Jump to content



Από iPhone σε Android ξανά


jax7480

Recommended Posts

3 hours ago, jax7480 said:

Καλύτερα τα πράγματα αλλά και πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος:

 

Αυτό είναι με 4 ώρες οθόνη. 

Το μεγάλο ποσοστό Android System μυρίζει το γνωστό bug. Θα βρεις διάφορες προτεινόμενες λύσεις, αλλά στην πράξη δεν μου έχει δουλέψει κάτι αξιόπιστα εκτός  από full update + restart. Αν και στην επόμενη φόρτιση έχεις ψηλό Android System, το συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα... το iOS μπορει να ειναι ενα κλειστο οικοσυστημα, αλλα εχει τα πλεονεκτηματα, που στο Open source android γινονται μειονεκτηματα. Εννοω δλδ οτι οι εφαρμογες που εχει το iOS ειναι γραμμενες, ελεγμενες και πιστοποιημενες απο την Apple ωστε να μην προκαλουν ανωμαλιες στο οικοσυστημα. αντιθετα στο Android μπορει ο καθενας να ανεβασει μια εφαρμογη, οπως και ο,τι του κατεβει στο κεφαλι.........!!!  αλλα ποιος ελεγχει συμβατοτητες και αν αυτη η εφαρμογη προκαλεσει ανωμαλιες....?????      

 

επισης, πιστευω οτι οι συσκευες τυπου S7 / S8  ειναι οχι απλα υπερεκτιμημενες, αλλα μας εχει φαει το μαρκετινγκ..!!!  σου δινει υποτιθεται state of the art συσκευη, η οποια  ειναι τιγκα στο Bloatware, μπαταρια επιπεδου 2013-14.  θεωρω οτι υπαρχουν (συνολικα  σε εμπειρια χρησης) καλυτερες συσκευες απο το S8. και απο την HTC, HUΑWEI, Xiaomi, κ.α....!!! 

 

θεωρω οτι το Samsung, ειδικα τελευταια, εχει γινει κατι σαν τα πρωτοτυπα αυτοκινητα που βλεπεις στις εκθεσεις αυτοκινητων.  εντυπωσιακα, αλλα μη λειτουργικα...!!!!     

 

 

ΥΓ1  συμφωνω 1000% μαζι σου, οταν λες οτι αν το κινητο δεν σε ικανοποιει, προσωπικα, σε καθημερινη εμπειρια χρησης, δεν πα να εχει παρει και 100 βραβεια, μαπα θα ειναι....!!!   

 

ΥΓ2,  ΔΕΝ συμφωνω  ομως στο  "δεν με ενδιαφερει τι κανουν οι αλλες μαρκες στο ANDROID...".  ενταξει προσωπικο σου γουστο και καπελο ειναι,  αλλα που ξερεις αν καποια απο τις αλλες συσκευες σε ικανοποιει 100%  στην χρηση που κανεις εσυ, σε σχεση με το 90% του S8/S8+ .....!   

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, cabdik said:

ΥΓ2,  ΔΕΝ συμφωνω  ομως στο  "δεν με ενδιαφερει τι κανουν οι αλλες μαρκες στο ANDROID...".  ενταξει προσωπικο σου γουστο και καπελο ειναι,  αλλα που ξερεις αν καποια απο τις αλλες συσκευες σε ικανοποιει 100%  στην χρηση που κανεις εσυ, σε σχεση με το 90% του S8/S8+ .....!   

Λάθος το κατάλαβες. Εννοώ να μην καταλήξουμε το thread "εγώ που έχω Xiaomi με turbocharger και intercooler βγάζω 42 ώρες SOT και το πήρα τσάμπα γιατί μου το έδωσε ο μπατζανάκης της κουνιάδας της δεύτερης ξαδέρφης μου απ'ευθείας από το εργοστάσιο, ενώ εσύ που έδωσες 7000€ για να πάρεις το S8+ βγάζεις μία, τι μ@λακας είσαι"...

Υπάρχει άλλο thread για αυτό το πράγμα.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jax7480 said:

Ποιο είναι το γνωστό bug? Βασικά βαριέμαι να ασχοληθώ άλλο. Περιμένω Note 8 με το καλό και το τηλέφωνο θα φύγει σε γνωστό.

Βασικά αυτό που βλέπεις. Κάποιο service δουλεύει συνέχεια και δεν αφήνει το τηλέφωνο να κοιμηθεί.

