Jump to content


Από iPhone σε Android ξανά


jax7480

Recommended Posts

Είπα να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα για να μοιραστώ την εμπειρία χρήσης που είχα και από τις 2 πλατφόρμες. Δεν θέλω το παρον θέμα να γίνει ούτε flame war για το ποιος την έχει μεγαλύτερη αλλά ούτε και για να σας πω ποιον γουστάρω περισσότερο. 

Απλά θα αναφέρω την εμπειρία χρήσης που είχα από το iPhone 7 Plus σε σύγκριση με το νέο Samsung S8+ που πήρα προσωρινά μέχρι να βγει το Note 8. Επίσης να αναφέρω πως δεν με απασχολεί τι κάνουν οι άλλες μάρκες στο Android. Αν την έχουν πιο μεγάλη την ισχύ μεγεια τους με χαρά τους και δεν με απασχολεί.

 

iPhone 7 Plus: Προερχόμενος από Android ήταν ένα μεγάλο σοκ για μένα η αλλαγή σε iOS. Κυρίως γιατί όλα τα πράγματα έπρεπε να τα ψάχνω αλλού απ' ότι είχα συνηθίσει. Βέβαια εκτός από 2-3 πραγματάκια όλα τα υπόλοιπα μπορούσε να τα κάνει όπως το Android και με το παραπάνω.

Στα πολύ υπέρ η καλή μπαταρια του που μου εβγαζε παντα ενα διημερο. Χωρίς το παραμικρό lag σε οτιδήποτε κι αν κάνεις το τηλέφωνο είναι απίστευτα γρήγορο και δεν αναφέρομαι στα benchmarks. Η εμπειρία χρήσης είναι κορυφαία με μόνο μελανο σημείο ίσως το για μένα κακο iTunes.

Απο εκει και περα για τα δικα μου παντα δεδομενα το τηλεφωνο δεν ειναι κορυφαιο και υστερεί σε κάποια πράγματα που ειλικρινά δεν το περίμενα. Η ακρίβεια της οθόνης στα διάφορα πατήματα είναι λίγο ντροπιαστική. Επίσης η κάμερα ναι μεν σχετικά καλή στις φωτογραφίες αλλά το autofocus είναι πραγματικά αργό. Επίσης τον τελευταίο καιρό είχα θέμα και με το fingerprint scanner. Γενικά κόντευα ένα χρόνο χρήσης του τηλεφωνου και ειχα καποια θεματακια όπως χαζοlag σε σημεία που παλιότερα δεν είχα ή κολλήματα του τηλεφώνου γενικα τα οποία παλιότερα δεν τα είχα. Δεν ξέρω σε τι μπορεί να οφείλεται αλλά με χαζοχαλασε το όλο θέμα. Μη μου πείτε πως εσείς δεν είχατε ποτέ θέματα και το τηλέφωνο πάει σφαίρα όπως την πρώτη μερα, μπράβο σας. Δε με νοιάζει. Με νοιάζει τι έζησα εγώ.

Τώρα, σχετικά με τη μεταφορά των δεδομένων από το Android στο iPhone νομίζω πως η Apple κάνει καλή δουλειά όσον αφορά την μέγιστη δυνατή μεταφορά όλων των δεδομένων στο τηλέφωνο της, υστερεί πολύ στην υλοποίηση. Και τι εννοώ: το να κάνεις το τηλέφωνο hotspot για να μεταφερθούν  εκεί τα δεδομένα δεν είναι και η καλύτερη επιλογή ειδικά όταν μιλάμε για μερικά GB. Σταματησα τη διαδικασία όταν έφτασε στις φωτογραφίες μιας και είχα περίπου 30 GB στο παλιό κινητό.

 

Samsung Galaxy S8+

Και παίρνω πρόσφατα στα χέρια μου το S8+, το τωρινό flagship της Samsung. Αμέσως καταλαβαίνεις πως το κινητο υπερτερεί σε κάποια πράγματα όπως η οθόνη, η ακρίβεια της αλλά και η κάμερα. Προσωπικά δεν έχω ξαναδεί τόσο γρήγορη κάμερα στο να κάνει focus και να τραβήξει φωτογραφία. Ξανά σοκ από την αλλαγή σε Android αν και τα πράγματα εδώ είναι λίγο πολύ γνωστά και είναι θέμα συνήθειας πλέον.

Το πρώτο πράγμα που με χάλασε ήταν η μεταφορά των δεδομένων. Όλα τα δεδομένα μεταφέρθηκαν στο νέο τηλέφωνο εκτός από τον εταιρικό email λογαριασμό και όλες τις εφαρμογές. Ναι καλά διαβάσατε, καμία από τις εγκατεστημένες εφαρμογές δεν μεταφέρθηκε από το iOS στο Android. Δεν ξέρω ποιος φταίει για αυτό και δεν με νοιάζει, εμένα με ενδιαφέρει πως έφαγα πάρα πολύ ώρα για να βρω τις εφαρμογές μου μία-μία στο Play Store και να τις εγκαταστήσω ξανά. Επίσης δύο από τις εφαρμογές που χρησιμοποιούσα καθημερινά δεν υπάρχουν καν στο play store. Στα θετικά πως η μεταφορά των δεδομένων με καλώδιο ήταν πάρα πολύ γρήγορη. Από την μπαταρία για την ώρα δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος. Περίμενα καλύτερα πράγματα. Νομίζω με το ζόρι θα βγάλει μιάμιση μέρα.

