Jump to content



Πτώση ανάλυσης οθόνης κι αδύνατη αναγνώριση


Recommended Posts

Εντάξει, στενεμμένη η τσέπη, αλλά προφανώς και δεν θέλει πολύ για να πειστώ. Μιλάμε για κάτι σοβαρό, που μετά σου μένει κιόλας... Οπότε, ναι, ας πάω για κάτι αξιοπρεπές.
Να πω ότι στο επόμενο PC θα βάλω σίγουρα καλό επεξ. (i7), κάνα 16άρι μνήμες και δίσκους (ssd), οπότε ελπίζω το EVGA να με βγάλει όντως ασπροπρόσωπο! Να το χτυπήσω; Ή θα βρω κάτι καλύτερο με κάνα δεκάευρο παραπάνω που να αξίζει; 

Τα επίπεδα ασχετοσύνης όλο και αυξάνουν, οπότε θα ρωτήσω κι αυτό: οι διαστάσεις τους είναι ίδιες έτσι; Για να χωρέσει στο παλιόκουτο και μάλιστα πάνω - δεν έχει θέση κάτω όπως πολλά άλλα.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Hydra said:

Εντάξει, στενεμμένη η τσέπη, αλλά προφανώς και δεν θέλει πολύ για να πειστώ. Μιλάμε για κάτι σοβαρό, που μετά σου μένει κιόλας... Οπότε, ναι, ας πάω για κάτι αξιοπρεπές.
Να πω ότι στο επόμενο PC θα βάλω σίγουρα καλό επεξ. (i7), κάνα 16άρι μνήμες και δίσκους (ssd), οπότε ελπίζω το EVGA να με βγάλει όντως ασπροπρόσωπο! Να το χτυπήσω; Ή θα βρω κάτι καλύτερο με κάνα δεκάευρο παραπάνω που να αξίζει; 

Τα επίπεδα ασχετοσύνης όλο και αυξάνουν, οπότε θα ρωτήσω κι αυτό: οι διαστάσεις τους είναι ίδιες έτσι; Για να χωρέσει στο παλιόκουτο και μάλιστα πάνω - δεν έχει θέση κάτω όπως πολλά άλλα.

 

Δίνει 480W τα οποία είναι όλα στην 12άρα(αν βάλεις και τις άλλες γραμμές θα μπορούσε να διαφημίζεται και ως 650άρι). Ο i7 αν δεν τον υπερχρονίσεις θα σου ζητάει 100W, ακόμα και αν του πετάξεις πάνω και μια GTX 1070 ή μια RX 580, μιλάμε για άλλα 200W, σύνολο 300W. 100W για το υπόλοιπο σύστημα αρκούν και περισσεύουν και άλλα 80W. Και αυτά όταν ΟΛΑ τα εξαρτήματα ζητάνε το μέγιστο. Δεν ξέρω ποιες θα είναι οι απαιτήσεις σου στο μέλλον, πόσο φορτωμένο θα είναι το μελλοντικό σου σύστημα, αλλά πιστεύω ένα οποιοδήποτε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ποιοτικό 500άρι, αρκεί. Ακόμα και αν δεις ότι δεν σε φτάνει διότι ξαφνικά θέλεις 16 πυρήνες και 1080Ti και overclock και από όλα, 30€ να το βάλεις πώληση θα φύγει αμέσως. Οπότε θα έχεις χάσει το πολύ 15€ μεταξύ αγοράς και πώλησης, αλλά - αν δεν είσαι ο πιο γκαντέμης άνθρωπος στην χώρα, να σου σκάσει επώνυμο τροφοδοτικό - θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Οι διαστάσεις μάλλον ναι. Μπορείς να δεις τις διαστάσεις του στο δεύτερο link, αυτό που σε πάει στα site της EVGA και να συγκρίνεις με αυτό που έχεις. Εντάξει 500W τροφοδοτικά οι ίδιες οι εταιρίες προσπαθούν να τα φτιάξουν όσο μια μαζεμένα γίνεται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γίνε δικηγόρος!  Με πείθες με την πρώτη. :p


