Jump to content



Αγορά z270 mainboard


rip_noob

Recommended Posts

Σε συνέχεια αυτού ψάχνω z270 mainboard.

 

Η υπόλοιπη σύνθεση είναι i5 7600k,16gb ram,1070gtx

 

RGB και υπόλοιπα καγκούρικα εξτρά μου είναι αδιάφορα, αυτό που θέλω είναι να είναι σταθερή και λίγο overclocking.

 

Έχω διαβάσει ένα σωρό reviews αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλήξω κάπου με σιγουριά.

Είμαι πολύ κοντά στην ASUS Prime z270-a.

 

Η αγορά μπορεί να γίνει και από το Ιταλικό amazon που έχει καλές τιμές αλλά και από το skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την asus prime μαζι με 7600k και δεν εχω κανενα προβλημα.Τον cpu τον εχω στα 4.7 με ρευμα μαξ 1.30v και με παραπανω ρευμα εφτασε μεχρι 5.1 αλλα δεν θελω να τον ζορισω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

sorry που γινομαι ενοχλητικός και επαναφερω το θέμα αλλα θα ήθελα το input σας γιατί σκέπτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο μετάβαση σε αυτήν την πλατφόρμα.

 

Και για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος τι θα προτιμουσατε μεταξύ των παρακάτω;

 

1. http://www.asrock.com/mb/Intel/Z270M Pro4/index.gr.asp

2. https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-Z270M-D3H-rev-10#kf

3. https://www.msi.com/Motherboard/Z270M-MORTAR.html#productFeature-section

 

Δεν εχω δουλεψει ποτέ asrock οπότε με ενδιαφέρουν οι γνώμες σας. Γενικά συμπαθώ αμφότερες gigabyte και msi αλλά μου φαίνονται κάπως άκυρες (και σίγουρα είναι για το δικό μου hardware) οι δύο συνδέσεις απλού pci που προσφέρει η gigabyte. Εσεις τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Την ASRock χαλαρά.
Πολύ καλά BIOS, σταθερότατες μητρικές ( αυτές που ξεκινάνε από τα 100€ για AMD, και από τα 130€και άνω για Intel ), το ίδιο καλό OC με μεγαλύτερες ASRock & Asus ( Maximus, Rampage, etc )

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος psyber έγραψε:

Aπ'αυτές θα πήγαινα στην msi (όχι για τα led), έχει περισσότερα extra ports και καλύτερο σύστημα ψύξης, όπως την βλέπω.

 

Μετά σε asrock (αν και συμπάθεια μου μετά τις asus, σ'αυτήν την σειρά τις βλέπω "φτωχές") θα πήγαινα στην extreme4 αλλά κι εδώ

πάλι έχουν "ξεχάσει" να βάλουν ψύξη στα chip γύρω από το northbridge (αν τα λέω σωστά). 

 

Για το OC δεν ξέρω, ότι σου έχει πει ο billpeppas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

MSI δεν θα εμπιστευόμουν ποτέ ξανά μετά από τις 3 φορές ( σε διαφορετικά chipset & CPU generations & brands ) όπου υπήρχαν αρκετές περιπτώσεις καψίματος CPU δίχως λόγο και σε stock ακόμα και στο 2ο μόλις POST του μηχανήματος.

 

ASRock or Asus ανάλογα τα  λεφτά που θα δώσεις.

 

Μεταλλική υποστήριξη PCI-Express... άλλη μια βλακεία του marketing που δεν έχει κανένα απολύτως αντίκτυπο/όφελος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για msi έχω ασχοληθεί με λίγες mb, η μια που είχε πρόβλημα είναι επειδή της έβγαλε τα μάτια ο ξάδελφος μου (με bios update) και η πιο πρόσφατη

που είναι στην κατοχή μου σε b250 chipset, μέχρι στιγμής όλα καλά, δεν θυμάμαι κάτι άλλο από msi.

 

Για το pci-e στα + είναι αν υπάρχει αλλά δεν υπάρχει λόγος να το κυνηγήσεις και να δώσεις παραπάνω χρήματα, αν κάνεις την δουλειά σου με πιο φθηνή mb.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ, ήσαστε κατατοπιστικότατοι πρέπει να πω. για να μην αλλάζω θέμα η μητρική θα συνδυαστεί με τα παρακάτω:

1. https://www.inter-eshop.com/product/1551/ilektronikoi-ypologisteshardwareepeksergastesintel-core-i7-7700k-box-bx80677i77700k-/

2. https://www.inter-eshop.com/product/2256/ilektronikoi-ypologisteshardwaremnimes-ramg.s-ripjawsv-16gb-ddr4-3200mhz-f4-3200c16d-16gvkb-/

 

πως σας φαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια τελευταία ερώτηση. Θεωρείτε ότι με αυτά που ακούγονται γενικά για τις θερμοκρασίες των 7700Κ θα πρέπει να ανησυχώ ιδιαίτερα; Χρησιμοποιώ custom υδροψυξη με αρκετά αξιοπρεπή components.

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Θα πιάσεις τουλάχιστον 4.7GHz.

Παραπάνω για games δεν θα δείς διαφορά στα fps ούτως ή άλλως.
Μπορεί να πας και 5GHz αν είσαι τυχερός.
Αν σκαλώσεις στα 4.8GHz π.χ. και θες παραπάνω αλλά δεν μπορείς λόγω temps θες ξεκαπάκωμα ( delid ), αλλά δίχως ουσιαστικό λόγο δεν ξέρω αν θα το έκανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε asrock (μητρική τουλάχιστον 2 που έχω την συσκευασία τους h97 και b150 chipset) στο "σακουλάκι" δεν έχει κάποια ταινία ασφαλείας.

 

Για τις θερμοκρασίες που ρωτάς παραπάνω με αερόψυξη alpenfoehn himalaya 2 (με άλλο fan→be quite sw high speed 3 pwm),

custom profil και δουλεύει το fan από το 50 ως 75% (900 - 1200rpm) συν thermal grizly kryonaut (θερμοαγώγιμη).

Σε idle έχω 29-30C και σε load μετά από τρεις ώρες gaming κατέγραψε 67-68C, θερμοκρασία χώρου 28-29C.

 

Για τις θερμοκρασίες θα παίξουν ρόλο κι άλλα πράγματα κουτί, airflow κλπ.

 

Στην παρακάτω φωτογραφία θερμοκρασίες πριν και μετά το παιχνίδι

597dc09de28fb_beforegamingtemps.thumb.jpg.f37a001e55e9e5e07235dc3496beaf79.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.