Jump to content



[ RX Vega 64 & 56 Official thread ] Reviews, OC, απορίες και προβλήματα.


Recommended Posts

Tλικά το Perfomance bios είναι ο διακόπτης πίσω στο back plate ?

 

Power Saver                                                                                                   Unlocked

test1.gif.039f0d74e6f9a0716a6fc35035f6a484.gif     dz9.png 

Link to comment
Share on other sites

Μπονζουρ...

 

Επιτρέψτε μου να κανω λίγες ερωτησούλες μιας και ειστε ειδικοι στις Vega.

 

Ψάχνομαι για καρτα γραφικών και σκέφτομαι την Asus STRIX Vega 64 που πωλειται κατα κορον στο amazon.

Διαβάζω όμως οτι κάποιες απο αυτες (πρωτο revision) ειχαν προβλημα με κολλήματα, μαύρες οθόνες κλπ.

 

Αυτο διορθώθηκε με κάποιο bios fix η νεο revision? Στη δεύτερη περίπτωση μπορώ να ξεχωρίσω αν η κάρτα ειναι η "καλη" η οχι?

Πχ έχω σταμπάρει αυτήν  https://www.amazon.de/gp/product/B0781VL2HB/ref=ox_sc_saved_title_2?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

 

Τέλος, επειδή το άθλημα του πειράγματος το εχω παρατήσει εδω και δεκαετίες ( :p ) θα ηθελα να μου πείτε επισης αν ειναι "υποχρεωτικό" να κανω αυτα τα undervolting που διαβαζω για τις Vega. Ιδανικα θα ηθελα να την εγκαταστησω και να μην ξανασχοληθω μαζί της.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Tλικά το Perfomance bios είναι ο διακόπτης πίσω στο back plate ?

 

Power Saver                                                                                                   Unlocked

test1.gif.039f0d74e6f9a0716a6fc35035f6a484.gif     dz9.png 

Κάτι δεν πάει καλά στο δεύτερο screenshot.

1050W GPU only power draw???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, paxman said:

Κάτι δεν πάει καλά στο δεύτερο screenshot.

1050W GPU only power draw???

 

αφού μας έχουν μπερδέψει με το διακόπτη από την Fury ξέρω ότι όταν ο διακόπτης είναι πρως τα πίσω είναι Perfomance

 

https://www.3dmark.com/3dm/35960250?

 

μέσω msi Afterburner max κατανάλωση 270watt πρέπει να κατέβω λίγο (να δω και η μνήμη μέχρι που πάει , να σας πω η διαφορά τάσης μεταξύ P6-p7 state πόση πρέπει να είναι ? ) effective ΜHz 1670κάτι έπιασε στο firestrike

image.thumb.png.fefe65e39cf2505f4d4ad66970f18cb0.png

 

edit θα αρχίζω να μειώνω τάση μέχρι να κρασάρει το σύμπαν να δω (και ξεκίνησε το tweaking ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραία επέστρεψα από το ταξίδι Vega O/C undervolt

 

θα μιλήσω για Vega 64 επειδή είναι πουσαρισμένη αρκετά έχετε στο νου σας ότι δεν παίρνετε την κάρτα αυτή για να κάνετε οικονομία στο ρεύμα σε benchmarks Θα δείτε και 280watt ?

η διαδικασία αρκετά απλή αρκεί να την βρεις

Overclocking του τεμπέλη

  • Bάζεις την κάρτα στο πισί κατευθείαν αλλάζεις το switch προς τα αριστερά (προς τα display ports) είναι το unlocked (γενικά κάνει την κάρτα πάρα πολύ σταθερή με το άλλο μπλέκει τα μπούτια του είδα και 305watts :gyro: )
  • Μπαίνεις windows , κατεβάζεις msi afterburner για να βλέπεις ρολόγια συχνότητες watt θερμοκρασίες σε πραγματικό χρόνο, και κατεβάζεις heaven ή και το demo του tomb raider remaked σε UE, τα βάζεις όλα τέρμα extreme to heaven .
  • παίρνεις μια βαθιά ανάσα και κάνεις το σταυρό σου ? και ξεκινάς ανοίγεις το wattman και κάνεις τα παρακάτω :
  1.  Καρφώνεις +50%power limit
  2. ανεβάζεις στροφές στα φανς κάτι τέτοιο εξαρτάτε την κάρτα
    image.png.59946d35e4d181d3f83c3a7df0793bb3.png
  3. και γυρνάς τα πάντα σε manual τάσεις
  4. όλες οι συχνότητες τις αφήνουμε στοκ
  5. και πατάς apply
  • Στην συνέχεια ανοίγεις ένα από τα παραπάνω που είπα είτε το heaven είτε το tombraider (σε window mode όλα ultra) το tombraider είναι αρκετά ποιο βαρύ και μπορείς να έχεις μία σκηνή αλλά και μετά δύο κάνεις δουλειά αν ξέρεις τι ψάχνεις

