Jump to content



Απορίες περι Freesync και Gsync.Ασχετος mode on


Recommended Posts

πριν 39 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Δουλευει σωστα αυτο το πραγμα?

Οταν δεν ειχαμε τεχνολογιες sync δεν παιζαμε ρε μαριε;

Τουλαχιστον 10 χρονια ειχαμε 120hz οθονες, εσυ με την προηγουμενη πως επαιζες;

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Ηλία, επειδή είμαι από κινητό και δεν βλέπω την οθόνη της υπογραφής σου, έχεις freesync monitor+1080; Εφόσον ισχύουν όσα λες, τότε το μόνο θέμα σε τέτοιες αναλύσεις είναι μην τυχόν η κάρτα δεν μπορεί να βγάλει 60fps min. Δηλαδή, θα πρέπει ν' αλλάζεις συχνά κάρτα. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Οταν δεν ειχαμε τεχνολογιες sync δεν παιζαμε ρε μαριε;

Τουλαχιστον 10 χρονια ειχαμε 120hz οθονες, εσυ με την προηγουμενη πως επαιζες;

Βρε ναι αφου στο εγραψα οτι και με την παλια μια χαρα επαιζα. Απλα να ειναι τοσο οτι ναναι που ειναι ενα απλο gimmick? Πιστευα οτι κατι κανει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ηλία, επειδή είμαι από κινητό και δεν βλέπω την οθόνη της υπογραφής σου, έχεις freesync monitor+1080; Εφόσον ισχύουν όσα λες, τότε το μόνο θέμα σε τέτοιες αναλύσεις είναι μην τυχόν η κάρτα δεν μπορεί να βγάλει 60fps min. Δηλαδή, θα πρέπει ν' αλλάζεις συχνά κάρτα. 

Επιτελους καποιος το καταλαβε!!!

Asus ROG εχω με το gsync κλειστο.

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Βρε ναι αφου στο εγραψα οτι και με την παλια μια χαρα επαιζα. Απλα να ειναι τοσο οτι ναναι που ειναι ενα απλο gimmick? Πιστευα οτι κατι κανει...

Καμια διαφορα απολυτως δεν εχει. Το gsync ειναι στην περιπτωση που πας τωρα να βαλεις 4κ ολα φουλ και παιζεις με 40 fps σταθερα να μην εχεις stuttering.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Αρα δωρον αδωρο που εχει η οθονη gsync... Οτιδηποτε πανω απο 60 δηλαδη αποκλειεται να δωσει tearing?

Αφου η οθονη σου ειναι 120 πως θα σου δωσει tearing πανω απο 60?

Link to comment
Share on other sites

Λες και εχω δει ποτε tearing για να ξερω. (ξερω τι ειναι tearing btw μη νομιζετε οτι ειμαι και τελειως αμπαλος. λιγο μονο :P)

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Επιτελους καποιος το καταλαβε!!!

Asus ROG εχω με το gsync κλειστο.

Καμια διαφορα απολυτως δεν εχει. Το gsync ειναι στην περιπτωση που πας τωρα να βαλεις 4κ ολα φουλ και παιζεις με 40 fps σταθερα να μην εχεις stuttering.

Αργώ, αλλά τα καταφέρνω:amen:.

Μία διευκρίνιση ακόμα: η 1080 που έχεις και αυτή του @icy20 πόσο μπορούν να κρατήσουν πριν αλλαχθούν; Πρόσεξε, δεν αναφέρω την περίπτωση που θέλεις ν' αλλάξεις, γιατί θέλεις ν' αλλάξεις. Εννοώ, πόσο θα κρατήσουν 60 fps min; Αρκετά πιστεύω. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτές οι κάρτες σε 1-2 χρόνια (με κάποιες λογικές υποχωρήσεις) δεν θα κρατάνε το 60άρι. Η δε ti θα κρατήσει περισσότερο.

Και η συχνή αλλαγή που ανέφερα, είναι σχετική εν ολίγοις. Ισχύει, αλλά εξαρτάται και από τον εκάστοτε χρήστη. Τουλάχιστον, έτσι το καταλαβαίνω.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αργώ, αλλά τα καταφέρνω:amen:.

