Jump to content



Οικονομική ψύξη για Phenom II 955


TopCLR

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Καταρχήν γνωρίζω οτι υπάρχει ενότητα για ψύξη αλλά τα θέματα είναι (τα περισσότερα) για υδροψύξεις και ανεμιστήρες κουτιών! Ζητώ συγνώμη από τους Mods, αν πρέπει ας μεταφερθεί εκεί το παρόν θέμα.

Το θέμα μου είναι ο Phenom II 955 που "μετακόμισε" σε άλλο σύστημα και πήρε "διαζύγιο" από την Corsair A70 που ήταν μερικά χρόνια μαζί. Στο άλλο σύστημα που μπήκε τον έβαλα με την στοκ ψύκτρα του. Τώρα με τις ζέστες παρόλο που η "τουρμπίνα" δουλεύει σχεδόν υπερωρία, βλέπω τον 955 με ανεβασμένες θερμοκρασίες. Σε αυτό δεν βοηθάει ιδιαίτερα και το κουτί που είναι σχετικά απλό με 2 ανεμιστήρες 120mm (ένας μπροστα, ένας πίσω), έχει όμως αρκετό ύψος για ψύκτρα επεξεργαστή. Είχα την Α70 για κάποιο διάστημα σε αυτό αλλά η τοποθέτησή της έστελνε τον ζεστό αέρα επάνω και μέσα στο τροφοδοτικό (από τον ανεμιστήρα του που τραβάει αέρα μέσα από το κουτί). Επίσης οι μνήμες είναι low profile.

Ψάχνω για οικονομική ψύκτρα που να σηκώνει τα 125W του 955 και να στέλνει τον αέρα προς τα πίσω, στον πίσω ανεμιστήρα (όχι προς τα πάνω, να "μπουκώνει" το τροφοδοτικό με ζεστό αέρα). Ο θόρυβος δεν είναι θέμα μιας και το "αντίπαλον δέος" είναι η στοκ που κάνει σαν τουρμπίνα!

Είδα την Alpenföhn Ben Nevis στα 26,5€ από e-shop που όπως βλέπω στο installation guide, έχει την κατεύθυνση που θέλω και γράφει 140W. Την γνωρίζει κανείς; Κάποια άλλη πρόταση;

Στα ίδια λεφτά υπάρχει και η Raijintek Themis την οποία έχω βάλει σε ξάδερφο και είναι καλή αλλά στέλνει τον αέρα επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η ben navis είναι πολύ καλή για τα χρήματά της. Και έχω δει αρκετά μέλη να την προτείνουν :) 

Δε γνωρίζω όμως για phenomII955 τι δουλειά θα κάνει. Πιστεύω πως θα είναι κομπλέ :D 

 

Φτηνές στο μυαλό μου έρχονται πρόχειρα οι Raijintek Themis και Arctic Freezer i32! 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ιδέα. Όρεξη για δοκιμές έχεις; Ο 955 μπορεί πιθανόν να παίζει στα defaults με undervoltage. Αν με βάση την AMD σε default καταστάσεις θέλεις 1.36V με 1.4V, ίσως να είναι ψιλό καλό κομμάτι και να μπορεί να παίξει 100% σταθερός στα 1.30V. Μια επιλογή στο BIOS και 1-2 τρεξίματα του systester στα 32-64ΜΒ δεν απαιτούν πολύ χρόνο. Αυτό θα μείωνε τις θερμοκρασίες, δεν θα έκοβε την τουρμπίνα, αλλά μπορεί να έκοβε μερικούς βαθμούς σε full load.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια Raijintek Themis χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια.

 

Έχω κάνα χρόνο να παίξω , 1 fan έχει σίγουρα , μπορεί να είχα βάλει και 2ο , όταν του έβαλα AS5.

Σίγουρα είναι με αυξημένα CFM.

 

Απο OC δεν ενδιαφέρθηκα ιδιαίτερα, κυνηγούσα πιο χαμηλά επίπεδα θορύβου για παρατεταμένη χρήση σε ένα σχετικά στενό κουτί και όλα κινούνται έτσι

όπως είχα σχεδιάσει.

Τον Phenom της υπογραφής τον έχω τρέξει μέχρι 3.8 - 3.9 (C3 Stepping) σταθερά να τρέχει GTA V για κάνα 2ωρο αλλά δεν

είδα και καμιά ιδιαίτερη βελτίωση να πω την αλήθεια αντίθετα με το πόσο μπορείς να πειράξεις  τo HT link.