Τυχαίο παράδειγμα με Samsung αυτό:

https://us.community.samsung.com/t5/Galaxy-S-Phones/Galaxy-S7-Edge-Android-System-battery-drain/td-p/66575

 

Στη δική μου εμπειρία, πολλές φορές έχει να κάνει με κάποιο update, αλλά όχι πάντα.

 

Πάντως στην κατηγορία που σε ενδιαφέρει, θα κοιτούσα και το LG V30, που λογικά θα κυκλοφορήσει κοντά με το Note.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Λάθος το κατάλαβες. Εννοώ να μην καταλήξουμε το thread "εγώ που έχω Xiaomi με turbocharger και intercooler βγάζω 42 ώρες SOT και το πήρα τσάμπα γιατί μου το έδωσε ο μπατζανάκης της κουνιάδας της δεύτερης ξαδέρφης μου απ'ευθείας από το εργοστάσιο, ενώ εσύ που έδωσες 7000€ για να πάρεις το S8+ βγάζεις μία, τι μ@λακας είσαι"...

Υπάρχει άλλο thread για αυτό το πράγμα.

 

δεν ειπα το αντιθετο. ουτε ειμαι υπερμαχος ΚΑΜΙΑΣ εταιριας. μην με βαζεις σε αυτη την κατηγορια, να χαρεις....!!  

 

 μιλαω καθαρα απο την πλευρα του χρηστη που ξερει τι θελει απο ενα κινητο (οπως εσυ..), και οχι του απλου καταναλωτη. η διαφορα ποια ειναι..? ευνοητη... 

 ο καταναλωτης θα παει και θα αγορασει την "φιρμα", ασχετως ποσο κανει. 

ο χρηστης θα ψαξει να βρει αυτο που ταιριαζει καλυτερα στην χρηση του. παλι ασχετως ποσο κανει.  και ασχετως αν λεγεται iPhone - Samsung - Xiaomi -Huawei -HTC - Sony.... κλπ κλπ.  

 

το S8 ειναι πολυ καλη συσκευη, αλλα απο αυτα που διαβαζω (δεν το εχω για να εχω πρακτικη αποψη) ειναι οτι η SAMSUNG εξακολουθει και "βαραινει" τις συσκευες της με μπολικο Bloatware.  αν μπορεις να το "καθαρισεις" απο τις αχρηστες  εφαρμογες, θα δεις μεγαλη διαφορα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK, λάθος το κατάλαβα. Απλά ξέρεις τι γίνεται και με όλο το θάρρος, από τα 100 άτομα που θα ρωτήσεις για τη συσκευή τους, περιμένω ο ένας να μου πει πραγματικά τι γίνεται και πως είναι η συσκευή.

Όλοι οι υπόλοιποι είναι στη φάση "αφού το διάλεξα εγώ είναι το καλύτερο" άρα αυτά που σου λένε είναι η μισή αλήθεια. Οπότε για να δοκιμάσεις πρέπει να αγοράσεις.

Δεν έχω τη δυνατότητα. Και μπορείς να το πάρεις όπως θέλεις αλλά πηγαίνω στη Samsung γιατί ξέρω τι να περιμένω.

Ξέρω πως θα lagάρει, ξέρω πως θα έχει κορυφαία κάμερα, μέτρια μπαταρία, οθόνη που για τα δικά μου γούστα είναι κορυφή, θα είναι γεμάτη bloatware και πράγματα που δεν χρειάζομαι και δεν θέλω να έχω.

Το να αγοράσω μία νέα συσκευή πρέπει να ασχοληθώ με όλα από την αρχή γιατί την πραγματικότητα δεν θα την έχω μάθει από κανέναν. Και πως θα μπορούσα άλλωστε αφού πρώτον όλοι έχουν την καλύτερη συσκευή και δεύτερον κανείς δεν κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα με μένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη ακριβως, κανενας δεν κανει τα ιδια πραγματα με σενα, με μενα , με το γειτονα,  δεν θα σε καθοδηγησει ακριβως.  

 

αυτο που μπορει να σου πει ενας σοβαρος και σωστος χρηστης και οχι φανμποι, ειναι τα ελλατωματα της συσκευης που κατεχει, γιατι αυτο το γνωριζει πολυ καλα κι ας μην θελει να το παραδεχτει....!!!   

 

εγω δεν μπορω να σε βοηθησω, πρακτικα, γιατι δεν εχει περασει καμια απο τις 2 συσκευες που θες, απο τα χερια μου. και συγνωμη που παρεμβαινω κιολας, χωρις να εχω κατι χειροπιαστο.....!!   απλα διαβαζω αποψεις, και προσπαθω να τις "φιλτραρω" οσο μπορω, ωστε να βρισκω αντικειμενικα στοιχεια και οχι υποκειμενικες αποψεις, που δεν ενδιαφερουν κανενα....!!     

