Jump to content



Πτώση ανάλυσης οθόνης κι αδύνατη αναγνώριση


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. 
Εδώ και 2 μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Πριν φύγω διακοπές, εντελώς ξαφνικά, έπεσε η ανάλυση στα 800x600 και η μέγιστη επιλογή που δίνεται πλέον είναι τα 1280χ1024. Η οθόνη (LG W2261V) είναι full HD. Τη συνδέω με DVI-D σε μια 9800GT. Κατέβασα drivers, τα ίδια. Έκανα επανεγκατάσταση τα Win, τα ίδια. Τώρα κατέβασα drivers της οθόνης, αλλά δεν ξέρω πώς να τους εγκαταστήσω (βλ. φωτό παρακάτω). Παρατηρώ πως στις ρυθμίσεις οθόνης, αλλά και στο Device Manager δεν αναγνωρίζεται η οθόνη και το μοντέλο πουθενά (ούτως ώστε να ανέβαζα το refresh rate αν φταίει αυτό)!

 

5999503775f38_.thumb.jpg.1b02a52aad4b87f394c4bdb29ff5ca51.jpg

 

Με απλό DVI βγάζει υψηλότερες αναλύσεις όταν συνδέω στην οθόνη το laptop.

 

 

Έχετε καμία ιδέα για το τι φταίει; (Τα νεύυυρααα... :p)

 

 

Υ.Γ.: Παρότι έχω εγκαταστήσει drivers για την κάρτα γραφικών, ούτε αυτήν αναγνωρίζει ακριβώς απ' όσο βλέπω:

599950ce8dc20_2.thumb.jpg.f28706c9d6b49f46bf78845bc1e83aed.jpg599950d0220bb_3.thumb.jpg.ca01773e5d37a409ff70b341b6937762.jpg

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Ανάσταση! Έβγαλα την κάρτα, την καθάρισα, την τοποθέτησα ξανά και πλέον αναγνωρίζονται τόσο αυτή όσο κ' η οθόνη, με φουλ ανάλυση!
Ευχαριστώ για το hint! Θα πρέπει σύντομα ν' αναβαθμίσω το PC... 

Υ.Γ.: Είναι τόσο παλιό, που κρατάω πισινή για την καλή εξέλιξη. Μέχρι το βράδυ ικανό το έχω να ξανακάνει ανωμαλίες!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι σας έλεγα; Χάος εγένετο! Ξανάκανε τα ίδια. Αυτή τη φορά την έβγαλα, την τοποθέτησα ξανά, αλλά τα ίδια!

Μιας και το ανοίξαμε, κι αφού δεν έχω άλλη κάρτα να κουμπώσω τώρα, τι προτείνετε μέχρι τα 35-40 ευρώ για να πάρω πρόχειρα πριν τη σοβαρή αναβάθμιση; 
Έχω την εξής μητρική: Gigabyte GA-EP43C-DS3 (LGA775), CPU: Intel C2D E7300.

Κι εγώ απ' το '08 την είχα. 

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις και πολλές επιλογές

hd5450/6450 - r5 230 - gt710

κοίτα και σε αγγελίες μήπως βρεις σ'αυτα τα χρήματα  καλύτερη ή τις παραπάνω φθηνότερα.

 

φύσηξες/καθάρισες στην mb το pci-e slot?

αν όχι με πιστολάκι για τα μαλλιά στο κρύο αέρα και με ένα πινέλο καθαρό το καθαρίζεις. 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σ'αυτές τις κάρτες όχι, δεν προσφέρουν κάτι.

αν είναι στα ίδια χρήματα πάρ'την.
edit

αν θες κάτι παραπάνω προτίμησε με gddr5 από το να πας σε μεγαλύτερη μνήμη.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη  πρόταση παρά μόνο κάτι Για να έχεις ισα ίσα εικονα, πχ δες για gt710 η amd 5450 μεταχειρη. . Δεν είναι για τίποτα όμως. Κρίμα να μην έχει onboard graphics η μητρική ρε γμτ (είχα την ep43 ds3 Και την ep45 ds3 σε άλλο σύστημα :p )

Δε πιστεύω να έχεις απαιτήσεις από μια κάρτα τετοια, καμμία διαφορά δε θα κάνει η ποσότητα μνήμης σε αυτές τις καρτες, μιας και είναι ddr3. Δε βλέπω κανέναν λογο να δώσεις σε κάρτα λεφτά . Αν θες να παίξεις ψάξε για καμιά 750ti Μεταχειρισμένη αλλά δε ξέρω πόσο τις πουλάνε . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks!!!