 

Το πάνω που λες δεν το εντοπίζω, στο δικό μου το κουτί είναι κάπως έτσι (είμαι δουλειά και δεν μπορώ να βγάλω foto)

(το τροφοδοτικό μου είναι τέρμα κάτω)
Raijintek-Themis-Evo-installed-right-sid

 

All in all, στα 2 χρόνια που τη χρησιμοποιώ,  ευχαριστημένος ενώ βλέπω οτι με ενισχυμένα fans, καλή θερμοαγώγιμη σε ευρύχωρο κουτί με καλό

airflow, θα σου δώσει και κάτι extra για oc σε πολύ μικρό budget.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tommybertsen

Όπως έγραψα για την Ben Nevis, τα χαρακτηριστικά της (140W) καλύπτουν τον 955. Άλλωστε δεν έχω σκοπό να κάνω overclock, εκτός αν τον κάνω 965 (3.400Mhz) όπως τον είχα εγώ πάντα με στοκ voltage (auto)! :D

Στην Themis όπως είπα δεν με βολεύει η κατεύθυνση της ροής αέρα. Η Arctic Freezer i32 βλέπω πως είναι μόνο για Intel.

 

yanni

Δεν το έχω ψάξει για undervoltage αλλά το βλέπω "χλωμό" να είναι καλό κομμάτι και να δουλεύει με λιγότερα Volt. Ο 955 μου είναι HDZ955FBGMBOX, υπάρχουν και HDX955FBGMBOX. Η AMD το παίζει "Σφίγγα" στο ποιές είναι οι διαφορές τους. Δεν έχει σχέση με το stepping, εκεί το C2 είναι FBGI και το C3 είναι FBGM. Στο ίντερνετ που έβλεπα οι 955/965 που έπιαναν 3,8~4,0Ghz με 1,45~1,47V ήταν "HDX". Ο δικός μου έχει στοκ (auto) voltage (σε τρεις μητρικές που πέρασε) 1,44~1,46V και σε δοκιμές για overclock που έκανα (κυρίως στην 990ΧΑ-UD3 που έχω) με το ζόρι να κάτσει με αστάθειες στα 3,7Ghz με 1,47+V! Πιθανολογώ πως τα "HDZ" είναι κομμάτια με ανεβασμένο στοκ voltage και χάλια overclock (κοινώς, μπανάνες!).

 

2cpu

Το ξήλωμα της μητρικής δεν είναι πρόβλημα για εμένα. Επειδή στην σελίδα της Mugen2 δεν κατεβαίνει το pdf με το manual για να δω την τοποθέτησή της σε AMD (την κατεύθυνση της ροής του αέρα) μπορείς να μου πεις αν στέλνει τον αέρα πίσω; Φαντάζομαι είναι το ίδιο σε ΑΜ3/ΑΜ3+ με το FM2 που έχεις.

Την συγκεκριμένη την ζαχάρωνα (αν και είναι ολόκληρο "τούβλο") πριν να πάρω την Α70 που την βρήκα φθηνότερη και την πήρα. Είχα διαβάσει (που αλλού, στο thelab!) οτι εκτός από τον όγκο της (που είναι πρόβλημα σε στριμωγμένα κουτιά) έχει και καλή απόδοση. Μάλιστα (αν θυμάμαι καλά) κάποιος την είχε παθητική (χωρίς ανεμιστήρα) σε σύστημα με Intel.

 

Thresh 86

Όπως έγραψα και στον tommybertsen, δεν με βολεύει η ροή αέρα προς τα πάνω.

Την έχω τοποθετήσει την Themis σε ΑΜ3 σύστημα και μάλλον πρέπει να το ξαναδώ, μήπως κάνω λάθος (μ' έβαλες σε αμφιβολίες για την μνήμη μου :p ).

 

Υ.Γ. Παρακαλείται ο νεότερος Mod του thelab (το όνομά του αρχίζει από "tommy" και τελειώνει σε "bertsen") να ρίξει ένα warning σε αυτόν που γράφει σεντόνια και ας είναι ο ts! :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα του ρίξω ένα ΒΑΝ για να στρώσει. Άκου εκεί σεντόνια με τέτοια ζέστη :hehe: 

 

Σορρυ, είχα την εντύπωση ότι στέλνει νορμάλ η Themis :unsure: 

Η ι32 δεν έχει καν για AMD ? What the hell? Ούτε αν ζητήσεις από την εταιρεία να σου στείλει κάποιο bracket ?

https://www.arctic.ac/eu_en/freezer-i32.html εδώ γιατί βλέπω ότι υποστηρίζει; 

 

εδιτ : Α καλαα... ΝΟ λεει :hehe: Κάποιος να μου κάνει ένα ΒΑGΝΙΟ :D:p Αλλά τι βλακεία αυτή; Είναι πολύ καλή ψύκτρα. 

