Jump to content



oculus rift vs οθονη 34'' ultrawide


Recommended Posts

19 minutes ago, fuz10n said:

 

σε απαντηση του ποστ, και εγω θα προτεινα δοκιμη πριν την αγορα. εκτος απο τη ζαλαδα, παιζει τελικα να σαι 1 δευτερολεπτο πιο αργος απο οθονη και να μη το θες.

Lylankor, Akis, stelios απεδειξαν το ακριβως αντιθετο.
Πιο σταθεροι, το ιδιο γρηγοροι(ο λυλανκορ εγινε γρηγοροτερος) και προσαρμογη του αυτοκινητου στη πιστα πολυ πιο αμεσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, beastie said:

@trib

η λύση για εσένα ειναι vr με motion seat.
:)

Με μία πρόχειρη αναζήτηση είδα το κόστος και μου έφυγαν τα μαλλιά (όχι ακόμη δεν έχουν πέσει αν και άνω των 30!).

 

Με 2500κ παίρνω μεταχειρισμένο σαπάκι 318 σκυλί μαύρο, του βάζω καμμένα λάστιχα των 5€ και το καίω στη Μαγούλα κάθε Κυριακή :D 

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι... ο καθε ενας μας ειναι μεχρι εκει που μπορεί...
ειμαι με g27 και βλεπεις δίπλα τα DD τιμόνια... πετάλια κλπ...
 

οσο για το τι κάνεις με τα 2500 αλλος θέλει trackday και άλλος να εχει το sim να μπαινει σε όλες τις πιστες του κόσμου και να κοντράρεται με άλλους ζωντανα.
τιμια και τα 2 ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, για trackday θέλεις τα 3 Χ (και σχεδόν σε οτιδήποτε έχει να κάνει με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό). Χρόνο, χώρο, χρήμα.

 

Ελπίζω να μπορείς να μαντέψεις ποιο από τα Χ μου λείπει περισσότερο. Είχα την κωλοφαρδία (γιατί δυστυχώς φίλους κολλητούς δεν έχω με τέτοια αυτοκίνητα) να γνωρίσω 2-3 άτομα και μεγάλωσε λιγάκι ο κύκλος σε 4-5, με αυτοκίνητα διαμάντια (αποκλειστικά πιστάδικα). 

 

Το δάκρυ από τη συγκίνηση όταν πέφτουν όλα τα συναισθήματα μαζεμένα, δεν μπορεί να συγκριθεί με κανένα simulation. Το "ώπα ώπα κόψεεεε ααααα χαχαχαχ ππωπωπωπω τι έγινε τώρα" δεν μπορείς να το βρεις σε simulation. 

 

Παίζω πολύ σε drift mode στο Assetto αλλά δεν μου λείπει κιόλας. Συνοδηγός έχω υπάρξει σε drift προπονήσεις, 50-60 φορές; Μπορεί παραπάνω, μπορεί παρακάτω, έχουν περάσει και χρόνια. Κάθε μέρα μου λείπει αυτό το πράγμα. Να ξεριζώνετε η άσφαλτος κάτω από τα πόδια σου. Δεν είναι ούτε η πίστα, ούτε οι αντιπάλοι. Είναι μόνο η εμπειρία. Σκέψουν τα άτομα που οδηγάνε, οι περισσότεροι δεν οδηγάνε για τη νίκη (καλά σίγουρα το σκέφτονται) αλλά το γουστάρουν πάρα πολύ και μόνο και μόνο που θα περάσουν από τις κερκίδες διπλωμένοι και εσύ θα χειροκροτάς σα μικρό παιδί, αυτό σημαίνει γι'αυτούς νίκη. 

 

Σκέψου παλικάρι με starlet και μοτέρ S3, έβγαζε τα λινά και καπάκια τα άλλαζε για να το ευχαριστηθούμε παρέα. Αλλά, θέλει Χρήμα. Όπως πολλά άλλα πράγματα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η r9 380x που έχω με έβγαλε από το δίλημμα καθώς στο compatibility tool της Oculus εμφανίζεται ως ανεπαρκής. Αν και κάπου διάβασα ότι θα έτρεχε το παιχνίδι ικανοποιητικά. Νομίζω ότι αν δεν πιάνω τα 90 fps το motion sickness θα είναι ακόμα πιο έντονο.