Μία διευκρίνιση ακόμα: η 1080 που έχεις και αυτή του @icy20 πόσο μπορούν να κρατήσουν πριν αλλαχθούν; Πρόσεξε, δεν αναφέρω την περίπτωση που θέλεις ν' αλλάξεις, γιατί θέλεις ν' αλλάξεις. Εννοώ, πόσο θα κρατήσουν 60 fps min; Αρκετά πιστεύω. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι αυτές οι κάρτες σε 1-2 χρόνια (με κάποιες λογικές υποχωρήσεις) δεν θα κρατάνε το 60άρι. Η δε ti θα κρατήσει περισσότερο.

Και η συχνή αλλαγή που ανέφερα, είναι σχετική εν ολίγοις. Ισχύει, αλλά εξαρτάται και από τον εκάστοτε χρήστη. Τουλάχιστον, έτσι το καταλαβαίνω.

3 χρονια μαξ απο 2κ+ αναλυσεις

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2017 at 4:47 PM, GoMaR said:

Τι ειανι το freesync 

O ρυθμός ανανέωσης monitor αλλάζει δυναμικά έτσι ώστε να συγχρονίσει με την ροή frames που δίνει στο χρόνο η amd κάρτα.

Δεν έχεις tearing.  

 

On 8/3/2017 at 4:47 PM, GoMaR said:

Τι ειναι το gsync

O ρυθμός ανανέωσης monitor αλλάζει δυναμικά έτσι ώστε να συγχρονίσει με την ροή frames που δίνει στο χρόνο η nvidia κάρτα. + καπέλο nVidia

Δεν έχεις tearing. 

 

On 8/3/2017 at 4:47 PM, GoMaR said:

Τι γινεται αν σε τεχνολογια της AMD βαλεις nvidia καρτα  h και το αντιστροφο;

Έχεις tearing παντού, και πάνω από 60fps. 

 

Όμως, στις οθόνες με πολλά Hz είναι λιγότερο εμφανές, το βλέπεις λιγότερο, το αισθάνεσαι λιγότερο, μπορεί και να μην το αισθάνεσαι. (εδώ δεν το καταλαβαίναμε στα 60hz)

Ανάλογα με την μηχανή, το εύρος των fps, και το ρυθμό αυξομείωσης των fps.

 

Λύση? αυτό που κάναμε και όταν ήμασταν μικροί. Frame limiter 2 fps κάτω από τα συνήθη min FPS με riva. (τώρα το έχουν εξελίξει και έχουν cap ingame λογικά με minimum latency)

Πάλι έχεις tearing απλά, εξασφαλίζεις ότι δεν θα το αισθάνεσαι τόσο και δεν έχεις το lag περισσότερο ή λιγότερο που έβαζε το κλασικό παλιό V sync

κάνοντας την κάρτα να περιμένει το refresh rate της οθόνης, έτσι ώστε να μην έχεις tearing, και δεν κλειδώνεις αναγκαστικά στα 30,60,120 fps.... 

To G Sync/ freesync σε βγάζει από αυτό τον κόπο, βέβαια αν το framerate ξεπερνάει το refresh rate ή μπαινοβγαίνει δεν είναι ωραία, οπότε πάλι θα βάλεις limiter.

 

 

Βασικά αυτό που τίθεται εδώ είναι αξίζει να δώσεις καπέλο Gsync ή το καπέλο να πάει στην κάρτα (nVidia) με freesync monitor. 

- Στην κάρτα 100% με μόνιτορ πολλών hz.

 

Αν οι διαθεσιμότητες και οι τιμές των Vega ήταν πιο σοβαρές, θα υπήρχαν εκατομμύρια λιγότερες συζητήσεις επί του θέματος.  

 

 

 

Έχω καμιά 10αρια χρόνια και εγώ αλλά χοντρικά έτσι είναι. 

 

 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Dem έγραψε:

1. Έχεις tearing παντού, και πάνω από 60fps. 

Όμως, στις οθόνες με πολλά Hz είναι λιγότερο εμφανές, το βλέπεις λιγότερο, το αισθάνεσαι λιγότερο, μπορεί και να μην το αισθάνεσαι. (εδώ δεν το καταλαβαίναμε στα 60hz)

Ανάλογα με την μηχανή, το εύρος των fps, και το ρυθμό αυξομείωσης των fps.

