Jump to content



Κήπος, φυτά και απορίες


Recommended Posts

  • 3 months later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...
9 ώρες πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

φέτος θα φάμε τα πρώτα μας φραγκόσυκα!!!

95.jpg

 

Τελευταία φορά θαρρώ πως ήμουν αμούστακο παιδί, όταν σε μια στροφή στο χωριό μπήκα με πολλά με το ποδήλατο, και έπεσα πάνω τους. 😋

  • Haha 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983 Αφού αντέχεις το νυχτολούλουδο μπράβο. Μοσχοβολάει η γειτονιά μεν, υπερβολικά έντονη μυρωδιά για κοντινό παράθυρο δε. 'Εχουμε στον κήπο, στην πλευρά με τα υπνοδωμάτια και το καλοκαίρι με τη σίτα γίνεται χαμός από την ένταση της "ευωδιάς".

Όσο για τη φραγκοσυκιά... μια βδομάδα έβγαζα τα αγκαθάκια από τα χέρια μου πρόπερσι.

Έγινε επεξεργασία από Thrael
Link to comment
Share on other sites

Αυτό στη φωτογραφία είναι το ένα. Το σπίτι είναι γωνιακό.

Στην αλλη πλευρα έχει άλλο ένα όχι τόσο μεγάλο βέβαια, αλλά μπαμπατσικο και αυτό.

Οπισθεν στο γκαραζ άλλο ένα μεγάλο και στο μπαλκόνι 6 στο σύνολο :hehe:

 

Οπότε από μυρωδιές όταν ανοίξουν ... :D 

Το καλό ότι κανένας γείτονας δεν παραπονέθηκε ποτέ και ίσα ίσα μου έχουν ζητήσει και έχω κόψει μοσχεύματα για να φυτέψουν.

 

Οσο για την φραγκοσυκιά με 3 αγκάθια παράσημο έφυγα για 4 φωτογραφίες :hehe: 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Φραγκοσυκιά κοντά σε σπίτι ή σε αυλή απαγορεύεται. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν θα δείτε σε σπίτια του χωριού και εκεί που έχουν πολλές φραγκοσυκιές.

Δεν χρειάζεται να πέσετε εσείς στα αγκάθια της φραγκοσυκιάς,  ο αέρας παρασύρει τα πολύ ψιλά αγκαθάκια που έχουν επάνω τους τα φραγκόσυκα και αν είσαστε κοντά γεμίζετε αγκάθια. 

Γι αυτό τα φραγκόσυκα τα μαζεύουν όταν έχει άπνοια ή πάντα από την πλευρά που φυσάει ο άνεμος. 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.