Jump to content



AMD 64, PSU needs, και μη χειρότερα


Eaglos

Recommended Posts

1. Η Geforce6600GT καταναλωνει περιπου 48w σε full load & default χρονισμους. 4.3amp απο την +12.

6600GT Watt Consumption

2. Το να σκαει καποιος λεφτα για να παρει τελευταιας γενιας mobo,CPU,VGA και να ειναι με noname ειτε και branded τροφοδοτικο των 15-18Α στην +12 ειναι απαραδεκτο. Εδω το Enermax 465 με τα 15Α του στην +12 και τα 430W συνολο προ 2ετιας+(εποχη Thourougbred) ηταν out of spec απο την AMD και ακολουθησε καινουριο revision απο την Enermax με περισσοτερα amp στην +12.

Edit: Οχι 2ετια, αλλα 4ετια...παει καιρος.

3. Knight_77, o P4 2.6 του φιλου σου καταναλωνει 66w.

4. JimmyFox, το οτι ενα τροφοδοτικο δινει 15Α στην +12 δεν σημαινει οτι σε ολες τις γραμμες δεν μπορει να πιανει το συνολο των ονομαστικων του watt. Εαν δεν ξερεις τα amp σε ολες τις γραμμες δεν μπορεις να υποθετεις. Το προαναφερθεντο Enermax ειχε 15Α στην +12 και 44amp στην +5. Αλλες εποχες και διαφορετικες οι γραμμες οπου χρειαζονταν περισσοτερα watt. Αλλα τα 430w του τα εβγαζε και με το παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μέχρι να έρθει το νέο OCZ με τρώνε τα χέρια μου είπα να δοκιμάσω με ένα άλλο PSU το οποίο δίνει 15Α στο yellow (4 pin) και 14Α στο yellow/black (24 pin).

Έβαλα winXP, bios, amd drivers, και realtek τα οποία ζήτησαν reboot το οποίο και έκανα. Έκτοτε μόλις φτάνουν στο loading screen τον WinXP κάνει reboot.

Τι έχει πάει σκατά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT

Σουβγάζει καμιά μπλέ οθόνη και μετά restart?

Δοκήμασε και τις μνήμες με memtest ή σε άλλο pc...

Μου έβγαλε 1 (μια) μπλε οθόνη ακριβώς μετά το τέλος του format/install των αρχικών αρχείων. Το memtest είναι dos φάση; Αν δεν είναι μάλλον δεν μου κάνει γιατί δεν μπορώ να μπω windows λόγω των reset που προανέφερα :(

Υπάρχει πρόγραμμα για έλεγχο μνημών σε DOS;

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεζηπάρεις σε φάκελο τρέξε το instal.bat. Κάνε boot από αυτό την δησκέτα που έφτιαξε και άσ'το να τρέχει για μερικές ώρες αν σου βγάλει λάθει έχεις πρόβλημα!

http://www.memtest.org/download/1.55.1/memtest86+-1.55.1.floppy.zip

Υ.Γ. Αν είχες DFI θα το έβρισκες στο BIOS αλλά μετά την ενεργοποίησή του θα έπρεπε να την κάνεις rma :p

Link to comment
Share on other sites

O σκληρος ειναι σατα ? Εμενα με εναν Α64 σε A8V μου εκανε συνεχεια corrupt την εγκατασταση των windows καθοτι οπως και σε σενα μετα το τελος της εγκαταστασης εβγαζε μπλε οθωνη. Αλλαξα θεση τον σκληρο απο τον Promise controller στον VIA και εστρωσε.

Δεν ξερω η DFI τι κοντρολερσ εχει πανω... απλος ιδεα πεταω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια GIGABYTE GA-K8NXP-9 εχει το παιδι...,σε λιγο θα πιστεψει οτι εχει DFI τελικα...:D

Α ρε κολλημενοι με DFI...

Βασικα και εγω εχω μια gigabyte με ενα thermaltake 480w και μου κανει κατι κουλα!

Α,στην +12 βγαζει max load 17Α...μαπα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv [02-04-2005 13:08]

ρε παιδιά, αυτά τα OCZ μήπως δεν είναι και τόσο καλά τελικά? πολλά συμπτώματα ακούω τώρα τελευταία...

Kαι εγω ετσι πιστευω

Αν και εχουν δυνατες λυσεις δεν ξερω τι παιζει απο ποιοτητα

Κατι για τσακ τσουκ και περιεργους ηχους

κατι καψιματα

Προτιμω Αntec, Enermax η ακομα και Ζalman η HEC

ποτε δεν ειχα προβληματα με τις λυσεις τους

Link to comment
Share on other sites

Όντως, δεν έχω DFI :) Έχει ένα sata controller της Silicon Image και έναν άλλο. Εγώ τον έχω στο Silicon Image, θα δοκιμάσω να το βάλω στον άλλο controller και θα δούμε. Σήμερα έρχεται το δεύτερο OCZ και ο θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ, το τροφοδοτικό ήταν η μητέρα των κακών. Έβαλα το OCZ και είμαι κομπλέ. Επίσης άλλαξα το SATA controller και από Silicon Image πήγα σε αυτόν του nforce4. Μέχρι στιγμής πάει καλά.

Το Cool n Quiet δουλεύει καλά, το OCZ δεν ανεβάζει θερμοκρασία, μόνο να αλλάξω τη μ...ία το thermal τσιρότο που είχε ο AMD στο κουτί και να βάλω την artic silver 5...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.