 

2. Λύση? αυτό που κάναμε και όταν ήμασταν μικροί. Frame limiter 2 fps κάτω από τα συνήθη min FPS με riva. (τώρα το έχουν εξελίξει και έχουν cap ingame λογικά με minimum latency)

Πάλι έχεις tearing απλά, εξασφαλίζεις ότι δεν θα το αισθάνεσαι τόσο και δεν έχεις το lag περισσότερο ή λιγότερο που έβαζε το κλασικό παλιό V sync

κάνοντας την κάρτα να περιμένει το refresh rate της οθόνης, έτσι ώστε να μην έχεις tearing, και δεν κλειδώνεις αναγκαστικά στα 30,60,120 fps.... 

3. To G Sync/ freesync σε βγάζει από αυτό τον κόπο, βέβαια αν το framerate ξεπερνάει το refresh rate ή μπαινοβγαίνει δεν είναι ωραία, οπότε πάλι θα βάλεις limiter.

4. Βασικά αυτό που τίθεται εδώ είναι αξίζει να δώσεις καπέλο Gsync ή το καπέλο να πάει στην κάρτα (nVidia) με freesync monitor. 

- Στην κάρτα 100% με μόνιτορ πολλών hz.

 

 

1. Άρα είναι αυτό που είπε ο @env0y, όταν είχε 1440p ultrawide monitor@60hz με την ti. Επειδή η κάρτα έβγαζε παραπάνω fps εν συγκρίσει με τα hz της οθόνης, είχε tearing.

2. Μήπως εννοείς 2 fps κάτω από τα hz της οθόνης; π.χ. αν η οθόνη είναι @144hz, βάζεις όριο στα 142. Διαφορετικά, μπερδεύτηκα με αυτό που έγραψες. Εκτός αν μιλάς για 60hz monitor, γιατί στα 144hz και χωρίς frame limiter δεν νομίζω ότι θα δεις tearing.

3. Εννοείς ότι και η όποια sync τεχνολογία, επειδή δουλεύει εντός ενός ορισμένου εύρους hz (π.χ. 30-90), δημιουργεί θέματα; Δηλαδή, αν η κάρτα μπορεί να βγάλει πάνω από 90fps, το sync σε κρατάει στα 90 (λειτουργώντας ως vsync ουσιαστικά αλλά με μεγαλύτερο όριο στα  hz), ενώ στα χαμηλά αποτρέπει μεν το stuttering διπλασιάζοντας τα fps (ώστε να είσαι πάντα μέσα στο sync εύρος), με κόστος δε ότι τα διπλάσια αυτά fps είναι fake fps.

4. Άρα, συμφωνείς με τον @fatalara. Sync τεχνολογία μόνο όταν η κάρτα δεν είναι τόσο δυνατή για τα πολλά hz της οθόνης. Διαφορετικά, δεν πληρώνεις το gsync καπέλο και δίνεις τη διαφορά στην κάρτα. Tearing δεν θα δεις για τους λόγους που εξήγησες ούτε, όμως, και stuttering, καθώς η όποια δυνατή κάρτα έχεις, θα κρατάει το 60άρι minimum. Αχρείαστη, λοιπόν, η Sync τεχνολογία σε μια τέτοια περίπτωση.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι έχεις ένα 120hz monitor και μια κάρτα ή οποία κυμαίνεται από 60-120hz. 

 

Βάζεις limit στα 120hz αλλά όσο παίζει 60-120hz δεν δουλεύει (αν είναι φαίνεται αλλαγή) το sync? 

 

 

*Υπάρχουν οθόνες με 120hz+ χωρίς sync τεχνολογία;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπαρχουν οθονες χωρις sync αλλα ειναι πιο πολλες με sync...

Limit προφανως εννοεις 120fps οχι hz. Aπλα τα παιδια λενε οτι δεν χρειαζεται και οτι ειναι χειροτερο να εχεις το sync on πχ στη δικη μου περιπτωση που στα περισσοτερα ειμαι απο 70-120. Βεβαια δεν το εχω δοκιμασει με off ακομα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Bonito έγραψε:

Αν υποθέσουμε ότι έχεις ένα 120hz monitor και μια κάρτα ή οποία κυμαίνεται από 60-120hz.