Το τηλέφωνο είναι σβέλτο αλλά το lag του το έχει ακόμα και σε απλά πράγματα όπως το scrolling στον internet browser ή στο κυρίως μενού του. Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα αν και το iPhone εκεί ήταν ανώτερο. Για μένα είναι αρνητικό πως το fingerprint scanner έχει πάει πίσω. Δε βολεύει καθόλου για τα δικά μου δεδομένα και δε μου άρεσε. Έχω ενεργοποιήσει το αντίστοιχο face recognition για να ανοίγει με την αφεντομουτσουνάρα μου. Γενικά πολλά φρουφρου και αρώματα και ουσία (ταχύτητα και lag) μηδέν.

 

Αυτά τα λίγα από μένα. Μερικές γραμμές με την εμπειρία χρήση που είχα και από τις 2 εταιρείες που κονταροχτυπιούνται για το μερίδιο της πίτας.

Ο λόγος που γυρνάω πάλι σε Android είναι κυρίως η κάμερα και η ελευθερία που παρέχει το λειτουργικό.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Αν εννοείς για το S8+ σε καμία περίπτωση δεν υποννοώ πως είναι τέλεια. Για τα δικά μου δεδομένα όμως και τα δικά μου δάχτυλα, καλύτερη του iPhone 7 Plus.

Α σορρυ γιατι εγω καταλαβα οτι παταγες καλυτερα στο s8.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ. Του S8+ πιστεύω πως έχει καλύτερη ακρίβεια. Του iPhone 7 Plus ήταν πάρα πολλές οι φορές, ειδικά στο φόρουμ π.χ. που προσπαθούσα να πατήσω τον αστερίσκο για να με πάει στην τελευταία απάντηση του thread και το πετύχαινα πάντα με την τρίτη φορά. Στο S8+ δε συμβαίνει αυτό.

 

Απογοήτευση μεγάλη η μπαταρία του S8+. Για άλλη μία φορά στο βωμό των "επιδόσεων" και φρουφρού, καταλήγουμε να έχουμε σταθερό παρά κινητό.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως κάτι σου τρώει την μπαταρία γιατί θεωρητικά το S8+ έχει καλύτερη αυτονομία.

 

Εμένα στο Redmi Note 4X όταν άρχισα να εγκαθιστώ ψιλό αβέρτα εφαρμογές η μπαταρία έπεσες σε 4 ώρες οθόνη χωρίς να φαινόταν ότι κάτι την "έτρωγε".

Εε ξήλωσα κάμποσες και επανήλθε στης 6+ ώρες οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτά που χρησιμοποιώ έχω από εφαρμογές. Μπούρδες δεν εγκαθιστώ.

Βασικά είχα ανοιχτό το Always on για 8 ώρες το βράδυ. Το έκλεισα και περιμένω να δω τώρα τι θα γίνει.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, jax7480 said:

Μόνο αυτά που χρησιμοποιώ έχω από εφαρμογές. Μπούρδες δεν εγκαθιστώ.

Βασικά είχα ανοιχτό το Always on για 8 ώρες το βράδυ. Το έκλεισα και περιμένω να δω τώρα τι θα γίνει.

Δεν λέει κάτι. Και εγώ οι εφαρμογές που είχα ήταν μόνο γνωστές και στις τοπ στο Google Play, δεν ήταν "μπούρδες".

 

Έπρεπε να το τεστάρεις στην αρχή με τα πολύ βασικά. Θα μου πεις και τι να το κάνω αν βάλω x εφαρμογές και πέσει στο μισό, θα είχες μια ιδέα όμως.

Εμένα πχ με μερικές βασικές εφαρμογές χωρίς SIM έβγαζε πάνω από 8 ώρες, μετά με δύο SIM έπεσε στις 6+. Όταν λοιπόν είδα 3.5 & 4 ώρες οθόνη είπα ότι κάτι δε πάει καλά, και ας μην φαινόταν τίποτα να τρώει μπαταρία.

 

Ρώτα και άλλους που έχουν το ίδιο τηλέφωνο πόσο περίπου τους βγάζει.

