Jump to content



Αγορά GTX1050 ή κάποια άλλη;


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες !!!

Θέλω να αγοράσω μια καινούργια κάρτα για παιχνίδια, αυτή τη στιγμή έχω την 

VGA ASUS R9 270 R9270-DC2OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL

είδα σε σχέση με τιμές και μου άρεσε η

Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming (GV-N105TG1 GAMING-4GD)

τι λέτε είναι καλή ή υπάρχει καλύτερη επιλογή;

ΥΓ. Πιστεύω να μην έχω θέμα με τροφοδοσία; έχω το PSU SUPER FLOWER PLATINUM KING 80 PLUS PLATINUM 550W και το pc δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο επάνω για τα W

Link to comment
Share on other sites

Με το τροφοδοτικό δεν έχεις πρόβλημα, και ποιοτικό και με αρκετά Watt είναι.

Το πρόβλημα είναι με την κάρτα που επέλεξες. Σύμφωνα με τον πίνακα φαίνεται πως η 1050ti είναι ένα κλικ πιο δυνατή από την R9 270 που έχεις και έχει 4GB μνήμης αντί για 2GB.

Αξίζει λες;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αξίζει η επενδυση. Αν βρεις μια μεταχειρισμενη 1060 σε πολυ καλή τιμή τότε ναι. Πανω απο 150 ευρο δεν αξιζει να δώσεις και να παραμεινεις σε παρόμοια κατηγορία επιδόσεων νομίζω, αλλα κανείς δεν την πουλάει τόσο Ελλάδα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επισης βλεπω οτι οι 1070 (για να παω αλλη κατηγορια) ειναι ογκωδης πολυ και με προβληματιζει (οπως επισης κ πια να διαλεξω)!!! εχω midi κουτι κ το κοβω δυσκολο (αν κ εχω και ενα  πιο μεγαλο στην αποθηκη παναρχαιο της thermaltake, ισως εκει σε εσχατη λυση).

 

ΥΓ. 1 Βλεπω οτι οι 1070 εχουν 2 hdmi , το home theater που το εχω με optical στο pc τωρα εαν το εβαζα σε μια τετοια καρτα με συνδεση hdmi θα επερνε ηχο;

ΥΓ. 2 βλεπω και καποιες 1070 μεταχειρισμενες σε μερικα σαιτ αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει το ρισκο ειναι αρκετα τα λεφτα ε;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν μετρήσεις θα είσαι σίγουρος αν σου χωράει. Θα παίρνει ήχο απ το HDMI αλλά μπορείς να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς optical κανονικά. Όσο για το ρίσκο της μεταχειρισμένης αυτό είναι θέμα προσωπικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στην

Gigabyte GeForce GTX1060 6GB (GV-N1060WF2OC-6GD)

με λιγο ζορι χωραει που την μετρησα...με χαλαει δεν εχει 2 hdmi αλλα τι να κανουμε οι περισσοτερες που ειδα δεν ειχαν 2 δεν ξερω για πιο λογω δεν βαζουν ενα επιπλεον.

Πια ειναι η γνωμη σας;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ενα σωρο ανταπτορες απο displayport σε hdmi αυτο δεν ειναι προβλημα πλεον.

http://www.e-shop.gr/valueline-vlcp37150b200-displayport-to-hdmi-adapter-020m-p-PER.754667

http://www.e-shop.gr/cablexpert-cc-dp-hdmi-3m-displayport-to-hdmi-cable-3m-p-PER.583985

Έγινε επεξεργασία από predator7
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος predator7 έγραψε:

υπαρχουν ενα σωρο ανταπτορες απο displayport σε hdmi αυτο δεν ειναι προβλημα πλεον.

http://www.e-shop.gr/valueline-vlcp37150b200-displayport-to-hdmi-adapter-020m-p-PER.754667

http://www.e-shop.gr/cablexpert-cc-dp-hdmi-3m-displayport-to-hdmi-cable-3m-p-PER.583985

ναι ενταξει οι ανταπτορες αλλα εργοστασιακα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βαζουν περισσοτερες θυρες; :/ τα περισσοτερα θελουν hdmi απο συσκευες ηχου κ εικονας, τοσα λεφτα κανουν οι καρτες αυτες τι να πω :) γκρινιας

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το hdmi αντικαθίσταται από το display port λόγω υποστήριξης υψηλότερων refresh rate, και τεχνολογιών όπως freesync/gsync. Αν δε κάνω λάθος . Δε ξέρω αν τα νεότερα πρότυπα hdmi τα υποστηρίζουν. 

