Jump to content


Windows 7 no exif details


Recommended Posts

Καλημέρες!

Εν συντομία πριν καταλήξω σε άλλη εφαρμογή (γιατί χρόνο για φορμάτ δεν έχω και το restore με αγχώνει μετά από προηγούμενη εμπειρία)

Δεξί κλικ και μετάβαση στην καρτέλα λεπτομέρειες ήταν για μένα πάντα ο τρόπος να βλέπω γρήγορα τις λεπτομέρειες μίας φωτογραφίας για να καταλάβω πχ τι πήγε στραβά (ISO κλπ)

 

Χρησιμοποιώ μία έκδοση παραθυριών utimate 7  64x σε όλα μου τα πισιά και τώρα είμαι στο φορητό, δεξί κλικ και μετάβαση στις λεπτομέρειες είναι πλέον πρακτικά κενό.

 

image.thumb.png.c88ada192e6baca242fa3f016757e568.png

 

 

Έτυχε να είναι κοντά ο αδερφός μου με ακριβώς το ίδιο λαπτοπ και ακριβώς την ίδια έκδοση λειτουργικού. Στο δικό του πισί εμφανίζονται κανονικά οι λεπτομέρειες.

Με άλλο πρόγραμμα στο δικό μου φορητό επίσης φαίνονται κανονικά οι λεπτομέρειες?

 

Σαν λεπτομέρεια, πριν μερικές μέρες και μετά από ένα τυπικό κλείσιμο, το φορητό φρίκαρε και έβγαλε πρόβλημα σε boot αρχεία (ssd έχω πάνω), το οποίο λύθηκε μόλις έφτιαξα bootable repair usb flash. Τίποτα άλλο δε φάνηκε να πειράχτηκε, μνήμες και chkdsk/f χωρίς προβλήματα

 

Όλα τα άλλα φαίνεται να δουλεύουν

 

Από πού επηρεάζεται αυτό το details tab των properties και δε διαβάζει exif? Σε καμιά φωτογραφία, καινούρια ή παλιά!

Είναι σα να έχει γίνει κάποια ρύθμιση σχεδόν, μόνο που δεν έγινε (όχι ηθελημένα τουλάστιχον)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό

 

RESOLUTION

Click Start, Run and type this command:

 

REGSVR32 SHIMGVW.DLL

 

 

More Information

This fixes the PropertyHandler value at:

[HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\image\ShellEx\PropertyHandler]

The value for (default) should be {eb9b1153-3b57-4e68-959a-a3266bc3d7fe}

Incorrect or missing PerceivedType registry data for .JPG may also cause this.

[HKEY_CLASSES_ROOT\.jpg]

In the right-pane, the REG_SZ value PerceivedType must be set to image

Registering the Shimgvw.dll fixes both these keys. Installation of a third-party image-editing program may have caused this.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ξέρω τι παίζει ότι βρίσκω στο Net σου λέω οπότε

 

1. Εχεις τρέξει το run σαν admin και μετά την εντολή; Αν ναι τότε ίσως να σου λείπει το dll δε ξερω

2. Πήγαινε σε ένα άλλο απο τα pc με windows 7 και συγκρινε τα σημεία στη registry Που αναφέρει το post πιο πάνω με το δικό σου. Πριν κάνει αλλαγες πάρε και ένα Backup καλού κακού

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου ως τώρα.

Ναι με administrative rights

Το κλειδί αυτό δεν υπάρχει στο άλλο φορητό με την ακριβώς ίδια έκδοση παραθυριών, Το ShellEx δεν περιλαμβάνει PropertyHandler, και κατά τα άλλα όλα τα περιεχόμενα του συγκεκριμένου φακέλου είναι ολόιδια...

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα κι εγώ λίγο αλλά δεν. Κάτι κουλό παίχτηκε μάλλον όταν φρίκαρε ο δίσκος και δεν ξεκίναγε το πισί. Πλέον με έχει ενοχλήσει μία δυο φορές και η έκδοση παραθυριών που χρησιμοποιώ, θα βρω κάποια άλλη λιγότερο πειραγμένη και θα κάτσω να την ξαναπεράσω. Μέχρι τότε ίσως δοκιμάσω κι ένα restore

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.