Jump to content



Σοβαρό Πρόβλημα με τα ΕΛΤΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, τα ΕΛΤΑ δεν σταματάνε να μας  εκπλήσσουν ποτέ με την οργάνωση τους.

Εκεί που ήμουν σίγουρος οτι μου έχουν συμβεί τα παντα με αυτους σκάει αυτό το περιστατικό:

 

Όλα τα δέματα που περίμενα αυτή την περίοδο μπήκαν τελωνείο, εκτος απο ενα δέμα που είχε κολλήσει κάνα μήνα στο αεροδρόμιο και την γλίτωσε κ δεν μπήκε. Φυσικά χαρηκα εγώ μιας κ ήταν δωράκι.. Επειδή όμως είχε καθυστερήσει παρα πολύ κ έφυγα διακοπές, εκανα αίτηση αναδιαβιβασης για να ερθει απο Πάτρα Σερρες.  Όλα καλά μέχρι εδώ. Αυτό έγινε την παρασκευή.

 

Κ εδώ ξεκινάει το καλό. Ο ταχυδρόμος φαίνεται οτι είχε αντίθετη άποψη με την αναδιαβιβαση και συστημένο δέμα δεύτερα το πρωί το παίρνει στην Πάτρα μαζί του κ το δίνει σε κάποιον χωρίς στοιχεία παραλαβής χωρίς τίποτα.  Πήρα τηλέφωνα (κλασσική Ελλαδαρα ο ένας ρίχνει την ευθύνη στον άλλον) σε καταστήματα, κεντρο διαλογής, κεντρο διανομής σε Πάτρα Αθήνα και Σέρρες κ κανένας δεν είναι τάχα αρμόδιος να απαντήσει ενω ο ένας μου έδινε το τηλέφωνο του αλλου. Κ μετα απο 3-4 ώρες τηλεφωνημάτων κατέληξαν οτι ο ταχυδρόμος πρεπει να μας απαντήσει αλλά επειδή τελείωσε το 8ωρο του δεν μπορούν να τον πάρουν  στο προσωπικό του τηλέφωνο κ μου είπαν να καλεσω σήμερα 8 παρα το πρωι για να μιλήσω με τον ίδιον. Κ φυσικά τι απάντηση μου έδωσε σημερα;;; Οτι ποτέ δεν πήρε αυτό το δέμα μαζί του για να το δώσει κάπου.

 

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρεπει να κάνω τώρα;

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, SirDiman said:

Αν δεν ειναι ασφαλισμένο για αυτό το ποσο , πως θα το αποδείξεις ? Δικαστικά μόνο

Πιο δέμα έρχεται απο την Κινα ασφαλισμένο στην Ελλάδα;;

 

Αν δεν υπαρχουν κυρώσεις για την σωστη παράδοση αυτό σημαίνει οτι μπορούν να το κανουν οποτε θέλουν; Δεν είναι λογικό.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω, εξάλλου θα σου πω το αλλο...η δουλειά τους ειναι να μεταφέρουν πράγματα... γιατι πρεπει να τους πληρώνεις εξτρα για ασφαλεια, tracking number κλπ , δεν έπρεπε να ειναι δεδομένη  η ακεραιότητα του καθε δεματος ανεξαρτητως αξιας,μεγεθους/ ειδους . αφού εξάλλου αυτος ειναι ο λογος ύπαρξης της, να μεταφερει πράγματα  ( μιλαω για το καθε Ελτα , κουριερ κλπ)  ?

Ειναι scam αν το σκεφτεις.

 

Εσυ τωρα ομως δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο απο οσο γνωριζω και καταλαβαίνω το πονο σου.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 ευρώ είναι η αποζημίωση. Εγώ πάντως στη θέση σου όταν επέστρεφα πάτρα θα πήγαινα να βρώ τον ταχυδρόμο πρώτα να του εξηγήσω λίγο δυο τρία πράματα μπας και βγεί άκρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Αποζημίωση από paypal αν στείλω επίσημο χαρτί ότι δεν το παρέλαβα εγώ ποτέ παίζει;;

Ναι. Κανε case και δωσε οτι σου ζητησουν απο χαρτι αλλά συνηθως δε ζητανε.