Λοιπόν οκ, σε διαστάσεις είναι ίδιο σχεδόν με το δικό μου, οπότε θα το παραγγείλω από e-gate. Να δούμε δηλαδή! (Θα παίξω κάνα CS:GO που μου έχει λείψει;;; χαχα Γι' αυτό σκίζομαι τώρα, αλλιώς καλά είμαι και με την πρόχειρη, όσο κάνω τη δουλειά μου.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Hydra έγραψε:

Γίνε δικηγόρος!  

Που ξέρεις ότι δεν είναι; :p 

 

Νομίζω η 460 αρκεί για CS GO.

Το παλαιό μου σύστημα που είχα πουλήσει, είχε έναν i5-750 και μια GTX-275, μαθαίνω ότι ακόμη μπορεί να παίξει κανονικά το CS GO το φιλαράκι που το πούλησα :) 

Δε θυμάμαι αν είναι στα ίδια επίπεδα οι κάρτες, αλλά πιστεύω να αρκεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ερώτηση πριν παραγγείλω παιδιά! Το EVGA έχει 120άρη ανεμιστήρα από πάνω, αλλά όπως θα μπει στο κουτί, δεν υπάρχει και η απόλυτη άπλα από ψηλά. Θα έχουμε θέματα ή θα τα βγάλει πέρα; 

Link to comment
Share on other sites

Τι κουτί έχεις;

Από εκεί και πέρα, όλα τα σύγχρονα τροφοδοτικά, ίδια σχεδίαση ακολουθούν, οπότε όλα το ίδιο θέμα θα έχουν. Στην περίπτωσή σου μάλλον θα δουλεύει παραπάνω ο ανεμιστήρας. Βέβαια εξαρτάται για πόσο κενό μιλάμε. Μισό πόντο, ένα πόντο, πέντε πόντους; Πιστεύω με 2-3 πόντους κενό να είναι εντάξει.

 

Αλλά, βασικά δεν νομίζω να υπάρχει πάνω και κάτω. Απλά στις φωτογραφίες ενός τροφοδοτικού, φυσιολογικά ο φωτογράφος θα αφήσει το τροφοδοτικό πάνω στον πάγκο για φωτογράφιση, έτσι ώστε να φαίνεται ο ανεμιστήρας του. Δεν υπάρχει κάτι να δείξει στην άλλη πλευρά του τροφοδοτικού.

 

Τώρα τα τροφοδοτικά μπορείς να τα βάλεις στο κουτί και ανάποδα από ότι τα βλέπεις στις φωτογραφίες, ώστε ο ανεμιστήρας να είναι από κάτω. Μπορείς να τσεκάρεις και με το Innovator αν έχεις όρεξη. Βγάλε το, βάλε το ανάποδα στην ίδια θέση και θα δεις ότι οι τρύπες ταιριάζουν ή τουλάχιστον έτσι νομίζω, μιας και σε ότι φτηνιάρικο κουτί είχα - δεν σπαταλάω πολλά σε κουτιά, μπορούσα να βάλω το τροφοδοτικό και με τους δύο τρόπους. Είτε τον ανεμιστήρα προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Τελικά από την κάτω μεριά θα 'ναι ο ανεμιστήρας. Και πάλι λόγω ψύκτρας θα με παίρνει οριακά σχεδόν, αλλά νομίζω θα ναι κάπως καλύτερα απ' ότι προς τα πάνω κλεισμένο εντελώς.
Thermaltake Swing είναι το κουτί. Mid ATX. Οι διαστάσεις του EVGA είναι ίδιες με το παλιό παρεπιπτόντως. 

 

Σκόνη lol.

