Jump to content



In-take or Out-take


env0y

Recommended Posts

Γεια χαρά,
 

Στην παρακάτω φωτογραφία έκανα ένα πρόχειρο σχεδιασμό με την τοποθέτηση των ανεμηστήρων στο κουτί μου.

 Η απορία μου έχει να κάνει με τον Fan 4. Πώς λέτε είναι καλύτερα να τον έχω, σαν in- take ή out- take?

case.thumb.png.e53e92aadbf4c4b30f410a48d9ad2740.png

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις την noctua που βλεπω στην υπογραφη σου μη βαλεις ανεμιστήρα/ες στην οροφη

 

Ζημια θα σου κανει. Θα σου δημιουργησει ενα ωραιοτατο "dead spot" εκει μπροστα απο την noctua με αποτελεσμα ισως κ να δεις υψηλοτερες θερμοκρασιες.

 

Θες να εχεις μια τουλαχιστον υποτυπωδη θετικη πιεση στο κουτι(κ για να μη μαζευει πολυ σκονη μεσα)

 

Εγω στο Pro M εχω 2χ140 μπροστα κ εναν 140ρη πισω να βγαζει.

 

Στην ΝΗ-D15S εχω μονο το ενα fan επανω

 

Απο ολες τις δοκιμες που εκανα με ολα τα πιθανα setup, αυτο που σου προτεινω παραπανω μου εδωσε καλυτερα αποτελεσματα :)

 

Καποιες φορες less is more

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βάλεις έναν ανεμιστήρα στην επάνω πλευρά του κουτιού,  δεν έχει νόημα να τον βάλεις σαν εισαγωγής.

Θα πρέπει να μπεί σαν εξαγωγής και μάλιστα, η καλύτερη θέση

είναι αυτή που είναι πλησιέστερα στην πίσω πλευρά του κουτιού (ροζ βέλος) .

 

phanteks evolv atx-02-airflow.jpg

 

Έτσι η ψύκτρα δεν θα στερείται του δροσερού αέρα της, αντίθετα θα υποβοηθείται καθώς όσος ζεστός αέρας βγάζει ,

θα φεύγει αμέσως από το κουτί , χωρίς να ανατροφοδοτεί την ψύκτρα!

Θα έχεις μια καλά καθορισμένη ροή του αέρα , από εμπρός και κάτω προς τα πίσω και πάνω, που συνδυάζει σωστά και την φυσική ανοδική τάση του θερμού αέρα!

 

Για την κάρτα γραφικών : Αυτή η διάταξη της ψύκτρας της έχει ένα θέμα , αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι , ένα μέρος από τον αέρα της κάρτας θα ανακατεύεται με τον

δροσερό αέρα που έρχεται απέξω και θα τροφοδοτεί την ψύκτρα της CPU.

Η λύση είναι μπερδεμένη και δύσκολη, οπότε μια καλή κυκλοφορία του αέρα και η αποφυγή των έντονα θετικών πιέσεων (χωρίς αυτές βέβαια να γίνουν αρνητικές! ) θα βοηθήσει τη κατάσταση.

 Παίξε με τις στροφές του επάνω /πίσω  ανεμιστήρα να δείς που είσαι καλύτερα.

Επίσης να παρακολουθείς την πίεση του κουτιού, για να ρυθμίσεις σωστά τις στροφές όλων των ανεμιστήρων με βάση το θόρυβο , αλλά  και την απόδοσή τους.

 

Καλή συνέχεια, και αφού έχεις διάθεση για ψάξιμο , για γράψε και εδώ , τι αποτελέσματα έχεις !  :)  
 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco το συγκεκριμενο κουτι εχει ενα σχεδιαστικο(?) λαθος.