UNDERVOLTING

  • εφόσον έχεις ανοίξει και έχεις ρυθμίσει από το msi να τα βλέπεις on screen όλες τις απαραίτητες πληροφορίες παρατηρείς τα παρακάτω
  1. Τα ρολόγια του πυρήνα θα αρχίσουν να ανεβαίνουν και κάπου θα σταθεροποιηθούν, μετά όμως από 5-10 λεπτά θα ξεκινήσουν να κατεβαίνουν επειδή θα ανέβει η θερμοκρασία οπότε τώρα είμαστε έτοιμοι να ξεκινήσουμε το undervolt O/C, ξεκινώντας αλλάζοντας την τάση των p6-p7 states από 1150/1200 σε 1100/1150 , και θα παρατηρήσουμε ότι τα ρολόγια θα ανέβουν ένα κλικ οπότε είμαστε σε καλό δρόμο , αυτό συνεχίζουμε να το κάνουμε μειώνοντας κάθε φορά 5mv και στο p6-p7 state κάποια στιγμή θα δούμε εκεί που ανέβηκε και σταθεροποιήθηκε ότι μόλις πέσει φτάσαμε στο προορισμό μας κάνουμε ένα μικρό bumb +10mv για να σταθεροποιηθούμε γενικά έχουμε βρει την κατώτερη τάση για τα stock ρολόγια αυτή την στιγμή είναι ποιο power efficiency η κάρτα από ποτέ , μόνο αν κατεβάσουμε τα στοκ ρολόγια θα γίνει ποιο αποδοτική
  2. τιπ κατεβάζουμε λίγο λίγο για να μην κρασάρει το σύμπαν και πάντα σημειώνουμε σε ένα χαρτάκι γιατί αν κρασάρει όλα από την αρχή μπορείτε και να αποθηκεύετε profile

Overclocking Core

  • η μένουμε όπως είμαστε η ζητάμε moreeeeeeeeeeeeeeee τουλάχιστον 26κ firestrike ?
  • οπότε απλά και ωραία παίρνουμε το slider και βαράμε ένα 5% και ανεβάζουμε ανα 0,5% και το αφήνουμε να φτιάξει τα ρολόγια μόνο του κάθε φορά που θα ανεβάζουμε 0,5% θα βλέπουμε ότι θα αυξάνετε και η συχνότητα ζωντανά στο tombraider (είναι ωραίο γιατί μπορείς να βάλεις να κοιτάει ένα σημείο σταθερά και να μην αλλάζουν οι σκηνές όπως το heaven) καθώς ανεβάζετε κάποια στιγμή θα κρασάρει και θα γίνουν όλα reset καλό θα ήταν να κάνετε καμιά επανεκκίνηση
  • παρακάτω βλέπετε τα δικά μου

image.png.40d6b423a645212acde4c449709a41cc.png

  •  
  • και είναι τα παρακάτω από το να παιδευόμαστε να βρούμε το κατάλληλο αφού στο τέλος η κάρτα θα κάνει του κεφαλιού τους αφού είναι smart presision boost 1000
  •  

image.png.a1cbc7f0fc87fe64427f5875a3c928da.png

 

