Jump to content


oculus rift vs οθονη 34'' ultrawide


Recommended Posts

Παίδες γεια σας,

Παιζω εδω και 2 μηνες asseto corsa με ενα 34'' ultrawide monitor και επειδη μου αρεσαν τα 75hz σκεφτηκα να την δωσω για να ανεβω στα 144hz.Σκεφτομαι ομως μηπως αξιζει η μεταβαση σε VR headset(oculus rift πχ. τωρα που επεσε στα 450€).Εχει καποιος εμπειρια κι απο τα 2?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Καλως ηρθες κιολας!
Να περασεις και απο τα αντιστοιχα θρεντς να γνωριστουμε καλυτερα :)

Οσον αφορα το ερωτημα σου, εννοειται το rift θεωρειται πιο ιδανικο για το παιχνιδι και αν δεις οτι δε σου κανει, το πουλας χωρις να εχεις χασουρα :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορεί να σε χαλάσει ειναι το motion sickness που κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να το ξεπεράσουν.

Αν δεν έχεις αυτό το μόνο που έχει λίγο μείον είναι η μικρότερη φωτεινότητα και ανάλυση. Στο μόνιτορ θα σου φαίνονται όλα λίγο πιο καθαρά και φωτεινά.

Ομως επειδη μιλάς για μία οθόνη και όχι triples...

RIFT και πάλι rift.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα Rift για racing παιχνίδια, πόσο μάλλον όταν παίζεις Assetto Corsa, που είναι από τα πιο ρεαλιστικά racing.

 

Με το Rift η κάμερα γίνεσαι εσύ, οπότε όταν κουνιέσαι λίγο από την καρέκλα σου, η ξέρω γω πιαστεί ο αυχένας σου, δεν θα μπορείς να οδηγήσεις σωστά. Σκέψου τώρα να είσαι σε drift ή σε μία γρήγορη προσπέραση και να πρέπει να μείνεις ακίνητος για να δεις σωστά τη γραμμή σου. 

 

Δες στο Youtube πως τρέμει η κάμερα. Πόσο θα αντέξεις χωρίς να ... ξέρεις τη συνέχεια!

 

I'll pass. Rift για άλλες περιπτώσεις gaming ναι, για Assetto ούτε καν. 

 

Ακόμη και στην περίπτωση βέβαια που έχεις ψηθεί ανεπανόρθωτα, ΠΡΩΤΑ θα δοκίμαζα (κάπου δεν ξέρω). Τυφλά δεν θα το έπαιρνα.

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, trib said:

Σκέψου τώρα να είσαι σε drift ή σε μία γρήγορη προσπέραση και να πρέπει να μείνεις ακίνητος για να δεις σωστά τη γραμμή σου. 

 

 

Δεν μπορω να φανταστω τι εννοείς...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα Rift για racing παιχνίδια, πόσο μάλλον όταν παίζεις Assetto Corsa, που είναι από τα πιο ρεαλιστικά racing.

 

Με το Rift η κάμερα γίνεσαι εσύ, οπότε όταν κουνιέσαι λίγο από την καρέκλα σου, η ξέρω γω πιαστεί ο αυχένας σου, δεν θα μπορείς να οδηγήσεις σωστά. Σκέψου τώρα να είσαι σε drift ή σε μία γρήγορη προσπέραση και να πρέπει να μείνεις ακίνητος για να δεις σωστά τη γραμμή σου. 

 

Δες στο Youtube πως τρέμει η κάμερα. Πόσο θα αντέξεις χωρίς να ... ξέρεις τη συνέχεια!

 

I'll pass. Rift για άλλες περιπτώσεις gaming ναι, για Assetto ούτε καν. 

 

Ακόμη και στην περίπτωση βέβαια που έχεις ψηθεί ανεπανόρθωτα, ΠΡΩΤΑ θα δοκίμαζα (κάπου δεν ξέρω). Τυφλά δεν θα το έπαιρνα.

Για ολους τους παραπανω λογους ειναι που πρεπει να το παρεις και ειδικα στο drift που πρεπει να γυρισεις το κεφαλι στην πλευρα που πας για να ξερεις που πας ακριβως. Το κεφαλι σου το γυριζεις και κοιτας εκει που πας ετσι οδηγεις και στην πραγματικοτητα δηλαδη αλλιως δεν βλεπεις το apex.