 

Δεν εχει νοημα ο επανω ανεμιστηρας γιατι πολυ απλα θα ξαναγυρισει το 70-80% του αερα μεσα στο κουτι(μιας κ η οροφη ειναι solid κ εχει μικρες οπες διαφυγης)

 

Αν τωρα sony κ καλα θελει fan επανω θα πρεπει να καλυψει το υπολοιπο κενο ωστε να αποτρέπει την επανεισαγωγή του θερμου αερα μεσα

 

Κατι αναλογο ειχα κανει οταν εβαλα διπλο rad επανω

Spoiler

zfCcXkF.jpg

:)

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες! :)

Πολύ σωστά το λες @Lazy Dog , χρειάζεται ένα διάφραγμα και μάλιστα επιμελημένο, σαν αυτό που έκανες εσύ!

Εάν γίνει αυτό, τότε μπορεί να παίξει θετικό ρόλο ο επάνω ανεμιστήρας εφόσον μπει στην πιο πίσω θέση.

Προφανώς στο σχεδιασμό τους δεν έχουν προβλέψει και τόσο καλά την επίδραση της αισθητικής παρέμβασης του "κλειστού" επάνω καπακιού.

Ακόμα και 3χ120 να βάλεις επάνω, μένουν κενά για την ανάπτυξη θερμικών βραχυκυκλωμάτων, οπότε αν θες το βέλτιστο . . . το διάφραγμα δεν το γλυτώνεις  !

Γενικά το θέμα με την καθοδήγηση της ροής των επιμέρους ρευμάτων αέρα, δεν έχει την προσοχή που του αξίζει, και δε μιλάω μόνο για τους κατασκευαστές κουτιών, αλλά και για τους κατασκευαστές καρτών!

Σε πολλές κατασκευές τους υιοθετούν μεγάλους ανεμιστήρες (πράγμα που κάνει καλό στο θόρυβο) και αναγκαστικά ένα μεγάλος μέρος του θερμού αέρα που βγάζουν, διαχέεται ελεύθερα και πάλι μέσα στο κουτί!

Και εκεί ένα διάφραγμα θα βοήθαγε, αλλά η ποικιλία των συνθέσεων αφήνει σαν μόνο δρόμο το DIY.

Που δεν είναι καθόλου κακό ! :D

Αλλιώς η χαρά του modding θα ήτανε "μισή" ! :)

Και για να μην τα πολυλέω . . . κάθε σύνθεση είναι και μια άααλλη υπόθεση  ! :T: 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Άρα απο ότι το κόβω η υλοποίησηση του πίσω/πάνω ανεμηστήρα δεν θα γίνει γιατί δεν το επιτρέπει το μέγεθος την Noctua :/

Όχι, δεν ;eχει σχέση το μέγεθος της Noctua !

Μπορεί να μπει επάνω -πίσω ανεμιστήρας, αλλά για να είναι λειτουργικός και να μην κάνει ζημιά, θα πρέπει να εξασφαλίσεις με κάποιο διάφραγμα , ότι ο αέρας εξόδου δε θα ξαναμπαίνει στο κουτί να τροφοδοτήσει την είσοδο της ψύκρας με θερμότερο από το κανονικά αέρα!

Πάρε ιδέα από το spoiler του @Lazy Dog για το διάφραγμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μαγνητικό ανάλογο διάφραγμα που λειτουργεί σαν dust filter, αλλά πάλι δεν νομίζω να χωρέσει ο ανεμηστήρας. Δεν αφήνει μεγάλο περιθώριο η ψύκτρα για να κουμπώσω ανεμηστήρα από πάνω της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το ιδιο κουτι και συμφωνω με αυτο που λεει ο lazy dog. 

Ο πανω ανεμιστηρας δεν εχει δουλευει αν δεν ανοιξεις τρυπα στο πανω καπακι, το εβγαλα τελειως λογο καλοκαιριου γτ εχω βαλει εκει το τριπλο ψυγειο και επεσαν οι θερμοκρασιες 15 βαθμους. 

Θα το παω για κοψιμο σιγουρα και θα μπει γριλια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.