Jump to content



LG G6 - Μπορώ να το βρω σε έκθεση ?


papajim

Recommended Posts

Το LG G6 δεν έχει έρθει επίσημα στην Ελλάδα, με αποτέλεσμα τα μεγάλα μαγαζιά να μη το έχουν στους καταλόγους τους, και αν το έχουν (βλέπε Π), δε το έχουν στις εκθέσεις τους στα καταστήματα.

Ψάχνω λοιπόν να το βρω σε κάποια έκθεση καταστήματος, για να παίξω μαζί του λίγο και να δω πως είναι στο χέρι μου.

Μήπως το έχει δει κάποιος σε κανένα κατάστημα στην Αθήνα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μένουμε σχετικά κοντά (αν ισχύει το Μοσχάτο σε σένα :p ). Αν θέλεις μπορώ να πεταχτώ το απόγευμα στο Π στην Δαβάκη και να κάνω μια ερώτηση ή να κοιτάξω αν υπάρχει εκθεσιακό και να σου πω :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

Το έχω εγώ στο χέρι μου :p

 

ΑΠογοητευμένος με την μπαταρία, Πέφτει πολύ γρήγορα. Θα μου πεις και σε ποιο δεν πέφτει? Σε αυτό νομίζω ότι παρά πέφτει.

Σοβαρά μιλάς; ΑΚΟΜΗ η LG να κάνει κάτι της προκοπής με αυτό το θέμα; Μετά το G2 το χάος :unsure: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, pasjohn said:

Το έχω εγώ στο χέρι μου :p

 

ΑΠογοητευμένος με την μπαταρία, Πέφτει πολύ γρήγορα. Θα μου πεις και σε ποιο δεν πέφτει? Σε αυτό νομίζω ότι παρά πέφτει.

Διαβάζω πολύ καλές κριτικές για τη μπαταρία (πάνω από 6 ώρες οθόνη), θα σου πρότεινα να κοιτάξεις εάν κάτι στην τρώει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως έγραψα και πιο πάνω η μπαταρία του είναι τραγική. Ένα ακόμα αρνητικό είναι στα μηνύματα όταν τελειώνεις μια λέξη δεν σου έχει μαρκαρισμένη τη σωστή λέξη δηλ. αυτή που έχει τόνο και πρέπει να επιλέξεις εσύ την λέξη που είναι τονούμενη. Απαράδεκτο για σύγχρονο νεότατο κινητό των 400-500 ευρώ. Οπότε ψάχνω για άλλο. Έχω μια σκέψη για το παλαιότερο μοντέλο το G3 που όμως το βρίσκεις μόνο εξωτερικό και έχει καλύτερη μπαταρία (δοκιμασμένο) κυρίως όταν μιλάς. Δεύτερη σκέψη το Xiaomi redmi note 3.

 

Κατά τα άλλα το G6 γρήγορο, χωρίς κολλήματα. Η οθόνη του είναι εξαιρετική, καθαρή εικόνα και σε συνάρτηση με τις 5.5" απολαμβάνεις π.χ. το messenger στο facebook. Γρήγορο download και install. Α και φυσικά η LG συνεχίζει να ενωματώνει και τον φακό :lol: 

 

 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

Ένα ακόμα αρνητικό είναι στα μηνύματα όταν τελειώνεις μια λέξη δεν σου έχει μαρκαρισμένη τη σωστή λέξη δηλ. αυτή που έχει τόνο και πρέπει να επιλέξεις εσύ την λέξη που είναι τονούμενη. Απαράδεκτο για σύγχρονο νεότατο κινητό των 400-500 ευρώ. Οπότε ψάχνω για άλλο

-Γενικά το autocorrect των LG είναι για τ'ανάθεμα, αλλά διορθώνεται όσο γράφεις. Δηλαδή βάζοντας τις λέξεις μόνος σου, στις προτείνει στη συνέχεια και αυτό. Αυτό που λες για τις λέξεις πάντως, ισχύει για ορισμένες, όχι για όλες. Τόσο το κατέστρεψαν στο G6; 

 

-Για την μπαταρία του λες ότι είναι τραγική. Πες όμως με τι χρήση. Σερφάρεις με 4G όλη μέρα; Συνηθίζει η LG να τα κάνει σαλάτα όσον αφορά αυτό τον τομέα αλλά πες και για τι χρήση μιλάς.

πριν 13 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

χω μια σκέψη για το παλαιότερο μοντέλο το G3 που όμως το βρίσκεις μόνο εξωτερικό και έχει καλύτερη μπαταρία (δοκιμασμένο) κυρίως όταν μιλάς.