Κάποια αντίστοιχη σίγουρα θα έχει, έχει ποιοτικές και VFM ψύκτρες! 

Διαφορετικά η ben navis είναι just fine :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος TopCLR έγραψε:

 

Thresh 86

Όπως έγραψα και στον tommybertsen, δεν με βολεύει η ροή αέρα προς τα πάνω.

Την έχω τοποθετήσει την Themis σε ΑΜ3 σύστημα και μάλλον πρέπει να το ξαναδώ, μήπως κάνω λάθος (μ' έβαλες σε αμφιβολίες για την μνήμη μου :p ).

 

 

Εμένα με έβαλες αμφιβολίες για την ψύκτρα που έχω!

 

Αλλά λίγο η ζέστη , λίγο η δουλεια και... badum tss , είναι όντως προς τα πάνω

γιατί η δικιά μου είναι η Themis (σκέτο)

 

Η Themis Evo είναι που ρίχνει τον αέρα στα πλαινά 

 

Raijintek%20THEMIS%20Evo%20(34).JPG

 

 

 

Σόρυ για το μπέρδεμα, ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι και έχω να κοιτάξω το pc στα ενδότερα εδώ και κάνα χρόνο :hehe:

 

 

 

IMG_20170701_192007.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TopCLR said:

Δεν το έχω ψάξει για undervoltage αλλά το βλέπω "χλωμό" να είναι καλό κομμάτι και να δουλεύει με λιγότερα Volt. Ο 955 μου είναι HDZ955FBGMBOX, υπάρχουν και HDX955FBGMBOX. Η AMD το παίζει "Σφίγγα" στο ποιές είναι οι διαφορές τους. Δεν έχει σχέση με το stepping, εκεί το C2 είναι FBGI και το C3 είναι FBGM. Στο ίντερνετ που έβλεπα οι 955/965 που έπιαναν 3,8~4,0Ghz με 1,45~1,47V ήταν "HDX". Ο δικός μου έχει στοκ (auto) voltage (σε τρεις μητρικές που πέρασε) 1,44~1,46V και σε δοκιμές για overclock που έκανα (κυρίως στην 990ΧΑ-UD3 που έχω) με το ζόρι να κάτσει με αστάθειες στα 3,7Ghz με 1,47+V! Πιθανολογώ πως τα "HDZ" είναι κομμάτια με ανεβασμένο στοκ voltage και χάλια overclock (κοινώς, μπανάνες!).

Πολλά μου φαίνονται τα 1.46V. Για αυτό η καημένη η ψύκτρα τα έχει παίξει. Αν και δεν έχω παίξει με quad phenom ii (μόνο με athlon X4 και X3 που κάποιοι όμως ξεκλείδωναν σε quad phenom ii, αλλά και E0 stepping δηλαδή Thuban) δεν έχω τύχει ποτέ σε κομμάτι που να μην έχει τα 3.4GHz τουλάχιστον, με το πολύ 1.36V. Στην θέση σου θα κατέβαζα το ρεύμα στα 1.36V και θα δοκίμαζα. Στην χειρότερη να μην ξεκινάει ή να φας καμιά μπλε οθόνη. Δεν μου έχει τύχει να χαλάσουν τα  windows λόγω αποτυχίας overclock.

Υ.Γ. Καμιά φορά οι φαινομενικές μπανάνες βγαίνουν διαμαντάκια. Ο 1055 που έχω είναι 125W, όχι 95W. Και όμως έχει τα 3.5GHz με 1.27V-1.28V. Το default για turbo στα 3.3GHz είναι 1.475V. Μικρούτσικη διαφορά.

