Jump to content



Αναβάθμιση PC


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

Θέλω να ρωτήσω για μια αναβάθμιση που θέλω να κάνω στην κάρτα γραφικών μου.

Το PC Setup είναι το εξής:

 

Motherboard: https://www.asus.com/Motherboards/P8H61M_LX/specifications/

CPU: http://ark.intel.com/products/53422/Intel-Core-i3-2100-Processor-3M-Cache-3_10-GHz

RAM: http://www.skroutz.gr/s/4719296/HyperX-Fury-Red-8GB-DDR3-1333MHz-HX313C9FR-8.html

GPU:  Nvidia Geforce GT440 1GB Gainward (DDR3)

PSU: Corsair 650W

 

Τα λεφτά που θέλω να διαθέσω είναι ~120€. Με ενδιαφέρει πιο πολύ για H1Z1 και League of Legends. Με την υπάρχουσα κάρτα το LOL σε Very High γραφικά παίζει καλά (χωρίς shadows), αλλά τρώει σκαλώματα όταν έχει να φορτώσει πολλά γραφικά το οποίο είναι εκνευριστικό τουλάχιστον για εμένα. Το H1Z1 δεν μπορείς να παίξεις ούτε σε low γραφικά, laggarei απίστευτα.

 

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει το εκτιμώ.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο επεξεργαστής είναι πολύ αδύναμος αλλάζοντας κάρτα γραφικών ίσως δεις αισθητή διαφορά.

 

Σε αυτά τα  χρήματα η Gigabyte GeForce GT 730 2GB (GV-N730D5-2GI Rev 1.0) είναι μονόδρομος.

Εναλλακτικά μπορείς να δεις και την Gigabyte Radeon RX460 2GB Windforce OC (GV-RX460WF2OC-2GD)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος masteroidz έγραψε:

Αν και ο επεξεργαστής είναι πολύ αδύναμος αλλάζοντας κάρτα γραφικών ίσως δεις αισθητή διαφορά.

 

Σε αυτά τα  χρήματα η Gigabyte GeForce GT 730 2GB (GV-N730D5-2GI Rev 1.0) είναι μονόδρομος.

Εναλλακτικά μπορείς να δεις και την Gigabyte Radeon RX460 2GB Windforce OC (GV-RX460WF2OC-2GD)

Ευχαριστώ πολύ. Αυτή όμως είναι PCIE 3 (η 2η). Ενώ το m/b έχει PCIE 2.0.

Επίσης έχει διαφορά στην συμβατότητα η GDDR3 με την GDDR5;;

Έγινε επεξεργασία από sTp
προσθεση
Link to comment
Share on other sites

Λογικά η κάρτα θα είναι συμβατή με pcie 2.0 οπότε αν δεν φάει σκάλωμα από ασυμβατότητα το μπόρντ θα πέξει σίγουρα.

Οι μνήμες της κάρτας γραφικών δεν σε ενδιαφέρει τί τύπου είναι, δεν έχουν σχέση με το υπόλοιπο σύστημα και είναι φιξαρισμένες πάνω στο μπόρντ της κάρτας, απλά οι gddr5 είναι ποιό νέες & γρήγορες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος masteroidz έγραψε:

Αν και ο επεξεργαστής είναι πολύ αδύναμος

 

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Βεβαια ο επεξεργαστης δεν ειναι για πολλα...

??? Μια χαρά είναι ο επεξεργαστής για τέτοιες κάρτες. Στα επίπεδα ενός FX 6300 και σε κάποια σενάρια καλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, giorgos2187 said:

730??????????????? Στα 120 ευρω;;;; Φυσικα και ΔΕΝ την παιρνεις.

gtx 1050 - Κάρτες Γραφικών - Skroutz.gr

Βεβαια ο επεξεργαστης δεν ειναι για πολλα...

68 ευρώ έχει η GT 730 που έβαλε. Είναι και GDDR5 οπότε εντάξει, παλεύεται.

 

4 hours ago, Oric said:

Όπως γράφω ξανά και ξανά, θέλει λίγο προσοχή με την GT 730. Είναι τρεις διαφορετικές κάρτες κάτω από το ίδιο όνομα, με εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά και επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος sTp έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μάλλον θα πάω για την 
 MSI VGA GeForce GTX 1050 2G OC - Κάρτες γραφικών (VGA)

 

 

Πλαισιο ? Στην ιδια τιμη παιρνεις την 1050 Τι απο το σκρουτζ ..... 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.