Jump to content



Περιεργο θεμα με windows activation


Recommended Posts

Εφτιαξα ενα desktop με used parts.

Εκανα την εγκατασταση και επελεξα "δεν εχω κλειδι" χωρις να συνδεσω το πισι στο ιντερνετ.

Οταν αγορασα κλειδι windows 10 pro, τον συνδεσα στο ιντερνετ αλλα μου ελεγε (χωρις να βαλω το κλειδι) "τα windows εχουν ενεργοποιηθει με ψηφιακη αδεια" !

Μα πως?!

 

Οκ, αφου λεω εχω το κλειδι ετσι κι αλλιως αγορασμενο, θα το βαλω στο αχρησιμοποιητο Lenovo tiny desktop ενος φιλου. Ηταν απο καταστημα που εκλεισε αλλα ειχε win7 κλειδωμενα.

Ε, κι εκει τα ιδια! "τα windows εχουν ενεργοποιηθει με ψηφιακη αδεια"

Ειναι παλι δωρεαν τα windows 10?!?

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι που θα πουλησω το Lenovo tiny desktop. Αν (αφου δεν εβαλα κλειδι) σταματησουν να δουλευουν τα windows, τρεχα γυρευε!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση το κλειδι που αγορασα γιατι δε το εβαλα ποτε!

Απλα οταν συνδεθηκα στο ιντερνετ, πηγα στα settings-activation και λεει "τα windows εχουν ενεργοποιηθει με ψηφιακη αδεια"

 

Και ξαναλεω, δεν εβαλα ποτε το κλειδι που αγορασα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαλες κλειδι των 7 στον φιλο σου λογικο αν δεν εχει ενεργοποιηθει σε αλλο pc να παρει τα 10 κανονικα. Εκτος αν εννοεις κατι αλλο που δεν καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Το lenovo του φιλου ηταν απο γερμανο που εκλεισε. Ηταν για χρηση στο καταστημα αλλα τελικα δε δουλεψε ποτε και το πηρα σφραγισμενο.

Το ανοιξα και ειδα πως εχει windows 7 αλλα φυσικα ηταν κλειδωμενα και δεν ειχε recovery.

Οποτε τον εκανα format, εβαλα τα 10αρια απο στικακι που εφτιαξα απο τη σελιδα της microsoft και αφου εγινε η εγκατασταση (χωρις να μου ζητησει κλειδι ποτε) mphka sto activation να βαλω το κλειδι αλλα ελεγε "τα windows εχουν ενεργοποιηθει με ψηφιακη αδεια"

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος subneo έγραψε:

Το lenovo του φιλου ηταν απο γερμανο που εκλεισε. Ηταν για χρηση στο καταστημα αλλα τελικα δε δουλεψε ποτε και το πηρα σφραγισμενο.

Το ανοιξα και ειδα πως εχει windows 7 αλλα φυσικα ηταν κλειδωμενα και δεν ειχε recovery.

Οποτε τον εκανα format, εβαλα τα 10αρια απο στικακι που εφτιαξα απο τη σελιδα της microsoft και αφου εγινε η εγκατασταση (χωρις να μου ζητησει κλειδι ποτε) mphka sto activation να βαλω το κλειδι αλλα ελεγε "τα windows εχουν ενεργοποιηθει με ψηφιακη αδεια"

Το HP μου έχει ένα Windows BIOS OEM Key, το οποίο είναι διαφορετικό από το Home license key μου.

 

Μόλις βάλω 10άρια το παίρνουν αμέσως, δεν βάζω κάτι εγώ. Πιθανά πρόκειται για κάτι παρόμοιο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος jpavly έγραψε:

Το HP μου έχει ένα Windows BIOS OEM Key, το οποίο είναι διαφορετικό από το Home license key μου.

 

Μόλις βάλω 10άρια το παίρνουν αμέσως, δεν βάζω κάτι εγώ. Πιθανά πρόκειται για κάτι παρόμοιο;

Σουπερ! Αρα μαλλον το ιδιο παιζει και με το lenovo!

 

Το παλιο πισι ομως?

Μηπως αυτος που ειχε τη μητρικη που αγορασα, ειχε βαλει oem και τωρα το βλεπει αυτοματα?

Αυτο θα ηταν τελειο !

Θα μου μεινει και το κλειδι windows 10 pro που αγορασα :D

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος jpavly έγραψε:

Ερώτηση, το κλειδί ΟΚ από κάπου το αγόρασες. Το image που χρησιμοποιείς είναι επίσημο; trial? από τον "θείο";

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10 

Απο εδω κατεβασα το tool και εφτιαξα bootable flash drive κανονικα.

 

Το κλειδι το αγορασα απο αγγελια. Εχω δει και ενα site (kinguin) που εχει νομιμα κλειδια με 20-30 ευρω

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος SirDiman έγραψε:

εχμ...ναι...δεν ειναι νομιμο...

Ξερω οτι αυτα τα κλειδια ειναι για αλλες χωρες και γιαυτο ειναι τοσο φθηνα αλλα δεν απαγορευεται να ενεργοποιηθουν αλλου.

 

Περαν αυτου ομως, ειπαμε, ΔΕΝ το εχω βαλει ακομα αυτο το κλειδι σε κανενα απο τα 2 πισι γιατι μολις μπηκαν ιντερνετ εβγαλαν και τα δυο "τα windows εχουν ενεργοποιηθει με ψηφιακη αδεια"

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο συνέβει και σε μένα.

Σε έναν παλιό, σταθερό Η/Υ που είχα για δοκιμές είχα εγκαταστήσει κατά καιρούς διάφορα λειτουργικά, Linuxοειδή, διάφορες εκδόσεις των Windows ακόμη και τη δωρεάν tech-Pre των Win10 αλλά ΠΟΤΕ δεν έγινε ενεργοποίηση ή ενεργοποίηση με έγκυρο κλειδί.

 

Όλως περιέργως χρησιμοποιώντας μόνο τη μητρική από εκείνο το σύστημα και αλλάζοντας όλα τα υπόλοιπα, εγκαθιστώντας Win10 με iso από το επίσημο site της Microsoft είδα ότι : "τα windows εχουν ενεργοποιηθει με ψηφιακη αδεια".

Πιστεύω ότι η ενεργοποίηση θα αναιρεθεί από την ίδια τη Microsoft στους επόμενους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το key είναι αυθεντικό δεν θα απενεργοποιηθεί τίποτα.

 

βασικά η Microsoft είναι ένα βήμα από το και τυπικά να επιτρέπει να χρησιμοποιείς ψεύτικο κλειδί στα 10αρια... θέλει τόσο πολύ να μαζέψει όλο το userbase στα 10αρια που δεν αποκλείεται να αρχίσει να τα μοιράζει και τζάμπα στην Pro έκδοση... :D

Link to comment
Share on other sites

Στο ένα από τα τρία PC είχα βάλει την Insider. Κάποια στιγμή δοκίμασα σε άλλο δίσκο retail ISO από την Microsoft και μου τα έβγαλε με το καλημέρα ψηφιακά ενεργοποιημένα. Μάλλον έπρεπε να βάλω την Insider και στα άλλα PCs. Ή για να το θέσω ως ερώτημα, μήπως ο ευκολότερος, φτηνότερος και νομιμότερος τρόπος να έχεις αυθεντικά Windows 10, είναι να εγκαταστήσεις κάποια τελευταία Insider έκδοση;

 

Πιθανόν η απάντηση θα είναι "Ναι, καλά, θα ήθελες", αλλά είπα να ρωτήσω :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.