εμένα παίζει πλέον στο firestrike με 1670-1680 , 100mhz παραπάνω :D κλασική AMD

Overclocking HBM

  • βάζουμε την ίδια τάση στην ραμ που έχουμε στο P6 state , γιατί έτσι λένε, (είναι hard coded at bios και είναι 1,36ν για την vega 64) , έχουν δει ότι προσφέρει σταθερότητα
  • και ανεβάζουμε την συχνότητα πχ όσοι έχουν vega 64 samsung από 945Mhz στα 1000Mhz μετά στα 1050Mhz και μετά σιγά σιγά ανα 10Mhz
    η δικιά μου παίζει μέχρι τα 1130 -1140 κάτι τέτοιο την άφησα στα 1100Mhz
    όταν φτάσουμε στην maximum συχνότητα θα βγάλει artifacts φαίνονται καλύτερα ποιο εύκολα  ροζ γραμμές κλπ στο heaven
  • image.png.93a422070c037e01df6272e713800e01.png

και αυτό ήταν ετοιμαστήτε να χάσετε 3-4 ώρες παίζοντας με τις ρυθμίσεις

(ακόμα δεν ξέρω αν είμαι stable αλλά νταξ yolo έβγαλε firestrike απλό και xtreme :D ) με τις παραπάνω ρυθμίσεις
https://www.3dmark.com/fs/19278469

https://www.3dmark.com/fs/19278440

και με βοήθησε ο παρακάτω οδηγός

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/71978a/psa_lazy_mans_guide_to_tweaking_your_gpu_rx_vega/

 

ΥΓ ότι κάνετε το κάνετε με δικιά σας ευθύνη δεν ευθύνομαι εγώ για οποιαδήποτε βλάβη του συστήματός σας μπλα μπλα μπλα ....

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Vadergr said:

Μπονζουρ...

 

Επιτρέψτε μου να κανω λίγες ερωτησούλες μιας και ειστε ειδικοι στις Vega.

 

Ψάχνομαι για καρτα γραφικών και σκέφτομαι την Asus STRIX Vega 64 που πωλειται κατα κορον στο amazon.

Διαβάζω όμως οτι κάποιες απο αυτες (πρωτο revision) ειχαν προβλημα με κολλήματα, μαύρες οθόνες κλπ.

 

Αυτο διορθώθηκε με κάποιο bios fix η νεο revision? Στη δεύτερη περίπτωση μπορώ να ξεχωρίσω αν η κάρτα ειναι η "καλη" η οχι?

Πχ έχω σταμπάρει αυτήν  https://www.amazon.de/gp/product/B0781VL2HB/ref=ox_sc_saved_title_2?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

 

Τέλος, επειδή το άθλημα του πειράγματος το εχω παρατήσει εδω και δεκαετίες ( :p ) θα ηθελα να μου πείτε επισης αν ειναι "υποχρεωτικό" να κανω αυτα τα undervolting που διαβαζω για τις Vega. Ιδανικα θα ηθελα να την εγκαταστησω και να μην ξανασχοληθω μαζί της.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Σαν καμμένος με αυτή την κατάσταση (μαύρες οθόνες) σε R9 390, 2 φορές μάλιστα καθώς η 1η πήγε RMA και η 2η στο 4μηνο άρχισε τα καλά της πρώτης, μπορώ να σε παραπέμψω στο ακόλουθο thread που ξεκίνησα στο forum της AMD.

Συνοπτικά, δεν μπορείς να είσαι καθόλου σίγουρος άν θα το αντιμετωπίσεις. Αφορά κάρτες της AMD εδώ και 10 χρόνια. Στην δική μου περίπτωση, στο ίδιο σύστημα είχα παλιότερα HD6950 και αργότερα HD6970 χωρίς κανένα πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, hurin said:

 

Σαν καμμένος με αυτή την κατάσταση (μαύρες οθόνες) σε R9 390, 2 φορές μάλιστα καθώς η 1η πήγε RMA και η 2η στο 4μηνο άρχισε τα καλά της πρώτης, μπορώ να σε παραπέμψω στο ακόλουθο thread που ξεκίνησα στο forum της AMD.

Συνοπτικά, δεν μπορείς να είσαι καθόλου σίγουρος άν θα το αντιμετωπίσεις. Αφορά κάρτες της AMD εδώ και 10 χρόνια. Στην δική μου περίπτωση, στο ίδιο σύστημα είχα παλιότερα HD6950 και αργότερα HD6970 χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Σιγουρα δεν εχει να κανει με την υλοποιηση της asus?