 

Και μένα μου χει τύχει αυτό. Και επειδή ξέρω τον ταχδρόμο στο χωριό σε όλες τις περιπτώσεις τα ιχνη είχαν χαθεί απο το κεντρο διαλογής.

Μια φορά μου φαγανε πράγματα που μου στείλανε δικοί μου απο Αμερική και δεν εβγαλα άκρη. Nexus, ρούχα, παπούτσια. Μάγκες τους έκανα.

Μια άλλη μου φαγανε επεξεργαστή που ήταν απο ebay πληρωμενος με paypal και πηρα τα λεφτα πισω Γιατι ειπα πως δεν υπεγραψα παραλαβή ποτε και δε μου ήρθε τίποτα.

Επίσης κατι μπιχλιμπίδια για την φωτογραφική μηχανή, τα φαγανε αλλα εντος βδομάδας είχα τα λεφτά πίσω.

Και μια φορά δεν ήταν ΕΛΤΑ, ήταν η Speedex που παραδίδει για λογαριασμό της DHL στις Σέρρες και ήταν ρούχα και παπούτσια που ανοίξανε την κουτα δοκιμάσανε ΟΛΑ τα ρούχα και τα παπούτσια και κρατήσανε αυτά που τους αρέσανε. Έστειλα φωτογραφία απο τις ξανακολλημένες ταινίες και φωτο απο τα ξεπακεταρισμένα ρούχα και πήρα refund για ότι έλειπε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έκανα έγγραφη καταγγελία (πρωτοκολλημένη) στο ταχυδρομείο, με κοινοποίηση και στην ΕΕΤΤ.

Εάν θέλεις να είσαι και λίγο καλός, μπορείς  να μιλήσεις με τον προϊστάμενο του αρμόδιου τμήματος, αναφέροντας τα παραπάνω, μήπως "ταρακουνήσει" τον ελαφροχέρη και βρει το δρόμο του το δέμα.

Εάν θέλεις να το τραβήξεις από τα μαλλιά, μπορείς να κάνεις και μήνυση.

 

Για κάλυψη από το paypal, ότι είπε ο γκαντέμης από πάνω :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

+1 @minast

κανε αιτημα στο οικειο ταχυδρομειο και ζητα πορισμα για την τυχη του δεματος μαζι με το πρωτοτυπο υπογεγραμμενο χαρτι /αποδειξη παραδοσης

θα ειναι αναγκασμενοι να σου απαντησουν σε συντομο σχετικα διαστημα

με την απαντηση τους πραττεις αναλογα

 

*φυσικα μιλας με προισταμενο / διευθυντη μιας και σ αυτον θα παραδοθει τυχον εξωδικο/μυνηση αφηνοντας κι ενα 'παραθυρακι' του στυλ "ψαχτε μηπως σας εχει πεσει κατω απο καποιο ραφι ρε παιδια!!""

μην περιμενεις θετικο αποτελεσμα με βεβαιοτητα -ολα παιζονται , το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δωσεις χρημα κανοντας πιθανοτατα το κινητο πιο ακριβο...

οσο αφορα τα refund απο paypal  κλπ ειμαι αντιθετος απο την αποψη οτι ο πωλητης ηταν σωστος απο το μερος ευθυνης που του ανηκει

μονο κακο προηγουμενο δημιουργει και σε λιγο θα μας εχουν excluded μαζι με τα νησια tongo ,την ιταλια κα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, GriGaS said:

Το tracking τι γράφει; ότι παραδόθηκε;

Ναι γράφει ότι παραδόθηκε, μάλιστα το έκανε και κλείσιμο όταν γύρισε στο ταχυδρομείο την παράδοση.