 

AMD Phenom II X4 955 Black Edition - HDZ955FBK4DGM / HDZ955FBGMBOX

Έως 1.4V λέει εδώ και ένα cpuz στο τέλος της σελίδας 1.392V αναφέρει.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος TopCLR έγραψε:

 

2cpu

Το ξήλωμα της μητρικής δεν είναι πρόβλημα για εμένα. Επειδή στην σελίδα της Mugen2 δεν κατεβαίνει το pdf με το manual για να δω την τοποθέτησή της σε AMD (την κατεύθυνση της ροής του αέρα) μπορείς να μου πεις αν στέλνει τον αέρα πίσω; Φαντάζομαι είναι το ίδιο σε ΑΜ3/ΑΜ3+ με το FM2 που έχεις.

Την συγκεκριμένη την ζαχάρωνα (αν και είναι ολόκληρο "τούβλο") πριν να πάρω την Α70 που την βρήκα φθηνότερη και την πήρα. Είχα διαβάσει (που αλλού, στο thelab!) οτι εκτός από τον όγκο της (που είναι πρόβλημα σε στριμωγμένα κουτιά) έχει και καλή απόδοση. Μάλιστα (αν θυμάμαι καλά) κάποιος την είχε παθητική (χωρίς ανεμιστήρα) σε σύστημα με Intel.

 

Το αερα τον στελνεις οπου θες.Εχει υποδοχες για τα κλιπς των φουρφουριων και στις 4 γωνιες

της οπωτε ;)

Mπαινει παντου γιατι εχει τις ιδιες τρυπες.Τη ειχα παρει απο το Π οταν εφερνε ενα φεγγαρι scythe προιοντα.

Τις πηραμε με τον κουμπαρο μου και εγω την ειχα κρατησει  χρονια.Ο δε κουμπαρος επειδη ειναι lvl 1000+ lazyness

δεν ειχε βαλει καν φουρφουρι και εναν 955? 965? τον ειχε passive.Passive την κρατησα και εγω σε panzebox+1100t

για αρκετο καιρο.Πλεον δεν εχω cpu που να την χρειαζεται και καθεται.Οταν με το καλο παω σε Ryzen θα με ειναι

αχρηστη εκτος αν κατσω και κανω παλι backplate.Ως τοτε οταν περνας και δεις το αμαξι αν θες να πειραματιστεις

κορναρε να στην δωκω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thresh86

Εγώ να δεις τι έπαθα. Ψάχνω το manual στην σελίδα της Themis και από την τοποθέτηση βγάζω το συμπέρασμα οτι έχεις δίκιο (πιθανόν έβλεπα την Evo και δεν το πρόσεξα). Κοιτάζω και τις τρύπες στήριξης του AM3/AM3+ και σχηματίζουν ορθογώνιο και όχι τετράγωνο που θα σου έδινε την δυνατοτητα περιστροφής. Δεν μπορεί.. λέω.. έχει δίκιο, δεν θυμάμαι καλά. Σε επόμενη μέρα (πριν το ποστ που με επιβεβαιώνεις) πάω στον ξάδερφο και ανοίγω το κουτί του και βλέπω την Themis προς τα πάνω! Αυτό ήταν.. αν όχι τότε (που έκανα την εγκατάσταση), τώρα (που μελέτησα το manual), έχει λασκάρει η βίδα και το έχασα το μυαλό!!!

 

yanni

Θα κοιτάξω να κάνω μερικές δοκιμές, θα χρησιμοποιήσω και το πρόγραμμα που μου έδειξες.

 

2cpu

Όταν μπορέσω (τώρα τρέχω με άλλα) θα περάσω.

 

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η I32(Intel) υπάρχει και για amd και είναι η Α32 (Amd). Αυτή τη λογική της arctic δεν την καταλαβαίνω. Δεν θα έπαιρνα καμία από τις δύο γιατί σε δεσμεύει. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω να κάνω μια (μεταμεσονύκτια) καταγγελία! Ο 2cpu δήλωσε οτι θα μου δώσει μια Mugen2 με 2 ανεμιστήρες για δοκιμές και μου έδωσε και δεύτερη ψύκτρα!!! :p

Να τον ευχαριστήσω αν και μ' έβαλε σε μπελάδες βραδιάτικα!

Τελικά η δεύτερη ψύκτρα είναι καλύτερη (και πιο αθόρυβη) μεν από την στοκ του 955, δεν άντεξε δε το θερμικό φορτίο του και έπιασε τους 60+ βαθμούς.

Οπότε έπιασα δουλειά (λόγω έλλειψης ανοίγματος πίσω από την μητρική, είπαμε.. απλό κουτί) και βγήκε η μητρική από το κουτί για να περαστεί η Mugen 2.

