Jump to content



Ερώτηση για modem-router+wifi.


thefou

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και όλες.

Έχω το συγκεκριμένο modem-router http://www.tp-link.com.au/products/details/cat-15_TD-W8960N.html

Όταν συνδέονται πολλές συσκευές,κινητά-tablets(4-5),ειδικά τώρα τις γιορτές,το φαινόμενο ήταν έντονο(αυξημένη ζήτηση για wifi)απο ένα σημείο και μετά,έδειχνε σαν να μπουκώνει και δεν μπορούσαν να ξανά συνδεθούν.Όταν το έκανα επανεκκίνηση,έστρωνε και δούλευε φυσιολογικά.

firmware έχει το τελευταίο,reset του έχω κάνει.

Θέλω να ρωτήσω.

Είναι της πλάκας η συσκευή,όσον αφορά το wifi ?

Μπορεί να έχει κάποιο πρόβλημα η γραμμή (hol) και να επηρεάζει το wifi ?

Link to comment
Share on other sites

Με τα tablets συνδέοταν πιτσιρίκια που έπαιζαν minecraft,οπότε πρέπει να ήταν οι συσκευές αναμεταξύ τους.

Κάποια στιγμή ξεκινούσαν τα παράπονα,απο μικρούς και από μεγάλους (με τα κινητά) δεν μπορούμε να συνδεθούμε κτλ.Οπότε επανεκκίνηση και έτοιμο!

Τώρα το πολύ να συνδεθούν 1-2 κινητά,οπότε δύσκολο να το ξανακάνει.

Γενικά απο το modem-router είμαι ευχαριστημένος,αν και δεν είμαι ειδικός σε θέμα networking.

 

Εάν πάρω την εταιρεία και ζητήσω restart-έλεγχο της γραμμής???

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ρούτερ φταίει, αλλά για να σιγουρευτείς μπορείς να βάλεις μία συσκευή να κατεβάζει κάτι πολύ μεγάλο ώστε να δεις αν θα σου κάνει το ίδιο πρόβλημα μετά από λίγη ώρα. Αν δεν παρουσιάσει πρόβλημα, κατέβασε πολλά αρχεία, κατά προτίμηση με κάποιον download manager που να ανοίγει πολλές συνδέσεις.

Το ρουτεράκι έχει 32MB μνήμη, οπότε δε θα μου κάνει εντύπωση αν μπουκώνει με μερικούς ασύρματους πελάτες που τραβάνε ταυτόχρονα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη ερώτηση.

Επειδη θέλω καλύτερο wifi,σε άλλους χώρους του σπιτιού,θα κάνω δουλειά με αυτό http://www.skroutz.gr/s/9586663/TP-LINK-TL-WA801ND-v3.html

Το καλώδιο και η θέση που θα τοποθετηθεί είναι έτοιμα.

Σε ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Για λίγο καλύτερο σήμα wifi καλύτερα να πάρεις αυτό: http://www.skroutz.gr/s/7923179/TP-LINK-TL-WA901ND-v4.html

Το απόλυτα καλύτερο είναι να πάρεις συσκευή με 1200mbps ταχύτητα wifi αλλά ξεφεύγουν οι τιμές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, dpolal said:

Για λίγο καλύτερο σήμα wifi καλύτερα να πάρεις αυτό: TP-LINK TL-WA901ND v4 - Skroutz.gr

Το απόλυτα καλύτερο είναι να πάρεις συσκευή με 1200mbps ταχύτητα wifi αλλά ξεφεύγουν οι τιμές.

Αν πάρεις 802.11ac AP και οι συσκευές σου δεν είναι ac (ή είναι αλλά δεν έχουν πολλές κεραίες) οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες, ειδικά για τα χρήματα που ζητάνε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ασύρματο δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα όποιο κι αν πάρεις. Οι ταχύτητες που υποστηρίζουν είναι πολύ πιο πάνω από αυτό που μπορεί να δώσει μια adsl. Επιπλέον τα access points δεν παρακολουθούν συνδέσεις, ούτε κάνουν nat για να επιφορτίζονται οι επεξεργαστές τους ή να γεμίζει η μνήμη τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Αν πάρεις 802.11ac AP και οι συσκευές σου δεν είναι ac (ή είναι αλλά δεν έχουν πολλές κεραίες) οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες, ειδικά για τα χρήματα που ζητάνε.

