Jump to content



Πτώση ανάλυσης οθόνης κι αδύνατη αναγνώριση


Recommended Posts

Θα ψαχτώ με αυτά λοιπόν! Βασικά maximum θέλω να δώσω το πολύ 50άρικο, οπότε ναι, η αλήθεια είναι δεν μου μένουν και πολλές επιλογές πέρα από μεταχειρ. 

Υ.Γ.: Σήμερα, καθώς δούλευα στο laptop έσπασα το μηχανισμό από ένα πλήκτρο κ' η Dell μου ζητάει 201 ευρώ για αλλαγή. Φυσικά και θα παιχτεί UHU! ;)
Χάλασε κι ο βραστήρας, και το μηχάνημα του φραπέ και πρόσφατα το πλυντήριο. Με λες και γκαντέμη. :p:p 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Hydra said:

Θα σου πω την αλήθεια, φοβάμαι με τις μεταχειρισμένες τα εξής: Αρκετές είναι ψόφιες που ψήθηκαν (φαντάζομαι) και βγάζουν κάνα 6μηνο, ενώ άλλες είναι πεθαμένες στο o/c (και πού ξέρω εγώ αν έκανε ο άλλος o/c ή όχι), με κίνδυνο να μου ψοφήσουν άμεσα...

Έχω μια 7850 ενός φίλου που έχει μια μικρή ψύχωση :p με το HWBOT και το overclocking. Μια χαρά δουλεύει. Καλά δεν ξέρεις τι μπορεί να τους έχει κάνει ο άλλος, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις όλοι μας κάνουμε πάνω κάτω την ίδια χρήση. Και αυτοί που οβερκλοκάρουν πολύ, μόλις βγάλουν τα benchmarks που θέλουν, μετά κατεβάζουν λίγο τα ρολόγια για "24/7 χρήση".

 

Αν πάντως πας σε καινούρια, τότε προτείνω την φτηνότερη GT 710 / GT 730 με GDDR5 μέχρι 60€. Οι επιδόσεις δεν ξέρω που θα βρίσκονται, αλλά λογικά θα είναι καλύτερες από 9800GT. DDR3 λύσεις, λόγω χαμηλού bandwidth μπορεί να μην είναι καλύτερες. DDR3+64bit θα είναι τραγικές.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asus R7 250x 2GB DDR5 στα 70 μεταχειρ. αξίζει να την τσιμπήσω λέτε; 

Υ.Γ.: Βρήκα γνωστό που έχει ειδικό μηχάνημα για reflowing, οπότε θα την περάσω ένα "ψήσιμο" εκεί μέσα την παλιά για το γαμώτο και από περιέργεια να δω αν θ' αναγεννηθεί. :p

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Hydra said:

Asus R7 250x 2GB DDR5 στα 70 μεταχειρ. αξίζει να την τσιμπήσω λέτε; 

Υ.Γ.: Βρήκα γνωστό που έχει ειδικό μηχάνημα για reflowing, οπότε θα την περάσω ένα "ψήσιμο" εκεί μέσα την παλιά για το γαμώτο και από περιέργεια να δω αν θ' αναγεννηθεί. :p

Τόσο είχε κάποια στιγμή καινούρια η 250x, πριν πάρουν ολίγον την ανηφόρα οι τιμές στις φτηνές κάρτες. Δεν αξίζει. Στα 45 ψιλοπαλεύεται, στα 70 με τίποτα.

 

Από μεταχειρισμένες θα κοίταγα π.χ. αυτές:

Msi R6770 AMD Radeon - 1GB DDR5 4400MHz Memory - Πωλήσεις - TheLab.gr(Απλά μια εξαιρετικά οικονομική DX11 επιλογή, κάπως καλύτερη της 9800GT)

Μεταχειρισμένο - Twintech GF-GTX460 2GB DVI-VGA-HDMI-ΜΕΙΩΣΗ ΤΙΜΗΣ - Insomnia.gr(Άλλη μια τίμια και οικονομική DX11 επιλογή, σαφώς καλύτερη της 9800GT, αλλά και της 6670 με μόνο 5€ επιπλέον κόστος)