Εδώ να αναφέρω ότι με νοιάζει να έχω όντως σοβαρή εικόνα για να μπορώ να δουλέψω και να παίζω μόνο CS:GO και κανένα μέτριο παιχνίδι, όπως μέχρι πρότινος. :p
Θ' αργήσω λίγο να κάνω αναβάθμιση... 

 

Θα πάρω μια τέτοια καινούργια παιδιά, γιατί μέχρι να βρω μεταχειρ. (και θα δώσω και λίγα παραπάνω λογικά), θα μου βγει το λάδι με τη δουλειά στο λάπτοπ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Για youtube και να "σερφάρεις" στο Internet είναι οι κάρτες αυτες (και για τα online παιχνίδια facebook κλπ.).

edit 

με λίγο ψάξιμο θα βρεις

δεν ξέρω για το cs αλλά απ'τις παραπάνω που σου έβαλα είναι καλύτερες

 

Όλα αυτά παραπάνω με την προϋπόθεση να είναι θέμα της κάρτας και όχι της μητρικής

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάς για μεταχειρισμένη κάρτα βασικά. Ακόμα και μια αξιοπρεπής κάρτα των 30€ μεταχειρισμένη, πιθανόν κάνει πλάκα στην 9800GT.  Από καινούριες αποφεύγεις δια ροπάλου οτιδήποτε δεν έχει GDDR5 μνήμη, ας έχει και 16GB πάνω. Αν είναι DDR3, μακριά. Μια GT 710 με GDDR5 δεν ξέρω που θα βρίσκεται σε σχέση με την 9800GT, αλλά είναι το ελάχιστο που θα πρέπει να κοιτάς. Ξανά λέω. DDR3 κάρτα καινούρια δεν κοιτάς ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΟΥ ΠΕΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ του καταστήματος που θα πας να την αγοράσεις ή ο οποιοσδήποτε άλλος.

 

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έφεραν και κούμπωσα μια παλιά ATI HD 240 για να κάνω τη δουλειά μου προς το παρόν (126mb... lol). 
Θα πάω μια βόλτα Στουρνάρη (MG Manager ίσως), θα κοιτάξω και ebay για πιο φθηνά και θ' αρχίσω μελέτη για να γίνω ψήστης καρτών... :p  Μπας και...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ebay δεν νομίζω να βρεις κάτι από κάρτα γραφικών φτηνά. Επίσης κυκλοφορούν και μούφες. Γράφουν π.χ. GTX 670 και είναι 9800GT.

 

Καλύτερα στα μεταχειρισμένα στα Ελληνικά forum. Το MG Manager δεν βλέπω να έχει κάποια αξιοπρεπή φτηνιάρικη κάρτα γραφικών. Full 64bit/DDR3 επιλογές, μέχρι τα 68€ που έχει μια GT730 με GDDR5. Πουλάνε 7850 μεταχειρισμένες σε αυτές τις τιμές.

 

Μια ιδέα του που βρίσκονται παλιές μεταχειρισμένες κάρτες σε σχέση με την δική σου, μπορείς να πάρεις από παλιά reviews όπως το παρακάτω

Radeon HD 6670 review - DX10: Far Cry 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την αλήθεια, φοβάμαι με τις μεταχειρισμένες τα εξής: Αρκετές είναι ψόφιες που ψήθηκαν (φαντάζομαι) και βγάζουν κάνα 6μηνο, ενώ άλλες είναι πεθαμένες στο o/c (και πού ξέρω εγώ αν έκανε ο άλλος o/c ή όχι), με κίνδυνο να μου ψοφήσουν άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία καρτών που κοιτάς για ποιο oc μιλάμε; :p Να Την πουσαρει καποιος για Να πάρει πόσο % μια τέτοια κάρτα; 

Αν και τις 7850 και στις λίγο ανώτερες κατηγορίες

μπορεί κάποιος να τις δώσει κατιτίς , αυτό δε σημαίνει κάτι. Και εγώ έχω δώσει την 1070, δε μπορώ να την πουλήσω αν θέλω ; Η κάρτα είναι άριστη. 

 

Να πετύχεις "ψημενη" κάρτα πολύ δύσκολο ... Όχι απίθανο, παντού μπορεί να συμβεί . 

 

Στην περίπτωση σου είναι μια χαρά λύση τα μεταχειρισμένα θεωρω.

 

Αν δε θέλεις, o Γιάννης έκανε πολύ καλές προτάσεις imo. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.