Tα πρότεινα σαν έσχατη εναλλακτική έχωντας στο μυαλό μου το (ίσως ??? ) καλύτερο/μεγαλύτερο wifi coverage των χώρων του σπιτιού από τους ισχυρότερους πομποδέκτες που συνήθως διαθέτουν τα ac access points.

Δεν ισχύει ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι απόλυτα. Μπορεί να έχεις έναν ισχυρό πομπό στο access point, αλλά αν ο πελάτης είναι ένα κινητό με μικρή ισχύ εκπομπής και μικρή κεραία δε θα παίζει καλά σε μακρινή απόσταση. Θα βλέπεις στη σάρωση για δίκτυα ότι το πιάνεις με καλό σήμα, αλλά δε θα μπορεί να παίξει σωστά γιατί το access point δε θα λαμβάνει δυνατά τον πελάτη.

Λύση είναι η χρήση πιο δυνατής κεραίας με παράλληλη μείωση της εκπομπής του access point. Έτσι έχεις εξίσου καλή εκπομπή και λήψη, χωρίς να δημιουργείς περιττό θόρυβο στο φάσμα και είσαι στα νόμιμα όρια εκπομπής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Επανέρχομαι στο θέμα,γιατι είχα ξανά το ίδιο θέμα με 2 κινητά(απλό σερφάρισμα).Ξαφνικά δεν μπορούσαν να συνδεθούν στο ιντερνετ.

Έκανα διαγραφή και ξανά πέρασα τον κωδικό και ενώ μου έγραφαν συνδεδεμένα τα κινητά,δεν έμπαιναν ίντερνετ.Έκανα επανεκκίνηση το modem και έτοιμο!!!

@trendy η όποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει,καμιά ιδέα???

Με ethernet δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

Με το modem της hol,δεν θυμάμαι να είχα τέτοιο πρόβλημα.

Μπορείτε να μου προτείνετε άλλο modem-router μεχρι 50€ που να αξίζει???

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν στο έκανε μια φορά μόνο μην πας να αγοράσεις νέο μόντεμ. Αν συνεχίσει το ίδιο βιολί κοίτα για κάποιο πιο δυνατό. Να έχει τουλάχιστον 64άρα μνήμη, αν όχι 128, και στην ανάγκη δώσε κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μόντεμ συνήθως αφήνω του παρόχου σε bridge mode και συνδέω κάποιο ρούτερ. Τελευταία φορά που πήρα ρούτερ ήταν πριν 3 χρόνια το TP-LINK TL-WDR4300 και ήμουν πολύ ικανοποιημένος από τη σταθερότητά του και τις δυνατότητές του. Έκτοτε παίζω με custom λύσεις οπότε δεν μπορώ να προτείνω κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσες συσκευές με WiFi θα έχεις πάνω συνήθως ?

Τα φθηνά wifi router έχουνε θέμα όταν πέφτουν επάνω τους μερικές WiFi clients.

Αποκλείεται να μην το έχετε συναντήσει σε καφετέρια κλπ.

 

Καλύτερη λύση η πρόταση του @trendy, δηλαδή να αφήσεις το modem σαν modem και να βάλεις ένα Access Point για το WiFi μέρος της δουλειάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Πόσες συσκευές με WiFi θα έχεις πάνω συνήθως ?

Τώρα 2-3 κινητά.Όταν έρχονται τα πιστιρίκια,5-6 κινητά και tablets.

πριν 2 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Καλύτερη λύση η πρόταση του @trendy, δηλαδή να αφήσεις το modem σαν modem και να βάλεις ένα Access Point για το WiFi μέρος της δουλειάς.

Εκεί θα καταλήξω κάποια στιγμή.

 

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας,να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.