Μεταχειρισμένο - 2 Κάρτες Γραφικών - Insomnia.gr

AMD-Radeon HD 7850 2GB Edition Club 3D - Insomnia.gr(Εξαιρετική στα 70€ και από Αθήνα, μιας και φαίνεσαι να είσαι Αθήνα, λιώνει την 9800GT, σημαντικά καλύτερη έναντι των 250x, 6670 και 460)

Geforce gt 1030 2gb ddr5 αγορασμενη 29/5!! - Insomnia.gr

Μεταχειρισμένο - Powercolor r9 270x pcs+ 2GB - Insomnia.gr

Δεν έχω βάλει αγγελίες χωρίς τιμές, δεν έχω κοιτάξει πέραν της 3ης σελίδας των αγγελιών του διπλανού forum)

 

Ψήσε και την 9800GT ώστε να έχεις τουλάχιστον μια back up κάρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε! Ευχαριστώ! 

Εντωμεταξύ βρήκα 9800GTX, αλλά δεν χωράει στο κουτί, και καλύτερα όχι αυτή όπως και νάχει. Βρήκα όμως πολύ οικονομικά (25) μια Saphire Radeon 4850 1GB και το έψηνα! 

 

Έχω και το ηλίθιο Thermaltake Swing και δεν με χωράει τίποτα, παλιόκουτο...

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hydra said:

Ωραίος φίλε! Ευχαριστώ! 

Εντωμεταξύ βρήκα 9800GTX, αλλά δεν χωράει στο κουτί, και καλύτερα όχι αυτή όπως και νάχει. Βρήκα όμως πολύ οικονομικά (25) μια Saphire Radeon 4850 1GB και το έψηνα! 

Την είδα την 4850. Είχα 4870 και 4890 και 4850 και 4830, μεγάλος φαν της σειράς. Πάρε μία από αυτές που σου έγραψα. Άσε την 4850 για το μουσείο. Στην θέση σου θα κοίταγα την 460 αν ήθελα οικονομική κάρτα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πιάνει δύο slots( ίσως και τρία?! ), οπότε απλά θα χρειαστεί να έχεις κενό αυτό που θα είναι κάτω από την PCIe που θα βάλεις την κάρτα. Στο τζάμι δεν θα βρίσκει. Αν δεις το λαμάκι της, η κάρτα δεν επεκτείνεται πέρα από αυτό. Οπότε στο πλάτος θα είναι ίδια με την 9800GT.Βασικά το μόνο άσχημο με την κάρτα είναι ότι από την φωτογραφία ο τύπος πρέπει να έχει να την καθαρίσει από την εποχή που την αγόρασε. Φαντάζομαι τίποτα που να μην ψιλοδιορθώνεται με μια ηλεκτρική σκούπα :p

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ναι το παρατήρησα! :p
Ενώ η 6770 καλογυάλιζε και με "τραβάει"... Ναι, ελεύθερο είναι το slot, και η παλιά dual slot ήταν. Απλά είμαι άμπαλος και δεν ξέρω αν η μεταλλική βάση με τις εξόδους διαφέρει σε διαστάσεις από κάρτα σε κάρτα και βγει μεγαλύτερη απ' τα κοψίματα του case μου. Πράγμα που μου φαίνεται κουλό, άρα είμαι όντως άμπαλος. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφέρει. Όλα τα κουτιά έχουν τα ίδια λαμάκια, οπότε και όλες οι κάρτες επέκτασης για PCI, PCIe, AGP, whatever, έχουν λαμάκια ίδιων διαστάσεων.