Δεν εχω ακουσει η διαβασει κατι για τις vega 56/64 των sapphire και powercolor.

 

ASUS ηταν η δική σου? Τις μαυρες οθονες τις ειχες απο μονη της η μετα απο πειραγμα/undervolting?

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vadergr said:

 

Σιγουρα δεν εχει να κανει με την υλοποιηση της asus?

Δεν εχω ακουσει η διαβασει κατι για τις vega 56/64 των sapphire και powercolor.

 

ASUS ηταν η δική σου? Τις μαυρες οθονες τις ειχες απο μονη της η μετα απο πειραγμα/undervolting?

 

Την Asus την πήρα μεταχειρισμένη και πάνω της έχουν κομπωθεί GALAXY 8800GT - ASUS 250GTS - SAPPHIRE HD6950 - SAPPHIRE HD6970 και τώρα SAPPHIRE R9 390.

Δεν πιστεύω ότι είναι πρόβλημα της μητρικής, τόσα χρόνια δουλεύει στα ίδια.

Μην σε τρομοκρατώ, δεν συμβαίνει σε όλους. Αλλά αν συμβεί, είναι δύσκολο το RMA καθώς τα συμπτώματα είναι εντελώς ακανόνιστα. Μπορεί να στο κάνει ανά 4-5 μέρες μπορεί και 5 φορές τη μέρα. Και ποτέ under load!!! Πάντα σε browsing ή standby.

Link to comment
Share on other sites

Ώραιος οδηγός Armageddon.
Να προσθέσω από το undervolting experience μου σε rx 480 ότι το αρχικό μου testing στο unigine ήταν λανθασμένο όσο αναφορά το stability του.
Οκ δεν έφαγα crash αλλά είδα artifacts και μάλιστα τα ειδα στο Witcher 3 το οποίο ανέβαζε πολύ περισσότερο θερμοκρασίες (σε λίγο χρόνο) και είχε αντί για 110watt στο heaven, 130watt.
Και τέλος έχω καταλήξει stability testing να κάνω μόνο στο stress test του 3dMark.
Συνήθως το firestrike εβαζα σε λουπα μεχρι να στεθεροποιηθει σε κάποιο max.
Και επίσης να προσθέσω ότι αν εχεις καλό airflow στο κουτι αυτό θα είναι και το τελικό σου μέγιστο, αλλιώς αν δεν εχει καλο airflow, και gameάρεις κανα 3ώρο θα πρέπει να έχεις κανείς το νου σου οτι τότε μπορεί να δείς και κάτι παραπάνω σε temps.
Αλλά τα watt ήταν τα μέγιστα που είχα δει ΜΟΝΟ στο stress test του 3dmark (firestrike)!

Δεν είναι στο δωρεάν πακέτο βέβαια αυτό που λέω.. αλλά σε προσφορά αξίζει να το έχεις, εμένα δηλαδή με βόλεψε πολύ.
Για δωρέαν φάση σε ένα φιλαράκι που τέσταρε είχαμε δοκιμάσει το superposition της unigine σε 4k optimized setting που φαινοταν να στρεσάρει καλά την gpu και θα μπορούσε να το δοκιμάσετε πριν αγοράσετε το 3dmark.

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, devaggos said:

Ώραιος οδηγός Armageddon.
Να προσθέσω από το undervolting experience μου σε rx 480 ότι το αρχικό μου testing στο unigine ήταν λανθασμένο όσο αναφορά το stability του.
Οκ δεν έφαγα crash αλλά είδα artifacts και μάλιστα τα ειδα στο Witcher 3 το οποίο ανέβαζε πολύ περισσότερο θερμοκρασίες (σε λίγο χρόνο) και είχε αντί για 110watt στο heaven, 130watt.
Και τέλος έχω καταλήξει stability testing να κάνω μόνο στο stress test του 3dMark.
Συνήθως το firestrike εβαζα σε λουπα μεχρι να στεθεροποιηθει σε κάποιο max.
Και επίσης να προσθέσω ότι αν εχεις καλό airflow στο κουτι αυτό θα είναι και το τελικό σου μέγιστο, αλλιώς αν δεν εχει καλο airflow, και gameάρεις κανα 3ώρο θα πρέπει να έχεις κανείς το νου σου οτι τότε μπορεί να δείς και κάτι παραπάνω σε temps.
Αλλά τα watt ήταν τα μέγιστα που είχα δει ΜΟΝΟ στο stress test του 3dmark (firestrike)!

