Jump to content



Mindfactory και VAT ID


Recommended Posts

Πήγα να παραγγείλω από mindfactory.de και μου λέει ότι πρέπει να βάλω VAT ID. Τι να βάλω εκεί?

 

Από ότι έχω καταλάβει το vat id είναι σαν να λέμε αφμ αλλά για εταρείες. Εγώ που είμαι ιδιώτης δηλαδή δε μπορώ να παραγγείλω και απο εκεί? Και αν όντως είναι έτσι τότε πώς βλέπω τόσα άτομα στο φόρουμ που έχουν πάρει απο εκεί? Όλοι αυτοί εταρείες έχουν? Ή δεν ήταν έτσι παλιά?

Έγινε επεξεργασία από D4rkst3EL
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Αυτό καταλαβαίνω. Το γιατί στο ζητάει δε το γνωρίζω παρόλα αυτά. 

Σα δικαιολογία μου βγαλε ότι αν διαλέξεις άλλη χώρα εκτός γερμανίας να βάλεις το VAT ID

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα πάντως. Δεν έχω ψωνίσει από εκεί, αν θες περίμενε κάποιον που έχει αγοράσει ;) 

Έχω πάρει από EVGA.EU , δε θυμάμαι αν μου ζήτησε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, billpeppas said:

Έχεις κάνει λάθος εκεί που διαλέγεις στο προφίλ σου τι είσαι.

 

Πρέπει να βάλεις Privatkunnden και όχι firma.

verbraucher εχει και unternehmer. Και διάλεξα verbraucher και μου γραφει αυτό

 

Der Versand an Verbraucher außerhalb Deutschlands ist nicht möglich. Wenn Sie eine Umsatzsteuer-Identifikationsnummer haben, fügen Sie diese bitte in Ihre Kontodatenein.

 

δλδ

 

Shipping to consumers outside Germany is not possible. If you have a sales tax identification number, please insert it into your account data .

 

 

Έχεις ξαναψωνίσει από mindfactory, και δε σου ζήτησε? Και μένα πρώτη φορά site μου ζητάει.

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει πολλάκις.
Και ως ιδιώτης και ως εταιρικός πελάτης.

Μόλις τώρα δοκίμασα σαν πελάτης ( απόδειξη και όχι τιμολόγιο ) και λέει πως δεν στέλνουνε πλέον εκτός Γερμανίας σε καταναλωτές παρά μόνο σε εταιρίες.

 

LOL

 

Σαν να σου λένε, αν δεν είσαι εταιρία, δεν σε θέλουμε πελάτη, τράβα στο alternate & στο computeruniverse ;)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, billpeppas said:

Είχα παραγγείλει πολλάκις.
Και ως ιδιώτης και ως εταιρικός πελάτης.

Μόλις τώρα δοκίμασα σαν πελάτης ( απόδειξη και όχι τιμολόγιο ) και λέει πως δεν στέλνουνε πλέον εκτός Γερμανίας σε καταναλωτές παρά μόνο σε εταιρίες.

 

LOL

 

Σαν να σου λένε, αν δεν είσαι εταιρία, δεν σε θέλουμε πελάτη, τράβα στο alternate & στο computeruniverse ;)

 

Ναι τι βλακεία είναι αυτή τώρα, δε κατάλαβα. Πρέπει να χω δηλαδή εταρία για να πάρω. Τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει, μεγάλη ατυχία. Συνήθως, είχε τις καλύτερες τιμές (πρόχειρη αναζήτηση στο geizhals). Οπότε, τώρα, μένουν amazon, computeruniverse, alternate, caseking. Βέβαια, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το ότι δεν έχεις τη δυνατότητα να διαβάσεις το site και στ' αγγλικά, μου κάθεται στο λαιμό. Τι θα τους κόστιζε να έχουν αυτήν την επιλογή, ώστε να διευκολυνθούν όσοι δεν ξέρουν γερμανικά και θέλουν ν' αγοράσουν από εκεί ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

αρα να μην υπολογιζουμε το mindfactory σαν ιδιωτες;

έκανα μια δοκιμη και ζητάει vat id, όποτε τέλος (μέχρι να αλλάξουν μυαλά πάλι):p

 

 

πριν 56 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Βέβαια, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το ότι δεν έχεις τη δυνατότητα να διαβάσεις το site και στ' αγγλικά, μου κάθεται στο λαιμό. Τι θα τους κόστιζε να έχουν αυτήν την επιλογή, ώστε να διευκολυνθούν όσοι δεν ξέρουν γερμανικά και θέλουν ν' αγοράσουν από εκεί ;

Και στα email το ίδιο!

Επειδή μου τα είχαν κάνει τσουρέκια (έπρεπε να το έκανα απ'την αρχή) σε μια παραγγελία

On 22/1/2015 at 9:29 ΜΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Τους στέλνεις στα ελληνικά (επειδή έχουν θέμα με τα αγγλικά οι γερνμαναραδες) :jester:

Αυτό είχα στο mindfactory σε μια παραγγελία μου, κάθε email στο στέλνουν στα γερμανικά, τους απάντησα στα ελληνικά (μου απάντησαν) έπεσε 

google translate κι απ'αυτούς!!!  :hehe: 

 

Spoiler

σε παραγγελία 5 πραγμάτων (την πρώτη και τελευταία σε αυτούς) κάνουν λάθος κι άντε τηλ. email κλπ.....