Link to comment
Share on other sites

Σε σώζει ένα κολπάκι που έχει η Oculus και σε ξεγελάει πως έχει καλύτερο fps, αλλά είναι ημίμετρο. Η κάρτα σου είναι οριακά για τέτοιες φάσεις. Εντάξει, θα παίξεις, αλλά όλα στο medium low και με σχετικά λίγα fps. Είναι και ο επεξεργαστής στη μέση ε;

Άντε να δούμε και τις VEGA μπας και γίνει τίποτα. Πολλά τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, GoMaR said:

Lylankor, Akis, stelios απεδειξαν το ακριβως αντιθετο.
Πιο σταθεροι, το ιδιο γρηγοροι(ο λυλανκορ εγινε γρηγοροτερος) και προσαρμογη του αυτοκινητου στη πιστα πολυ πιο αμεσα.

μαλιστα αυτα δε τα γνωριζα, αλλα θα πω οτι αυτο μπορει να μην ειναι ο κανονας... ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

O μόνος λόγος ώστε να μην πας VR είναι οτι σε πειράζει και δεν μπορείς να το αντέξεις. Όσοι έχουν VR είναι πιο γρήγοροι γιατί έχουν τη σωστή αίσθηση ταχύτητας και βλέπουν που πατάει το αυτοκίνητο ακριβώς. Δε ξέρω τί έπαθες και δεν το μπόρεσες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 7970 και παίζω μια χαρά με το VIVE,στα 500 που κανει τωρα το Rift ΜΕ τα touch,μη το σκεφτεσαι καν.

Ή τουλάχιστον,πρωτα δοκίμασε κάπου καποιο VR πριν πας ξανά σε οθόνη,κατι το οποιο δεν πιστεύω οτι θα κάνεις. ;-) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκει να δοκιμασει μονο μενα για 1-2 ωρες..Μπορει να του ερθει ζαλαδα.
Πρεπει να αφιερωσει χρονο και οχι να το απορριψει με την πρωτη ευκαιρια..Αλλα θα το ξανα πω..Αν δε του κανει, οσα λεφτα το πηρε τοσα θα το δωσει.Αντε να χασει ελαχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τη ζαλάδα νομίζω δεν είναι πρόβλημα, εμένα με ενόχλησε μόνο τις πρώτες 2-3 μέρες, και κυρίως σε κανονικά αυτοκίνητα, σε μονοθέσιο δε με πείραζε σχεδόν καθόλου γιατί ήταν πιο απόμακρο από αυτό που έχεις συνηθίσει σε πραγματική οδήγηση. Μπορεί να μας πεί και ο @PolomanGR την εμπειρία του αλλά πιστέυω μετά από 2 βδομάδες με 10λεπτα που σταματάς μόλις αισθανθείς πραγματική ζαλάδα δεν πρέπει να υπάρχει σχεδόν κανένας που δε θα το συνηθίσει. Και εγώ με 7970 είμαι ως τώρα και στο Assetto πρόβλημα είχα μόνο σε race starts με αρκετά αυτοκίνητα και καπνούς κλπ που κρατάει μέχρι την 2η στροφή ξέρω γω, εκεί απλά κρατάς το κεφάλι λίγο σταθερό και δε σε ενοχλεί τόσο. Η εμπειρία, ακόμα και με χειρότερα γραφικά, δεν συγκρίνεται.

 

Η Vega φαίνεται να πάει για μεγάλο flop οπότε αρχίζω να κοιτάω 1080/ti που μπορεί να πέσουν και λίγο οι τιμές γιατι μάλλον περιμένω τόσο καιρό χωρίς λόγο, δε θα κάτσω να περιμένω και μέχρι Volta/Navi (επόμενες Nvidia/AMD). Η 7970 πάντως τη παλεύει οριακά και σε αρκετά από τα VR παιχνίδια που έχω παίξει.

 

edit: btw τρέχω με DFGT με το vive (αν και έχω μια G25 που κάθεται στην Ελλάδα γιατί είναι μεγαλύτερος μπελάς να τη μεταφέρω, DFTG την πήρα σε χειραποσκευή :p), και μπορώ να πώ οτι θα το έβαζα πάνω από μια DD που μπορείς να πάρεις με τα αντίστοιχα λεφτά, κυρίως γιατί θα παίξεις και άλλα παιχνίδια με αυτό, έστω και αν είναι μόνο flight sims πχ. Εκτός αν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για drift, γιατί οι επαναφορές αν αφήσεις χέρια με τέτοια τιμόνια..... το επαναφέρεις μόνος σου αν θες να προλάβεις βασικά :p

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος mikelaggelos έγραψε:

Ασχετο αλλα υπαρχει καποιο thread με το rig του καθενος? τιμονι,πεταλ οθονες κτλ.

https://www.thelab.gr/forums/topic/136622-simracing-gear-καρέκλες-τραπέζα-τιμόνια-εχωωω/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2017 at 3:04 ΜΜ, το μέλος trib έγραψε:

