Jump to content



Recommended Posts

μιας και μας αναγκάζουν να βάλουμε POS, γνωρίζει κανείς αν η λυση του ePOS

π.χ. http://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/lyseis-emporon/collections-eisprakseis/e-shop

(ώστε ο πελάτης να κάνει την πληρωμή εκείνη την στιγμή μέσο Internet με την κάρτα του)

είναι αποδεκτή? η θα έχω τραβήγματα?

 

θα μου πείτε τώρα γιατι δέν ρωτάς έναν λογιστή, και εγώ θα σας απαντήσω, γιατι ούτε αυτοί ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω, η εταιρεία δεν έχει κάποιο σύστημα μηχανοργάνωσης. Ταμειακή μηχανή απλή.

 

Εγώ στη θέση σου θα ρωτούσα εταιρείες όπως η Megasoft ή SingularLogic, οι οποίες γνωρίζουν σίγουρα το νομικό πλαίσιο. Θα μπορούσες να το κάνεις και σε στυλ "Ελάτε από το μαγαζί να μου κάνετε προσφορά" και να κάνεις τις ερωτήσεις σου. 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει στο michanikos.gr μία καλή εναλλακτική για το POS, με την προϋπόθεση ότι θα έχεις από μηδενικό έως πολύ χαμηλό τζίρο, είναι οι υπηρεσίες τύπου VIVA POS, διότι ενώ έχουν μεγαλούτσικη προμήθεια, έχουν μηδενικά πάγια κόστη. Το ePOS δεν είναι κατάλληλο για μη ηλεκτρονικά καταστήματα.

 

Επίσης, από όσο ξέρω τράπεζες όπως η Eurobank, αναλόγως του ποσού που έχεις κατατεθημένο, σου δίνουν POS δωρεάν και χωρίς μηνιαία πάγια.

 

Αν επιτρέπεται τι επαγγέλεσαι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Αν επιτρέπεται τι επαγγέλεσαι;

Επισκεύες Η/Υ

 

πριν 50 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Να υποθέσω, η εταιρεία δεν έχει κάποιο σύστημα μηχανοργάνωσης. Ταμειακή μηχανή απλή.

Yeap απλή ταμειακή μηχανή

 

πριν 2 ώρες, το μέλος nucleus έγραψε:

Φυσικό κατάστημα έχεις ή e-shop?

Φυσικό κατάστημα

 

οι υπηρεσίες τύπου VIVA POS οντος έχουν μεγάλα ποσοστά προμήθειας, και να πώ την αλήθεια δέν ξέρω αν θα υπάρχει μεγάλος τζίρος μέσω καρτών, αλλα και οι τράπεζες έχουν προμήθεια και "κρυφές" χρεώσεις απ ότι έχω δεί μέχρι τώρα, έκτός οτι πληρώνεις το POS

 

Τώρα για εταιρείες τύπου Megasoft ή SingularLogic βάζω στίχοιμα οτι κι αυτές θα έχουν μεγάλο ποσοστό προμήθειας, αν και δέν το έχω ψάξει.

 

αλλα όταν εγώ δουλεύω με ένα ποσοστό κέρδους 20% (σε ανταλλακτικα και προϊόντα π.χ.) το φ.π.α. ειναι 24% και ο "πάροχος" του POS μου ζητάει 4-5% (με της "κρυφές" χρεώσεις) τζάμπα το κραταω το μαγαζί.

 

ψάχνω έναν τρόπο για να μήν σκάσω 200-400 ευρώ για το μηχάνημα, και το μηνιάτικο χαρτζιλίκι σε τράπεζες ή οποιονδήποτε άλλο γιατί απλά έτσι θέλουν

Link to comment
Share on other sites

Δε κοιτάς μήπως ο εμπορικός σύλλογος της πόλης σου έχει κάνει κάποια σύμβαση με κάποια τράπεζα για προνομιακές προμήθειες;

 

Επίσης βλέπω πως δηλώνεις ηλεκτρονικός μηχανικός. Αν είσαι απόφοιτος ΤΕΙ ρώτα στην ΕΕΤΕΜ. Αν πολυτεχνείου, το ΤΕΕ έχει πάρει προσφορές από τράπεζες.