Βάζεις limit στα 120hz αλλά όσο παίζει 60-120hz δεν δουλεύει (αν είναι φαίνεται αλλαγή) το sync?

Βάζεις από το riva tuner όριο 2-3fps κάτω από το maximum refresh rate(hz) του monitor. Στο παράδειγμά σου, βάζεις όριο στα 117-118fps.

Σύμφωνα και με τον @fatalara, εάν η κάρτα σου πιάνει 60άρι minimum, και έχεις και το ανωτέρω όριο ενεργοποιημένο, είσαι μια χαρά και δεν χρειάζεσαι sync τεχνολογία ούτε vsync. Έχοντας εξασφαλίσει το 60άρι, δεν έχεις θέμα stuttering, ενώ, έχοντας βάλει το όριο που αναφέραμε, δεν έχεις ούτε tearing ή αν έχεις, δεν θα το δεις.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, fatalara said:

Αν φτανει κιολλας να δουλευει μεχρι αυτα τα fps. Το ευρος που δουλευουν τα sync tech αλλαζει απο μονιτορ σε μονιτορ.

 

 

το εύρος συνήθως είναι τα maximum fps της οθόνης. το minimum συνήθως τα 60, εκτός από τις οθόνες που έχουν 60 max και 40 min (κάτι τέτοιο). 

 

40 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Βάζεις από το riva tuner όριο 2-3fps κάτω από το maximum refresh rate(hz) του monitor. Στο παράδειγμά σου, βάζεις όριο στα 117-118fps.

Σύμφωνα και με τον @fatalara, εάν η κάρτα σου πιάνει 60άρι minimum, και έχεις και το ανωτέρω όριο ενεργοποιημένο, είσαι μια χαρά και δεν χρειάζεσαι sync τεχνολογία ούτε vsync. Έχοντας εξασφαλίσει το 60άρι, δεν έχεις θέμα stuttering, ενώ, έχοντας βάλει το όριο που αναφέραμε, δεν έχεις ούτε tearing ή αν έχεις, δεν θα το δεις.

 

βασισμένο στο ότι πάνω από 60 fps δεν καταλαβαίνουμε το stuttering?

Just now, sstav said:

Αν εχω 45fps σε μερικά σημεία? ...

Θέλω να πω τι σημαίνει Min 60fps σε 120-144hz monitor?...σημαίνει stuttering?

 

ναι!

Link to comment
Share on other sites

45 σημαινει stuttering ανεξαρτητα απο το ποσα hz ειναι η οθονη σου.

Αν παιζεις με 45 fps θες καρτα οχι οθονη.

 

@Bonito στις καινουργιες συνηθως ξεκινανε απο 30-40 fps μεχρι οσο φτανει το μονιτορ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος sstav έγραψε:

Αν εχω 45fps σε μερικά σημεία? ...

Θέλω να πω τι σημαίνει Min 60fps σε 120-144hz monitor?...σημαίνει stuttering?

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Bonito έγραψε:

το εύρος συνήθως είναι τα maximum fps της οθόνης. το minimum συνήθως τα 60, εκτός από τις οθόνες που έχουν 60 max και 40 min (κάτι τέτοιο).

βασισμένο στο ότι πάνω από 60 fps δεν καταλαβαίνουμε το stuttering?

Απ' ότι έχω καταλάβει, αν έχεις ενεργοποιημένο το gfreesync, κυμαίνεσαι υποχρεωτικά εντός του εύρους αυτού (π.χ. 30-90). Δεν πας παραπάνω, δεν πας παρακάτω. Και αν πέσεις κάτω από το minimum, το sync σε επαναφέρει εντός του minimum αποδεκτού, με μειονέκτημα ότι ο διπλασιασμός αυτός των fps είναι ψεύτικος. Έχεις 15 fps (30 minimum) και στα κάνει 30 fake.

Αν δεν έχεις sync τεχνολογία ούτε triple buffering ενεργοποιημένο, τότε, εάν πέσεις κάτω από τα 30, πας στα 15 και έχεις λόξυγγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.