Αν ήθελα να κάνω οικονομία, την 6770 θα την παζάρευα στα 30€ "επειδή βρήκα 460 στα 40€" (έχοντας ήδη εκδηλώσει ενδιαφέρον για την 460 μην την χάσω). 35 με 40 είναι δύο σουβλάκια διαφορά. Θα προτιμούσα να κάνω δίαιτα. :hehe:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχω μια 4850 που έχει καεί το σύστημα ψύξη της (ήταν μια passive της Gigabyte ). Μουσειακό κομμάτι :p 

Η κάρτα δούλευε , απλά ανέβαζε θερμοκρασία και έσβηνε. Την είχα με ανεμιστήρα δωματίου για ένα διάστημα με ανοιχτό το κουτί φυσικά :hehe: 

Αν την βρω ευχαρίστως να στην χαρίσω αν βρεις σύστημα ψύξης. Το θέμα είναι πως πολύ φοβάμαι ότι την έχω αφήσει Θεσσαλονίκη, όμως δεν είμαι σίγουρος! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κάπου έχω μια 4850 που έχει καεί το σύστημα ψύξη της (ήταν μια passive της Gigabyte ). Μουσειακό κομμάτι :p 

Η κάρτα δούλευε , απλά ανέβαζε θερμοκρασία και έσβηνε. Την είχα με ανεμιστήρα δωματίου για ένα διάστημα με ανοιχτό το κουτί φυσικά :hehe: 

Αν την βρω ευχαρίστως να στην χαρίσω αν βρεις σύστημα ψύξης. Το θέμα είναι πως πολύ φοβάμαι ότι την έχω αφήσει Θεσσαλονίκη, όμως δεν είμαι σίγουρος! 

Αχ βρε tommy! Κάθεσε και παιδεύεσαι με ανεμιστήρες δωματίου!

Βρες την την 4850, να σου στείλω και έναν ανεμιστήρα με 4 tie wrap's και πέταξε την σάπια 1070 για να (ξανα)δεις σωστά γραφικά!!! :hehe:

Φίλε Hydra, όπως σου είπε ο yanni. Ή την 460 ή την 6770 για οικονομική μεταχειρισμένη. Tο λαμάκι (όπως σου είπε και ο yanni) έχει πάντα τις ίδιες διαστάσεις και βοηθάει σε φωτογραφίες να κρίνεις το πλάτος μιας κάρτας. Επίσης η σύνδεση (pci-express) της κάρτας με την μητρική και η απόσταση της από το λαμάκι είναι σταθερή για όλες τις καρτες (μιλάμε για pci-express, όχι agp κτλ). Έτσι η απόσταση της άκρης της σύνδεσης με το λαμάκι σου δίνει μια εικόνα για το μήκος της κάρτας.

MSI 6770.jpg

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η GTX460 μου έστειλε ο άνθρωπος μήνυμα ότι είναι 20x13 σε διαστάσεις, οπότε χωράει και στο σπιρτόκουτό μου. Θα πάρω αυτή τελικά παιδιά! (Και αφού την καθαρίσω, θα είμαστε οκ.)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα την GTX460, αλλά όταν την συνδέω το PC δεν ανοίγει καν, ούτε το post. Νέκρα. Φταίει που είναι 450Watt το PSU μου (ώστε να πάρω κάνα 530W με 25 ευρώ) ή επειδή έχω αυτά τα δύο διαφορετικά καλωδιάκια (Αυτό με 2 απολήξεις είναι το παλιό, το άλλο το πήρα από Cosmodata μόλις είδα ότι χρειάζεται 2 η κάρτα); [βλ φωτό 1 και 2]

 

Όπως βλέπετε στη φωτό 3, από το παλιό καλωδιάκι φαίνετια να λείπει ένα πινάκι. Φταίει αυτό άραγε; 

 

 



 

καρτα1.jpg

καρτα2.jpg

καρτα3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην είναι απαραίτητο, με λίγο βιαστικό googling που κοίταξα.