 

Και όπως ξαναείπα, πήγαινε στην τράπεζα που συνεργάζεσαι και ζήτα προσφορά.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στην ίδια αναζήτηση και μου εμφανίστηκε πελάτης ο οποίος μου έδωσε προσφορά για φορητό POS με κόστος αγοράς 29+ΦΠΑ και μηνιαίο κόστος συντήρησης 5 ευρώ με προμήθεια 1% ανά συναλλαγή. Το site που γράφει πάνω το χαρτί που μου έδωσε είναι www.posdata.gr. Ρίξε μια ματιά γιατί δεν το έχω μελετήσει επαρκώς, αν και εκ πρώτης όψεως δεν φαίνεται κακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο παροχος του POS δεν σου ζηταει προμηθεια. Απλα θα σου πει μια προσφορα στυλ 3000 χιλιαρικα συν συμβολαιο υποστηριξης 500 το χρονο αν το θελεις. Εμπειρικα να σου πω διοτι εχω στησει Prisma της Megasoft αν εισαι μικρη επιχειρηση αξιζει. Και οποιοδηποτε αλλο συστημα μηχανοργανωσης οπως το Altantis. 

 

Βεβαια κουμαντο στην τσεπη σου κανεις εσυ. Μελλοντικα θα το εκτιμησεις το προγραμμα εκτος αν δεν εισαι και 100% σιγουρος οτι θα το κρατησεις το μαγαζι.

 

Ενα τηλ θα εκανα παντως και απο περιεργεια δλδ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος eleozz έγραψε:

Επισκεύες Η/Υ

 

Yeap απλή ταμειακή μηχανή

 

Φυσικό κατάστημα

 

οι υπηρεσίες τύπου VIVA POS οντος έχουν μεγάλα ποσοστά προμήθειας, και να πώ την αλήθεια δέν ξέρω αν θα υπάρχει μεγάλος τζίρος μέσω καρτών, αλλα και οι τράπεζες έχουν προμήθεια και "κρυφές" χρεώσεις απ ότι έχω δεί μέχρι τώρα, έκτός οτι πληρώνεις το POS

 

Τώρα για εταιρείες τύπου Megasoft ή SingularLogic βάζω στίχοιμα οτι κι αυτές θα έχουν μεγάλο ποσοστό προμήθειας, αν και δέν το έχω ψάξει.

 

αλλα όταν εγώ δουλεύω με ένα ποσοστό κέρδους 20% (σε ανταλλακτικα και προϊόντα π.χ.) το φ.π.α. ειναι 24% και ο "πάροχος" του POS μου ζητάει 4-5% (με της "κρυφές" χρεώσεις) τζάμπα το κραταω το μαγαζί.

 

ψάχνω έναν τρόπο για να μήν σκάσω 200-400 ευρώ για το μηχάνημα, και το μηνιάτικο χαρτζιλίκι σε τράπεζες ή οποιονδήποτε άλλο γιατί απλά έτσι θέλουν

Καλημέρα κι εγώ ψάχνω για μηχανάκι και εχοντας δει ότι σε περίπτωση χαμηλού τζιρου η VIVA εχει μηδενικές χρεώσεις σε επικοινωνία που ειχα μαζί τους μου διευκρίνησαν ότι μεχρι του ποσού των 300 ευρω ανα μηνα δεν υπάρχουν προμήθειες και στην περίπτωση που ξεπερασθεί αυτό το ποσό η προμήθεια είναι 1,2 % για το υπερβάλλον ποσό Τώρα εάν θα το αγοράσει κάποιος το μηχανάκι ή θα το ενοικιάζει θέλει σκέψη  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

προς ενημέρωση βρήκα αυτό https://www.freepos.gr/web/freepos/

 

αν κάνετε 1-2 πωλήσεις μέσω καρτών για μικρά ποσά π χ μικρα καφενεία-καφετέριες που θα δέχονται κάρτες 1-2 φορές τον μήνα ίσως και να αξίζη

καθώς η συναλλαγή μπορεί να γίνη και μέσω του κινητού σας (το μειονέκτημα ειναι το 1,9% προμηθεια και το 1ευρω οταν θα μεταφέρετε τα λεφτα σε τραπεζικο λογαριασμο (αυτο βεβαια γινεται οποτε θελουμε εμεις))

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.