Μόνο ως ανέκδοτο μπορώ να το εκλάβω αυτό :p 

Όταν μιλάς στο τηλ, ένα μυστικό είναι να απενεργοποιείς κάτι βλακείες που έχει η LG (καθαρότητα φωνής κλπ). Χωρίς καμία διαφορά στην ποιότητα, σου δίνει επιπλέον αυτονομία (τεσταρισμένο με G4 αλλά και με το παλαιότερο G2).

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

Η οθόνη του είναι εξαιρετική

Αν είναι Quantum IPS όπως του G4+G5, τότε θα υποφέρει κάποια στιγμή (κατά τεράστιο ποσοστό) από image retention. Δεν είμαι σίγουρος όμως. 

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

καθαρή εικόνα και σε συνάρτηση με τις 5.5"

5.7" είναι :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

-Γενικά το autocorrect των LG είναι για τ'ανάθεμα, αλλά διορθώνεται όσο γράφεις. Δηλαδή βάζοντας τις λέξεις μόνος σου, στις προτείνει στη συνέχεια και αυτό. Αυτό που λες για τις λέξεις πάντως, ισχύει για ορισμένες, όχι για όλες. Τόσο το κατέστρεψαν στο G6; 

παιρνάς το gboard και απενεργοποιείς το πληκτρολόγιο της lg. προσθέτεις και τις δικές σου λέξεις με το καιρό το συγχρονίζεις με gmail και σε ακολουθεί ανεξαρτήτως τηλεφώνου και μάρκας ( αρκεί να είναι android... χεχε) έχει άριστο autocorrect!

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό που λες, παρόλα αυτά, συνήθως, οι χρήστες δε θέλουν να παρέμβουν, οπότε θέλουν το μαμίσιο ξέρω γω (και εγώ απ'αυτούς είμαι :hehe: ). 

Ωστόσο, δεν είναι λόγος να αλλάξεις κινητό imo :) 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις λέξεις ισχύει για όλες. Τώρα αν μου ξέφυγε και καμία δεν κρατάω σκοτώστρα :p

 

Όχι δεν σερφάρω όλη μέρα. Δεν σερφάρω σχεδόν καθόλου. Αλλά όταν μια στο τόσο σερφάρεις κατεβαίνει σαν αντίστροφη μέτρηση. Με την ανάλογη χρήση με το Sony Z1 compact που είχα (ανάθεμα που το έχασα και ανάθεμα σε αυτόν που το βρήκε δεν το πήγε στην αστυνομία) κρατούσε χαλαρά 7-8 μέρες ενώ το G6 κρατά ακριβώς τις μισές. Δηλ. αν αρχίσω να μιλάω περισσσότερο και να σερφάρω είναι να με κλαίνε οι ρέγγες.

 

Όχι δεν είναι καθόλου ανέκδοτο το G3. Επαναλαμβάνω είναι δοκιμασμένο από φίλους και ακόμα και σε βαριά χρήση κρατά αρκετά. Μιλάς 1 ώρα και κατεβαίνει 5% τη στιγμή που με το G6 στο 20λεπτοι έχει ήδη πέσει στο 5%. Πολύ καλή κρυστάλλινη οθόνη, χωρίς κολλήματα.

 

Ναι είναι 5.7. Έφαγα 2".

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

κρατούσε χαλαρά 7-8 μέρες

:huh: 

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος pasjohn έγραψε:

ενώ το G6 κρατά ακριβώς τις μισές

:huh: 

Ιdle τα έχεις τα κινητά; :p 

Και αυτό είναι κακή μπαταρία; :D 

 

Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι:

1. Μιλάμε για 2 τελείως διαφορετικούς επεξεργαστές. Τελείως όμως. (τον Snapdragon 800 του Ζ1c τον είχε και το G2 και είχε εξαιρετική αυτονομία)

2. Δύο τελείως διαφορετικές οθόνες (Z1c 720p 4.3" , G6 1440p 5.7")

3. Δύσκολα να υπάρχει smartphone με νορμάλ χρήση να κρατά 7-8 μέρες; Μήπως είχες το nokia 3310 ? :hehe: 

Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τις συσκευές. Ακόμη και η 2300Mah μπαταρία του Z1c ήταν μια χαρά για τα specs του.

 

Ανέκδοτο γιατί το G3 είχε τραγική μπαταρία. Το G2 όμως, μπορεί, εκείνο ήταν το τελευταίο LG με καλή μπαταρία.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.