 

Τώρα η 460 δεν καταναλώνει τρελά παραπάνω σε σχέση με την 9800GT. 160W vs 125W, αλλά αν το 450άρι που έχεις είναι " κάνα με 25 ευρώ", ίσως να άντεχε οριακά την 9800GT, αλλά να μην αντέχει την GTX 460. Βασικά για να δεις πόσα watt είναι το τροφοδοτικό σου, κοιτάς πόσα αμπέρ δίνει στα 12V. Αν έχει μία γραμμή και λέει 15Α, τότε είναι περισσότερο 180αρι, παρά 450άρι. Τι τροφοδοτικό έχεις;

 

Στα βιαστικά, ένα γρήγορο τεστ -που πιθανόν δεν θα μας πει τίποτα, αλλά απλό είναι, αν θέλεις ελάφρυνε το σύστημά σου. Βγάλε δίσκους από την τροφοδοσία, ανεμιστήρια, usb κ.τ.λ. και δοκίμασε να ξανά ξεκινήσεις το σύστημα. Αν ξεκινήσει, ίσως να είναι οριακά το τροφοδοτικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό ερχόταν μαζί με το κουτί, το Thermaltake Swing. Ορίστε τι μας λέει η ετικέτα...

450W.thumb.jpg.e385e47c49747876214b4e51a6e512da.jpg
Το δοκίμασα αυτό, να αφαιρώ εξαρτήματα απ' την τροφοδοσία, και πάλι τα ίδια έκανε. Αλλά το δοκίμασα μόνο με το δίσκο, θα το δω πάλι μετά... 

Τι τραβάω; Ήθελα ταξίδια... Αν έκανα συντηρητικό καλοκαίρι, θα έστηνα ένα καινούργιο απ' την αρχή και θα έστελνα το δεινόσαυρο στο μουσείο φυσικής ιστορίας. :p

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hydra said:

Το τροφοδοτικό ερχόταν μαζί με το κουτί, το Thermaltake Swing. Ορίστε τι μας λέει η ετικέτα...

450W.thumb.jpg.e385e47c49747876214b4e51a6e512da.jpg
Το δοκίμασα αυτό, να αφαιρώ εξαρτήματα απ' την τροφοδοσία, και πάλι τα ίδια έκανε. Αλλά το δοκίμασα μόνο με το δίσκο, θα το δω πάλι μετά... 

Τι τραβάω; Ήθελα ταξίδια... Αν έκανα συντηρητικό καλοκαίρι, θα έστηνα ένα καινούργιο απ' την αρχή και θα έστελνα το δεινόσαυρο στο μουσείο φυσικής ιστορίας. :p

Το είχα αυτό το Innovator, πριν 15 χρόνια :p

 

Είναι κλασικό παλιό τροφοδοτικό για Athlon XP που έδινε πολλά watt στις 5V και 3.3V γραμμές. Μάλιστα αν θέλεις να αναστήσεις κανένα PC με Athlon XP της εποχής εκείνης, αυτό εδώ κάνει δουλειά από ότι πολλά σύγχρονα.

 

Anyway, νομίζω είναι θέμα τροφοδοτικού. Δεν δίνει πολλά watt στην 12V και είναι και αρχαίο, δεν έχει φτιαχτεί για κάρτες γραφικών με ξεχωριστή τροφοδοσία. Πας για τροφοδοτικό και πας για κάτι αξιοπρεπές, όχι των 25€, ώστε αν κάτσει καμιά στραβή και αποδειχτεί προβληματική κάρτα, τουλάχιστον το τροφοδοτικό που θα έχεις για το υπάρχον ή το μελλοντικό σου σύστημα να είναι την προκοπής, όχι για πέταμα.

 

Με τροφοδοτικά δεν ψάχνομαι, αλλά θα κοίταγα κάτι σαν το παρακάτω, πάντα λαμβάνοντας υπόψιν ότι προσπαθείς να χαλάσεις και όσο το δυνατόν λιγότερα λεφτά.

EVGA Power Supply 500W - Skroutz.gr 2x 8pin (6+2) EVGA - EU - Products - EVGA 500 W1, 80+ WHITE 500W, 3 Year Warranty, Power Supply 100-W1-0500-K2 (EU) - 100-W1-0500-K2

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο επόμενο λογικά θα φορτώσω κάτι πολύ ανώτερο, οπότε αν πάω σε φτηνά κανένα απ' αυτά ε; 

http://www.cosmodata.gr/category/665/trofodotika-i-i


Το θέμα μου είναι να λειτουργεί και να σηκώνει την κάρτα και να μην πάρω κάποιο κινέζικο που θα μου κάψει το υπόλοιπο σύστημα.
 

