Jump to content



AMD 64, PSU needs, και μη χειρότερα


Eaglos

Recommended Posts

Χαιρετώ, χτες αποφάσισα να στήσω το νεο PC με WinXP SP2. Φυσικά πήρα τα @@ μου:mad:

Reset από το πουθενά, κολλήματα στην εγκατάσταση, error reports μόλις έμπαινα στα Win κλπ. Τελικά μετά από ψάξιμο κατέληξα στο εξής συμπέρασμα Το τροφοδοτικό δεν ήταν αρκετό :confused: για τον AMD 64 3000+, 1 SATA Maxtor 80GB, 6600GT, DVDROM.

Το κουτί μου είναι αυτό (το 'Β') http://www.aopen.nl/products/housing/H700series.htm με τροφοδοτικό 400W το οποίο δίνει 15Α στα 12V. Στα φόρα της AMD πρότειναν τουλάχιστον 18Α στα 12V. Με τα πολλά πήρα νέο PSU της OCZ που δίνει 33Α στα 12V και ευελπιστώ να στηθούν χωρίς προβλήματα τα Win XP.

’ρης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει PC με A64 να δουλεύει μια χαρά με PSU που δίνει 16A. Η ΗΡ στήνει PC με A64 με τροφοδοτικά 250W και 15A (ή και λιγότερο) στην +12V.

Tώρα PSU 400W που δίνει 15Α στην +12V μόνο 400W δεν είναι... Το 360W της Chieftech δίνει περισσότερα.

Επίσης, η 6600GT είναι που τραβάει πολύ. Είμαι σχεδόν βέβαιος οτι αν βγάλεις την 6600 βάλεις μια πχ GeForce3 θα τρέχει καλά. Με την προϋπόθεση οτι το PSU σου βέβαια δουλεύει κανονικά.

Ακόμα, δοκίμασες να το πολυμτρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Solid Snake

Tα windows ειναι αυθεντικα?*

Εχεις καινουριους Drivers?

Φυσικά, αυθεντικότατο αντίγραφο ασφαλείας ;) Τι ερωτήσεις κάνεις....

Ναι οι οδηγοί είναι ενημερωμένοι.

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Tώρα PSU 400W που δίνει 15Α στην +12V μόνο 400W δεν είναι... Το 360W της Chieftech δίνει περισσότερα.

Επίσης, η 6600GT είναι που τραβάει πολύ. Είμαι σχεδόν βέβαιος οτι αν βγάλεις την 6600 βάλεις μια πχ GeForce3 θα τρέχει καλά. Με την προϋπόθεση οτι το PSU σου βέβαια δουλεύει κανονικά.

Ακόμα, δοκίμασες να το πολυμτρήσεις?

Όντως το τροφοδοτικό είναι γτπ. Μικρή σημασία πλέον, περιμένω αύριο από OCZ με 33Α.

Πίστευα ότι η 6600GT δεν θα ρουφά ΤΟΣΟ ρεύμα αφού είναι midrange κάρτα. Δηλαδή η 6800Ultra θέλει γεννήτρια;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Eaglos

Πίστευα ότι η 6600GT δεν θα ρουφά ΤΟΣΟ ρεύμα αφού είναι midrange κάρτα. Δηλαδή η 6800Ultra θέλει γεννήτρια;

Ε κοίτα... Με το που έβαλα πάνω την 6800GT κατάλαβα οτι χρειαζόμουν άλλο τροφοδοτικό.... όντως τραβάνε πολλά οι σύγχρονες κάρτες γραφικών.

Καλοδούλευτο το OCZ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το OCZ στα χέρια μου και μου έτρεξαν τα σάλια. Ανοίγω το κουτί και χάνω λίγο τη μπάλα με τα καλώδια αλλά την έβγαλα την άκρη. "’ντε να το δουλέψουμε λίγο.." είπα και βγάζω το παλιό PSU....

Δευτέρα θα πάρω το e-shop να μου φέρουν καινούργιο OCZ:cry: Το έβαλα, το σύνδεσα, το πάτησα και..........ΤΣΣΑΑΑΑΑΑΦΦΦΦΦΦΔΔΔΣΣΣΣΣΣσσσσσ...:rip:

Το δοκίμασα και στο παλιό PC και δεν έπαιρνε μπροστά με τίποτα...

Σκατά

Link to comment
Share on other sites

H 6600GT Τραβάει πολλά όντως. Εδώ έχω παρατηρήσει κάποια προβλήματα σταθερότητας απο τότε που την έβαλα. Βάλε ότι έχω και τον Prescott στα 4Ghz....μάλλον θέλεις το 520 τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι η 6600Gt τραβαει τοσο ρευμα.

Αποδειξη οτι στο μηχανημα ενος φιλου μου

με P4 2.6,2x80GB HDD,6600GT,dvd-rom,dvd/rw,

και με τροφοδοτικο 400W Levicom,ολα ειναι ρολοι.

Βεβαια σε default κατασταση.

Ποιο OCZ πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Ο 2.6c στα Default αν θυμάμαι καλά καταναλώνει γύρω στα 80Watt. Ο Prescott στα 4.0Ghz μπορεί να καταναλώνει και 180. και ο Α64 σε o/ced καταστάσεις πιστεύω πιάνει τα 120 οπότε λογικό είναι να μή φτάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv

ρε παιδιά, αυτά τα OCZ μήπως δεν είναι και τόσο καλά τελικά? πολλά συμπτώματα ακούω τώρα τελευταία...

Λες?

Αρχική απάντηση από knight_77

και με τροφοδοτικο 400W Levicom,ολα ειναι ρολοι.

Βεβαια σε default κατασταση.

Δεν αποτελεί απόδειξη διότι το Levicom είναι καλύτερο από το ανώνυμο του Eaglos.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77

Nαι αλλα σε σχεση με το OCZ?

Πόσα πια πρέπει να σκάσουνε ή να κάνουνε "τσικι-τσικι" για να τα αντιμετωπίσουμε τουλάχιστον με κάποιο σκεπτικισμο?

Πολύ promotion για τo τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.