Το αν σε ζαλιζει γιατι δεν δεχεσαι τα g περιμενει ο εγκεφαλος σου να δεχτεις ειναι αλλο θεμα.

Το μονο πραγμα που μπορεις να κανεις με το VR ειναι οδηγηση, ολα τα αλλα ειναι μετρια.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, fatalara said:

Για ολους τους παραπανω λογους ειναι που πρεπει να το παρεις και ειδικα στο drift που πρεπει να γυρισεις το κεφαλι στην πλευρα που πας για να ξερεις που πας ακριβως. Το κεφαλι σου το γυριζεις και κοιτας εκει που πας ετσι οδηγεις και στην πραγματικοτητα δηλαδη αλλιως δεν βλεπεις το apex.

Το αν σε ζαλιζει γιατι δεν δεχεσαι τα g περιμενει ο εγκεφαλος σου να δεχτεις ειναι αλλο θεμα.

Το μονο πραγμα που μπορεις να κανεις με το VR ειναι οδηγηση, ολα τα αλλα ειναι μετρια.

Εγώ, δεν μπορώ να οδηγήσω. Όταν το προσπάθησα, ούτε 1 δευτερόλεπτο δεν ένιωσα σαν την πραγματική οδήγηση. Τώρα αν είναι θέμα συνήθειας και έπρεπε να παίξω 1 μήνα, δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί βαριά να έπαιξα 15 ώρες; Κάπου εκεί. Και πραγματική οδήγηση εννοώ σε σύγκριση με την αγωνιστική οδήγηση. Αν πάω τα παιδιά στο σχολείο της Ebisu πίσω από τα pits, μια χαρά ήταν :D

 

Το Assetto εγώ το έχω ΜΟΝΟ για drift, δεν με απασχολεί κάποιο άλλο mode. Παίζω πολύ έντονα, σε βαθμό να ιδρώνω ανελέητα και να πονάνε τα χέρια μου μετά (αυτό το πιάσιμο στους μυς). Το θέμα είναι ότι όταν έμπαινα στις στροφές, το γεγονός ότι κοιτούσα όπως λες τη στροφή, δεν με βόλευε και εξηγώ.

 

Ειδικά σε τεχνικές πίστες, στο drift σε ενδιαφέρει και η εξωτερική γραμμή, για την οποία όμως δεν είχα καμία αίσθηση όταν τράβαγα χειρόφρενο 250 μέτρα πριν τη στροφή και έδινα τέρμα γκάζι οριακά 30 μέτρα πριν κάνω είσοδο. Έχανα την αίσθηση της πορείας του αυτοκινήτου γιατί κουνούσα το κεφάλι μου να δω τι κάνουν και οι άλλοι δίπλα μου.  Στην πραγματική οδήγηση, μπορείς να έχεις συναίσθηση εμπειρική, πως συμπεριφέρεται το αυτοκίνητο, ακόμη και όταν δεν βλέπεις μπροστά σου. Νιώθεις κατά κάποιο τρόπο την πορεία του.

 

Είναι τελείως διαφορετικό να κινείσαι σαν ένα σώμα μαζί με το αυτοκίνητο και να κινείς μόνο το αυτοκίνητο. Αγωνιστικά μιλώντας πάντα. Ακόμη και συνοδηγός αν μπεις σε τπτ Αφίδνες, Σέρρες ή σε κάποια πίστα που θεωρητικά υπάρχει κάποια τεχνική δυσκολία, θα δεις ότι το αυτοκίνητο το νιώθεις ακόμη και στο παραμικρό εκατοστό όταν "σέρνεται" στην άσφαλτο.

 

Όλο αυτό το πράγμα με το VR δεν μου έβγαινε με τίποτα, με αποτέλεσμα να μπερδεύομαι περισσότερο. Ένιωθα σαν να ήταν αλλού το αυτοκίνητο, αλλού η καρέκλα, αλλού το τιμόνι και το κεφάλι μου αιωρούνταν στο διάστημα.

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trib said:

Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα Rift για racing παιχνίδια, πόσο μάλλον όταν παίζεις Assetto Corsa, που είναι από τα πιο ρεαλιστικά racing.

 

Με το Rift η κάμερα γίνεσαι εσύ, οπότε όταν κουνιέσαι λίγο από την καρέκλα σου, η ξέρω γω πιαστεί ο αυχένας σου, δεν θα μπορείς να οδηγήσεις σωστά. Σκέψου τώρα να είσαι σε drift ή σε μία γρήγορη προσπέραση και να πρέπει να μείνεις ακίνητος για να δεις σωστά τη γραμμή σου. 