21208361_10212351221328332_685552199_n.thumb.jpg.e5f39fb2be15d59f9001839e54f0c89a.jpg21215890_10212351221368333_294671535_o.thumb.jpg.1e1c7eb7bf8c5b02f492e9dcbd061df7.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Hydra said:

Τελικά από την κάτω μεριά θα 'ναι ο ανεμιστήρας. Και πάλι λόγω ψύκτρας θα με παίρνει οριακά σχεδόν, αλλά νομίζω θα ναι κάπως καλύτερα απ' ότι προς τα πάνω κλεισμένο εντελώς.
Thermaltake Swing είναι το κουτί. Mid ATX. Οι διαστάσεις του EVGA είναι ίδιες με το παλιό παρεπιπτόντως. 

 

Σκόνη lol.

21208361_10212351221328332_685552199_n.thumb.jpg.e5f39fb2be15d59f9001839e54f0c89a.jpg21215890_10212351221368333_294671535_o.thumb.jpg.1e1c7eb7bf8c5b02f492e9dcbd061df7.jpg

Ναι ο ανεμιστήρας από πάνω, το ξεχνάς. Δεν έχει καθόλου χώρο να "ανασάνει". Εκτός και αν πάρεις κανένα εργαλείο και ανοίξεις τρύπα στο πάνω μέρος του κουτιού. Με τον ανεμιστήρα από κάτω δεν θα έχεις θέμα, ακόμα και αν η ψύκτρα του επεξεργαστή βρίσκεται εκεί που βρίσκεται. Όλοι οι κατασκευαστές τροφοδοτικών, πάνω κάτω το δικό σου σενάριο λαμβάνουν υπόψιν, μιας και τα περισσότερα φτηνά έστω κουτιά, έχουν τη θέση για το τροφοδοτικό, ακριβώς πάνω από την μητρική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στο βίντεο (στο 3:20) ο τύπος δείχνει την πλευρά με το αυτοκόλλητο πληροφοριών. Μετά το γυρίζει απ' τις άλλες πλευρές. Αν λάβουμε υπόψη ότι το αυτοκόλλητο βλέπει προς το τζάμι του κουτιού και το σετ από καλώδια πρέπει να είναι στην άκρη προς το εσωτερικό του κουτιού, φαίνεται να τοποθετείται με τρόπο που ο ανεμιστήρας θα βλέπει προς τα κάτω, άρα θα είμαι οκ. :)
 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν το γυρίσεις ανάποδα, πάλι το άλλο αυτοκόλλητο προς τα πάνω βλέπει σε όλα τα τροφοδοτικά ;)

Ο ανεμιστήρας μπορεί να μπει και προς τα πάνω και προς τα κάτω.

Εννοείται στην περίπτωσή σου προς τα κάτω θα τον βάλεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλα καλά! Τοποθέτησα το τροφοδοτικό, εγκατέστησα και την κάρτα, άνοιξα λίγο CS:GO και πήγε ρολόι το πράγμα. Τώρα θα δούμε και στο μέλλον...
Όχι απλά χώρεσε εντάξει, αλλά τα sleeved καλώδια με βοήθησαν και να τα παραχώσω σε όποια άκρη έβρισκα για να 'ναι πιο καθαρή η συνολική εικόνα.

@yanni Σ' ευχαριστώ και προσωπικά για την καθοδήγηση και το ψηστήρι! ;)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hydra said:

@yanni Σ' ευχαριστώ και προσωπικά για την καθοδήγηση και το ψηστήρι! ;)

Τέλος καλό όλα καλά. :T:

 

Αν έχεις εκεί παραδίπλα την 9800GT, αν ακόμα δεν την πήγες στον φούρνο για ψήσιμο (με πατάτες), μπορείς να την δοκιμάσεις, έτσι για την ιστορία, με το νέο τροφοδοτικό. Αν το Innovator μετά από όλα αυτά τα χρόνια, έχανε την ισχύ του, ίσως για αυτό να άρχισε να παρουσιάζει θεματάκια η 9800GT. Μπορεί με το νέο τροφοδοτικό να παίζει σωστά.

 

Υ.Γ. Η 460 στα 40€ ήταν λαχείο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.