Μέχρι τώρα έχω τοποθετήσει αρκετές ψύκτρες επεξεργαστών πάνω σε μητρική. Αυτή όμως ήταν η πρώτη φορά που τοποθέτησα μητρική πάνω σε ψύκτρα επεξεργαστή!!! :hehe:

Μπήκε ο ένας ανεμιστήρας (push) από τους δύο γιατί η Asrock έχει το οκτάπινο για την τροφοδοσία του επεξεργαστή ανάμεσα στην Mugen και τον πίσω ανεμιστήρα.

Το κουτί έκλεισε κανονικά (σε αυτό δεν αμφέβαλα, έχει χώρο για ψηλές ψύκτρες).

Οι πρώτες δοκιμές δείχνουν οτι δεν ανεβαίνει πάνω από 50 στους πυρήνες και 53 στο CPUTIN (μάλλον είναι ο σένσορας της μητρικής κοντά στο socket)!

 

Yanni

Για το underclock που λέγαμε, δεν είμαι πλέον εντελώς σίγουρος πόσο ήταν η στοκ τάση πάνω στην Asrock. Έριξα κάποια στιγμή και ένα "load setup defaults" στο BIOS (πρώτη φορά με τον 955 πάνω). Τώρα βλέπω με τάση στο "Auto" να δίνει 1,38+ , 1,39+ Volt (CPU-Z).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοεξαρταται και απο το τσιπ. Ειχα δυο 640t e0 stepping οι οποιοι ξεκλειδωναν. Ο ενας που γινοταν κανονικος 6core και πηγε στον 2cpu πριν λιγες μερες ειχε default 1.36v νομιζω πανω στην gigabyte. Αυτος που ξεκλειδωνε σε 5core αλλα πετυχαινε πολυ καλο overclock με τους πεντε πυρηνες, ειχε 1,26v default voltage. Απο εκει και περα ολοι οι am3 που εχουν περασει απο τα χερια μου παιζουν με χαμηλοτερο voltage απο το default. Κατι το ιδιαιτερα χρησιμο οταν δεν εχεις ξαποιο κορυφαια συστημα ψυξης. Αυτα που εχω πιθανον ειναι για μεχρι 125w tdp, οχι παραπανω.

 

Αλλα αφου βολευτηκες δεν υπαρχει λογος πλεον να ασχοληθεις. Θα αξιζε να ασχοληθεις αν δεν χωραγε η mugen στο κουτι και επρεπε να παιξεις με την αλλην.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον 2cpu όταν πήγα να πάρω τις ψύκτρες και μου ανέφερε για τον 640t που πήρε από σένα. Για να πω την αμαρτία μου, αν είχα δει την αγγελία πιο πριν θα είχα προλάβει εγώ τον Athlon!!! Ας όψονται τα ανήψια μου που για χάρη τους έκανα την τράμπα τον 955 για τον 560!!! :p

 

Για το ότι θα χωρούσε η Mugen στο κουτί δεν αμφέβαλα. Ότι θα έκανε τόση δουλειά όμως (50-53 σε OCCT με σχετική ζέστη) δεν το περίμενα. Έχω την εντύπωση (χωρίς να έχω μετρήσεις δεν είμαι σίγουρος) οτι τα καταφέρνει καλύτερα και από την Α70 μου και ας έχει 2 ανεμιστήρες η Α70.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την μικρη δεν την ξερω τοσο καλα.Την κονομησα απο ενα 775 σετ και ειχε απο κατω της ενα

8500.Στοκ δουλευε η παστα ηταν ποτε δεν τσεκαρα θερμοκρασιες.

Η μεγαλη ομως ειναι ολα τα λεφτα.Μεγαλη και σιγουρη μονο αυτο θα πω :p

Spoiler

Eδω ηταν σε ενα 3870 (fm1) σε ενα μικρουλη coolermaster

900x900px-LL-14f5099d_user3128_pic7772_1348071745.thumb.jpeg.455bdf06cb2f4565084fe80c229337c5.jpeg900x900px-LL-3fa81ec7_DSCF0153.thumb.jpeg.6b2b517dfb1560cf6092a7b2816d516a.jpeg

Oπως βλεπεις φυσικα δεν κλεινει το καπακι :p

Στο raven με 1100Τ passive ομως πηγαινε μια χαρα (και απο θερμοκρασιες και απο χωρο)

900x900px-LL-50a69cee_x1eR1VS.thumb.jpeg.b92fcd87b99a45b9be4b709f8e154fc7.jpeg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.