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι πόσο βγάζει στους άλλους, αλλά πόσο βγάζει σε μένα. Έχω κάποιες εφαρμογές που τρέχουν στο background συνέχεια και δεν θέλω να τις κλείσω όπως π.χ. το εταιρικό email. Τι να το κάνω αν πρέπει να το κλείνω και το ανοίγω ανάλογα με τα κέφια της μπαταρίας. Εγώ θα υπηρετώ το τηλέφωνο ή αυτό εμένα; Το γιωτόφωνο με όλα αυτά που λέω και ακόμη περισσότερα είχε πολύ καλύτερη αυτονομία. Βασικά με το iPhone ποτέ δεν ασχολήθηκα με όλα αυτά. Τι θα τρέχει, τι δεν θα τρέχει, σε τι performance mode θα είναι και κουραφέξαλα. Απλά δούλευε συνέχεια, χωρίς restart, χωρίς optimization, χωρίς τίποτα. Ούτε ασχολήθηκα ποτέ πόσες ώρες οθόνη θα μου βγάλει, ούτε τι πρέπει να κλείσω για να βγάλει παραπάνω μπαταρία. Έβγαζε άνετα το διήμερο του, χωρίς μα μου σου του. Τώρα βλέπω στο S8+ πρέπει να κουβαλήσω φορτιστή στη δουλειά γιατί η μπαταρία είναι ήδη στο 35% και σε ένα 7ωρο περίπου θα σβήσει. Τραγικό. Αν ήθελα σταθερό ήξερα πως να πάρω. Μάλλον θα καταντήσουμε να φορτίζουμε κάθε βράδυ δίπλα στο κομοδίνο για να μην ξεμένουμε. Τέσπα. Μέχρι το επόμενο υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι το skin της samsung που το βαρενει ? Και η οθονη σε τι αναλυση τρεχει ? (γιατι ειχα δει πως την βαζει στα 1080 ωστε να μην αδειαζει πολυ μπαταρια ) 

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα το αναποδο απο ανδροιντ σε αιφον6 βρηκα την ησυχια μου λιγο. κινητο 3ετιας σχεδον και συμπεριφερεται σα σημερινο. η καλυτερα.

 

γενικα αμα εισαι ευεξαπτος ανθρωπος με τα κολληματακια δεν ειναι να πηγαινεις σε ανδροιντ :D

 

βεβαια οταν χρειαστει να ακουσω κανα τραγουδι τα ξαναλεμε :p

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούω τραγούδια, δε βλέπω βιντεάκια. Γενικά το κινητό δουλεύει τα βασικά πράγματα και τα της δουλειάς. Εταιρικό email, τηλέφωνο άντε και λίγο viber μηνύματα για να μιλάω με τους γονείς στην Ελλάδα. Μέχρι εκεί. Αλλά όταν π.χ. βλέπω στο GSM Arena πως του δίνουν περισσότερες ώρες μπαταρίας από το iPhone 7 Plus είναι λίγο να τα παίρνεις στο κρανίο.

Τέσπα, θα τα χαμηλώσω όλα μήπως και βγάλει κανά διήμερο αλλά και πάλι το βρίσκω τουλάχιστον τραγικό, τηλέφωνο του 2017 να μη μπορεί να βγάλει ένα διήμερο με αυτά που κάνω. Δεν είμαι ευέξαπτος με τα κολλήματα ή με το lag. Με την μπαταρία όμως είμαι.

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, jax7480 said:

Δεν ακούω τραγούδια, δε βλέπω βιντεάκια. Γενικά το κινητό δουλεύει τα βασικά πράγματα και τα της δουλειάς. Εταιρικό email, τηλέφωνο άντε και λίγο viber μηνύματα για να μιλάω με τους γονείς στην Ελλάδα. Μέχρι εκεί. Αλλά όταν π.χ. βλέπω στο GSM Arena πως του δίνουν περισσότερες ώρες μπαταρίας από το iPhone 7 Plus είναι λίγο να τα παίρνεις στο κρανίο.

Τέσπα, θα τα χαμηλώσω όλα μήπως και βγάλει κανά διήμερο αλλά και πάλι το βρίσκω τουλάχιστον τραγικό, τηλέφωνο του 2017 να μη μπορεί να βγάλει ένα διήμερο με αυτά που κάνω. Δεν είμαι ευέξαπτος με τα κολλήματα ή με το lag. Με την μπαταρία όμως είμαι.

Το τεστ του GSM arena έχει συγκεκριμένη μίξη browsing, video, κλπ. Πχ το βίντεο είναι αρκετά φτηνό ενεργειακά στο S8, αλλά εσένα δεν σου είναι χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως βρήκα που ήταν το πρόβλημα. Θα δω πως θα πάει σήμερα και θα επανέλθω. Με δυο λόγια ήταν από default ενεργοποιημένο το VoLTE και πρέπει να έτρωγε την μπαταρία σα να μην υπάρχει αύριο. Άλλαξα και τη ρύθμιση για τα location services που πάντα τα είχα σε power saving mode. Για να δούμε πως θα πάει.

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν σου είναι απαραίτητο μπορείς να το έχεις κλειστό και να το ανοίγεις όποτε το χρειάζεσαι το location.

Επίσης κάνε disable το google app, το ταινίες google, hangouts και google plus άμα είναι ήδη μέσα, το s health, τον chrome άμα δεν σου χρειάζεται ο συγχρονισμός με google μιας και ο browser της samsung είναι εντυπωσιακά καλός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.