Jump to content



Εξοικονομώ κατ' Οίκον


Elpis1442169068

Recommended Posts

Ξέρει κανείς κάτι; Αξίζει;

Εξοικονομώ κατ' Οίκον Τον Σεπτέμβριο ενεργοποιείται το πρόγραμμα

 

 

Με Κοινή Υπουργική Απόφαση που υπέγραψαν ο Υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Γ. Σταθάκης, και ο Αναπληρωτής Υπουργός Οικονομίας, Α. Χαρίτσης, ξεκινά τον Σεπτέμβριο το νέο εξοικονομώ κατ’ οίκον, που προβλέπει επιδότηση ανάλογα με το εισόδημα, για οικοδομικές εργασίες έως 25.000 ευρώ. Θα διατεθούν περίπου 400 εκατομμύρια ευρώ και θα ωφεληθούν 40.000 νοικοκυριά.

Αυτή την εβδομάδα ανοίγει και το δεύτερο ενδιάμεσο πρόγραμμα που αφορά 6000 παλαιούς δικαιούχους που ήταν στην αναμονή επειδή δεν υπήρχαν χρήματα.

Ενδιαφέρον έχει επίσης ότι η υποβολή των αιτήσεων για την ένταξη στο νέο πρόγραμμα θα γίνεται μέσω ειδικής ηλεκτρονικής πλατφόρμας. Ο ενδιαφερόμενος για το νέο εξοικονομώ κατ’ οίκον θα καταχωρίζει την αίτησή του, τα στοιχεία για τις παρεμβάσεις που πρόκειται να υλοποιήσει, το αντίστοιχο κόστους τους, καθώς και την τράπεζα με την οποία πρόκειται να συνεργαστεί, εφόσον επιλέξει την κάλυψη της ιδίας συμμετοχής με τη μορφή δανείου.

Οι κατηγορίες των δικαιούχων είναι 7, ανάλογα με το ύψος του εισοδήματος, ενώ τα παρακάτω ποσοστά επιδότησης προσαυξάνονται κατά 5% ανά προστατευόμενο μέλος.

Οι κατηγορίες είναι οι εξής:

1. Ατομικό ετήσιο εισόδημα έως 10.000 ή οικογενειακό εισόδημα έως 20.000 ευρώ δικαιούνται επιχορήγηση 60%.

2. Ατομικό εισόδημα από 10.001 – 15.000 ευρώ ή οικογενειακό από 20.001 – 25.000 ευρώ δικαιούνται επιχορήγηση 50%.

3. Ατομικό εισόδημα από 15.001 – 20.000 ευρώ ή οικογενειακό από 25.001 – 30.000 ευρώ δικαιούνται επιχορήγηση 40%.

4. Ατομικό εισόδημα από 20.001 – 25.000 ευρώ ή οικογενειακό από 30.001 – 35.000 ευρώ δικαιούνται επιχορήγηση 35%.

5. Ατομικό εισόδημα από 25.001 – 30.000 ευρώ και οικογενειακό από 35.001 – 40.000 ευρώ δικαιούνται επιχορήγηση 30%.

6. Ατομικό εισόδημα από 30.001 – 35.000 ευρώ και οικογενειακό από 40.001 – 45.000 ευρώ δικαιούνται επιχορήγηση 25%.

7. Ατομικό εισόδημα από 35.001 – 40.000 ευρώ ή οικογενειακό από 45.001 – 50.000 ευρώ δεν δικαιούνται επιδότησης, αλλά μπορούν να συνάψουν τραπεζικό άτοκο δάνειο.

Η ενεργοποίηση του νέου εξοικονομώ κατ’ οίκον αναμένεται να συμβάλλει στην αναθέρμανση όλων των δραστηριοτήτων που σχετίζονται με τον κατασκευαστικό κλάδο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που το είχα ψάξει μαζί με τον πατέρα μου γιατί θέλανε να βάλουνε κουφώματα και μόνωση στην ταράτσα τους, το μόνο που δεν ζητούσαν ήταν χαρτί από τον παπά της ενορίας πως είμαστε εν ζωή.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα σίγουρα αξίζει γιατί ακόμα και εάν δεν είσαι επιλέξιμος λόγω εισοδήματος για μεγάλη επιδότηση, δίνει άτοκο δάνειο.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με την χαρτούρα ήταν λόγω εμπλοκής των τραπεζών στο θέμα της δανειοδότησης. Επίσης στην Ελλάδα μεγάλο ποσοστό των σπιτιών έχει ζητήματα του στυλ άλλα τ.μ. να γράφει η άδεια, άλλα το συμβόλαιο και άλλα το κτηματολόγιο τα οποία πρέπει να τακτοποιηθούν πριν την ένταξη στο πρόγραμμα.

