Jump to content



Κήπος, φυτά και απορίες


Recommended Posts

Δεν ειναι βαθιές...

 

Ιβίσκο mini θα εβαζα σίγουρα

Γεράνι επίσης

mini τριανταφυλλιες

ε και πέτα και κανα αρωματικό να το χρησιμοποιείς στην κουζίνα σου ;) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Ειναι ζαρτινιερα σε παραθυρο κουζινας. Βαθος χωματος κανα 20-25cm. Μηκος κοντα 2μ

Μπροστά σε παράθυρο... δεντρολίβανο, κατιφές, βασιλικός, δυόσμος, λεβάντα,   φράγμα κανονικό ; )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδα σημερα για πρώτη φορα απο πολυ κοντα. Ειναι καταπληκτικό και ας ηταν στα τελευταια του :D Το αρωμα βεβαια απίθανο!

Οι μελισσουλες κανανε πάρτι 

Το ανοιγμα της παλαμης μου ηταν μικρο μπροστα του. 

 

20200605_100725.jpg

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αρχισεεεεεεε!!!!!! :D

 

20200609_111109.jpg

 

Ζηλεψε και η βολιώτικη γαρδένια και άρχισε να ανθίζει επιτέλους!!!!

 

20200609_111214.jpg20200609_111225.jpg

 

Η τριανταφυλλια της @Olianna :hehe: καθότι είναι νονά!

 

20200609_111247.jpg

 

Και όσοι θυμάστε την πέργκολα που είχα φτιάξει, πλέον η βουκαμβίλια την έχει καλύψει όλη στο επάνω μέρος και επίσης στις δύο κολώνες προστέθηκαν 2 στεφανωτές για το άρωμα :)

 

20200603_164802.jpg20200609_111341.jpg

 

Νομίζω η μικρή μου ζούγκλα τα πάει καλά :D 

Ωραία εποχή αυτή κάθε μέρα όλο και κάτι πετάει λουλούδι

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε για εδαφοκάλυψη; Εχω περιμετρικα του σπιτιου που ειναι ακατοίκητο αγριοχορτα που φτάνουν εως και τα 2 μέτρα. Παροτι ειχα καθαρισει βγηκαν ξανα μη πω και χειροτερα . Ειδικα ο αγριομαραθος ειναι πολυ ζορικο. 

Link to comment
Share on other sites

Ο @Parhs μάλλον μιλά για εξοχικό οπότε το πιο πιθανό η λαντανα και γενικά τέτοιας φύσεως φυτά να γίνουν εστία για φίδια.

 

 

Θα έλεγα να βάλεις γκαζόν και μάλιστα αγριάδα που δεν θέλει πολύ περιποιηση.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 3 months later...
-rLwKKQx41hk1ouFJDx0WcX_YUYNe4zOX24Zhcpo
PLAY.GOOGLE.COM

Observation and help for the identification of wild plants

Βρηκα την χαρα μου με αυτο το δωρεαν app. Ειδα και μια φραγκοσυκια ποιο πανω να πω εδω οτι εκτος απο τα συκα της

μπορεις να φας και τα νεαρα φυλλα της, σκετα, ομελετα κτλ. Κατι σαν τα αγρια σπαραγγια ενα πραγμα αλλα ποιο νοστιμα.

https://www.enikos.gr/society/257716/syntages-me-fylla-apo-fragkosyka

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
On 6/24/2017 at 4:20 PM, Havic said:

Κηπουρικές ανησυχίες, λοιπόν φέτος πήρα δυο ντοματιές για τεστάρσμα, το σπίτι έχει δυο μπαλκόνια, το «πίσω» βόρειο/ανατολικό που έχει ήλιο το πρωί ~2 ώρες και το μπροστά νότιο/δυτικό που έχει και τον περισσότερο ήλιο από της 2 το μεσημέρι μέχρι την δύση, στο μπροστά κόντεψε να την κάψει ο ήλιος, είχε κιτρινίσει φουλ και την πήγα και αυτή στο πίσω, στο πίσω η άλλη μου παρουσίασε αρρώστια ή το χώμα (ο θεός να το κάνει) αν και καινούριο ίσως να είναι ακατάλληλο και να του λείπουν θρεπτικά συστατικά.

 

Δυο φωτογραφίες από τα φυτά αν ξέρει κάποιος τι συμβαίνει με αυτά, επίσης άλλες δυο με δυο αν ξέρει τι είδος είναι, λέω να αγοράσω κανένα, επίσης σκέφτομαι να καλύψω το δυτικό μέρος του μπαλκονιού που δεν έχει τέντα με κάποιο αναρριχώμενο φυτό, κατά προτίμηση φυλλοβόλο, όπως Βίγκνα – Σαλίγκαρος, Πλουμπάνγκο Μπλέ, Γλυσίνια - Γλυτσίνια – Βιστέρια είτε παρθενοκισσός -πεντάφυλλο.

 

Συμβουλές καλοδεχούμενες ιδιαίτερα για τις ντομάτες!

IMG_20170624_121926_1.jpg        IMG_20170624_121940.jpg

 

 

 IMG_20170513_132602.jpg       IMG_20170513_132619.jpg         IMG_20170513_132625.jpg   

 

 

 

edit Οκ στο ένα λουλούδι δεν βρίσκω την φωτογραφία, μόλις την βρω θα την ανεβάσω.

για κάποιο λόγο δεν φαίνονται οι ντομάτες σου (φωτογραφίες)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.