 

Παράθεση

ΠΑΡΑΛΑΒΗ

Η συσκευασία του δέματος μέτρια. Ανοίγω το δέμα βγάζω τα πράγματα κ βλέπω ένα λάθος προϊόν, ευτυχώς ήταν το εσωτερικό docking station(~32€) και στην θέση μου είχαν στείλει μία βάση στήριξης 3,5'' για HDD (~10€). Τους παίρνω τηλ. τους λέω για το λάθος, μου λένε να στείλω το λάθος προϊόν για να μου στείλουν το σωστό με έξοδα δικά μου και όταν θα το έπαιρναν πίσω θα μου έστελναν κάποιο μέρος τον χρημάτων, στέλνω email με τον σειριακό του λάθος προϊόν μου απαντάνε ''σας στέλνουμε το σωστό προϊόν'' και η διαδικασία αυτή για να παραλάβω το σωστό προϊόν θα έπαιρνε άλλον ένα μήνα περίπου (βάλτε μέσα και την επιστροφή του λάθος αντικείμενου). Μετά από πολλά τηλέφωνα,email και πρήξιμο και εφόσον τους είπα ας χρεώσουν τα έξοδα αποστολής του προϊόν που τους είχα πληρώσει/αγοράσει σ'αυτόν που έκανε λάθος στην συσκευασία του δέματος μου το έστειλαν( τους πρότεινα να τους στείλω τα 10€ που κόστιζε το λάθος προϊόν,μου λένε όχι να τους το στείλω πίσω, είναι η πολιτική της εταιρίας και τα νεύρα κρόσσια). Τέλος πάντων παρέλαβα αυτό που είχα παραγγείλει εξαρχής και μου έμεινε και η βάση στήριξης 3,5'' για HDD, δεν τους την έστειλα πίσω. Ας κάτσουν να βγάλουν άκρη μόνη τους. Οπότε να έχετε υπόψιν σας μην κάνουν κάποιο λάθος στην αποστολή.Από το συγκεκριμένο κατάστημα δεν ξανά ψωνίζω.

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τους έχουμε κάνει μάγγες τους Γερμανούς , με τα λεφτά μας.

Μας πηδ@ν$ κανονικά σέ όλα και εμείς τους κάνουμε τζίρο στις επιχειρήσεις τους.

 

No Comment.

 

Αμα θέλετε ντέ και καλά να ψωνίσετε από ευρώπη , τουλάχιστον βρείτε καμμιά Γαλλική επιχείρηση ή κάποια αξιόπιστη Ιταλική.

Εστω και μέσω amazon.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος TASOS έγραψε:

Τους έχουμε κάνει μάγγες τους Γερμανούς , με τα λεφτά μας.

Μας πηδ@ν$ κανονικά σέ όλα και εμείς τους κάνουμε τζίρο στις επιχειρήσεις τους.

No Comment.

Αμα θέλετε ντέ και καλά να ψωνίσετε από ευρώπη , τουλάχιστον βρείτε καμμιά Γαλλική επιχείρηση ή κάποια αξιόπιστη Ιταλική.

Εστω και μέσω amazon.

Καλά, ας μην ανοίξουμε τώρα αυτή τη συζήτηση. Ο καθένας ψωνίζει απ' όπου κρίνει ότι τον συμφέρει. Πάντως, αν υπάρχουν αξιόπιστα ιταλικά ή γαλλικά μαγαζιά, ευχαρίστως να τα μάθουμε. Το amazon είναι μια εξαιρετική επιλογή, αλλά, συνήθως, έχει πιο τσιμπημένες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ζώα.

Εγω είχα αλλάξει τελευταία στιγμή μια παραγγελία και είχα αφαιρέσει ένα προϊόν, αφού είχα στείλει τα λεφτά μέσω τραπέζης και τους στέλνω e-mail και τους λέω κρατήστε τα περισσεύομενα χρήματα στο account μου για μελλοντική αγορά...

 

Όταν ήρθε αυτή η ώρα, αυτά τα ζώα δεν έβλεπαν στο account μου τα λεφτά αυτά που είχαν μείνει...
Το πόσα e-mail και τηλέφωνα χρειάστηκαν οι γκαζμάδες για να βρούνε τα λεφτά μου δεν λέγεται.

IQ < 40 το προσωπικό εκεί μέσα πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

3 πράγματα με είχαν χαλάσει στο mindfactory:
- Τσιμπημένα μεταφορικά
- Tο γεγονός ότι σπρώχναν σε όλη (; )την Ευρώπη, και άλλη γλώσσα εκτός από γερμανικά δεν βάζανε
- Σε 2 περιπτώσεις δεν μου έχουν απαντήσει σε email (τα έστειλα στα Αγγλικά).

Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, virus777 said:

3 πράγματα με είχαν χαλάσει στο mindfactory:
- Τσιμπημένα μεταφορικά
- Tο γεγονός ότι σπρώχναν σε όλη (; )την Ευρώπη, και άλλη γλώσσα εκτός από γερμανικά δεν βάζανε
- Σε 2 περιπτώσεις δεν μου έχουν απαντήσει σε email (τα έστειλα στα Αγγλικά).

Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές...

30€ φίξ για πακέτο με:

 

2* 1080 Ti

2* CPUs

2* Motherboards

4* Noctua NH-D15

4* RAM kits

3* PSUs

1* Router

4* WiFi Cards με μεγάλα κουτιά ( Asus )

1* Thermaltake Core 5 δεν θυμάμαι πως ακριβώς λέγεται το μεγαλύτερο κουτί της Thermaltake

 

Και παράδοση από Γερμανία -> Ελλάδα σε 7 ημέρες τα λες πολλά ?

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.