 

Το μεγάλο συν του νέου προγράμματος είναι πως δίνει τη δυνατότητα εάν έχεις τα ίδια κεφάλαια να μην μπλέξεις με δάνειο και άρα να ξεμπερδέψεις γρήγορα.

 

Προς το παρόν θα τρέξει ένα πρόγραμμα γέφυρα για παλιές αιτήσεις. ΚΥΑ για το νέο δεν έχει βγει ακόμα (δυστυχώς αναπαράγονται ειδήσεις που είτε είναι λάθος, είτε λένε τη μισή αλήθεια).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχετε επίσης υπ' όψιν οτι εκτός μιας πιθανής τακτοποίησης με τον Ν.4178, θα έχετε σίγουρα πάγια έξοδα για ενεργιακό πιστοποιητικό, νομίζω και δεύτερο προς απόδειξη της επέμβασης, αλλά είναι νωρίς ακόμη για σίγουρα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ξεκινησει αλλα οπως ειπε ο @jax7480 με ζητησαν οτι υπαρχει σε χαρτι

σχετικα με το σπιτι.Ειχα την οικονομικη δυνατοτητα και εκανα Θερμομονωση και σκεπη μονος μου.

Με μεινανε τα κουφωματα και ευελπιστω αν μπορεσω να βγαλω ακρη με το χαρτομανι να τα κανω.

Απλα οσο ειχα μιλησει με ειπε  οτι λογω οτι ηδη εχω κανει θερμομονωση ισως ανεβηκα ενεργειακη

κατηγορια με αποτελεσμα λιγοτερο ποσο επιδοτησης.

Ειδωμεν.....

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα εριλαμβάνει και αναβάθμιση σε ηλ.συσκευές (πχ ac Α++)  ;;;

Σε πολυκατοικίατα τα εξοδα της θερμομόνωσης της ταράτσας είναι ατομικά (τα επιβαρύνεται το ρετιρέ) ; (η υγρομόνωση εχω την αίσθηση ειναι κοινόχρηστη)

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος sstav έγραψε:

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει και αναβάθμιση σε ηλ.συσκευές (πχ ac Α++)  ;;;

όχι

 

Μόλις τώρα, το μέλος sstav έγραψε:

Σε πολυκατοικίατα τα εξοδα της θερμομόνωσης της ταράτσας είναι ατομικά (τα επιβαρύνεται το ρετιρέ) ;

νομίζω πως πρέπει να γίνει αίτηση πολυκατοικίας σαν σύνολο για να πάνε σε όλους. Κοινώς τρέχα γύρευε εάν μιλάμε για μεγάλη

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Ηλιακό Θερμοσίφωνα έχεις;

Εχω αλλα και αυτον τον αγορασα φετος με "δικα μου" λεφτα.

Δυστηχως ο αλλος απεβιωσε στις αρχες του καλοκαιριου και με τοσο ηλιο στο

Ελλαδισταν και την τιμη του πετρελαιου  ειναι αμαρτια να ζεσταινα νερο με λεβητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Είσαι σε 05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή ή σε 05.α Αίτηση σε αναμονή έγκρισης από επενδυτική επιτροπή ;

 

Από όσο διαβάζω στο Michanikos.gr υπάρχει πολύ μουρμούρα για το θέμα αυτό.

 

Σε κάθε περίπτωση εάν η προθεσμία σου είναι για 29/2 μίλα άμεσα με το μηχανικό σου.

 

Παραπάνω δεν ξέρω να σου πω...

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GriGaS έγραψε:

Είσαι σε 05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή ή σε 05.α Αίτηση σε αναμονή έγκρισης από επενδυτική επιτροπή ;

 

Από όσο διαβάζω στο Michanikos.gr υπάρχει πολύ μουρμούρα για το θέμα αυτό.

 

Σε κάθε περίπτωση εάν η προθεσμία σου είναι για 29/2 μίλα άμεσα με το μηχανικό σου.

 

Παραπάνω δεν ξέρω να σου πω...

σε 05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή 

που βλέπω την προσθεσία ??????

προθεσμία είχε ΠΙΟ πριν...σε προηγούμενο βήμα...και ήταν 29/2 αλλά τώρα δεν βλέπω καποια προσθεσμία

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.