Jump to content



Αναβάθμιση pc! (gaming)


Recommended Posts

Καλησπέρα ομάδα , πάμε για ενα σοβαρό upgrade πρόσφατα πήρα και new monitor λοιπόν το budget περίπου στα 1000 ευρώ.

 

Απο αυτά που θα κρατήσω είναι το κουτάκι μου , psu , h80i , ssd , hdd (tx750m) (samsung 120gb) (1tb black)

 

Οπότε πάμε για mobo cpu gpu ram (αν πιστεύετε οτι χρειάζομαι κάτι ακόμα πείτε)

 

Επειδή το τελευταίο διάστημα δεν είχα ενημερωθεί καλά και έχω χάσει πραγματάκια αν μπορείτε να με βοηθήσετε στην επιλογή των κομματιών και γενικά αν πρέπει να περιμένω ίσως γιατι κάτι που έρχεται η θα ειμαι οκ αν το στήσω τώρα θα είμουν ευγνώμων... αυτή τι στιγμή έχω pc και τα πραγματάκια θα τα δώσω όταν έρθουν τα καινούργια γιατι το χρειάζομαι σε καθημερινή βάση.

 

Γενικά παίζω διάφορα games αλλα ποιο πολύ cs go , battlegrounds , fps games ποιό πολύ ότι τίτλος βγεί και μου αρέσει το παίζω. Το μόνιτορ που έχω είναι ενα benq xl2411z 144hz

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, αυτή θα μπορούσε να είναι μια πρόταση..

 

http://www.skroutz.gr/s/10788500/Asus-Prime-Z270-A.html#reviews

 

https://www.skroutz.gr/s/10787891/Intel-Core-i5-7600K-Box.html

 

https://www.skroutz.gr/s/7300064/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-2133MHz-CMK16GX4M2A2133C13.html

 

https://www.skroutz.gr/s/3313527/Noctua-NH-U14S.html?from=autocomplete&keyphrase=noctua+nhu14s

 

https://www.skroutz.gr/s/9526846/MSI-GeForce-GTX1060-6GB-GTX-1060-GAMING-X-6G.html

 

 

Την ψύκτρα στην προτείνω προαιρετικά μιας και είναι κρίμα καλοκαιριάτικα να είσαι με την stock..

 

Φιλικά.

Συγνώμη ξεχάστηκα για την ψύκτρα, μόλις θυμήθηκα πως έχεις, γράψε λάθος!

 

οπότε  περισσεύουν χρήματα για καλύτερη κάρτα γραφικών όπως αυτήν 

 

https://www.skroutz.gr/s/9463144/Asus-GeForce-GTX1070-8GB-OC-90YV09T1-M0NA00.html

 

 

αν και για την ανάλυση της οθόνης σου είναι too much...

Link to comment
Share on other sites

Ι5 παπαλα , ειδικα με 1000ε ουτε καν που το σκεφτεσαι . 

 

AMD Ryzen5 1600  -- 220e

MSI X370 Krait Gaming  -- 160e  (γενικες μητρικες εχεις να επιλεξεις χρωματα και μαρκες αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα επερνα κατι πανω απο 200ε ) 

G.Skill TridentZ 16GB DDR4 -3200Mhz -- 150e

AMD 580 8GB  -- +/- 350e 

Και με τα υπολοιπα ψυχτρα , νερο /αερα δεν ξερω τι θες 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, kpetros said:

Ι5 παπαλα , ειδικα με 1000ε ουτε καν που το σκεφτεσαι . 

 

AMD Ryzen5 1600  -- 220e

MSI X370 Krait Gaming  -- 160e  (γενικες μητρικες εχεις να επιλεξεις χρωματα και μαρκες αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα επερνα κατι πανω απο 200ε ) 

G.Skill TridentZ 16GB DDR4 -3200Mhz -- 150e

AMD 580 8GB  -- +/- 350e 

Και με τα υπολοιπα ψυχτρα , νερο /αερα δεν ξερω τι θες 

 

 

Συμφωνω, 2 φιλαρακια μου που εφτιαξαν συστημα τωρα (για πρωτη φορα), πηρανε και οι 2 Ryzen + RX 570...

Link to comment
Share on other sites

Η σύνθεση παραπάνω μου αρέσει.

 

Στην κατοχή του ο TS έχει υδρόψυξη h80i, αλλά θα χρειαστεί να του στείλει η corsair το bracket για το am4.

 

RX 570/80 απ'όσο έχω δει είναι σε έλλειψη (διαθεσιμότητα θα βρει δύσκολα), θα του πρότεινα gtx1070 αλλά απ'όσο είδα

οι τιμές τους έχουν ανέβει. Θα κοιτούσα και σε αγγελίες μήπως πετύχαινα καμιά καλή ευκαιρία σε ελαφρώς μεταχειρισμένη.

