Jump to content



Αγορά πρώτου ρούτερ


Recommended Posts

Την καλημέρα μου στην παρέα. Παιδιά νομίζω πως ήρθε η ώρα να πάρω το πρώτο μου ρουτεράκι, γιατί νομίζω πως σαν παιδί κι εγώ δικαιούμαι ένα καινούριο παιχνίδι.....:p

Το θέμα είναι όμως ότι δεν ξέρω και πολλά-πολλά καθώς όπως έχω αναφέρει και σε άλλα ποστ είμαι νέος στο αντικείμενο. (που θα πάει όμως? θα μάθω δεν θα μάθω?:D).

Οπότε θα ήθελα για ακόμη μια φορά τα φώτα σας. Για πρώτο ρούτερ γενικής χρήσης, τι χρειάζομαι? Μεγάλο ή μικρό? Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι τα μικρά (κουρευτικά περιθωρίων) δεν κάνουν για βαριά χρήση, αλλά από την άλλη τι θεωρείται βαριά χρήση?

Για να μην σας κουράζω άλλο, εγώ έχω βάλει στο μάτι αυτό.....Makita RT0700C  λόγω του ότι στο μέλλον μπορώ να πάρω και τις έξτρα βάσεις που έχει.....και να το επεκτείνω.

Δεν ξέρω όμως αν είναι και η πιο σωστή επιλογή οπότε και εδώ θα ήθελα την βοήθειά σας. 

Δεν έχω στο μυαλό μου συγκεκριμένη χρήση που θέλω να κάνω (ξέρω ότι θα με ρωτήσετε.....:p), απλά όποτε ασχολούμαι με κάποιο προτζεκτάκι, θέλω να μπορώ να κάνω την δουλειά μου χωρίς πρόβλημα.

Τα κριτήρια που θέτω εγώ είναι αρχικά να έχει δυνατότητα επιλογής στροφών και η τιμή να είναι κοντά στα 150 ευρώ. Οπότε ακούω τις προτάσεις σας. Διαφωτίστε με.....:) 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι ο Ιάπωνας! 

Αν δεν κάνω λάθος μιας και δεν μπορώνα ψάξω τώρα, αλλά αν θυμάμαι καλά το κοιτούσα για αγορά έχει και 6mm (μιας και ειναι τριμμερ) αλλά και 8mm τσοκ

Ρώτα το αν θες στο κατάστημα αγοράς αν και προσωπικά θα προτιμούσα να έχει 1/4 αντί 6mm. Εχεις περισσότερες επιλογές σε bits στην 1/4 διάσταση αλλά η makita παρέχει, εχω πάρει για το δικό μου.

 

Απλά επειδή δεν έχει πολλά W θα πρέπει να μην πηγαίνεις με την μία να αφιαρέσεις πολύ υλικό και ειδικά με τα bits που ειναι 6mm. Go for it και αναμένουμε φωτογραφίες :) 

 

 

Υπάρχουν και άλλες επιλογές σε αυτά τα λεφτά ακόμα και με 1/2" τσοκ (είναι πιο ογκώδη βέβαια) αλλά δε νομίζω να σου χρειαστεί.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Το 1/4 που είναι 0.635mm έχει διαφορά με το 6αρι;

Όπα...ναι νομίζω πως ειπώθηκαν πολύ βαριά λόγια αυτή τη στιγμή.....:p Κι'εγώ απ' ότι έχω δει στο YouTube, τα bits 1/4 είναι τα πιο διαδεδομένα. Αυτό να πω την αμαρτία μου δεν το πρόσεξα για τον Ιάπωνα.....Άρα @karmen1983, απ'ότι κατάλαβα....είναι διαφορετικά. Άρα θα δυσκολεύομαι να βρω bits?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τα 1/4 δεν μπαίνουν στα 6mm γι αυτό το 0,35

Σχετικά εδώ

 

@Bob the mastor υπάρχουν 6mm απλά έχεις μεγαλύτερη ποικιλία στα 1/4 :) 

 

πολύ ωραία....άρα θα χρειαστώ και ένα collet από 6mm σε 6,35mm. Θα πρέπει να δω αν παρέχεται μαζί με το Makita ή αλλιώς να το παραγγείλω έξτρα. Thanks a lot @karmen1983  :)