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Hydra said:

Στο επόμενο λογικά θα φορτώσω κάτι πολύ ανώτερο, οπότε αν πάω σε φτηνά κανένα απ' αυτά ε; 

http://www.cosmodata.gr/category/665/trofodotika-i-i


Το θέμα μου είναι να λειτουργεί και να σηκώνει την κάρτα και να μην πάρω κάποιο κινέζικο που θα μου κάψει το υπόλοιπο σύστημα.
 

Στο επόμενο θα φορτώσεις αυτό που θα πάρεις τώρα και το EVGA μου φαίνεται μια χαρά λύση με 480W πραγματικά watt και 2 6+2 PCIe καλώδια τροφοδοσίας για κάρτες γραφικών.

 

Αλλαγή συστήματος δεν σημαίνει ότι αλλάζω τα πάντα (κουτί, τροφοδοτικό, πληκτρολόγιο, ποντίκι, το λαμπατέρ που είχα πάνω στο γραφείο). Αλλαγή συστήματος σημαίνει ότι κρατάω τα χρήσιμα και το τροφοδοτικό, εφόσον πάρεις κάποιο αξιοπρεπές, θα σου μείνει. Και αν πας να διαλέξεις κάποιο από τα φτηνά, τότε προσπαθείς να πάθεις " να μην πάρω κάποιο κινέζικο που θα μου κάψει το υπόλοιπο σύστημα" αυτό που προσπαθείς να αποφύγεις.

 

Αν δεν σε πείθω (ήδη σε έστειλα στην 460 και μπήκες σε προσωρινούς, θέλω να πιστεύω, μπελάδες) και πας τελικά να πάρεις κάποιο φτηνιάρικο των 25€, ΜΗΝ κοιτάς τα watt. Θα δεις πόσα amber γράφει στα 12V και θα πεις για παράδειγμα " Τι γράφει αυτό;  550W μοντέλο λέει. Ναι αλλά τι λέει στα 12V; Λέει 20A στα 12V. Οπότε 20A X 12V = 240W, όχι 550W που διαφημίζεται. Δεν είναι 550W, είναι 240W και ας λέει ότι θέλει. Κανόνας αυτός. Επίσης ανάμεσα σε μοντέλα με μία γραμμή στα 12V και πολλαπλές γραμμές στα 12V, πας με αυτό που έχει μία γραμμή.

 

Για παράδειγμα το Innovator μπορεί πριν 15 χρόνια να θεωρείτο 450W, αλλά σήμερα το μοντέλο θα ήταν π.χ. το μοντέλο Innovator 220W.

Άλλο παράδειγμα.

Alcatroz Power Supply 450W Magnum Pro 225x8 cm Fan | COSMODATA

magnum-pro-225a_1__1.png

 

450W? Peak Power είναι τα 450W(μάλλον η ισχύ της έκρηξης είναι αυτή). Πάλι καλά που στην ετικέτα σου λέει και ένα "Real Power 225W". Η πλάκα ξέρεις που είναι; Ούτε 225W δεν είναι. Στα 12V δίνει μόνο 10Α, που σημαίνει ότι το σύστημα δεν θα άνοιγε ούτε με την 9800GT. Στην πραγματικότητα αυτό σήμερα έπρεπε να πωλείται ως 130άρι max.

 

Μην μπλέκεις με τα φτηνά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Hydra.

Στα 2 παραπάνω ποστ του ο yanni με κάλυψε πλήρως σε ότι έχει να κάνει με το τροφοδοτικό σου. Στο τροφοδοτικό δεν κάνουμε τσιγγουνιές, ειδικά αν θέλουμε να αποφύγουμε αυτό που θέλεις κι εσύ να αποφύγεις ("να μην πάρω κάποιο κινέζικο που θα μου κάψει το υπόλοιπο σύστημα")!

Όπως είπε και ο yanni (κακώς επαναλαμβάνω), το καλό τροφοδοτικό που θα πάρεις τώρα θα το χρησιμοποιήσεις και στο νέο σύστημα που θα φτιάξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.