 

Το hdmi "παλιωσε", if you ask me. Γι'αυτό και έχουν μόνο ένα. Παρόλα αυτά πολυς κόσμος τα χρησιμοποιεί είτε από συνήθεια είτε λόγω του μόνιτορ που έχει και δε διαθέτει άλλη θυρα, οπότε καταλαβαίνω την "γκρίνια " σου.

Μια χαρά λύση είναι Και ο ανταπτορας πάντως :)

 

Και εγώ έχω μια gtx1070 Και εχει 1 hdmi, 3dp και 1 dvi. 

Γκουγκλαρε διαφορές μεταξύ dp , hdmi Και dvi-d :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος demonakos έγραψε:

τα περισσοτερα θελουν hdmi απο συσκευες ηχου κ εικονας, τοσα λεφτα κανουν οι καρτες αυτες τι να πω :) γκρινιας

με την μεταφορά ήχου δεν θα έχεις πρόβλημα δουλεύει κανονικά.

Με την κάρτα γραφικών έχω συνδέσει tv & monitor

-hdmi→hdmi την τηλεόραση και

-dp→hdmi  με το monitor (τα ηχεία του monitor παίζουν)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα επιλεξω τελικα μαλλον την 

GIGABYTE GeForce GTX 1060 G1 Gaming 6G, Rev 1 (και αν δεν χωραει)

 

θα παω στην Gigabyte GeForce GTX1060 6GB (GV-N1060WF2OC-6GD)

δεν καταλαβα μεγαλες διαφορες εχουν 30 ευρω διαφορα κ φαίνονται ιδιες

τι λετε αξιζουν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος demonakos έγραψε:

θα επιλεξω τελικα μαλλον την 

GIGABYTE GeForce GTX 1060 G1 Gaming 6G, Rev 1 (και αν δεν χωραει)

 

θα παω στην Gigabyte GeForce GTX1060 6GB (GV-N1060WF2OC-6GD)

δεν καταλαβα μεγαλες διαφορες εχουν 30 ευρω διαφορα κ φαίνονται ιδιες

τι λετε αξιζουν;

βάλε τα link για ποιες ακριβώς μιλάς, έχει βγάλει πολλές..

η g1 λογικά έχει υψηλότερους χρονισμούς και καλύτερο σύστημα ψύξης

Link to comment
Share on other sites

οι λόγοι που σου έγραψα παραπάνω

                                                         g1                                                                          η απλή windforce (εδώ είναι η έδοση με τα 3gb, ίδια είναι και η 6gb)

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9R   1060wfoc-10w.jpg

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9R  1060wfoc-8w.jpg

                                                review g1                                                                                           review απλής

 

 

Αν είναι να πας στην g1, πας εδώ που είναι η refresh με τα 9ghz μνημη και όχι στις παλιές με τα 8ghz, στα ίδια χρήματα είναι

http://www.skroutz.gr/s/11742898/MSI-GeForce-GTX-1060-6GB-GTX-1060-GAMING-X-6G.html

το θέμα σου είναι το κουτί σου αν την παίρνει.

ίδιο μήκος έχουν 

msi 277x140x39mm

g1   278x114x40mm

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2017 at 7:00 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

οι λόγοι που σου έγραψα παραπάνω

                                                         g1                                                                          η απλή windforce (εδώ είναι η έδοση με τα 3gb, ίδια είναι και η 6gb)

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9R   1060wfoc-10w.jpg

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9R  1060wfoc-8w.jpg

                                                review g1                                                                                           review απλής

 

 

Αν είναι να πας στην g1, πας εδώ που είναι η refresh με τα 9ghz μνημη και όχι στις παλιές με τα 8ghz, στα ίδια χρήματα είναι

http://www.skroutz.gr/s/11742898/MSI-GeForce-GTX-1060-6GB-GTX-1060-GAMING-X-6G.html

το θέμα σου είναι το κουτί σου αν την παίρνει.

ίδιο μήκος έχουν 

msi 277x140x39mm

g1   278x114x40mm

ισα ισα χωράει στο κουτί που εχω πιστευω θα τη βολεψω...ομως δεν ειδα και πολυ δημοτικότητα στο σκρουτζ κ με προβληματιζει αυτο, επίσης ειναι +70 ευρω πιο πανω κ (αν ειναι δυνατον) σε τετοια ποσά έχουν τα καταστήματα και μεταφορικά , ημαρτος και ελεος μαζι

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως για την ζεστη που βγαζει , δεν αξιζει να πας στην μεγαλη . Σαφως θα εχει καλυτερη θερμοκρασια αλλα αντε 5-6 παραπανω ,.... την στιγμη που δεν χτυπαει 80αρια καλα ειναι 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.