Έγινε επεξεργασία από Bob the mastor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 330 παίρνεις κομπλέ το σετ με όλα τα παρελκόμενα σε άτοκες δόσεις και έχει μέσα και τα δύο τσοκ 6mm και 8mm. Κατά τα άλλα το μηχάνημα είναι σκυλί, κάνεις στην κυριολεξία ότι σκεφτείς με ρούτερ. Εγώ πήρα και ένα κουτί με κεφαλές 8mm της Bosch και προς το παρόν είμαι οκ

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Bob the mastor έγραψε:

Όπα...ναι νομίζω πως ειπώθηκαν πολύ βαριά λόγια αυτή τη στιγμή.....:p Κι'εγώ απ' ότι έχω δει στο YouTube, τα bits 1/4 είναι τα πιο διαδεδομένα. Αυτό να πω την αμαρτία μου δεν το πρόσεξα για τον Ιάπωνα.....Άρα @karmen1983, απ'ότι κατάλαβα....είναι διαφορετικά. Άρα θα δυσκολεύομαι να βρω bits?

Υπαρχουν αρκετα φτηνα 6αρια  με 15-20 e το σετ,οπως της Εινελ κ για ποιο καλα ριξε μια ματια στην σελ.5 με τα αναλωσιμα εργαλειων εδω...Αν χρειαστεις μεμονομενα κομματια εχει η ΜΑΚΙΤΑ δικα της.:)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Υπαρχουν αρκετα φτηνα 6αρια  με 15-20 e το σετ,οπως της Εινελ κ για ποιο καλα ριξε μια ματια στην σελ.5 με τα αναλωσιμα εργαλειων εδω...Αν χρειαστεις μεμονομενα κομματια εχει η ΜΑΚΙΤΑ δικα της.:)

εδω....που? :p

 

Τελικά είδα ότι σε ένα βίντεο στο Youtube ότι το Makita παίρνει 1/4 bits. Έτσι έλεγε τουλάχιστον αυτός που έκανε το review.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Bob the mastor έγραψε:

εδω....που? :p

 

Τελικά είδα ότι σε ένα βίντεο στο Youtube ότι το Makita παίρνει 1/4 bits. Έτσι έλεγε τουλάχιστον αυτός που έκανε το review.

Το τι λένε τα βίντεο δεν έχει να κάνει με το προϊόν που θα παραλάβεις εσύ. Αν αυτός που έκανε το βίντεο είναι αμερικάνος τότε ναι έχει το 1/4"

πολλά dewalt (σου αναφέρω dewalt μιας και τα ξέρω καλα) στα βίντεο αναφέρεται 1/4" αλλά εδώ παραλαμβάνουμε με 6mm :) 

Οπότε ερώτηση στο κατάστημα για να έχεις 100% σωστή απάντηση

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2017 at 5:09 ΜΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Το τι λένε τα βίντεο δεν έχει να κάνει με το προϊόν που θα παραλάβεις εσύ. Αν αυτός που έκανε το βίντεο είναι αμερικάνος τότε ναι έχει το 1/4"

πολλά dewalt (σου αναφέρω dewalt μιας και τα ξέρω καλα) στα βίντεο αναφέρεται 1/4" αλλά εδώ παραλαμβάνουμε με 6mm :) 

Οπότε ερώτηση στο κατάστημα για να έχεις 100% σωστή απάντηση

Επειδή το ελληνικό site της makita είναι λες και το έκανε εργασία στην πληροφορική μαθητής γυμνασίου....:p, τσέκαρα το uk. 1/4 λέει και εκεί. Δεν σε αμφισβητώ....Just saying....:)

 

ROUTER/TRIMMER RT0700CX2

Έγινε επεξεργασία από Bob the mastor
Link to comment
Share on other sites

On & off topic ερωτηση ταυτόχρονα, για να μην ανοίξω μελλοντικα νήμα για το ίδιο πράγμα, έχει δοκιμάσει κανεις το Dexter που έχει το leroy να μας πει τη γνώμη του? Για τα λεφτά του και για ερασιτεχνική χρήση (δεν έχω ξανα χρησιμοποιήσει κάποιο) θεωρείτε ότι αξίζει?

 

λινκ εδώ

 

Το έχει κανείς να μας πει απόψεις?

 

Συγγνώμη μπομπ για την "επίθεση" στο νήμα σου :rubik:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δε μπορώ να το κρίνω αλλά μου μοιάζει παρόμοιο με αυτό απο parkside/lidl (μπορεί να κάνω και λάθος)

Για απλά πράγματα για μια στο τόσο θα είσαι μια χαρά ότι και να πάρεις από θέμα ρουτερ. Μεγαλο ρόλο θα παίξουν τα κοπτικά που θα του βάλεις επάνω.