Δεν είναι στο δωρεάν πακέτο βέβαια αυτό που λέω.. αλλά σε προσφορά αξίζει να το έχεις, εμένα δηλαδή με βόλεψε πολύ.
Για δωρέαν φάση σε ένα φιλαράκι που τέσταρε είχαμε δοκιμάσει το superposition της unigine σε 4k optimized setting που φαινοταν να στρεσάρει καλά την gpu και θα μπορούσε να το δοκιμάσετε πριν αγοράσετε το 3dmark.

 

 

ισχύει ακόμα κάνω tweeking τα ρολόγια σε πραγματικές συνθήκες BF κλπ , επίσης το wattman που και που bugαρει κλπ ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μόλις ανακάλυψα που βλέπουμε ποιο bios είναι το perfomance ή το power saver !
 

απλά ανοίγουμε gpuz και κοιτάμε εκεί που λέει Board Power Limit αν λέει 240watt είναι το perfomance και αν λέει 210 watt είναι το power saver

cgm.png
στην πράξη τελικά είναι ανάποδα δηλαδή στην sapphire vega 64 nitro προς τα display πορτς αριστερά είναι το power saver και προς τα δεξιά που έχετε η κάρτα είναι το perfomance

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darap21 said:

Χωρίς να έχω κάποιο θέμα? Αξίζει η αγορά τής?

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

ανάλογα την τιμή που θα την βρεις

στα 400ευρώ μάλλον ναι γιατί ανάλογα το O/C η stock είναι ισάξια με gtx 1080 και rtx 2070 και καλύτερη με 1620 πυρήνα και 945 μνήμες που είναι χωρίς O/C με ένα απλό O/C 1650 πυρήνα και 1100 μνήμες (αν έχει samsung ανεβαίνει λίγο ακόμα) η καλύτερη υλοποίηση είναι της sapphire αλλά έχε στο νου σου τι θέλεις Power= max απόδοση = πολλά watt 260-270watt + (ανάλογα τις ρυθμίσεις που έχεις κλοκάρει) = υψηλά rpm FAN αυξημένος θόρυβος

balanced απόδοση = μέτρια watt 200-210 = μέτριος ως χαμηλός θόρυβος
stealth = μέτρια μέτρια απόδοση 100-150watt = low rpm fan

η nitro ακούγετε μετά το 50% στα φαν
γενικά είναι μια κάρτα που την κάνεις ότι θέλεις

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

 

ανάλογα την τιμή που θα την βρεις

στα 400ευρώ μάλλον ναι γιατί ανάλογα το O/C η stock είναι ισάξια με gtx 1080 και rtx 2070 και καλύτερη με 1620 πυρήνα και 945 μνήμες που είναι χωρίς O/C με ένα απλό O/C 1650 πυρήνα και 1100 μνήμες (αν έχει samsung ανεβαίνει λίγο ακόμα) η καλύτερη υλοποίηση είναι της sapphire αλλά έχε στο νου σου τι θέλεις Power= max απόδοση = πολλά watt 260-270watt + (ανάλογα τις ρυθμίσεις που έχεις κλοκάρει) = υψηλά rpm FAN αυξημένος θόρυβος

balanced απόδοση = μέτρια watt 200-210 = μέτριος ως χαμηλός θόρυβος
stealth = μέτρια μέτρια απόδοση 100-150watt = low rpm fan

η nitro ακούγετε μετά το 50% στα φαν
γενικά είναι μια κάρτα που την κάνεις ότι θέλεις

 

 

Δλδ στην ουσία ειναι μια κάρτα η οποία θέλει πείραγμα για να αποδώσει το 100% ?

Δεν θέλω να έχω πάλι ενα αεροπλάνο δίπλα οπως εχω τωρα με την R9 290....H Vega 56 ειναι καλύτερη?>

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.