Εγώ, δεν μπορώ να οδηγήσω. Όταν το προσπάθησα, ούτε 1 δευτερόλεπτο δεν ένιωσα σαν την πραγματική οδήγηση. Τώρα αν είναι θέμα συνήθειας και έπρεπε να παίξω 1 μήνα, δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί βαριά να έπαιξα 15 ώρες; Κάπου εκεί. Και πραγματική οδήγηση εννοώ σε σύγκριση με την αγωνιστική οδήγηση. Αν πάω τα παιδιά στο σχολείο της Ebisu πίσω από τα pits, μια χαρά ήταν :D

 

Το Assetto εγώ το έχω ΜΟΝΟ για drift, δεν με απασχολεί κάποιο άλλο mode. Παίζω πολύ έντονα, σε βαθμό να ιδρώνω ανελέητα και να πονάνε τα χέρια μου μετά (αυτό το πιάσιμο στους μυς). Το θέμα είναι ότι όταν έμπαινα στις στροφές, το γεγονός ότι κοιτούσα όπως λες τη στροφή, δεν με βόλευε και εξηγώ.

 

Ειδικά σε τεχνικές πίστες, στο drift σε ενδιαφέρει και η εξωτερική γραμμή, για την οποία όμως δεν είχα καμία αίσθηση όταν τράβαγα χειρόφρενο 250 μέτρα πριν τη στροφή και έδινα τέρμα γκάζι οριακά 30 μέτρα πριν κάνω είσοδο. Έχανα την αίσθηση της πορείας του αυτοκινήτου γιατί κουνούσα το κεφάλι μου να δω τι κάνουν και οι άλλοι δίπλα μου.  Στην πραγματική οδήγηση, μπορείς να έχεις συναίσθηση εμπειρική, πως συμπεριφέρεται το αυτοκίνητο, ακόμη και όταν δεν βλέπεις μπροστά σου. Νιώθεις κατά κάποιο τρόπο την πορεία του.

 

Είναι τελείως διαφορετικό να κινείσαι σαν ένα σώμα μαζί με το αυτοκίνητο και να κινείς μόνο το αυτοκίνητο. Αγωνιστικά μιλώντας πάντα. Ακόμη και συνοδηγός αν μπεις σε τπτ Αφίδνες, Σέρρες ή σε κάποια πίστα που θεωρητικά υπάρχει κάποια τεχνική δυσκολία, θα δεις ότι το αυτοκίνητο το νιώθεις ακόμη και στο παραμικρό εκατοστό όταν "σέρνεται" στην άσφαλτο.

 

Όλο αυτό το πράγμα με το VR δεν μου έβγαινε με τίποτα, με αποτέλεσμα να μπερδεύομαι περισσότερο. Ένιωθα σαν να ήταν αλλού το αυτοκίνητο, αλλού η καρέκλα, αλλού το τιμόνι και το κεφάλι μου αιωρούνταν στο διάστημα.

Προφανώς η μεγάλη εμπειρία που έχεις στην πίστα δρα εναντίον σου . 

 

Υπάρχουν 2 λύσεις: 

 

1. Η μία είναι ακόμα θεωρητική και είναι να χακαρεις τον λαβύρινθο σου ώστε να νιώσει ψεύτικες επιταχύνσεις. Φυσικά και αυτό δεν θα είναι απόλυτα ακριβές μιας και αυτές τις νοιώθουμε με όλο το σώμα εντόσθια, αφή κτλ. Θα είναι πάντως μια καλή εναλλακτική. 

https://www.google.gr/search?q=Galvanic+Vestibular+Stimulation&oq=Galvanic+Vestibular+Stimulation&aqs=chrome..69i57j0l3.1259j0j4&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#scso=uid_WXysGQACo1kKmg7GhQo-CQ_1:417

 

2. Η άμεση και δωρεάν. Είναι μια καταπληκτική ιδιότητα των έμβιων όντων που έφερε το ανθρώπινο είδος εδώ από την αμοιβαδα.

 

Η προσαρμοστικότητα. 

 

Παίξε και ο εγκέφαλός σου τελικά θα συμπληρώσει τα κενά. Νέες επισυνάψεις των νευρώνων θα σου δώσουν τις ανύπαρκτες δυνάμεις.

 

Εμείς το κάνουμε ήδη με επιτυχία. Καταφέρνουμε και νιώθουμε τις αναπηδησεις του οδοστρώματος μέσω του τιμονιού...

Μάλιστα τόσο πολύ, που ορισμένα σιμς που το περνάνε πιο έντονα, έχουν καταντήσει να θεωρούνται πιο ρεαλιστικά και...hardcore...γκουχ...γκουχ...rf2...γκουχ...γκουχ...

 

Καλή επιτυχία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.