 

Επίσης έχε υπόψιν σου επειδή δεν έχει ρυθμιστή στροφών θα το δουλέψεις μόνο με ξύλο. Δε θα μπορείς πχ να φρεζάρεις Plexiglass γιατι κατα πάσα πιθανότητα θα το λιώσει :) 

 

Σε αυτά τα χρήματα αν δεν κάνω λάθος παίζουν και τα κόκκινα MAKITA. Ρίξε μία ματιά :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν το έχω δε μπορώ να το κρίνω αλλά μου μοιάζει παρόμοιο με αυτό απο parkside/lidl (μπορεί να κάνω και λάθος)

Για απλά πράγματα για μια στο τόσο θα είσαι μια χαρά ότι και να πάρεις από θέμα ρουτερ. Μεγαλο ρόλο θα παίξουν τα κοπτικά που θα του βάλεις επάνω.

 

Επίσης έχε υπόψιν σου επειδή δεν έχει ρυθμιστή στροφών θα το δουλέψεις μόνο με ξύλο. Δε θα μπορείς πχ να φρεζάρεις Plexiglass γιατι κατα πάσα πιθανότητα θα το λιώσει :) 

 

Σε αυτά τα χρήματα αν δεν κάνω λάθος παίζουν και τα κόκκινα MAKITA. Ρίξε μία ματιά :) 

όντως έχει της μακίτα το Μ3601 αν το έχει κανείς ας πεί εντυπώσεις...

 

και μία ερώτηση , μεταξυ του παραπάνω (του m3601) και αυτου 3709 τί θα ήταν καλύτερο θεωρείτε?

 

φυσικά εννοείται οτι θα πάρω ενα αξιόλογο σετ από κοπτικά

Link to comment
Share on other sites

@georgeps είναι δύο διαφορετικά πράγματα

 

Το Makita 3709 είναι ένα trimmeraki με λίγα watt (για αυτό που ειναι σχεδιασμένο είναι αρκετά) το άλλο είναι πιο πολλα

Αν ειναι να πάρεις 1 ρουτερ πας στα πολλα watt πολύ απλά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος georgeps έγραψε:

όντως έχει της μακίτα το Μ3601 αν το έχει κανείς ας πεί εντυπώσεις...

 

και μία ερώτηση , μεταξυ του παραπάνω (του m3601) και αυτου 3709 τί θα ήταν καλύτερο θεωρείτε?

 

φυσικά εννοείται οτι θα πάρω ενα αξιόλογο σετ από κοπτικά

Και επίσης άλλο το κόκκινο και άλλο το μπλε. Το μπλε είναι η επαγγελματική σειρά της Makita, το κόκκινο είναι η ερασιτεχνική (θα το δεις και ως maktec). Δεν ξέρω αν είναι τόσο χάλια όσο και τα πράσινα της bosch, απλά στο λέω για να το ξέρεις. Πάντως αν είναι να δώσεις αυτά τα χρήματα εννοείται πως πας με κλειστά μάτια σε makita. Άσε τα Dexter και τα parkside....:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Bob the mastor έγραψε:

Και επίσης άλλο το κόκκινο και άλλο το μπλε. Το μπλε είναι η επαγγελματική σειρά της Makita, το κόκκινο είναι η ερασιτεχνική (θα το δεις και ως maktec). Δεν ξέρω αν είναι τόσο χάλια όσο και τα πράσινα της bosch, απλά στο λέω για να το ξέρεις. Πάντως αν είναι να δώσεις αυτά τα χρήματα εννοείται πως πας με κλειστά μάτια σε makita. Άσε τα Dexter και τα parkside....:)

με τη πρασινη σειρα της μπος, εμεινα φουλ απογοητευμενος (καμενο τρυπανάκι σε 6μηνο και κοστισε κανα 70αρι , και είμαι εδώ και 6 χρονια με τρυπανάκι του πρακτικερ που κοστισε 25ε)

 

θα προσπαθησω να το δω από κοντά πριν το πάρω...το dexter ετυχε και το εχε ενας φιλος αλλά δεν εντυπωσιαστηκα...-τη δουλεια του την εκανε βεβαια-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.