 

κι αυτο που λες για τα 100 ατομα, εχεις απολυτο δικιο. εγω δυστυχως θελω να πιστευω οτι ειμαι ο 101...!!   μου αρεσει να βρισκω τα μειον σε ολες τις συσκευες και πως θα μπορουσε να ειναι καλυτερο. 

 

ΠΧ. το τελευταιο 10μηνο, εχω το XIAOMI REDMI PRO, πολυ καλη συσκευη, αλλα δεν θα το προτεινα σε κανεναν για επαγγελματικη χρηση γιατι εχει πολλα μειον, ειδικα για την ΕΛΛΑΔΑ, (δεν υποστηριζει την Β20, και δεν εχει επισημη υποστηριξη απο κανεναν..!).

 για ερασιτεχνη χομπιστα ομως, οπως εγω, που του αρεσει να παιζει και να δοκιμαζει πραγματα, ROMs ειναι ΟΚ..!     

 

το S8 ειναι τρομερη συσκευη, πασχει στο λειτουργικο, και θελει μεγαλυτερη μπαταρια, βασικα.  δεν μπορω να χωνεψω οτι η Samsung δεν μπορει να βαλει μια 4.000Mah μπαταρια...!!!  εδω εχουν μικροτερες συσκευες 5",  4000ΜΑΗ μπαταρια....!!!   

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Βασικά αυτό που βλέπεις. Κάποιο service δουλεύει συνέχεια και δεν αφήνει το τηλέφωνο να κοιμηθεί.

Τυχαίο παράδειγμα με Samsung αυτό:

https://us.community.samsung.com/t5/Galaxy-S-Phones/Galaxy-S7-Edge-Android-System-battery-drain/td-p/66575

 

Στη δική μου εμπειρία, πολλές φορές έχει να κάνει με κάποιο update, αλλά όχι πάντα.

 

Πάντως στην κατηγορία που σε ενδιαφέρει, θα κοιτούσα και το LG V30, που λογικά θα κυκλοφορήσει κοντά με το Note.

Η μπούρδα το Android φταίει. Όσο είχα το Zenfone2 είχα αυτό το πρόβλημα. Τι ROM είχα αλλάξει, τι back to stock, τίποτα.

Συνέχεια έβλεπα τρομερά υπερβολική κατανάλωση του Android System.

Link to comment
Share on other sites

Το zenfone2 όμως είχε τρομερά προβλήματα ως συσκευή με battery drainage, τα οποία η Asus όλο "θα έφτιαχνε με το επόμενο update",
και επί της ουσίας δε διόρθωσε ποτέ.
Ήταν και ο λόγος που δεν το είχα πάρει τότε, αν και είχα ψηθεί αρχικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει μόνο το μέγεθος την μπαταρίας, με το oneplus 5 σοκαρίστηκα γιατί έχει 3300 και περίμενα να είναι μέτρια η διάρκεια, στην πράξη έχω διπλάσια διάρκεια σε σχέση με το s7 edge που είχα πριν το οποίο έχει 3600.

Με βγάζει 7-8 ώρες που με το s7 ζοριζόμουν για να ξεπεράσω τις 4, εννοείται οτι έχω τις ίδιες εφαρμογές και στα 2.

Το op5 πέρα το οτι δεν έχει bloatware, με τον 835 και την μεγάλη ram δεν κολλάει πουθενά και δεν ζεσταίνεται καθόλου.

 

Το s8 βέβαια έχει την καλύτερη οθόνη που υπάρχει αυτή τη στιγμή και ίσως την καλύτερη κάμερα, οπότε έχει να κάνει με τις προτεραιότητες που έχει ο καθένας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα email είναι περίπου 100-150 ημερησίως. Σε κάποια όταν είμαι στο δρόμο εννοείται πως απαντώ από το τηλέφωνο.

Wifi, bluetooth και data είναι μόνιμα ανοικτά. Το 4G πρέπει να δουλεύει κανά 3ωρο σύνολο και το wifi τις υπόλοιπες ώρες.

Στα + είναι καμιά 15-20 μηνύματα, καμιά ώρα τηλέφωνο και viber συνήθως μηνύματα, περίπου 40-50 την ημέρα.

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ξερεις πως samsung και λοιπες εταιριες σου πουλανε prestige και οχι κατι αψεγαδιαστες επιδοσεις . 

Ισως με κατι τετοιο να εβγαζες καμια μερα επιπλεον . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.