 

Αν δεν το έχει ο TS με το OC θα έβαζα τον 1600x με μεγαλύτερο base clock (25-30€ διαφορά έχουν) αλλά δεν έχει cooler, οπότε

θα πρέπει να του στείλουν πρώτα το bracket και μετά να κάνει την αγορά του 1600χ αν πάει σ'αυτόν.

 

Αν είναι να περιμένεις κάτι θα είναι την rx vega, τέλος του μήνα όπως λένε θα ανακοινωθεί (για διαθεσιμότητα στα καταστήματα

δεν μπορώ να σου πω σίγουρα).

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Από όσο διαβάζω τελευταία έχει μικρύνει η διαφορά τους με τα διάφορα updates και patch. 

Σαν λύση είναι πιο ολοκληρωμένη ως προς τον i5. 

 

Τώρα αν θέλει να πάρει το μέγιστο σε συνδυασμό με καλή καρτούλα στα παιχνίδια

πάει σε z270+7700k 120-140€ μητρική και 330€ ο επεξεργαστής

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ryzen 1700 - 300€ - Δε προτεινω Ryzen 5. Καλυτερα να παρεις μεταχειρισμενο i7 4770/4790Κ και αλλα παρεμφερη.

AM4 μητρικη - 100€

Μνήμη - 150-200€

Κάρτα γραφικών: 1070 για καινουρια.

RX480/580 etc. δεν αξιζουν αυτη τη περιοδο λογω mining.

Προτείνω μεταχειρισμένη Fury/Fury X/980Ti

 

Σε καμια περιπτωση Intel i5, ουτε καινουριοι - ουτε μεταχειρισμενοι - ουτε χαρισμενοι.

Οι i7 δεν αξιζουν σημερα ως αγορα καινουριου. Αν βρεις μεταχειρισμενα υλικα οπως Z170/6700 τοτε ναι.

 

1000€ για cpu-mobo-ram-gpu επαρχκούν για high end ryzen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου επειδή μιλά για gaming R5 1600X για τις υψηλότερες stock συχνότητες να μην μπλέκει με OC. Tα 3.7GHz all cores του 1600Χ είναι το max single core του 1700 με το AMD Ryzen Plan στα Windows.

Καλός και Χρυσός ο R7 1700 αλλά απέχουμε από το σημείο που οι 2 έξτρα cores θα βοηθούν καλύτερα από την συχνότητα στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ryzen 5 δεν ειναι κακος. Αντιθετως.

Απλα το point μου ειναι οτι ή θα τα ριξεις ολα σε κατι που αντικειμενικα χανει στα παιχνιδια σημερα (1700 - ακομα και κλοκαρισμενος) αλλα θα κερδιζει μελλοντικα, κατα πασα πιθανοτητα πανω απο 5-7 χρονια διαρκεια ζωης, ή θα παρεις κατι που σημερα ειναι top of the line στα παιχνιδια, δλδ 4/8 της Intel - 4770/4790/6700/7700+OC, με σκοπο να τρεχεις τερμα για τα επομενα 4-5 χρονια και μεχρι εκει.

 

Οι ryzen 5 ειναι στη μεση για μενα. Δλδ χειροτεροι αντικειμενικα σημερα στα παιχνιδια, και οριακα καλυτεροι, ή οχι τοσο για να επενδυσει καποιος που ασχολειται ΜΟΝΟ με παιχνιδια, στο μελλον.

 

Αν δεν υπηρχαν μεταχειρισμενοι i7, ο Ryzen 5 θα ηταν πολυ καλη επιλογη. Αλλα με τις τιμες των ιντελ 4/8 στα μεταχειρισμενα, η θεση του ειναι για μενα δυσκολη.

 

Επι του θεματος, επειδη τα 1000€ δεν ειναι λιγα και επαρκουν, ο 1700 ειναι μονοδρομος. Το καλυτερο cpu αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

On 6/29/2017 at 0:52 AM, nixterida said:

....και  γενικά αν πρέπει να περιμένω ίσως γιατι κάτι που έρχεται η θα ειμαι οκ αν το στήσω τώρα θα είμουν ευγνώμων...

ε γενικότερα δεν έχει  νόημα να περιμένεις, αλλά ειδικότερα τώρα κάνε υπομονή κανά 2μηνο αν γίνεται 

 

συνδυασμός έλλειψη hw/ καινούρια πράγματα σύντομα...δεν είναι και η καταλληλότερη εποχή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.