 

Δες στο Youtube πως τρέμει η κάμερα. Πόσο θα αντέξεις χωρίς να ... ξέρεις τη συνέχεια!

 

I'll pass. Rift για άλλες περιπτώσεις gaming ναι, για Assetto ούτε καν. 

 

Ακόμη και στην περίπτωση βέβαια που έχεις ψηθεί ανεπανόρθωτα, ΠΡΩΤΑ θα δοκίμαζα (κάπου δεν ξέρω). Τυφλά δεν θα το έπαιρνα.

μεγα λαθος.
Τρεμει η καμερα στον θεατη, οχι για σενα που βλεπεις.Τρεμει επειδη εσυ προκαλεις κραδασμο κατι που εκ των πραγματων δε μπορεις να δεις απο το ριφτ μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, GoMaR said:

μεγα λαθος.
Τρεμει η καμερα στον θεατη, οχι για σενα που βλεπεις.Τρεμει επειδη εσυ προκαλεις κραδασμο κατι που εκ των πραγματων δε μπορεις να δεις απο το ριφτ μεσα.

Διάβασε και πιο κάτω. Εγώ, δεν μπορώ να παίξω.

Link to comment
Share on other sites

γενικα θεωρω οτι πρεπει να μη μπερδευει καποιος 2 πραγματα.

 

Α. παιζεις για να κερδισεις?

Β. ή παιζεις για την εμπειρια?

 

αν Α, τοτε ισως πας σε οθονη και γιατι οχι χειριστηριο αντι για τιμονι για μερικους... γενικα πας σε οτι βολευει για να κανεις χρονο σε ενα ΠΑΙΧΝΙΔΙ

αν Β, τοτε ριφτ κλπ.

 

εννοειται δε συγκρινεται η οδηγηση στην πραγματικοτητα, ακριβως γιατι δε νιωθεις το αμαξι. ειναι η μιση πληροφορηση, η αλλη μιση ειναι αυτα που βλεπεις...

 

σε απαντηση του ποστ, και εγω θα προτεινα δοκιμη πριν την αγορα. εκτος απο τη ζαλαδα, παιζει τελικα να σαι 1 δευτερολεπτο πιο αργος απο οθονη και να μη το θες.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να το παρεις ειναι λαθος αυτο που λες.

Το κεφαλι σου το γυριζεις εκει που πας... ειτε κανεις drift ειτε αγωνα. 

Το κεφαλι σου γυριζει στη μερια που παει το αυτοκινητο ειτε εισαι σε κανονικη πιστα ειτε οχι, στην οθονη αυτο δεν το βλεπεις απλα το εχεις συνηθισει.

Μου ερχεται στο μυαλο στροφη στην valelunga που δεν βλεπεις που ειναι το apex αρα δεν μπορεις να στριψεις σωστα. Ειναι 100% σιγουρο και δοκιμασμενο απο ολο τον κοσμο οτι μπορεις να οδηγησεις καλυτερα με rift, και εγω αν παω τωρα να οδηγησω με αυτο θα ειμαι εξω απο τα νερα μου δεν φταιει το ριφτ σε αυτο αλλα εγω που τοσο καιρο εχω μαθει να οδηγω "λαθος"

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά πιο πάνω πως κάτι έχεις κάνει λάθος στις ρυθμίσεις σου καθώς πραγματικά το immersion που σου δίνει το game, ειδικά στο racing ειναι σε άλλο επίπεδο.

Ξενερώνεις όταν γυρίζεις πάλι πίσω σε οθονες..

Και στο λέω εγώ που το κράτησα 2 μέρες και το έδωσα καθώς μετα απο 5-10 λεπτα σε brand hatch στο iracing έψαχνα κουβά για να τα βγάλω..

'Ατιμος λαβύρινθος... αλλα θα ξαναδοκιμάσω σίγουρα.

 

Στα του φίλου τώρα

 

Πιστεύω πως αν εχεις καποιο φιλο που μπορείς να το δανειστείς για μερικές μέρες να τσεκάρεις οτι δε ζαλιζεσαι για αρχή δε θα ξαναγυρισεις πίσω.

 

Έχει μέλλον ακομα στην αναλυση καθώς θελει σιγουρα πολυ μεγαλύτερο DPI αλλα ολα αυτα φανταζομαι θα βελτιωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.