έγραψε:

Μιας και βλέπω μόνο 3 άτομα μέσα ( :( ) , προσκαλώ τους πάντες για επανάληψη του event την Κυριακή το βράδυ, ίδια ώρα. 

@GoMaR

@panosdimp

@rapid_fast

@Dimitris Pappas

Ενδιαφέρουσα πρόταση Δημήτρη αλλά αυτό τον καιρό έχω ξεμείνει από όρεξη, θα προσπαθήσω να επανέλθω με το πρωταθληματάκι του Ιάσονα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, liakjim said:

Μιας και βλέπω μόνο 3 άτομα μέσα ( :( ) , προσκαλώ τους πάντες για επανάληψη του event την Κυριακή το βράδυ, ίδια ώρα. 

@GoMaR

@panosdimp

@rapid_fast

@Dimitris Pappas

Δημητρη οι Κυριακες κλειστες http://www.simracers4life.com/index.php

Δευτερες εδω http://www.sim-racing-world.net

Λιγο AMS οποτε χρονος και ορεξη για AC δεν υπαρχει.

@panosdimp,αυτο το κατι που ανοιγει την ορεξη ξερεις που ειναι!;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2017 at 11:43 ΠΜ, το μέλος konnos έγραψε:

Petition να μαζέψουμε χρήματα ν' αγοράσουμε μια Cobra για να διαπιστώσουμε αν όντως πάει σα βάρκα ή απλώς δεν την έχουν ρυθμίσει καλά :p

Κοίτα και εγω λοξοκοίταξα το default setup αφού νιώθω ότι κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Τι καλά δηλαδή που πάει σαν κάποιος να έχει πιάσει την βαριά και έχει δώσει από μια γερή σε κάθε ρόδα.:sarcastic:

 

Προσωπικά χωρίς να το έχω δει πιστεύω ότι το έχουν παρακάνει με τις γωνίες κάστερ με αποτέλεσμα ανάλογα με το που είναι το βάρος οι πίσω ρόδες να σε στρίβουν και να πρέπει να κάνεις 5000 διορθώσεις για να μπείς ακόμα και στην πιο απλή στροφή...

 

Απ την άλλη αν δεις εδώ και σε διάφορα άλλα onboard, όλοι οι οδηγoί είναι συνέχεια στην τσίτα με το τιμόνι του cobra 

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος uhu έγραψε:

 

Χαχα, με τον ίδιο τρόπο το οδηγούσα και εγώ χτες το cobra, δηλ. για να στρίψω πχ. δεξιά σε παρατεταμένη στροφή δεν κρατούσα σταθερά και να αλλάζω προοδευτικά το τιμόνι προς τα δεξιά αλλά έστριβα με απανωτά "χτυπήματα - στριψίματα" και διορθώσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.