 

Μετά από μεγάλο σούσουρο που έγινε γιατί είπα ότι θα γίνει καταγγελία, ο ταχυδρόμος θυμήθηκε ξαφνικά το δέμα και το περιστατικό.

Παραδέχτηκε ότι το άφησε στην καθαρίστρια και καλά για δικιά μου διευκόλυνση για να μην τρέχω στο κατάστημα.

 

Το δέμα δεν υπάρχει φυσικά γιατί πήρα τηλέφωνο σε γείτονα/φίλο να το ψάξει. Το κτήριο καθαρίζεται από εταιρεία όπου έχει πάνω από 100 γυναίκες προσωπικό.

Ενημερώθηκε  η εταιρεία κ θα έχω νέα αύριο.

 

Σε περίπτωση που δεν βρεθεί προχωράω σε καταγγελία για βαριά αμέλεια; (κάπως έτσι είχα δει ότι το γράφει στους όρους χρήσης τους)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο αποδεικτικό για την αίτηση αναδιαβίβασης που έκανες;

 

Η άποψή μου είναι να κάνεις μία καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ όπου θα εξιστορείς αναλυτικά το περιστατικό καθώς και τα όσα σου είπε ο ταχυδρόμος. Να την κάνεις ακόμα και εάν βρεθεί το κινητό. Σε πρώτη φάση θα έλεγα να παραλείψεις εντέχνως το περιεχόμενο και την αξία του πακέτου, μη πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος.

 

Εφόσον το πακέτο ήταν συστημένο και απαιτούσε υπογραφή, ούτε στον Πάπα της Ρώμης δεν μπορεί να το δώσει ο ταχυδρόμος. Και εάν είχε μέσα anal beads και strap ons;

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GriGaS said:

Υπάρχει κάποιο αποδεικτικό για την αίτηση αναδιαβίβασης που έκανες;

 

Η άποψή μου είναι να κάνεις μία καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ όπου θα εξιστορείς αναλυτικά το περιστατικό καθώς και τα όσα σου είπε ο ταχυδρόμος. Να την κάνεις ακόμα και εάν βρεθεί το κινητό. Σε πρώτη φάση θα έλεγα να παραλείψεις εντέχνως το περιεχόμενο και την αξία του πακέτου, μη πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος.

 

Εφόσον το πακέτο ήταν συστημένο και απαιτούσε υπογραφή, ούτε στον Πάπα της Ρώμης δεν μπορεί να το δώσει ο ταχυδρόμος. Και εάν είχε μέσα anal beads και strap ons;

Φυσικά υπάρχει απόδειξη της αίτησης αναδιαβίβασης στο όνομα μου. 

 

Ωραία έτσι θα γίνει όπως φαίνεται. Θα προχωρήσω σε καταγγελία. Για οποιαδήποτε εξέλιξη θετική ή μη θα το γράψω εδώ πέρα σε περίπτωση που συμβεί και σε κανέναν άλλον.

Δεν βλέπω να βρίσκεται το κινητό οπότε θα δούμε πως θα πάει.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές :) 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GriGaS said:

από περιέργεια, πού το είχες βάλει να πάει και είπε πως το άφησε στην καθαρίστρια; χώρο εργασίας; εστία πανεπιστημίου;

Εστία Πανεπιστημίου η οποία αναλαμβάνει όμως αποκλειστικά και μόνο αλληλογραφία αλλά προφανώς ο οργανισμός είναι κλειστός τώρα μέχρι και 17-8 Αυγούστου.

Όλα τα συστημένα/ειδική διαχείρισης παραλαμβάνονται αποκλειστικά από το κατάστημα ΕΛΤΑ που εξυπηρετεί το Πανεπιστήμιο.

 

Τέτοιο περιστατικό πρώτη φορά μετά από πολλά πολλά δέματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.